FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Progresiv
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Khron



Conectat la: 30 Iul 2005
Mesaje: 183

MesajTrimis: Joi Iul 12, 2007 5:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Riverside sunt o trupa poloneza de progressive, destul de "proaspeti" pe teren. Au scos pana acum trei albume, cu un sound ce aduce aminte de Pink Floyd si Porcupine Tree.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Iul 12, 2007 5:27 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Aldi



Conectat la: 23 Feb 2007
Mesaje: 98

MesajTrimis: Joi Iul 12, 2007 8:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In curentul Symphonic Prog sunt incadrate trupele care folosesc instrumente ale muzicii culte si/sau au prelucrari in maniera rock a unor piese clasice dar, mai ales, formatii a caror compozitii muzicale sunt de complexitatea simfoniilor, fara a fi necesara folosirea altor instrumente decat cele specifice rock-ului.

Reprezentanta cea mai de seama a celor din urma este formatia Yes. Compozitii lungi si abstracte, fara a exagera cu elementele de virtuozitate (nu pentru ca nu ar fi avut cine sa le sustina, doar acolo erau Wakeman si Howe), aranjamente geniale (folosesc rar acest cuvant, dar lor, cu siguranta, li se potriveste), asta caracterizeaza muzica lor.

Sigur, exista acele albume realizate impreuna cu diferite orchestre, dar ele sunt defapt, reinterpretari ale muzicii lor vechi.

“Magnification” (2001) este exceptia. Abia in acel an, pe un album original al lor, erau ajutati de o orchestra. Chiar daca albumul nu este la nivelul celor mai grele realizari Yes, chiar daca lipsesc abstractiunile lui Howe, muzica este una inteligenta, placuta si care merita ascultata.
“Magnification” este peste albumele scoase in perioada lor comerciala (90125, Tormato).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
deeppurple



Conectat la: 04 Mar 2005
Mesaje: 593
Locatie: Salonta

MesajTrimis: Joi Iul 12, 2007 8:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Asa este si urmarea e discul lor in concert "Yes-Symphonic Live" cu orchestra de muzica simfonica la Amsterdam . Acest disc cred ca e de colectie pentru Yesfani.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
deeppurple



Conectat la: 04 Mar 2005
Mesaje: 593
Locatie: Salonta

MesajTrimis: Vin Iul 13, 2007 9:27 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

...si continuand discutia despre King Crimson-referitor la albumul In The Wake Of Poseidon , se pare ca nici eu si nici Aldi nu am avut dreptate apropo de acest album.El zicea ceva de triunghiul Bermudelor , parca.
M-am ambitionat si sapand pe internet iata ce am gasit:
http://www.songsouponsea.com/Promenade/home.html
Primele albume ale KC au versurile si sa zicem firul rosu-guiding light- marca Peter Sinfield care este POET Surprised Shocked si aca ca trebuie sa vedem ce ...vede un poet. El , impreuna cu Fripp sunt toba de cultura si se vede- chiar antica...mitologie de pe toate plaiurile lumii.
Datorita englezei mele inferioare celei din acel link-egleza...HI-FI Wink ,am reusit doar sa bag degetul sa gust din...spuma cremei de acolo.M-a coplesit. Confused Embarassed
Totusi efortul sa zicem sufletesc de intelegere a muzicii care gadila urechea e bine sa-l completam si cu cel intelectual , dar cine se poate ridica la inaltimea lui? Poate asa, sa-l intrezarim...
Acum imi dau seama cat de mic sunt eu , cat de mari sunt acei oameni si muzica lor ....si cat de mica e muzica de azi Embarassed Embarassed . Scuzati fratilor d'alde progresiva , dar mai avem MULTE de invatat.
Noi am prins sa zicem atmosfera muzicii si ne-a cucerit , melodicitatea ei , dar ea are strafunduri mult mai profunde.
Binele nu poate fi fara rau , + fara - , femeia fara barbat , noaptea fara zi , intunericul fara lumina. Asta e mesajul muzicii trupei KING CRIMSON.
La auditia disc(p)utatei piese Devil's Triangle e certa senzatia de frig , nesiguranta , spaima pe care o transmite. Aceste sentimente nu le-am intelege de nu ar fi in noi , cu ele traim si ne marcheaza. Piesa nu face decat sa ne cercetam pe noi si intunericul din noi.
Ca sa iesim la lumina Razz
Trebuie sa fii tare , obiectiv sa poti trece prin taramurile intunericului si sa iesi nevatamat la lumina. Sa inveti din experienta trairii lui si sa alegi LUMINA. Nu sa-l doresti , ci sa fii STANCA in fata incercarilor ca si Argonautii . Mitul lor e unul dintre cele care au influientat gandirea lui Fripp si a lui Sinfield.
Misterele lumii antice s-au cam pierdut. Societatea nu crede decat ce vede. S-a afundat in materialism , ori PROGRESIVUL la radacina vroia inaltarea omului spre trairi artistice ca manifestare , de fapt , a Creatorului.
P.S. Tot e buna contradictia la ceva daca e constructiva. Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Aldi



