FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Recomandare montaj subwoofer

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Sound on the road
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
dan13l



Conectat la: 14 Apr 2007
Mesaje: 99
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Apr 28, 2007 6:04 pm    Titlul subiectului: Recomandare montaj subwoofer Raspunde cu citat (quote)

Salut,
Am cumparat un subwoofer pentru masina ca sa imi imbunatatesc auditia. Este un subwoofer fara incinta, cu amplificator incorporat produs de Blaupunkt. Are 75W RMS parca. L-am montat in portbagaj pe spatarul banchetei din spate si difuzorul e orientat inspre spatele masinii si un pic in jos(poza atasata). Nu sunt multumit de nivelul de bas. Doar la nivelele mari se aude si as vrea sa il fac sa se auda mai bine si la nivele mai mici. Unde imi recomandati sa il pun sa se auda mai bine. As vrea daca dati o recomadare sa o argumentati un pic.

Multumesc,
Daniel
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Apr 28, 2007 6:04 pm    Titlul subiectului: Mitica




portbagaj.JPG
 Description:
poza montaj actual
 Filesize:  23.85 KB
 Viewed:  1061 Time(s)

portbagaj.JPG


Sus
madkat



Conectat la: 31 Aug 2005
Mesaje: 147
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Mai 02, 2007 5:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ce model este subul?
_________________
Yamaha RX-V440 receiver 6.1
Technics RS-BX 501 deck
Technics SH-GE 70 graphic equalizer
E-Boda 555x dvd-divx player
IEI AT-302 modificat + boxe Tesla Smile (secundar)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul MSN Messenger
dan13l



Conectat la: 14 Apr 2007
Mesaje: 99
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mai 03, 2007 2:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Subwooferul este Blaupunkt THb 200A active subwoofer http://www.bluespot.co.uk/stock/spkr0_2.asp. Specificatiile sunt

- Bassreflex subwoofer box with internal 140W power amplifier
- Accepts line level (RCA) or speaker level inputs, so can be used with any model or type of radio
- Automatic switch on - speaker turns itself on when audio signal is sensed. Turns itself off after 60 seconds without signal present
- RMS power output 70W
- Frequency response 25 - 500Hz
- 200mm speaker with IPP membrane
- Phase switch (0 / 180 degree)
- Variable low-pass filter (80 - 120 Hz)
- Input gain control
- Dimensions 340L x 71H (max. 79) x 225W (mm).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
madkat



Conectat la: 31 Aug 2005
Mesaje: 147
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mai 03, 2007 2:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

faina dracia Wink
este in genul suburilor montate la echiparea de serie pe Alfa 156 - doar ca alea-s Bose
ei le amplaseaza in varianta berlina - sub policioara de la luneta (cu diful in sus) iar la break pe peretele lateral al portbagajului (in spatele rotii stanga spate)
si se aude super ok - doar ca nu au acel bass "daramator" care il poate da o incinta de dimensiuni mari - asta fiind marele lips al acestei solutii... lipsa incintei

la tine cred ca merge cumva in policioara - grila nu ii trebuie - poti sa nu tai mocheta care o finiseaza pe aceasta - doar trebuie sa tai in dreptul difului straturile de pe acolo - tabla izolatii etc.

repet insa - nu te astepta la un bass foarte puternic - asta e o solutie de compromis pentru a nu ocupa aiurea spatiul in portbagaj

_________________
Yamaha RX-V440 receiver 6.1
Technics RS-BX 501 deck
Technics SH-GE 70 graphic equalizer
E-Boda 555x dvd-divx player
IEI AT-302 modificat + boxe Tesla Smile (secundar)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul MSN Messenger
dan13l



Conectat la: 14 Apr 2007
Mesaje: 99
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Mai 05, 2007 12:01 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mersi frumos de info. Am mai citit prin niste posturi de varianta asta dar nu stiu daca pot sa o aplic. Polita din spate este dintr-un material plastic ceva si imbracat in mocheta. O sa ma uit in ce masura pot sa fac in asa fel incat sa se propage sunetul din portbagaj in habitaclu fara a deteriora masina. Cred ca asta e principala problema. Practic bancheta din spate nu permite trecerea sunetului in fata. Daca ai alte idei/recomandari te astept cu interes.

O zi buna,
Daniel
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
adioperator



Conectat la: 24 Iul 2008
Mesaje: 1
Locatie: Tulcea

MesajTrimis: Joi Iul 24, 2008 2:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Incearca sa-l instalezi sub scaunul soferului sau al pasagerului Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
adic95



Conectat la: 09 Apr 2004
Mesaje: 274
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Aug 10, 2008 7:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sub-uri de genul asta nu se preteaza pt. portbagaj. Sunt facute sa fie instalate in habitaclu. Eu am un Pioneer si l-am instalat in dreapta sub bord.
_________________
Cat's motto:
No matter what you've done wrong, always try to make it look like the dog did it.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
AlexBanu



Conectat la: 27 Aug 2008
Mesaje: 8
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Aug 27, 2008 10:28 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ideal e sa-l pui sub scaunul soferului..daca ai loc, daca nu intr-un loc cat mai apropiat.
_________________
Alpine F#1 Status*MicroPrecision7.28MKIII*Brax Matrix 6.1PP*Brax Matrix X4*Helix A1 Competition*Aliante 10" Black Limited
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Sound on the road Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community