FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Microlab SOLO-6
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Shtef



Conectat la: 14 Ian 2005
Mesaje: 389
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Mai 16, 2007 3:02 pm    Titlul subiectului: Microlab SOLO-6 Raspunde cu citat (quote)

Ma gandeam sa combin placa de sunet, care deocamdata in principiu ar fi Fortissimo 4 cu niste boxe ca acestea Microlab SOLO-6.
http://www.torent.ro/articol/216/3239/microlab_sistem_audio_2_0_solo_6_microlab_100w_rms_2x50w_2_cai_6_5_quot_1_quot_lemn_ecranaj_magnetic.html
http://www.microlab.cn/product/speakers/2.0%20SERIES/SOLO-6.htm

Indata ce le au pe stoc dau o tura sa le auditionez si daca imi plac cum suna sa le si achizitionez.

Ce mi-a placut este ca difuzoarul de bass arata identic cu cel de pe modelul Pure 10 care costa ~18mil. Mi-a mai placut si faptul ca folosesc membrane produse de Seas. Si mi-a mai placut si pretul.... Smile

Le-a ascultat cineva pana acum?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Mai 16, 2007 3:02 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Shtef



Conectat la: 14 Ian 2005
Mesaje: 389
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mai 22, 2007 12:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ok, am luat boxele......
Sunt multumit de achizitie, acum sunt sigur ca la banii astia nu poti gasi ceva mai bun. Difuzoarele arata extrem de bine, totul este foarte bine finisat(mai ales daca luati in considerare pretul).
Sunetul este foarte bun(nu pot sa zic exact ce fel de sunet, deh n-am etalon si nici nu sunt eu in masura sa imi dau cu parerea), chiar le-as recomanda pentru un buget extrem de strans pentru un sistem audio. Pentru PC sunt foarte puternice, asa ca s-ar preta la un mini sistem audio.
Ca dezavantaj as mentiona marimea lor(cat un monitor de 17",21cm latime, difuri de 6,5") in cazul in care le veti folosi la calc.
Tweeterul este de 1" material textil.

Acum sa vedem de unde fac rost si de un Fortissimo 4.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BercenarU



Conectat la: 20 Mai 2007
Mesaje: 17

MesajTrimis: Mar Mai 22, 2007 1:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

incearca si tu diferite stiluri de muzica la volume mari.....
cu fidelitatea cum stau?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Shtef



Conectat la: 14 Ian 2005
Mesaje: 389
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mai 22, 2007 2:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ce intelegi tu prin fidelitate? Nu poti vorbi de chestii de genul asta prea usor pentru ca nu ai un etalon(ca sa poti compara "Adevarul" cu "Falsul") iar parerile omului legate de sunet in general sunt subiective.
Pot sa zic ca au un sunet destul de bun, ambianta(subiectiv vorbind) se apropie de cea a unor boxe mult mai scumpe.
Sa zicem ca nimic din ce am vazut la HIFIArena nu m-a impresionat la fel de tare ca Microlab-urile astea daca ar fi sa luam in considerare si pretul.



La volume mari tin prea bine pentru niste boxe de PC. Trebuie neaparat sa schimb placa de sunet(un jaf de Yamaha) ca sa ma asigur ca isi pastreaza sunetul asta si la volume mici.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Shtef



Conectat la: 14 Ian 2005
Mesaje: 389
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mai 22, 2007 2:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Difuzorul de bass arata la fel ca asta:
http://www.madisound.com/catalog/product_info.php?cPath=45_228_256&products_id=1464

Membrana, conul, dustcap-ul par a fi identice. La fel ca si diametrul exterior al sasiului(176mm).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BercenarU



Conectat la: 20 Mai 2007
Mesaje: 17

MesajTrimis: Mie Mai 23, 2007 7:39 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cand zic fidelitate ma refer la reproductia sunetului...sa fie curat,frecventele bine definite si individualizate....ptr asta incearca o muzica clasica,un rock instrumental
daca la volum mare isi pastreaza sunetu(fara distorsionari) atunci boxele sunt beton
in filme spre exemplu cum se aud?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Shtef



Conectat la: 14 Ian 2005
Mesaje: 389
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Mai 23, 2007 1:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dap, sunetul este curat, cel putin daca ma raportez la cele vechi......
Pe clasica suna extrem de bine, la fel si pe jazz, pe rock mi se pare mie ca ar fi unele rezonante cu anumite voci, dar pana nu schimb placa de sunet nu pot sa zic clar.....
La volume mari isi pastreaza sunetul, desi mai important mi se pare mie ca isi pastreaza sunetul clar si la volume mici.