Conectat la: 23 Feb 2007
Mesaje: 98

MesajTrimis: Vin Iul 13, 2007 3:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bravo deeppurple. Excelent link-ul.
E de sapat ceva pe acolo. Din pacate time is money, dar... o sa fac cumva loc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
e.v.o.



Conectat la: 21 Oct 2006
Mesaje: 124
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Iul 14, 2007 9:15 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

deeppurple a scris:
O alta fateta a muzicii progresive e apropierea de muzica simfonica.
Keith Emerson la sfarsitul anilor '60 a dat tonul
Propun albumul Journey To The Center of The Earth al lui Rick Wakeman fost la Yes album cu 2 fete 2 piese in concert cu orchestra de muzica simfonica si trupa rock. Este de fapt o transpunere muzicala a "basmului" lui Jules Verne daca bine stiu eu.

Corect.Numai ca ar trebui mentionate si cele mai reprezentative realizari ale lui Keith Emerson + Nice:variantele rock dupa Concertul brandenburgic nr.3 de Bach si partea a treia din Simfonia a VI-a de Ceaikovski.
Adaug propunerii D-lui deeppurple albumul The Six Wives Of Henry VIII.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
deeppurple



Conectat la: 04 Mar 2005
Mesaje: 593
Locatie: Salonta

MesajTrimis: Sam Iul 14, 2007 9:41 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

...si epopeea cum s-o botez -"astrala" -semnata tot de acelasi autor - No Earthly Connection(1976).
Alta epopee legata tot de conditia omului in societatea moderna este si CAPODOPERA Number One The Lamb Lies Down On Broadway a grupului Genesis.
Imi este foarte greu sa fac o recenzie , deoarece ca si in cazul altor lucrari epice de mari dimensiuni . ea trebuie in primul rand ascultata , reascultata si TRAITA...Acesta zic eu a fost cantecul de lebada Crying or Very sad a lui Peter Gabriel la Genesis, maxima lui realizare calitativa din intreaga cariera. Pur si simplu eu nu pot concepe progresivul fara aceasta lucrare , cred ca e in tpo 10 al genului.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
deeppurple



Conectat la: 04 Mar 2005
Mesaje: 593
Locatie: Salonta

MesajTrimis: Sam Iul 14, 2007 10:33 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Agitation Free - Malesch
Iata un album propus aici si pe care cu bucurie l-am ascultat. Este de factura sa zicem elctronica-progresiva , o incantare sa-l asculti. Se cauta si se reuseste destul de bine. Merita , in ciuda faptului ca pare uneori ca bateria e un pas in spatele celorlalti. Merita ascultat Razz
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Aldi



Conectat la: 23 Feb 2007
Mesaje: 98

MesajTrimis: Sam Iul 14, 2007 10:49 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Intr-adevar este foarte greu sa faci o recenzie la "The Lamb...". Se pare ca atunci s-a intamplat ceva cu Genesis, pentru ca am inteles ca Gabriel a inregistrat vocea separat de restul trupei. Este albumul cu care Peter Gabriel se mandreste cel mai mult dar si albumul pe care cele 3 ramasite din Genesis, il urasc cel mai mult. S-a intamplat ceva atunci in culisele grupului.
Preferatul meu este "Selling England by the Pound" (1973)

In ce-l priveste pe Wakeman, vreau sa aduc in atentie un album mai putin cunoscut "A Suite of Gods" (1988), realizat impreuna cu tenorul Ramon Remedios. L-am ascultat pe vremea lui Ceasca, culmea, la radio. Avea Florian Lungu o emisiune joia, pe programul 3, unde difuza, de regula, Vanghelis, JMJ, Tomita, in general muzica electronica, dar uneori mai strecura si ceva mai spre rock.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
deeppurple



