FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Microlab SOLO-6
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Virtuosity



Conectat la: 30 Iul 2004
Mesaje: 26
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Dum Aug 12, 2007 1:01 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bogdi a scris:

Microlab-ul l-am luat la plesneala ... Pur si simplu astea "arata a boxe"...


Intr-adevar doar "arata a boxe" Laughing

bogdi a scris:

Sincer nu stiu ce cultura audiofila ai tu...


Nici nu am pretentia ca am o cultura audiofila foarte avansata, dar dupa modul cum pui tu problema cred ca nici tu nu stai extrem de bine. Suna a snobism...

Insa, asa pentru informarea ta, legat de "cultura mea audiofila", citesc reviste de specialitate, caut pe internet informatii directe sau conexe acestui domeniu, colaborez cu oameni intr-adevar avansati in domeniu... etc. Si asta de ceva anisori, nu chiar putini...Wink

bogdi a scris:

Sunt sute de variante SH de zeci de ori mai bune, vandute chiar aici pe forum.(la o suma de 15 mil bineinteles)


Cine a vorbit de SH ?! Presupun ca aici se vorbea despre produse noi precum si aceste Microlab.

bogdi a scris:

Spune-mi tu ce combinatie de amplif+boxe iei cu 2.5 mil si se aud cel putin la fel de bine ca astea.


Ca tot ai adus vorba de SH, tocmai am vandut la un pret de 3 mil un set format dintr-un amplif DUAL-NIXDORF CR50 si doua boxe UNITRA de 90W.
Da stiu, Unitra nu sunt cea mai fericita alegere nici pe departe, insa esti de acord cu mine ca nu exista comparatie intre ele si MicroLab.
DUAL-ul, no comment, este super ok.
Ca o remarca, toate erau bine intretinute.
Asadar, intrebare ? La aceeasi bani, se compara ?

bogdi a scris:

p.s. am impresia ca pentru alternativa ta te-ai documentat de pe dividiplanetpunctro.


Ai tu o impresie si doar atat. Trebuie sa te dezamagesc putin.
Produsele hifi le caut pe la magazine gen Luxacustica, RealAcustic, Luxtone... etc.

P.S. Apropos, sculele mele sunt cumparate de la RealAcustic (atat NAD-ul cat si MA BR5-urile). Wink

_________________
You have to spend a lot more for a noticeable difference !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Aug 12, 2007 1:01 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
XSamSung



Conectat la: 04 Aug 2007
Mesaje: 52

MesajTrimis: Dum Aug 12, 2007 5:34 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Virtuosity, noi suntem la inceput de drum. Lasa-ne sa ne maturizam pe domeniul asta si mai incolo cand e loc de vorbit, impartim pareri si discutii, tousi suntem la sectiunea "Computer Multimedia".

Eu personal le am cu calculatoarele, poate cum le au unii audiofili de aici cu sisteme audio. In 2500 Ron cat costa un sistem Davio as putea sa scot o configuratie net superioara. Mai ajut pe cei ce cer sfaturi dar nu iau la misto sistemele lor, cu s-a intamplat in ultima vreme prin acest topic.

Putini sunt dispusi sa bage bani grei in sisteme audio, in general doar cei ce lucreaza cu ele sau audiofili mai pretentiosi (cu pitici pe creier). Altii iau in considerare si consumul energetic, unii (ca si mine) stau uneori cate 12 ore pe un sistem si-n tot acest timp, boxele sau castile tin companie. Si sa prind bonus de 10.000$ tot n-as investi in scule profesioanale, poate nici semiprofesioanale - tu stii consuma o statie de 1000W la care vin legate 4 boxe tip bookshelf? (Mult...) Shocked

Acum m-am apucat si eu de scule audio si ca orice incepator - calc inainte pe trepte mici dar sigure zic eu. Microlabul meu de exemplu, l-am ales dintr-o gramada de sisteme, bazandu-ma pe teste personale si revizuiri. Cu timpul mai schimb eu cate ceva dar in prezent imi ajunge pentru ce-mi trebuie mie. Sper sa nu ajung niciodata, sa bag 40.000 $ intr-un sistem audio pentru acasa. Din ce am vazut pe net "audiofilii adevarati, daca le pot zice asa, nu folosesc combinatii in ansamblu unui calculator. Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mar Aug 14, 2007 3:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Apropo de Altec Lansing, site-ul lor din America tocmai fu hăckuit de un hacker turc
http://www.alteclansing.com/press_news.asp?id=85

