FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Ultima strigare...fiti receptivi,va rog!
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Manuel



Conectat la: 27 Mai 2003
Mesaje: 78

MesajTrimis: Mie Aug 06, 2003 11:47 am    Titlul subiectului: Ultima strigare...fiti receptivi,va rog! Raspunde cu citat (quote)

Asaa......
am mai deschis in urma cu ceva zile acelasi subiect dar azi, cand am mai trecut pe la net ca sa verific niscaiva raspunsuri ,ia-l de unde nu-i...poate am facut eu vreo eroare....
Deci s-ar parea ca ptr. aceasta toamna o sa am un buget de aproximativ 60.000.000 lei ptr. achizitionarea unor scule .
Cam ce mi-as dorii sa contina?
Hm....pai sa o iau in ordine:
-un amplituner de 100w pe canal,de preferat cu decodoare DTS ES, DOLBY DIGITAL EX, DOLBY PRO-LOGIC II(foarte important) si eventual unul THX.Un control fidel bass & treble, setari ptr. campuri sonore, ceva setari de sunet,un egalizator fidel, conectori mari de spate, intrari si iesiri optice .
-4 floorstand-ere identice cu un bass puternic dar si mai important cu niste medii cu adevarat prezente;
- o boxa centrala cu bass reflex de calitate.
Daca cele 4 boxe turn au un bass puternic sa zic ca momentan as putea renunta la cumpararea unui subwoofer.
Astept,va rog, recomandarile voastre tinand cont de acest buget si de ceea ce se poate gasii la noi in tara.
Si inca ceva.....va rog sa va abtineti de la remarci gen:"Daca vrei o mashina k lumea ia-ti un Ferrari".
Inca suntem romani si traim in Romania.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Aug 06, 2003 11:47 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
danaila_catalin



Conectat la: 28 Iul 2003
Mesaje: 115
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Mie Aug 06, 2003 11:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pai care-i problema.
vad ca sti ce vrei,atunci treci la treaba si cumpara-ti cu 60 mil scule.
-vrei pareri........astea-s impartite ,sunt pro si contra,dar in final tot urechea conteaza.
Treci la testare si daca tie-ti place cum suna,cumpara.

P.S:sti de ce nu-ti prea raspunde lumea pe aici?
ghici?cred ca ai o doza prea mare de......spune-i cum vrei tu,dar nu merge.
pacat ca nu ai vazut raspunsurile pe care le-ai primit.erau multe,cu poze,detailate.
dar inca o data,las-o mai moale cu "faleala"
daca ai bani ia-ti Missiom m5 la 1500 sau Dynaudio Audience la 1142,sau B&W la 900 sau Kef cresta la 700 toate in lire starline=53.000 lei lira.

cumpara-ti un server muzical Marantz dh9300 la 2500 lire
receiver marantz sr-5300 -6.1/90w la 8 ohm -770 euro
recev teac 5.1/5x60w-8ohm la 589 euro
denon 6.1-6x110w-6 ohm la 600 euro.
si lista-i lunga.
bafta,si testeaza singur sculele,pt ca tie tre' sa-ti placa

_________________
Muzica este un mod de regenerare a spiritelor si a ^fi-ului^nostru, a §notre étre§
Deci de aceea un sistem audio este neinsemnat ca pret
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
bdl



Conectat la: 11 Mai 2003
Mesaje: 80
Locatie: craiova

MesajTrimis: Joi Aug 07, 2003 6:49 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De ce trebuie neaparat sa aiba dolby prologic II ? Ce e asa importanta caracteristica asta? La ce foloseste?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bdl



Conectat la: 11 Mai 2003
Mesaje: 80
Locatie: craiova

MesajTrimis: Joi Aug 07, 2003 6:50 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De ce trebuie neaparat sa aiba dolby prologic II ? Ce e asa importanta caracteristica asta? La ce foloseste?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bdl



Conectat la: 11 Mai 2003
Mesaje: 80
Locatie: craiova

MesajTrimis: Joi Aug 07, 2003 6:50 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De ce trebuie neaparat sa aiba dolby prologic II ? Ce e asa importanta caracteristica asta? La ce foloseste?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
danaila_catalin



Conectat la: 28 Iul 2003
Mesaje: 115
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Joi Aug 07, 2003 10:48 pm    Titlul subiectului: xxx scula Raspunde cu citat (quote)

Ia fi atent ce scula mare+telecomanda

Sony doesn't go in for the mega AV receiver that is the stock in trade of some other prominent names, but this flagship model still supports more channels than there are days of the week, and comes equipped with almost every sound-bending algorithm known to man.

