FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Microlab SOLO-6
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Shtef



Conectat la: 14 Ian 2005
Mesaje: 389
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mai 28, 2007 10:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In concluzie, nu incerc sa le ridic in slavi, acum dupa ce a mai trecut un timp pot sa realizez si defectele lor(medii cam in spate, insa nu am trecut la Fortissimo, sunt tot cu Yamaha 724+Ozone ca sa mai imbunatateasca sunetul).....insa daca ma raportez la pret si la faptul ca sunt niste boxe de calculator......sunt multumit.

Sorin6, s-ar putea sa se mai vanda sub numele Woxter ceva similar, nu stiu daca identic, dar similar. Am vazut la CERF o pereche Woxter, care, nu bag mana in foc(pt ca la momentu respectiv nu eram prea atent), dar avea cam aceeasi cutie si cam aceleasi difuzoare, si in plus o telecomanda, si costa........600euro. Ce naiba le-or fi facut sa merite atata nu stiu.....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Mai 28, 2007 10:16 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Shtef



Conectat la: 14 Ian 2005
Mesaje: 389
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iun 05, 2007 3:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Trebuie sa soseasca si Fortissimo, dar deocamdata pot spune ca sunt uimit(pe cat e de proasta Yamaha asta pe atat sunt eu de uimit) cum se aud aceste 2 melodii:
Katie Melua-Belfast (Penguins & Cats) (live)
Katie Melua-Spider's Web (live)
Superb.........sa vedem daca pe Forti pot suna si mai bine.

Daca stie cineva piesele, l-as ruga sa mai imi recomande ceva similar pentru auditie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tvlad



Conectat la: 08 Iun 2007
Mesaje: 1

MesajTrimis: Vin Iun 08, 2007 7:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ma gandesc si eu sa le cumpar, insa nu stiu sigur un lucru, se poate adauga si un subwoofer activ pe langa boxe? le-am ascultat azi dar nu foarte mult, mi s-a parut ca se auzea bine numai ca n-am putut pune melodiile mele pt ca nu aveau cd la calculatorul unde am incercat boxele.

Am incercat si H200, tot la torent, care vin cu subwoofer ce are un bass bun din ce am auzit, dar satelitii parca nu se aud atat de bine ca la Solo-6, sunt si muuult mai mici dealtfel. Al doilea satelit n-a fost conectat si nici n-am insistat pt ca au desfacut si montat sistemul ca sa vad eu cum se aude, ii recomand cel putin pt modul in care stiu sa se poarte cu clientii.

A incercat cineva sa puna un subwoofer pe langa Solo-6, si daca da de unde, pt ca daca gasesc unul nu foarte scump ma bate gandul sa le combin. Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Shtef



Conectat la: 14 Ian 2005
Mesaje: 389
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Iun 09, 2007 1:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

A venit si Fortissimo 4.
Diferenta intre Yamaha 724 si Fortissimo 4 nu e enorma daca nu stii ce sa cauti. Eu spre exemplu ma asteptam sa apara pe mp3-uri un sunet cu un soundstage similar de cel generat de Izotope Ozone, dar se pare ca asa sunt ele de la sine(eu crezand ca 724-ul e de vina).
Pe FLAC-uri diferenta e mai evidenta:
-inalte mai fine, mai clare
-mediile sunt mai in fata, nu mai am senzatia aia de infundat pe unele melodii
-bass-ul mediu nu mai este pronuntat(foarte evidenta diferenta)
-bass-ul de jos este mai extins
-lipsa zgomotului de fond

Un mic dezavantaj ar fi faptul ca dinamica e putin mai mica(sau tipa 724-ul prea tare?!), asta am observat pe Kate Bush-Aerial.

In concluzie trebuie sa trec la FLAC-uri....
Pentru mp3-uri, si chiar unele Flac-uri tot trebuie folosit Ozone, care chiar face muzica sa sune bine....mai mult soundstage, bass autoritar,vitalitate.

