FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Nu stiu si nici nu gasesc !!!
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
aldama1



Conectat la: 26 Feb 2004
Mesaje: 19

MesajTrimis: Mie Apr 25, 2007 9:19 pm    Titlul subiectului: Nu stiu si nici nu gasesc !!! Raspunde cu citat (quote)

Am o camera Sony DCR-TRV 345E (DIGITAL Cool + Winfast DV 2000
Vreau sa transfer casetele pe calculator. Am doua posibilitati:
1. Prin S-Video+ WinFast - dar din cate am citit pe aici calitatea ar fi mai proasta. (Semnal analog) Ce soft imi recomandati?
2. Prin portul USB (logic este digital?). Captura prin USB, am incercat sa o fac cu Image Mixer de la Sony (CD-ul camerei) dar iese mai prost decat prin S-Video+WinFast. Sunt alte softuri care mi-ar vedea camera si tot odata sa pot face captura?
Doresc sa scot maxim din filmare tinand cont ca e o camera cam slaba. CASETELE sunt importante.
Multumesc.
P.S.
A fost (mai este?) un thread cu tot ce iti trebuie pentru captura+prelucrare, etc dar nu-l mai gasesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Apr 25, 2007 9:19 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
glido



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 882
Locatie: Alba Iulia

MesajTrimis: Mie Apr 25, 2007 10:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ai iutat a treia si cea mai buna optiune: FIREWIRE !!! sau i-link (numele dat de Sony)
_________________
Tata chinez / \ mama japoneza \ / Eu NU VAD NIMIC - -
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
aldama1



Conectat la: 26 Feb 2004
Mesaje: 19

MesajTrimis: Mie Apr 25, 2007 11:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

glido a scris:
ai iutat a treia si cea mai buna optiune: FIREWIRE !!! sau i-link (numele dat de Sony)

aceasta varianta nu cred ca exista la acest model. are se pare i-link doar in nu si out.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
glido



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 882
Locatie: Alba Iulia

MesajTrimis: Joi Apr 26, 2007 11:19 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

345 este capatul de gama al camerelor d8 prin urmare trebuie sa aiba i-link (care e acelasi lucru cu firewire sau 1349) si chia daca.... out are cu siguranta eventual nu are IN deci nu poti reda de pe calculator pe camera dar de pe camera pe calculator e obligatoriu sa stie.
_________________
Tata chinez / \ mama japoneza \ / Eu NU VAD NIMIC - -
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
aldama1



Conectat la: 26 Feb 2004
Mesaje: 19

MesajTrimis: Joi Apr 26, 2007 8:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

glido a scris:
345 este capatul de gama al camerelor d8 prin urmare trebuie sa aiba i-link (care e acelasi lucru cu firewire sau 1349) si chia daca.... out are cu siguranta eventual nu are IN deci nu poti reda de pe calculator pe camera dar de pe camera pe calculator e obligatoriu sa stie.

Dupa ce introduc cablul firewire in camera-winfast, pe display imi apare "DV IN". Apoi cand incerc s-o fac sa comunice cu un soft (Sony Vegas, Pinacle) imi spune ca nu comunica... Numai inteleg nimic.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dan13l



Conectat la: 14 Apr 2007
Mesaje: 99
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mai 04, 2007 3:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Foarte probabil ca este o optiune in meniul camere sa dezactivezi DV in. Toate camerele digitale au iesire firewire si doar unele si DV in. Eu am un TRV 480 si nu am nici o problema. Inregistrarea fiind digitala e pacat sa o strici printr-o conversie D/A -> A/D. In plus captura cu tv tunere nu este cea mai reusita. Eu fac captura din analogic cu un Canopus ADVC 300.
Daniel
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
soft_php_07



Conectat la: 15 Mar 2006
Mesaje: 13

MesajTrimis: Lun Iul 14, 2008 3:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daniel, spune-mi te rog referitor la canopus advc 300, este cumva imaginea rezultata supraprocesata. Asa zicea cineva pe un forum in engleza. Poti sa spui cateva cuvinte despre acest convertor? Mersi
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dan13l



Conectat la: 14 Apr 2007
Mesaje: 99
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Iul 21, 2008 10:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu imi dau seama ce vroia sa spuna prin supra procesata. Cu siguranta ca imaginea se poate altera in multe moduri iar ADVC 300 iti ofera destule unelte in acest sens, dar daca le folosesti cu bun simt e ok. Oricum nu iti fa iluzii ca poti face dintr-o imagine analogica neclara de acum 20 ani o transpunere la calitatea unei inregistrari DV de la o camera consumer decenta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Lun Iul 21, 2008 11:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai cīnd este vorba de transferat semnalul de pe cam pe PC e ceva mai complicat putin ca ai mai multe optiuni nu numai de racord.

1 - INDIFERENT ce racord ai (USB, firewire, S-VHS, Analog / Clich) prin astea īti iese NUMAI semnalul video. Semnalul AUDIO īl iei direct si-l bagi pe LINE IN īn placa de sunet a PC-ului. Alta alternativa nu ai, degeaba cauti.

2 - Indiferent cīt de bun este semnalul dat de pe camera, daca setarile din soft (pozitia COMPOSE) sīnt aiurea ai calitate de cacao cu pierderi enorme. Cel mai recomandat este setarea maxima HQ (High Quality) pt. a avea pierderi cīt mai mici posibile. Asta-ti da aprox. 17 ore de īnregistrare MPEG pe un HDD de 50 GB (partitiune de 50 GB).

