FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Microlab SOLO-6
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
BercenarU



Conectat la: 20 Mai 2007
Mesaje: 17

MesajTrimis: Vin Aug 03, 2007 12:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

risipesteti talentu pe alte topicuri ...gen boxe SF
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Aug 03, 2007 12:21 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
XSamSung



Conectat la: 04 Aug 2007
Mesaje: 52

MesajTrimis: Sam Aug 04, 2007 1:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Firma Microlab poate fi impartita in doua categorii.

-Before 2005 - un No Name veritabil.
-Beyond 2005 - cand intra Peter Larsen in scena, investitie menita sa scoata firma din anonimat. Eu zic ca au reusit, poate concura cu branduri gen Logitech, Altec Lasing oferind scule mai bune la un pret similar.

Pana in 2005 firma se ocupa cu carcase si ceva boxe/sisteme audio. La vremea respectiva doar chinezii stiau de ea. De ceva vreme tot mai multa lume a ajuns sa fie curioasa de acest brand, daca ar fi doar niste pocnitori ar mai fi curios cineva de ele?

Eu am un sistem de la ei, anume FC-861 si sunt constient ca-n banii astia nu gasesc ceva mai bun de la Logitech, Altec Lasing, etc. Tin sa mai specific ca inainte am avut un sistem de la Altec Lasing si anume FX 4021 care era destul jenant la pretul respectiv.

Pe viitor cand o sa pot strange ceva bani deoparte, intentionez sa merg pe 4x Epos M12.2 (stiu Virtuosity si astea-s pocnitori in viziunea ta), am avut ocazia sa le ascult "live" si m-au impresionat pozitiv.In momentul de fata ma multumesc cu ce am (what else is there to do?). Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdi



Conectat la: 04 Ian 2007
Mesaje: 206
Locatie: Bistrita | Cluj-Napoca

MesajTrimis: Lun Aug 06, 2007 12:54 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Virtuosity a scris:
MICROLAB ?!?!

Niste (mega)pocnitori cu mot, dar tot pocnitori raman Laughing

Terminati fratzilor cu porcariile astea !! Aruncati banii pe porcarii.
Fiti mai destepti si investiti mai cu cap.

Nu mai zic de "super mega boxele" Logitech. Ce sa spun... ma infioara Laughing
De exemplu Z-5500 Digital. Pana nu demult costau in jur de 15 milioane.

Sa va dau un exemplu: La acesti bani se poate lua un amplif Denon PMA-500AE + o pereche de boxe JBL Balboa, totul aproximativ la aceeasi suma (15 mil.) si sterge pe jos cu Logitech si alte asemena creaturi.

NIMIC NU SE COMPARA !

Si asta in contextul in care combinatia mai sus amintita de mine nu reprezinta mare lucru in lumea audiofililor...

Va urez auditie placuta Twisted Evil



Aici se vorbea de Microlab SOLO6 si nu de Logitech Z5500 Digital ... la pretul de 2.5 mil si nu 15 mil.

Spune-mi tu ce combinatie de amplif+boxe iei cu 2.5 mil si se aud cel putin la fel de bine ca astea.

Intradevar la volum mic balansul inclina spre dreapta, radiatorul de pe amplif se incinge la >50*C, la peste 60% din volum distorsioneaza puternic. Dar, sincer, prietena mea nu urca mai mult de 30% din volum, nu sta cu mana pe radiator si nu sta cu volumul la 1% ... Deci la pretul de 2.5 mil pentru calculator sunt excelente. Sincer sa fiu magnaturile ce le foloseam pana acuma fara cabluri decente se auzeau muult mai naspa(totul s-a schimbat cand am folosit un bi-metal cu+ag).

Microlab-ul l-am luat la plesneala (adica dupa reviewurile de pe forum) dar nici nu il poti compara cu nush ce CJC, Genius 5.1 sau, Creative 5.1 la pretul de 250 RON. Pur si simplu astea "arata a boxe". Cum spunea si audiofile chiar nu ai ce sa iei mai bun la banii astia.