Am generat si niste semnale(20hz/20khz) si acum nu se mai aud distorsiuni, spre ex. la 20hz nu se aude nimic, doar se misca wooferele, inainte apareau niste zgomote destul de inalte 60-100hz. La 20Khz e un tiuit extrem de fin.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdi



Conectat la: 04 Ian 2007
Mesaje: 206
Locatie: Bistrita | Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mie Iul 18, 2007 1:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Azi au ajuns si la mine boxele astea facute de microlab. Le-am ascultat in comparatie cu o pereche de Magnat Monitor 220.
Ca sursa am avut un cd-player Harman Kardon HD 730.
Pt MM220 am folosit un amplif HK 610.

Prima impresie vis-a-vis de SOLO-6. Mai mult detaliu decat pe MM220, Inaltele nu zgarie urechile cum o fac MM220 si Mediile sunt mult mai frumoase decat pe MM220. Spatializarea sunetelor si a instrumentelor e mult mai evidenta decat la MM220 si Soundstage-u te inconjoara mult mai bine decat la MM220. Bassul mai slab decat la MM220.

Am ajuns la doua concluzii:
Ori ca MM220 sunt de rahat si nu isi merita banii.
Ori ca SOLO-6 sunt prea bune.

Sincer boxele astea "m-au dat pe spate" pt pretul dat pe ele.(277ron cu transport cu tot)

p.s. Am luat boxele sa ii le fac cadou prietenei mele.

_________________
Liquid Sound A1 | Neotech BTC Dual Shielded | HP Pavilion dv9500t | Monitor Audio BR5 (SE VAND!) | Cat5 diy Speaker Cable - Bass | Real Cable INNo CU+AG - Highs
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
bogdi



Conectat la: 04 Ian 2007
Mesaje: 206
Locatie: Bistrita | Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mie Iul 18, 2007 1:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Diseara o sa imi ajunga o pereche de Studio Lab HES B10. Vreau sa ascult microlab vs. studiolab. Smile
_________________
Liquid Sound A1 | Neotech BTC Dual Shielded | HP Pavilion dv9500t | Monitor Audio BR5 (SE VAND!) | Cat5 diy Speaker Cable - Bass | Real Cable INNo CU+AG - Highs
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
BercenarU



Conectat la: 20 Mai 2007
Mesaje: 17

MesajTrimis: Sam Iul 21, 2007 7:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

au ajuns boxele....ca si pe mine ma intereseaza acele solo 6
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Virtuosity



Conectat la: 30 Iul 2004
Mesaje: 26
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Dum Iul 29, 2007 6:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MICROLAB ?!?!

Niste (mega)pocnitori cu mot, dar tot pocnitori raman Laughing

Terminati fratzilor cu porcariile astea !! Aruncati banii pe porcarii.
Fiti mai destepti si investiti mai cu cap.

Nu mai zic de "super mega boxele" Logitech. Ce sa spun... ma infioara Laughing
De exemplu Z-5500 Digital. Pana nu demult costau in jur de 15 milioane.

Sa va dau un exemplu: La acesti bani se poate lua un amplif Denon PMA-500AE + o pereche de boxe JBL Balboa, totul aproximativ la aceeasi suma (15 mil.) si sterge pe jos cu Logitech si alte asemena creaturi.

NIMIC NU SE COMPARA !

Si asta in contextul in care combinatia mai sus amintita de mine nu reprezinta mare lucru in lumea audiofililor...

Va urez auditie placuta Twisted Evil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
redzone



Conectat la: 27 Noi 2006
Mesaje: 42

MesajTrimis: Lun Iul 30, 2007 12:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MICROLAB? un au nici cea mai suava legatura cu HI-FI - ul.pa peste 60% din volum distorsioneaza incredibil(probat pe un DVD player rezonabil, nu pe PC).asa zis-ul radiator dupa 15-20 min. de functionare se incinge la peste 70 'C, ma rog nu poti sa tzi mana pe el.volumul este urias pentru ce pot sa faca(cam 25 W RMS @ 10 % THD).asa ca ............. judecati singuri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
redzone