It also weighs 20kg and has a quality look and feel, which extends to the two-way communicating LCD remote, which may cause some head scratching at first, but quickly becomes second nature.

DESCRIPTION

It used to be easy to figure out how many channels a home cinema receiver had. The number was, of course, five, plus a 0.1 low-frequency effects channel for the sub. Here the number of main channels varies according to how you read Sony's data sheet.


In fact there are six power amplifiers, which includes a surround back mono channel. However, stereo surround back channels can be generated by internal DSP if you connect an extra stereo amplifier to the surround back output sockets.

Power output is a nice even 100W per channel, but only to lax DIN standards, and for single channels or pairs of channels at once. This undoubtedly means that output drops significantly with all channels driven, as they are all drawing current from a common power supply rail which will inevitably sag under the load.

So what about those sound processing circuits? In addition to vanilla Dolby Pro-Logic and Dolby Digital, the STR-VA555ES adds Dolby Digital EX, Dolby Pro-Logic II, DTS Neo:6, DTS ES Matrix 6.1 and DTS ES Discrete 6.1, and has two multichannel inputs (for DVD-Audio).

It can cope with every available disc type, and make a surround sound mix from stereo analogue or digital sources into the bargain. In addition, the Sony has its own mix of DSP-related surround sound functions.

Missing from the party is any support for THX. In fact, there isn't even a cinema re-equalisation function, which is often provided to reduce the shelf mid/treble lift often apparent with soundtracks intended for theatrical release.


On the other hand, the range of DSP soundfields on tap is extremely generous, and the degree of customisation that can be applied to each one extends well beyond the ordinary. Having said this, the results are always (to our ears) somewhat equivocal. A DSP-generated stadium is not the kind of environment most will want to linger in, and the gentler, more subtle effects (Concert Hall for example) are unconvincing, and rob the sound of presence (usually) and clarity (always).

OPERATION

Let's start with the negative - the instruction manual is atrocious. It is poorly laid-out to the point of inaccessibility, and Sony includes some ludicrously inappropriate advice. Take this nugget of stupidity: 'In order to take full advantage of the Dolby bass redirection circuitry... set the subwoofer's cutoff frequency as high as possible'.

This is like recommending that you press the brake pedal as hard as possible when slowing down in an ABS-equipped car to make full use of the feature. In fact, you should do precisely the opposite, within the limits set by the satellite speakers.

More positively, the setup routines are well designed. Speaker distances are set directly rather than by delays, while subwoofer polarity and low-frequency cutoff frequencies can be set. Levels can be adjusted with all channels operating together, or in channel pairs if required.

The digital inputs can be assigned and default input modes set. For example coaxial, optical digital and analogue sources can be selected by default each time the CD input is selected.

AC3 (aka Dolby Digital) laser disc owners will need to buy an RF demodulator, as the Sony lacks one, and the preponderance of optical digital inputs is also a pity given their sonic inferiority to their electrical counterparts.

PERFORMANCE

By the standards that apply to home cinema amplifiers, the Sony is a little meatier than some. But it's no match for a properly specified hi-fi amplifier, where it behaves rather like a 60-70W design.

With typical film soundtracks, the STR-VA555ES has enough guts to seriously annoy the neighbours, and in any system which employs a powered subwoofer, much of the strain on the receiver will be relieved by the external amplification.

Would you choose this receiver to replace your existing stereo amplifier when playing music? The answer is probably not. Tested with quality recordings of various types, we get the picture that this is a competent receiver, but one that lacks a certain presence and sounds spatially flat.