Multumesc, prietena mea chiar are auditii placute cu boxele astea pe ce asculta ea ... Pussichet dolls, timbahlend, jiastin timbahrleic etc etc. dar le asculta flac-uri ca altfel ma oftic eu Wink.

Sincer nu stiu ce cultura audiofila ai tu, dar la alternativa prezentata de tine pentru pretzul de 15 mil nu prea cred ca esti prea avansat. Sunt sute de variante SH de zeci de ori mai bune, vandute chiar aici pe forum.(la o suma de 15 mil bineinteles)

p.s. am impresia ca pentru alternativa ta te-ai documentat de pe dividiplanetpunctro.

_________________
Liquid Sound A1 | Neotech BTC Dual Shielded | HP Pavilion dv9500t | Monitor Audio BR5 (SE VAND!) | Cat5 diy Speaker Cable - Bass | Real Cable INNo CU+AG - Highs
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
bogdi



Conectat la: 04 Ian 2007
Mesaje: 206
Locatie: Bistrita | Cluj-Napoca

MesajTrimis: Lun Aug 06, 2007 1:01 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Uite, sa-ti dau eu un exemplu: Yamaha lui netcrusher, care il vinde cu 9-10 mil si magnaturile mele, care le dau cu 3. Sterge pe jos cu sistemul denon+jbl de nu se vede, si asta la incredibilul pretz de 13 mil ... dar noi vehiculam aici o suma de 250 de ron pt numele lui dumnezeu... sfantu'
_________________
Liquid Sound A1 | Neotech BTC Dual Shielded | HP Pavilion dv9500t | Monitor Audio BR5 (SE VAND!) | Cat5 diy Speaker Cable - Bass | Real Cable INNo CU+AG - Highs
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Lun Aug 06, 2007 9:04 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

XSamSung a scris:


Eu zic ca au reusit, poate concura cu branduri gen Logitech, Altec Lasing oferind scule mai bune la un pret similar.



Da-mi voie sa ma indoiesc....

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
XSamSung



Conectat la: 04 Aug 2007
Mesaje: 52

MesajTrimis: Lun Aug 06, 2007 10:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:
XSamSung a scris:


Eu zic ca au reusit, poate concura cu branduri gen Logitech, Altec Lasing oferind scule mai bune la un pret similar.



Da-mi voie sa ma indoiesc....


Am zis ca am avut un FX 4021 care si in prezent se gaseste pe la 300 Ron? - Da, am zis...eu vorbesc de scule ce mi-au trecut prin mana si tu banuiesc ca zici din auzite: I rest my case. Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
XSamSung



Conectat la: 04 Aug 2007
Mesaje: 52

MesajTrimis: Lun Aug 06, 2007 10:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am un singur regret: - nu am avut de unde sa testez un Microlab Pro-3 (asta la vremea respectiva):

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mar Aug 07, 2007 9:22 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

XSamSung a scris:


eu vorbesc de scule ce mi-au trecut prin mana si tu banuiesc ca zici din auzite: I rest my case. Rolling Eyes


Asta presupui tu. Am auzit niște microshit-uri de astea pe la diverși cunoscuți, am auzit și Lansing-uri (întâmplător am un MX5021) și microlab has a long way to go până scoată ceva care să se apropie cât de cât de unele sisteme A. Lansing. După părerea mea, bineînțeles. Deci nu vorbesc din auzite.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
redzone



Conectat la: 27 Noi 2006
Mesaje: 42

MesajTrimis: Mar Aug 07, 2007 2:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

prieteni.........ca sa nu pasim off topic........NU merita.mai pune ceva si reorienteaza-te. 250 RON dai aproape atata face.
ia vezi asta http://www.pc-mag.ro/detalii.php?cod=8633 .mai bine dai dublu dar vei fi multumit.
..........zic shi eu
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
crystale



Conectat la: 28 Sep 2006
Mesaje: 131
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Aug 07, 2007 5:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dupa mine, chiar nu merita sa dai 500RON pe niste boxe pt calculator, chit ca sunt logitech/altec lansing sau alta marca. Deja, daca dispui de 500RON poti incerca niste "trancote" (ca sa citez un clasic in viata Very Happy ) second-hand.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
XSamSung