Ca soft poti utiliza practic orice soft cu VIDEO CAPTURE (COMPOSE) dar banuiesc ca ai si pretetii de editare si nu iei imprimmarea 1:1 de pe cam si zbang cu ea pe HDD ulterior TROSC cu ea pe un DVD-ROM īn forma neprelucrata.
Eu pot sa-ti recomand:

a) - PINNACLE STUDIO v10 īn sus
b) - ULEAD VIDEO STUDIO v9 SD - VCD

Ambele programme fac īntr-u 90% acelasi lucru. Sīnt editoare video cu functii de COMPOSE īnregistrare. diferenta īntr-e ele, la PINNACLE poti seta formatul imprimarii, adica 4:3 imagine clasica standard sau 16:9 asa zisul panoramic. Asta este bun daca imprimiriile facute cu camera sīnt 16:9 ca iei formatul original. Tragi pe formatul 4:3 imprimari facute īn 16:9, ti l-e striveste īn laterala si l-e īntinde pe verticala, fara sa elimine barele negre verticale, moment cīnd ai o imagine DENATURATA, toate personajele sīnt cu ..... capete tuguiate. ei bine efectul asta negativ cu PINNACLE nu-l ai si sa nu uitam ca toate aparatele TV moderne (TFT / LCD / Plasme) sīnt 16:9 Wink
Cu Ulead Video Studio, īt poti nu numai prelucra imaginile trase īn formatul dorit dar l-e poti si CONVERTI dupa dorinta 1:1 īn file / fisiere IFO / VOB īn fisier VIDEO_TS pt. a-ti face DVD-urile dorite. Aici poti merge pe Standard de 4,7 GB sau 8,5 DL (DOUBLE LAYER). Avantajul, poti sa-ti tragi (arzi) lucrarea direct pe DVD sau sa-i dai SIMULARE de ardere cu salvare pe HDD īn fisierul dorit.
Cu alte cuvinte, programul īti salveaza continutul DVD-ul pe HDD de unde-l poti lua ulterior si sa-ti faci cīte DVD-uri vrei.

Revenind la imprimare:

Tu daca ai imprimari vechi, aste l-e poti "fenta" putin, setīnd adecvat contrastul, culorile, luminozitatea, gama (hue), brilianta īn timpul imprimarii. Si asta poti face cu PINNACLE STUDIO. Pt. o setare corecta, e recomandabil sa faci cīteva teste pīn ai rezultatul dorit. Mai jos (vezi link) ai un print din PINNACLE STUDIO ce folosesc eu^unde ti-am facut cīteva notatii de setari. cu programul asta am digitalizat īn jur de 120 de video casette vechi de pe vremea lui dracu si rezultatul este mai mult decīt excelent, peste asteptarile mele:

http://i34.tinypic.com/2mglehc.jpg
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andyc



Conectat la: 14 Dec 2005
Mesaje: 520
Locatie: bucuresti ex_nick: andy_barosanu

MesajTrimis: Mar Iul 22, 2008 10:14 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
1 - INDIFERENT ce racord ai (USB, firewire, S-VHS, Analog / Clich) prin astea īti iese NUMAI semnalul video. Semnalul AUDIO īl iei direct si-l bagi pe LINE IN īn placa de sunet a PC-ului. Alta alternativa nu ai, degeaba cauti.


Prin firewire & usb vine si sunetul!

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Mar Iul 22, 2008 2:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

andy_barosanu a scris:


Prin firewire & usb vine si sunetul!
Vine pe dracu Laughing
Asta este numai la cam-urile din noua generatie cu data de fabricatie 2007 si nici aici nu vine la toate. Nu se poate generaliza.
Chiestia asta chiar se discuta si īn VIDEO FORUM-ul nemtesc:

http://www.videoforum.de/cgi-bin/yabb/YaBB.cgi

Poanta e ca chiar daca vine sunetul prin fire si usb, nu toate programele de COMPOSE īl recunosc si atunci ai film mut fiind obligat sa mergi cu sunetul pe partea analoga LINE IN a placii de sunet.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andyc



Conectat la: 14 Dec 2005
Mesaje: 520
Locatie: bucuresti ex_nick: andy_barosanu

MesajTrimis: Mar Iul 22, 2008 8:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu nu am lucrat numai cu camere mai vechi de 2007 si la toate a mers sunetul prin f/w. Inclusiv la camere digital8.
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
andyc



Conectat la: 14 Dec 2005
Mesaje: 520
Locatie: bucuresti ex_nick: andy_barosanu

MesajTrimis: Mar Iul 22, 2008 8:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

*"eu am lucrat". Scuze de greseala Very Happy.
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Mar Iul 22, 2008 8:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@ andy_barosanu

Ŗi ce soft ai folosit?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andyc



Conectat la: 14 Dec 2005
Mesaje: 520
Locatie: bucuresti ex_nick: andy_barosanu

MesajTrimis: Mar Iul 22, 2008 8:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am folosit Pinnacle studio 9, movie maker, softul din nero 7 (nero show time parca?), un programel micut si freeware numit "Exsate DV Capture Live" si inca un programel micut numit "avi_io". In toate acestea am avut sunet prin firewire indiferent de camera folosita (sony, canon, panasonic etc).
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 1 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta īn limba romānć: Romanian phpBB online community