With film soundtracks, and with Dolby Digital or (better) DTS cranked up, the STR-VA555ES is a much more impressive animal. Perhaps surprisingly given the indifferent stereo performance, the receiver's surround sound has a very deliberate feel. Fine spatial detail and ambient cues are extremely obvious, which in turn makes soundstaging a very solid, three-dimensional and believable experience.

Dialogue is articulate and well separated, though sometimes a tad sharp. The dialogue track on the R2 pressing of Gladiator displays a rather unnatural reverberant quality, but it quickly becomes obvious that the Sony is simply resolving down to a level where the innate artificiality of the recording is giving itself away.

At the same time, it rises to the challenge in the harder-driving scenes with unusual aplomb and conviction. And it does so with an overall warmth and grace that make it more comfortable listening than most when driven towards its natural power ceiling.

CONCLUSION

Sony's STR-VA555ES has some sonic limitations, but these are felt more keenly in two-channel mode. Perhaps if there had been less concentration on the surfeit of riches contributed by the magic of DSP, more effort could have been expended on the fundamentals.

Nevertheless, the STR-VA555ES is a highly likeable home cinema amplifier, with plenty of flexibility for system builders and knob twiddlers alike. And it is clearly built to last.

SPECIFICATIONS
VERDICT

GUIDE PRICE ?1,000

WHAT'S GOOD
Build quality; tremendous range of sound processing algorithms

WHAT'S BAD
Complexity; lacks re-equalisation so central dialogue track can be aggressive; manual

FEATURES
FM/AM tuner; 6.1/7.1-channel receiver; power output (stereo) 100W + 100W; multichannel: 5 x 100W DIN 20Hz-20kHz 8ohms, 0.05% THD; Dolby Digital, Dolby Digital EX, DTS ES Matrix 6.1, DTS ES Discrete 6.1; Sony DCMD (Digital Signal Matrix Decoder); various DSP modes, most customisable; three-band equaliser settings; 30 FM-RDS/MW presets & station naming facility; two-way communicating LCD multi-component remote control with learning and macro functions

SOCKETS
Nine audio inputs (one phono MM), inc four audio/video composite video & S-video inputs (on one front), plus two component video inputs (assignable) and two multichannel analogue inputs (1 x 6 channels, 1 x 8 channels); five optical and two electrical digital S/PDIF inputs (assignable); headphone socket; outputs include four audio tape (two audio/video), second room (audio/video composite), full set of preamp outputs (subwoofer output duplicated), component video, optical digital S/PDIF; all digital inputs 96kHz-compatible

DIMENSIONS
430(w) x 175(h) x 465(d)mm



Resize of SonySTR-VA555ES.jpg
 Description:
 Filesize:  30.3 KB
 Viewed:  3970 Time(s)

Resize of SonySTR-VA555ES.jpg



Resize of SonySTR-VA555ES.jpg
 Description:
xxx
 Filesize:  30.3 KB
 Viewed:  3970 Time(s)

Resize of SonySTR-VA555ES.jpg



Resize of SonySTR-VA555ES.jpg
 Description:
 Filesize:  30.3 KB
 Viewed:  3971 Time(s)

Resize of SonySTR-VA555ES.jpg



_________________
Muzica este un mod de regenerare a spiritelor si a ^fi-ului^nostru, a §notre étre§
Deci de aceea un sistem audio este neinsemnat ca pret
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
danaila_catalin



Conectat la: 28 Iul 2003
Mesaje: 115
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Joi Aug 07, 2003 10:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

fata+spate


Resize of SonySTR-VA555ES_rear.jpg
 Description:

Download
 Filename:  Resize of SonySTR-VA555ES_rear.jpg
 Filesize:  94.09 KB
 Downloaded:  208 Time(s)


_________________
Muzica este un mod de regenerare a spiritelor si a ^fi-ului^nostru, a §notre étre§
Deci de aceea un sistem audio este neinsemnat ca pret
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Manuel