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdi



Conectat la: 04 Ian 2007
Mesaje: 206
Locatie: Bistrita | Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mie Aug 22, 2007 6:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Virtuosity a scris:

Ca tot ai adus vorba de SH, tocmai am vandut la un pret de 3 mil un set format dintr-un amplif DUAL-NIXDORF CR50 si doua boxe UNITRA de 90W.
Da stiu, Unitra nu sunt cea mai fericita alegere nici pe departe, insa esti de acord cu mine ca nu exista comparatie intre ele si MicroLab.
DUAL-ul, no comment, este super ok.
Ca o remarca, toate erau bine intretinute.
Asadar, intrebare ? La aceeasi bani, se compara ?


1. Si spune-mi tu ce ar face un user ca prietena mea cu sistemul propus de tine intr-o camera frumos aranjata langa un laptop aratos ?
2. Daca mie imi spui sa nu dau exemple SH, te rog sa nu o faci nici tu Wink
3. Sincer imi cer scuze public aici pe forum ca am fost snob, in legatura cu cultura audiofila (fara nici o ironie).

Oricum vazand ce sistem ai inteleg ca si tu esti doar la inceput de drum audiofil, ca si mine. Asa ca iti urez drum bun!

Nu m-am certat cu nimeni de pe forum si nici nu intentionez sa o fac acum, dar parearea mea inclina PRO spre MICROSHITURILE alea SOLO6.

_________________
Liquid Sound A1 | Neotech BTC Dual Shielded | HP Pavilion dv9500t | Monitor Audio BR5 (SE VAND!) | Cat5 diy Speaker Cable - Bass | Real Cable INNo CU+AG - Highs
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
schiuc



Conectat la: 06 Oct 2007
Mesaje: 3

MesajTrimis: Lun Oct 08, 2007 7:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

care boxe sunt mai bune SOLO 6 sau PRO 2 ?nu neaparat ca putere pe care pot sa o scoata ci ca fideliate si claritate a sunetului.daca SOLO 6 are amplificatorul in boxa influenteaza claritatea sunetului??.voi ce ati alege?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Lun Oct 08, 2007 8:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai.... ASTA ... Laughing

http://www.dynaudioacoustics.com/Default.asp?Id=280
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
schiuc



Conectat la: 06 Oct 2007
Mesaje: 3

MesajTrimis: Lun Oct 08, 2007 8:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

isi merita banii boxele pe care mi le-ai aratat ....dar eu am doar 3mil ....care din cele doua modele ....???
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Lun Oct 08, 2007 9:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

schiuc a scris:
isi merita banii boxele pe care mi le-ai aratat ....dar eu am doar 3mil ....care din cele doua modele ....???

*
Solo6... Eu zic ca DA, evident la banii lor si FARA sa le fi ascultat, ca nu am unde...
In schimb "pe dinafara" au sanse mai mari sa sune decent vazand ca concurenta propune trancote SI MAI sinistre cu carcasa de plastic...
Daca e sa te iei dupa zvonuri, o sa te pomenesti cu niste ciurucuri SH, asa ca incearca sa LE ASCULTI si sa le iei, dar numai DUPA ACEEA...
Daca e sa astepti "modelul de anul viitor" nu a sa ai niciodata nimic... Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
schiuc



Conectat la: 06 Oct 2007
Mesaje: 3

MesajTrimis: Mar Oct 09, 2007 5:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pana la urma mi-am cumparat SOLO 6.mi le-am cumparat de la DC si am dat numai 240lei.pana acum sunt multumit de ele .nu cred ca aveam ce sa iau mai bun de banii astia.de acuma sa cante muzica Rock Rock Rock
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Oct 09, 2007 11:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Virtuosity a scris:
Da stiu, Unitra nu sunt cea mai fericita alegere nici pe departe, insa esti de acord cu mine ca nu exista comparatie intre ele si MicroLab.