Conectat la: 04 Aug 2007
Mesaje: 52

MesajTrimis: Mar Aug 07, 2007 11:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:
XSamSung a scris:


eu vorbesc de scule ce mi-au trecut prin mana si tu banuiesc ca zici din auzite: I rest my case. Rolling Eyes


Asta presupui tu. Am auzit niște microshit-uri de astea pe la diverși cunoscuți, am auzit și Lansing-uri (întâmplător am un MX5021) și microlab has a long way to go până scoată ceva care să se apropie cât de cât de unele sisteme A. Lansing. După părerea mea, bineînțeles. Deci nu vorbesc din auzite.


Nu presupun, imi dau si eu cu parerea ca fost posesor de alte(c) (shituri) Lansing si actual posesor de Microlab. Eu am avut un FX 4021 acasa vreo 8 luni de zile, nu le-am auzit prin cunoscuti. Daca erau atat de bune mergeam tot pe asa ceva, dar nu au fost pe placul meu, comparativ cu cele din prezent alea parca avea Crystallizer blocat.

Ce-i drept inainte am avut niste boxe de 20 in incinta de lemn. Fata de alea AL scoteau un sunet mai clar, da sistemul actual se aude si mai clar, mai profund - defapt si FC 320 se auzea mai clar si ala e la jumate pre. Razz

De MX5021 nu stiu nimic (live), ma abtin sa intru detalii, cat despre afirmatiile tale cu prieteni/cunoscuti - ma indoiesc sa fie adevarate. Banuiesc ca esti prea mandru de sistemul tau si nu suporti sa laude altii sisteme mai ieftine. Asta este, mai face si chinezu scule bune. Very Happy

Citat:
prieteni.........ca sa nu pasim off topic........NU merita.mai pune ceva si reorienteaza-te. 250 RON dai aproape atata face.
ia vezi asta http://www.pc-mag.ro/detalii.php?cod=8633 .mai bine dai dublu dar vei fi multumit.
..........zic shi eu


Pentru cei ce nu-s constienti, A.L. si Logitech include si brandul in pret - 60% scula si 40% brandul. Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdi



Conectat la: 04 Ian 2007
Mesaje: 206
Locatie: Bistrita | Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mie Aug 08, 2007 1:51 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

redzone a scris:
prieteni.........ca sa nu pasim off topic........NU merita.mai pune ceva si reorienteaza-te. 250 RON dai aproape atata face.
ia vezi asta http://www.pc-mag.ro/detalii.php?cod=8633 .mai bine dai dublu dar vei fi multumit.
..........zic shi eu


redzone ai ascultat prostia aia ? Smile)
Satelitii aia habar n-au de inalte dapoi o redare a frecventzelor medii. Sunt pe constructie sealed in carcasa de plastic cu difuzoare phase-plug...o prostie de difuzor care scoate ceva medii inalte si atat.
Si subwooferul ... e mama lui... iti pune bass pana in stomac de-tzi vine rau. Aia intradevar pocnitoare, care sigur isi face banii.

Dar vorba aia ... mai pui inca 3 mil la alea 5 si iti iei Tascam-urile active de la sherby. Si te-ai facut si tu cu boxe.

Sa fim seriosi microlab suna decent pentru pretzul platit pe ele. Singurul lucru care nu va place e numele, "microlab" ... nu suna a logitech ... Sad

PS. eram mic ... si-am dat si eu banii pe un z2200 ... ca se auzea tare bassu Wink). (l-am tzinut cam 7 luni pana am ars un sattelit, si l-am dat la schimb pe un Altec Lansing MX5021 THX. Ala intradevar suna a sistem audio.

