FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Progresiv
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Aldi



Conectat la: 23 Feb 2007
Mesaje: 98

MesajTrimis: Vin Aug 10, 2007 10:48 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

21st Century Schizoid Band - "Pictures of a City: Live in New York" (2006)

King Crimson fara Robert Fripp !
Cativa muzicieni care au activat la Klistening regretatul baterist Ian Wallace, Ian McDonald si Mel Collins, alaturi de Peter Giles (Giles, Giles & Fripp) si Jakko Jakszyk, au dat acest concert in 2004 la BB King's din New York (cred ca este vorba de un club).
15 piese, dintre care doar 3 noi, restul fiind din repertoriul KC.
O realizare exceptionala, piesele vechi sunt slefuite si rafinate, sunand parca mai bine decat originalele.
Pentru un bun cunoscator al muzicii lui KC, acest concert nu poate fi decat o mare bucurie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Aug 10, 2007 10:48 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
saureign



Conectat la: 07 Noi 2007
Mesaje: 331
Locatie: ...

MesajTrimis: Lun Ian 14, 2008 6:35 pm    Titlul subiectului: alte Raspunde cu citat (quote)

am ascultat majoritatea celor expuse aici
ce-am mai gasit si eu interesant:
Kiko Veneno - "Veneno" [1977], un fel de flamenco psihedelic cu accente rock
John Arch - "Twist of Fate" [2004], un EP cu 2 piese interesante (revenirea primului vocalist Fates Warning)
Spyrogyra (anii '69-'72), din "zona Canterbury"
si mai sunt, slava domnului!
Acum reascult tot Pink Floyd... sunt de baza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Aldi



Conectat la: 23 Feb 2007
Mesaje: 98

MesajTrimis: Mar Ian 15, 2008 9:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Buni Spirogyra din Anglia. Merg mult spre folk-rock. Nici Spyro Gyra americani nu sunt rai. E drept ca e un fusion mai moale, orientat usor spre pop.

Cateva dintre ultimele mele descoperiri:
Comus – “First Utterance” (1971) un dark folk-rock destul de straniu pe alocuri. Foarte bun.
Solaris – “Marsbeli Kronikak” (1984) unul dintre excelentele albume ale “negrilor” ani 80. Progresiv unguresc.
Sleepytime Gorilla Museum – “Grand Opening And Closing” (2001). O trupa americana ce practica un progresiv de avant-garda. Aspru si deosebit.
Riverside – “Second Life Syndrome” (2005). Un album de clasa. Progressive Metal din Polonia.
Pulsar – “The Strands of the Future” (1976) e un album al trupei care este adesea prezentata ca Pink Floyd-ul francez. Departe de a fi o copie a marii trupe engleze. Foarte buna muzica.

Si doua dintre realizarile cu un rating foarte mare pe site-ul amatorilor de progresiv (ProgArchives):
Bacamarte – “Depois do Fim” (1983). Niste brazilieni obscuri care au scos doar doua albume. “Depois…” este de-a dreptul incantator.
Harmonium – “Si On Avait Besoin D’une Cinquieme Saison” (1975) este cu adevarat superb. S-a spus despre el ca e echivalentul progresiv al Anotimpurilor lui Vivaldi. Progresiv Simfonic din Quebec-Canada.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Aldi



Conectat la: 23 Feb 2007
Mesaje: 98

MesajTrimis: Dum Ian 20, 2008 3:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Doua recomandari de trupe prog romanesti:

Experimental Q – “Amintiri despre viitor” (1975)
Poate fi ascultat aici
http://www.radio3net.ro/rorock.php?cx=albume&id=248
Acum, la 33 de ani de la inregistrare, inca se mai spera in editarea lui.

Talitha Qumi – “Despre Cuvinte” (2005)
Si el poate fi ascultat tot pe radio3net
http://www.radio3net.ro/rorock.php?cx=details&id=966
Trupa din Cluj, a scos doar acest album inainte de a se destrama. CD-ul inca mai poate fi gasit in magazinele din Bucuresti (Muzica, Carturesti).

Excelente ambele lucrari.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Velkan



Conectat la: 19 Apr 2007
Mesaje: 6

MesajTrimis: Dum Feb 10, 2008 6:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Magma (Franța), reprezentativi pentru subgenul zeuhl al rock-ului progresiv. Influențe jazz. Versurile sunt în Kobaian, o limbă inventată de bateristul trupei.
Caravan (UK), Canterbury scene. Mie unul îmi place In the Land of Grey and Pink.
Pain of Salvation (Suedia), metal progresiv. Recomand Remedy Lane, un album mai soft, mai apropiat de prog-ul clasic decât de metal.
Deadsoul Tribe - trupa fostului solist de la Psychotic Waltz. A Lullaby for the Devil e un album excelent, oarecum în stilul Tool. Metal progresiv cu pasaje de flaut (Devon Graves e fan Ian Anderson).
Disillusion (Nemția), metal progresiv cu (puține) death vocals. Back to Times of Splendor e un album reușit.
Arcturus (Norvegia) - La Masquerade Infernale. Avant-garde (un fel de carnival metal) cu clean vocals.
In the Woods... - Omnio, un album reprezentativ pentru stilul avant-garde. Clean vocals, male + female.
Agalloch (US) - Ashes Against the Grain, un fel de post-metal atmosferic cu clean și black vocals.