Conectat la: 27 Mai 2003
Mesaje: 78

MesajTrimis: Vin Aug 08, 2003 10:41 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ptr. danaila_catalin:
Mersi ptr. raspuns.
Am apelat la cei de pe forum ptr. ca sunt din provincie iar posibilitatile de a-mi achizitiona din orasul meu ceva scule de calitate sunt nule.
Apoi am mers la Bucuresti (magazinul Unirea) si am observat ca dealer-ii de acolo nu sunt pusi pe testari ci sunt pe principiul :Daca nu cumperi -valea!".
Nu cred ca tine de "faleala" faptul ca am afirmat ce am afirmat.
Nu ma laud cu posibilitatile mele de a cumpara un sistem HT pana in 60 de mil ci pur simplu asta este adevarul si nu o pot spune clar si raspicat de teama babelor de la bloc ptr. ca mi l-ar trece la intretinere ?
Atata timp cat nu am parinti cu bani care sa ma sponorizeze iar bugetul acesta l-am incropit prin propriile forte de-a lungul a catorva ani, prin mijloace legale si MUNCIND ,nu vad care ar fi problema .Chiar trebuie sa moara capra vecinului ?Romanismul ne omoara......
Vreau sa investesc in scule ptr. ca pana acum, din diverse motive nu sunt multumit de ceea ce am detinut de-a lungul timpului si imi doresc un sistem care sa nu insele asteptarile NORMALE ale unui iubitor de muzica.
Atata tot.
Am prieteni care detineau linii intregi Technics inca din '91-'92 si desi erau cumparate din banii babacilor nu aveam nici un motiv de invidie.Ci asta mai mult m-a facut sa imi doresc cat mai mult ca pe viitor sa imi pot permite ceva de calitate.
Sunt unii care au bani cu gramada si nu stiu ce sa isi cumpere, sunt altii care nu au bani dar stiu ce si-ar dorii in caz ca ar avea iar altii au ceva bani dar nu prea pot cumpara ceva ca lumea din mai multe motive("amabilitatea" vanzatorilor, lipsa show room-urilor, subiectivismul informatiilor primite etc).Cred ca eu fac parte din ultima categorie.....
Sper ca cineva de aici sa nu sufere de mania persecutiei.....
Dolby pro logic II mi-ar fi necesar ptr. ca sunt unul dinre cei care asculta muzica pe 5 boxe si am inteles ca aceasta a doua varianta dolby prologic este mult mai buna decat prima.
Astept si alte sfaturi.....ma refer si la adrese unde as putea gasii magazine cu aparatura buna si cu vanzatori ceva mai amabili.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Manuel



Conectat la: 27 Mai 2003
Mesaje: 78

MesajTrimis: Vin Aug 08, 2003 10:42 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ptr. danaila_catalin:
Mersi ptr. raspuns.
Am apelat la cei de pe forum ptr. ca sunt din provincie iar posibilitatile de a-mi achizitiona din orasul meu ceva scule de calitate sunt nule.
Apoi am mers la Bucuresti (magazinul Unirea) si am observat ca dealer-ii de acolo nu sunt pusi pe testari ci sunt pe principiul :Daca nu cumperi -valea!".
Nu cred ca tine de "faleala" faptul ca am afirmat ce am afirmat.
Nu ma laud cu posibilitatile mele de a cumpara un sistem HT pana in 60 de mil ci pur simplu asta este adevarul si nu o pot spune clar si raspicat de teama babelor de la bloc ptr. ca mi l-ar trece la intretinere ?
Atata timp cat nu am parinti cu bani care sa ma sponorizeze iar bugetul acesta l-am incropit prin propriile forte de-a lungul a catorva ani, prin mijloace legale si MUNCIND ,nu vad care ar fi problema .Chiar trebuie sa moara capra vecinului ?Romanismul ne omoara......
Vreau sa investesc in scule ptr. ca pana acum, din diverse motive nu sunt multumit de ceea ce am detinut de-a lungul timpului si imi doresc un sistem care sa nu insele asteptarile NORMALE ale unui iubitor de muzica.
Atata tot.
Am prieteni care detineau linii intregi Technics inca din '91-'92 si desi erau cumparate din banii babacilor nu aveam nici un motiv de invidie.Ci asta mai mult m-a facut sa imi doresc cat mai mult ca pe viitor sa imi pot permite ceva de calitate.
Sunt unii care au bani cu gramada si nu stiu ce sa isi cumpere, sunt altii care nu au bani dar stiu ce si-ar dorii in caz ca ar avea iar altii au ceva bani dar nu prea pot cumpara ceva ca lumea din mai multe motive("amabilitatea" vanzatorilor, lipsa show room-urilor, subiectivismul informatiilor primite etc).Cred ca eu fac parte din ultima categorie.....
Sper ca cineva de aici sa nu sufere de mania persecutiei.....
Dolby pro logic II mi-ar fi necesar ptr. ca sunt unul dinre cei care asculta muzica pe 5 boxe si am inteles ca aceasta a doua varianta dolby prologic este mult mai buna decat prima.
Astept si alte sfaturi.....ma refer si la adrese unde as putea gasii magazine cu aparatura buna si cu vanzatori ceva mai amabili.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
danaila_catalin