_________________
Liquid Sound A1 | Neotech BTC Dual Shielded | HP Pavilion dv9500t | Monitor Audio BR5 (SE VAND!) | Cat5 diy Speaker Cable - Bass | Real Cable INNo CU+AG - Highs
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mie Aug 08, 2007 9:44 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

XSamSung a scris:


Banuiesc ca esti prea mandru de sistemul tau si nu suporti sa laude altii sisteme mai ieftine. Asta este, mai face si chinezu scule bune. Very Happy



Amice, nu o să discut cu tine din poziția de posesor de sistem multimedia. Pentru mine astfel de sisteme nu contează, sunt simple anexe ale calculatorului. Eu am avertizat doar asupra faptului că Microlab sunt niște troace ordinare care deși par ieftine, nu fac cât costă. Iar faza că sunt proiectate de nu știu cine e simplu marketing. Dacă tu îți închipui că individul acela chiar le proiectează, ești naiv. El doar și-a dat acordul pentru a-i fi folosit numele. Oricum ar fi, să-ți stăpânești sănătos microlab-urile, bănuiesc că e cel mai bun sistem pe care l-ai ascultat tu vreodată, așa că nu o să-ți stric plăcerea. Din respect pentru firma Altec Lansing, care are aproape 100 de ani în spate în acest domeniu și care a construit MX5021, considerat de mulți ca fiind cel mai bun sistem 2.1 pentru PC, îi iau apărarea în fața unor astfel de comparații.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdi



Conectat la: 04 Ian 2007
Mesaje: 206
Locatie: Bistrita | Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mie Aug 08, 2007 12:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher ai dreptate, Altec Lansing MX5021 THX e cel mai bun sistem audio pt calculator (si cel mai good looking) dar unii oameni nu pot scoate din buzunar dublul sumei de 250 RON, cum probabil poti tu.
Dar la pretul de 250 ron de la concurentza ie un VS4121 care se aude si foarte prost, si pe deasupra e si foarte urat.
Stiu, te gandesti ca tu ai acasa un sistem stereo de nx1000euro si iti e greu sa iti imaginezi ca cineva nu poate scoate din buzunar o suma 500 RON pt o pereche de boxe.

Deci, repet, SOLO6 e cel mai bun sistem pe care il poti lua de banii aia, +-50RON.

_________________
Liquid Sound A1 | Neotech BTC Dual Shielded | HP Pavilion dv9500t | Monitor Audio BR5 (SE VAND!) | Cat5 diy Speaker Cable - Bass | Real Cable INNo CU+AG - Highs
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
XSamSung



Conectat la: 04 Aug 2007
Mesaje: 52

MesajTrimis: Mie Aug 08, 2007 5:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu conteaza si totusi tu blamezi un brand/niste produse despre care stii doar ca sunt facute in China. De parca nu sunt in lumea asta destule branduri mari care-si fac produsele in china pentru mana de lucru ieftina.

Pe urma continui pe ideea ca noi toti (din cei ce am optat pentru anumite produse de la Microlab) auzim prost. Cat despre AL - are 70 de ani si sa nu crezi ca nu a fost inclusa si vechimea brandului in pret. Nu inteleg de ce te ambalezi in legatura cu MX5021 doar am specificat ca:

Citat:
De MX5021 nu stiu nimic (live), ma abtin sa intru detalii,


O fi bun, nu am zis ca nu ar fi, eu nu am avut ocazia sa-l ascult. Dupa cum am zis mai sus am avut acasa un FX 4021 vreo 8 luni de zile si sunt scule de la Microlab care suna mai bine. Parerea mea - fiecare cu gusturile lui.

Cat despre restul afirmatiilor care banuiesc ca sunt menite ca o jignire la adresa mea. Ei bine, uite ca nici aici nu ai dreptate - nu am de unde sa stiu sigur, dar posibil sa fi fost la mai multe concerte ca si tine. In rest pentru acasa oscilez si eu spre 2/4 X Epos M12.2 - au numai 25 de ani experienta deci banuiesc ca nici astia nu au trecere in fata ta. In fine, nu-s cuios de trecutul companiilor pe mine ma interseaza prezentul si doar anumite modele.

PS.Sa ne auzim de bine, indiferent de sistemul folosit. Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
Pagina 3 din 7

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community