Conectat la: 27 Noi 2006
Mesaje: 42

MesajTrimis: Lun Iul 30, 2007 12:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

redzone a scris:
MICROLAB? un au nici cea mai suava legatura cu HI-FI - ul.pa peste 60% din volum distorsioneaza incredibil(probat pe un DVD player rezonabil, nu pe PC).asa zis-ul radiator dupa 15-20 min. de functionare se incinge la peste 70 'C, ma rog nu poti sa tzi mana pe el.volumul este urias pentru ce pot sa faca(cam 25 W RMS @ 10 % THD).asa ca ............. judecati singuri.


volumul fizic nu volumul audio
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Virtuosity



Conectat la: 30 Iul 2004
Mesaje: 26
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Mar Iul 31, 2007 11:03 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

redzone a scris:
redzone a scris:
MICROLAB? un au nici cea mai suava legatura cu HI-FI - ul.pa peste 60% din volum distorsioneaza incredibil(probat pe un DVD player rezonabil, nu pe PC).asa zis-ul radiator dupa 15-20 min. de functionare se incinge la peste 70 'C, ma rog nu poti sa tzi mana pe el.volumul este urias pentru ce pot sa faca(cam 25 W RMS @ 10 % THD).asa ca ............. judecati singuri.


volumul fizic nu volumul audio


Mi-am dat seama ca despre volumul fizic vorbeai.
Iar chestia cu "Proiectate de Peter Larsen" este pur marketing...
Nimic altceva !

P.S> Imi plac "melcii" din poza Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Virtuosity



Conectat la: 30 Iul 2004
Mesaje: 26
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Mar Iul 31, 2007 11:04 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Virtuosity a scris:
redzone a scris:
redzone a scris:
MICROLAB? un au nici cea mai suava legatura cu HI-FI - ul.pa peste 60% din volum distorsioneaza incredibil(probat pe un DVD player rezonabil, nu pe PC).asa zis-ul radiator dupa 15-20 min. de functionare se incinge la peste 70 'C, ma rog nu poti sa tzi mana pe el.volumul este urias pentru ce pot sa faca(cam 25 W RMS @ 10 % THD).asa ca ............. judecati singuri.


volumul fizic nu volumul audio


Mi-am dat seama ca despre volumul fizic vorbeai.
Iar chestia cu "Proiectate de Peter Larsen" este pur marketing...
Nimic altceva !

P.S> Imi plac "melcii" din poza Wink


"Melcul" ca este numai unul Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BercenarU



Conectat la: 20 Mai 2007
Mesaje: 17

MesajTrimis: Mar Iul 31, 2007 10:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

istetilor...cititi categoria topicului asta....COMPUTER MULTIMEDIA...Neutral
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Virtuosity



Conectat la: 30 Iul 2004
Mesaje: 26
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Joi Aug 02, 2007 2:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Shtef a scris:
Am ascultat Pilastro si pentru 30.000euro sunt pur si simplu praf.....n-as da nici 2000 pe ele. Sa zicem ca ele m-au invatat sa nu mai am pretentii asa mari....mai ales pentru 60euro.


In acest caz praf esti tu... Laughing La pretul acela, cred ca sunau mult prea
liniar pentru urechile tale obisnuite cu coloratii de tot felul...
Probabil ca si amplif-ul si sursa (+ cablurile ...etc) la care erau conectate
erau din aceeasi clasa sau clase apropiate.

Oricum, la boxe nu vei gasi liniaritate 100% niciodata pentru simplul fapt
ca sunt actionate (electro) mecanic !

Si aici exista diferenta intre boxe, intr-un fel vor suna niste boxe de 20000 Euro, intr-un fel unele de 2000 Euro, in alt fel unele de 400 sau 500 Euro si complet altfel (adica naspa Laughing ) niste pocnitori din gama boxelor care fac subiectul acestui topic.

Sa zicem ca cele de ordinul X0000 Euro se apropie cat de cat (nu spectaculos) de ideea de liniaritate spectrala.

Mai invata... Wink

_________________
You have to spend a lot more for a noticeable difference !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Virtuosity



Conectat la: 30 Iul 2004
Mesaje: 26
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Joi Aug 02, 2007 2:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

BercenarU a scris:
istetilor...cititi categoria topicului asta....COMPUTER MULTIMEDIA...Neutral


Ce alt argument mai puteai avea ? Wink

_________________
You have to spend a lot more for a noticeable difference !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
Pagina 2 din 7

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community