Conectat la: 28 Iul 2003
Mesaje: 115
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Vin Aug 08, 2003 10:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

vezi ca a aparut nr 4 din revista hi-fi &home entertainment,unde vei vedea 5 tipuri de incinte acustice si 5 receivere in teste+pret.
revista apare pe 12.08. si costa 98.000 lei,dar sa sti ca merita.
eu am cumparat-o si deja stiu cam ce-mi voi cumpara.
si eu pana la inceputul l anului viitor voi avea un sold de vre-o 5.000 euro pt inceput,si-mi voi achizitiona din Franta un sistem complet.
deocamdata eu am niste incinte acustice de podea sony 150w
multa bafta

_________________
Muzica este un mod de regenerare a spiritelor si a ^fi-ului^nostru, a §notre étre§
Deci de aceea un sistem audio este neinsemnat ca pret
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Dode



Conectat la: 12 Iun 2003
Mesaje: 607
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Aug 10, 2003 12:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dar de boxele astea Pioneer S V310 ce ziceti?
Le-a ascultat cineva? Avantajul il reprezinta pretul:11.000.000
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Manuel



Conectat la: 27 Mai 2003
Mesaje: 78

MesajTrimis: Dum Aug 10, 2003 12:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am vazut prin multe locuri boxele astea si cel mai bun pret l-am observat la Carrefour. Ar mai fi si modelul mai puternic cu 3 woofer-e in loc de doua.
Am inteles ca au un bass destul de puternic ptr. a putea renunta ptr. inceput la achizitionarea unui subwoofer.
Revista o astept cu infrigurare dar sper sa se gaseasca si in orasul meu(Bacau).Daca nu, as fi interesat cum as putea pune mana pe ea.
Voi stiti unde as putea gasi receiverul Pioneer VSA AX10 sau VSA AX10i ? Daca se poate...un pret informativ ceva?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dode



Conectat la: 12 Iun 2003
Mesaje: 607
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Aug 10, 2003 3:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Incearca http://www.pioneer.com.ro, distribuitor oficial Pioneer in Romania (conform sitului Pioneer). Gasesti pe sit si nr de tel pt a afla pretul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Dode



Conectat la: 12 Iun 2003
Mesaje: 607
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Aug 10, 2003 3:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Incearca http://www.pioneer.com.ro, distribuitor oficial Pioneer in Romania (conform sitului Pioneer). Gasesti pe sit si nr de tel pt a afla pretul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
bdl



Conectat la: 11 Mai 2003
Mesaje: 80
Locatie: craiova

MesajTrimis: Lun Aug 11, 2003 4:41 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Poate asta e ce-ti trebuie. Very Happy
http://www.yamaha.com/yec/products/backpanels/RXZ1/bRXZ1.htm
Sau asta
http://www.yamaha.com/yec/products/backpanels/RXV3300/bRXV3300.htm
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba românã: Romanian phpBB online community