Pe vremea cand nu aveam termen de comparatie si mie Unitra mi se parea mama si tata boxelor. Din pacate intre timp m-am obisnuit cu un sunet limpede, dinamic, detaliat, iar Unitra suna infundat si sters chiar si la volum mare (singura lor calitate dealtfel). Prefer la orice ora Microlab Solo 3 sau 6 care oricat de chinezesti ar fi ofera un sunet mai... actual, mai de secolul in care ne aflam. Rolling Eyes

_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Spitfire



Conectat la: 17 Oct 2007
Mesaje: 70
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Oct 19, 2007 11:10 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Constat ca nici unul dintre dvs. nu si-a pus intrebarea de baza: in ce consta amplificarea activa la Solo6???? mai c-as paria ca e un montajel pe o placuta de carton cu TDA2030 ...sau vreun alt TDA...Boxele mi-ar conveni, as da pe ele 100 RON, fara amplificare...si i-as baga minim un single-ended cu ECL82, sau tot SE cu EL34... Twisted Evil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Shtef



Conectat la: 14 Ian 2005
Mesaje: 389
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Oct 19, 2007 11:37 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La 2.5mil nu poti sa te astepti la prea multe.
Pentru cine stie rusa....sa ne impartaseasca si noua cateva opinii:
http://www.techlabs.ru/articles/acoustics/243/0/1145/0/
http://www.techlabs.ru/articles/acoustics/243/0/1145/1/
http://www.ixbt.com/multimedia/acoustic-roundup-stereo.shtml

A trecut ceva vreme.....si pot sa zic ca imi dau impresia unui gol intre frecventele inalte si cele joase(pe unele melodii se simte pe altele nu)....asta mai ales la volume mici.
Potentiometrul de volum nu e simetric pe ambele canale, si acum au un mic fasait(la inceput erau mute) atunci cand nu e prezent semnal.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MariusO



Conectat la: 14 Sep 2004
Mesaje: 1141
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Oct 19, 2007 11:49 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu cred ca era musai ca la nivelul asta de pret sa-si puna cineva intrebarea despre etajul de amplificare...cu atat mai putin de modificare Very Happy Cat despre 100 RON, era o gluma, nu?

Oricum, ca sa ne mai lamurim un pic, si sa mai evitam din presupuneri, amplificarea la Solo 6 este bazata pe o percehe tranzistori bipolari TIP42C si TIP41C.Transformatorul de alimentare are o singura inscriptionare, si anume EI-76, 2 X 18 Volti, 3 Amperi, in concluzie puetere maxima debitata 108 W.
Boxele sunt pe pe 4Ohm.

Astazi am cumparat si eu o pereche, dat fiind ca pretul era foarte tentant si chiar aveam nevoie de o sursa de zgomot pt desktop PC-ul meu

O sa revin cu ceva impresii in week-end, cand sper sa am ocazia sa le ascult.

P.S: pt. "audiofilii" sensibili la detalii, greutatea boxelor este de 14 Kg Very Happy

_________________
Intotdeauna e loc si de mai bine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Oct 19, 2007 4:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Shtef a scris:
A trecut ceva vreme.....si pot sa zic ca imi dau impresia unui gol intre frecventele inalte si cele joase(pe unele melodii se simte pe altele nu)....asta mai ales la volume mici.

Frecventele inalte si joase se aud mai incet cam la toate boxele de calitate de pe planeta.

_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Shtef



Conectat la: 14 Ian 2005
Mesaje: 389
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Oct 20, 2007 12:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cosmin_C a scris:
Shtef a scris:
A trecut ceva vreme.....si pot sa zic ca imi dau impresia unui gol intre frecventele inalte si cele joase(pe unele melodii se simte pe altele nu)....asta mai ales la volume mici.

Frecventele inalte si joase se aud mai incet cam la toate boxele de calitate de pe planeta.

Pai eu am vrut sa zic, ca mediile se aud mai incet decat inaltele si joasele....

MariusO asteptam un review.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
Pagina 4 din 7

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community