Conectat la: 04 Mar 2005
Mesaje: 593
Locatie: Salonta

MesajTrimis: Sam Iul 14, 2007 12:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Acea emisiune a fost abecedarul , scoala muzicii progresive in Romania. Era singura oaza oficiala de unde inregistram muzica pe mag. Mana , colectie Vangelis...Ce vremuri. Apoi dupa revolutie si in special in ultimi ani au aparut sursele de muzica dupa care ne ...curgeau...urechile atunci. Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Aldi



Conectat la: 23 Feb 2007
Mesaje: 98

MesajTrimis: Sam Iul 14, 2007 12:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

deeppurple a scris:
Agitation Free - Malesch...

Ma bucur ca ti-a placut Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
e.v.o.



Conectat la: 21 Oct 2006
Mesaje: 124
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Iul 14, 2007 1:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

L-am ascultat pe vremea lui Ceasca, culmea, la radio. Avea Florian Lungu o emisiune joia, pe programul 3, unde difuza, de regula, Vanghelis, JMJ, Tomita, in general muzica electronica, dar uneori mai strecura si ceva mai spre rock.[/quote]
Au mai fost si alte emisiuni radio de ex.Radio recordind,Meloritm sau Top saptamana prin care erai pus la curent cu aparitiile discografice din lumea larga dar cea mai importanta a fost METRONOM a regretatului CORNEL CHIRIAC.Nu pot sa descriu in cuvinte emotia cu care asteptam comentariile D-lui CHIRIAC si oftica pe care o vedeam atunci cind datorita bruiajului nu reuseam sa prind postul Europa Libera.Multi ascultatori au fost influientati de aceste comentarii in stabilirea gusturilor muzicale.Seara ascultai un album si a doua zi incercai sa faci rost de el.Va recomand un album( nu este progresiv) pe care l-am cumparat dupa ce l-am ascultat la Metronom: CANNED HEAT - One More River To Cross
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Aldi



Conectat la: 23 Feb 2007
Mesaje: 98

MesajTrimis: Sam Iul 14, 2007 1:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

e.v.o. a scris:
Au mai fost si alte emisiuni radio de ex.Radio recordind,Meloritm sau Top saptamana prin care erai pus la curent cu aparitiile discografice din lumea larga dar cea mai importanta a fost METRONOM a regretatului CORNEL CHIRIAC.Nu pot sa descriu in cuvinte emotia cu care asteptam comentariile D-lui CHIRIAC si oftica pe care o vedeam atunci cind datorita bruiajului nu reuseam sa prind postul Europa Libera.

Cam prin anii de sfarsit ai lui ceasca, am inceput eu sa ascult rock. Daca nu gresesc Chiriac nu mai era. Aveam un radio GLORIA pe care imi lipeam urechea. Uneori il tineam pe umar si eram tot timpul cu mana pe butonul de acord pentru a scapa de bruiaj. Uneori scapai de bruiaj dar si de semnal. Asa am facut eu cunostinta cu Led Zeppelin si cu Renaissance, printre altii. Ca sa vezi cum poti incepe sa iubesti rock-ul. Altfel era foarte greu sa obtii informatii. Pe vremea aia visam la inregistrari bune ale acelor albume.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
e.v.o.



Conectat la: 21 Oct 2006
Mesaje: 124
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Iul 14, 2007 2:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Fara comentarii,veti intelege de ce
http://www.cornel-chiriac.org/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
deeppurple



Conectat la: 04 Mar 2005
Mesaje: 593
Locatie: Salonta

MesajTrimis: Sam Iul 14, 2007 2:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu adormeam atuncea cu Gloria la cap Wink
Era atmosfera obtinerii celor interzise care ne stimula.
Apoi daca e Canned Heat sa fie si Refried Boogie boogie Hi-Fi piese lungi cat fata de disc. Improvizatie non-stop. Rock
Back to the egg.
Din realizarile rockului simfonic mai prezint discurile Gemini Suite si Sarabanda ale unui absolvent , ca si Keith Emerson (E.L.&P.) a Conzervatoriului de piane-Jon Lord , claparul lui Deep Purple.
De fapt toata cariera solistica a lui Lord are amprenta muzicii clasice prin realizari impreuna cu orchestre simfonice.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
Pagina 7 din 10

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community