Surpriză!
Queen - Queen II, un album cât se poate de progresiv și cel mai bun al lor, dpmdv.

V-am plictisit?

PS: Aldi, zi și unde se găsește Harmonium, că nu știe nici Amazon de ei. Razz
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Aldi



Conectat la: 23 Feb 2007
Mesaje: 98

MesajTrimis: Dum Feb 10, 2008 6:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Velkan a scris:
PS: Aldi, zi și unde se găsește Harmonium, că nu știe nici Amazon de ei. Razz

uite aici un loc
http://musea.musearecords.com/ext_re_cat_con.php
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Lun Feb 11, 2008 12:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Velkan, ce părere ai de "Scarsick" (ultimul Pain of Salvation), dacă ai apucat să-l asculți? Pare să fie un caz clar de "love it or hate it" (în special pentru Disco Queen). I love it. Mi se pare cel mai bun album Pain of Salvation. Diversitatea lui e uimitoare. M-ai surprins cu Arcturus, Masquerade Infernale. Cum scrie pe CD? "General Dementia Required"? Trebuia să scrie "IQ of 160 or up required" Wink Genial, puțini, foarte puțini înțeleg albumul ăla.
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Velkan



Conectat la: 19 Apr 2007
Mesaje: 6

MesajTrimis: Lun Feb 11, 2008 1:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

L-am ascultat; inițial nu mi-a plăcut, dar, după ce l-am mai frecat un timp, a început să mă prindă. Nu e de nivelul Remedy Lane, dpmdv, dar nu e rău.

Cu Arcturus a fost destul de interesant. Știi, când nu te mai aștepți la nimic nou de la muzică, dai de La Masquerade Infernale (și, din câte am înțeles, și de The Sham Mirrors e bun) și te întrebi cum de nu s-a gândit nimeni la asta până acum.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
ttsto



Conectat la: 30 Ian 2007
Mesaje: 419
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Mar 26, 2008 12:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Stie cineva daca acest album exista cu adevarat?
http://www.muzica.ro/stire/1931/Trupa-Accent-revine-in-muzica.html
L-am cautat inclusiv pe site-ul TVR Media si nu l-am gasit

_________________
Stereo: Squeezebox Touch, CA DacMagic, HK-990, Kef iQ7
Multicanal: Oppo BDP-83, NAD T765-HD, HK-990, Kef iQ7 + iQ3 + iQ6c + PSW2500
Cabluri: Digital - Chord Signature SPDIF; Analog - Chord Chorus XLR, Chord Chorus MK1; Boxe - Chord Epic Super Twin, QED Silver Anniversary XT
Control: Squeezebox Controller, Logitech Harmony One
Muzica: http://www.last.fm/user/ttsto/library
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Mar 26, 2008 4:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

incearca sa intrebi si aici
_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Aldi



Conectat la: 23 Feb 2007
Mesaje: 98

MesajTrimis: Lun Apr 28, 2008 6:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Radio Renegadeun nou post romanesc de radio pe net, specializat in rock, cu preponderenta progresiv.
Emite incepand cu 27 aprilie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
deeply disturbed



Conectat la: 27 Sep 2005
Mesaje: 29

MesajTrimis: Mar Iun 03, 2008 2:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ttsto a scris:
Stie cineva daca acest album exista cu adevarat?
http://www.muzica.ro/stire/1931/Trupa-Accent-revine-in-muzica.html
L-am cautat inclusiv pe site-ul TVR Media si nu l-am gasit



Da, il am acasa. Am fost in club, dar am ajuns prea tarziu, Vasile and co. impachetau.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mie Iun 11, 2008 10:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Now that's what I call music Cool (in ordine aleatoare):
MARILLION (CU FISH), CAMEL, FISH, ARENA, PENDRAGON, CLIVE NOLAN & OLIVER WAKEMAN, AYREON, RPWL, SAGA, IRON MAIDEN, PETER GABRIEL, ENCHANT, KATE BUSH, MANFRED MANN'S EARTH BAND, PAIN OF SALVATION, TYPE O NEGATIVE, PALLAS, ALAN PARSONS PROJECT, PINK FLOYD, ROGER WATERS, DAVID GILMOUR, GENESIS, EVERON, MISSION, ROBERT PLANT, PORCUPINE TREE, RAMMSTEIN, NEAL MORSE, SUPERTRAMP, POLICE, STING, QUEEN, QUEENSRYCHE, VIRGIN STEELE, VIOLET DISTRICT, SYLVAN, JOURNEY, STYX, DAVE MATTHEWS BAND, FLEETWOOD MAC, SIMPLE MINDS.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Khron



Conectat la: 30 Iul 2005
Mesaje: 183

MesajTrimis: Vin Iun 13, 2008 1:37 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

marco polo, tare m-as fi mirat eu sa nu fii amator de muzici "culte", ca sa le zic asha (sau macar bune, in termeni (mai) "clasici") Twisted Evil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Aldi



Conectat la: 23 Feb 2007
Mesaje: 98

MesajTrimis: Lun Iun 16, 2008 11:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Gryphon-ul, nu a fost singura trupa de progresiv influentata de muzica medievala. Francezii de la Malicorne si cei de la Minimum Vital si, partial, nemtii de la Hoelderlin, au facut ceva asemanator (oarecum).
O mostra de rock medieval
http://www.youtube.com/watch?v=9BP38KqTXXs&feature=related
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
Pagina 9 din 10

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community