Filme n-am incercat.

As fi interesat sa aud si alte pareri despre ele.....legate de sunet.....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
aragorn



Conectat la: 15 Aug 2004
Mesaje: 407
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Mai 23, 2007 4:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am vazut eu bine pe site? 257 RON!?! Confused mi se pare ca sunt cam ieftine ca sa mai sune ceva.ma bate gandul sa-mi iau si eu o pereche pentru PC.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
BercenarU



Conectat la: 20 Mai 2007
Mesaje: 17

MesajTrimis: Mie Mai 23, 2007 6:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

multam de rasp...oricum cu placa de sunet o sa simti diferenta(am simtito eu ca de la cer la pamant cu un audigy SE 7.1 pe niste boxe de 1.5w rms-philips)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Shtef



Conectat la: 14 Ian 2005
Mesaje: 389
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Mai 23, 2007 10:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

aragorn, eu zic ca merita......atata timp cat te raportezi la pret.....poti obtine un sunet relativ hi-fi, au ceva potential, acum sa nu ai pretentii de high-end totusi, la banii astia nu iei Epos....

Astept un mic review din partea ta!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
audiofile



Conectat la: 21 Iun 2006
Mesaje: 369
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Dum Mai 27, 2007 7:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

M-a tentat si pe mine la un moment dat sa instalez o asemenea boxa in birou. Pretul e modic, aspectul e ingrijit si pe foaie 'sunau' bine. In realitate mai putin.

Nu te ambala prea tare pe aspectul SEAS.
Chinezii fac un pic de tam-tam pe baza asocierii lui Peter Larsen pe partea de design. Plauzibil pt. seria Pure, dar dincolo de marketing nu vad mare lucru.
In privinta seriilor Solo si Pro e greu de crezut ca cineva e capabil sa le echipeze cu difuzoare mai scumpe decat boxa in sine (Solo-6 sunt gasibile in jurul celor 6-70$ in China).
Arata frumusel, sunt promovate cu cap, costa putin - dar suna pe masura pretului.
Pure 100, singura boxa care se apropie de realitate intre toate mi se pare overpriced.
Un monitor de studio low end in genul ESI Near sau Tascam suna simtitor mai corect la jumate din pret. Dar , ce e drept, nu arata la fel de bine si nici nu consuma atata "cerneala" in promovare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Shtef



Conectat la: 14 Ian 2005
Mesaje: 389
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mai 27, 2007 8:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai difuzoarele nu sunt in totalitate Seas, cica doar membranele, conurile si dustcap-urile, parca asa citisem......
Nu am vrut sa zic ca suna extraordinar, dar la banii astia nu cred ca poti sa imi arati ceva mai bun.......
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
audiofile



Conectat la: 21 Iun 2006
Mesaje: 369
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Dum Mai 27, 2007 8:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
dar la banii astia nu cred ca poti sa imi arati ceva mai bun...

Nu pot sa-ti arat nimic bun, imi pare rau.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Shtef



Conectat la: 14 Ian 2005
Mesaje: 389
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mai 27, 2007 8:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

audiofile a scris:
Citat:
dar la banii astia nu cred ca poti sa imi arati ceva mai bun...

Nu pot sa-ti arat nimic bun, imi pare rau.

Eu zic mai bine astea decat nimic.......poate uiti ca sunt pentru PC.
Sau tie iti place sa stai fara pic de muzica daca nu ai 1-2000euro de cheltuit pe un sistem audio.
Cine are bani sa isi ia Kharma... Wink

Si inca ceva, n-am zis sa imi arati ceva "bun", am zis sa imi arati ceva "mai bun"......e o diferenta totusi, in caz ca nu ai sesizat-o.

Oricum nu poti sa ai pretentii prea mari la banii astia.

Am ascultat Pilastro si pentru 30.000euro sunt pur si simplu praf.....n-as da nici 2000 pe ele. Sa zicem ca ele m-au invatat sa nu mai am pretentii asa mari....mai ales pentru 60euro.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Lun Mai 28, 2007 6:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Produsul se mai vinde si sub un alt nume Question
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
Pagina 1 din 7

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community