FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Microlab SOLO-6
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
MariusO



Conectat la: 14 Sep 2004
Mesaje: 1141
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Oct 25, 2007 11:11 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ramasesem dator cu ceva detalii privitoare la Solo 6. Din pacate, nu au reusit sa reziste mai mult de un week-end la mine. Motivele sunt destul de simple, si anume partea de medii-joase lasa foarte mult de dorit (in sensul ca boxele livrau un sunet fad, sec), pe langa partea de filtrare care mi-a lasat impresia ca practic nu exista (la punerea in functiune a boxelor trebuia indurat un pacanit care practic deplasa cursa difuzoarelor de medii-joase cu 1 cm!).Am incercat si alte exemplare, dar din nefericire problema persista si in cazul lor.Singurul lucru demn de mentionat in privinta lor il reprezinta calitatea tweet-erelor de matase (care s-au dovedit a fi excelente, fara sa livreze un sound agresiv) si...finisajul.Per total la banii ceruti (aprox. 250 RON) sunt o alegere buna pt. cei ce dispun de spatiul necesar amplasarii lor si-si doresc un sunet mai putin agresiv decat pocnitorile uzuale de plastic pt. PC, plus un look decent.

Intr-un final am ales sa fac un "upgrade" (cel putin dpdv financiar) la modelul H-200, care per ansamblu are un sunet mult mai omogen, daca se poate spune asa, pe partea de medii, tweeter-ul fiind acelasi cu cel de pe Solo 6. Toate cele de mai sus trebuie privite strict dpdv al asteptarilor pe care le poti avea de un sistem audio pt. PC in ziua de azi.
Cert este faptul ca am ajuns la concluzia ca, dat fiind oferta de azi pe partea de audio PC, este practic imposibil sa mai poti alege un model decent...fie ca e vb de Altec Lansing (care au niste modele sinistre cel putin pe partea de amplificare, inclusiv mult laudatul MX5021, al carui zgomot de fond atat in timpul functionarii cat si atunci cand este in stand-by il descalifica complet), fie de alte brand-uri precum Logitech,Creative,etc.
Una peste alta, Microlab se dovedeste o firma cu un raport calitate-pret foarte corect, si cu o finisare de exceptie la banii ceruti.

_________________
Intotdeauna e loc si de mai bine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Oct 25, 2007 11:11 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
un_el



Conectat la: 30 Ian 2007
Mesaje: 56
Locatie: galati

MesajTrimis: Lun Oct 29, 2007 2:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

microlab.... parca mai era deschis un alt topic referitor la microlab... in fine. pentru banii pe care ii dai pe el e ok. am citit toate posturile referitoare la microlab solo 6. eu unul ma intreb urmatorul lucru: de ce unii tot il injura? e un sistem audio, ca oricare altul. cand spun lucrul acesta ma refer la un sistem audio obisnuit, adica pentru pc. ce pretentii poti avea la banii pe care ii dai pe el? nu stiu daca vei putea comapara vreodata un sistem facut pentru un pc cu un amplificator pe lampi de exemplu. cel putin dpdv al bassului sa spunem, cel redat de un amplificator pe lampi e mult mai profund, mai natural. cel redat de un sistem audio pentru pc, e sec, lipsit de caldura. eu unul am avut ocazia sa ascult un micolab dar 2.1 si se auzea multumitor. pentru o camera obisnuita si daca nu ai pretentii e ok. e ca si cum as compara sistemul la care ascult eu muzica acum altec lansing vs2321 vs creative sbs 390, sistem pe care il are fratele, sistem conectat la celalt pc. de ex: altecul nu are inalte, merge mai mult pe medii si de aceea mai trebuie "ajutat" si cu alte boxe mai mici pentru a reda cat de cat si inaltele. in schimb in privinta bassului exceleaza, e mult mai profund fata de cel redat de creative. comparatiile ar putea continua.
fiecare cumpara ceea ce-i place si e normal ca fiecare sa-si sustina punctul sau de vedere laudandu-si "jucarelele".
parerea mea: cumparati ceea ce va place voua cum se aude, nu ce spune x y z sau t ca e bun. nu-i frumos ce e frumos, e frumos ce-ti place tie.

mod edit FATHER
Discutii despre Altec Lansing in topicul dedicat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
un_el



Conectat la: 30 Ian 2007
Mesaje: 56
Locatie: galati

MesajTrimis: Mie Oct 31, 2007 10:33 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mod edit FATHER
Discutii despre Altec Lansing in topicul dedicat.


era vorba despre o afirmatie, o comparatie daca vrei. dupa cum ai vazut am facut referire si la microlab. dupa cum am mai spus fiecare e liber sa cumpere ceea ce vrea. [/b]
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
victor_bc



Conectat la: 28 Sep 2007
Mesaje: 11

MesajTrimis: Vin Noi 02, 2007 5:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

fratilor ce tot aveti cu saracu' SOLO 6? ganditi-va ca sunt niste boxe pt pc ci nu sunt niste monitoare audio pt studio si in plus mai sunt si doar 240ron...
ce vreti mai mult de atat?
daca unii dintre voi isi permit sa isi cumpere pt pc boxe de 1000euro bravo voua insa sunt multi ca si mine de alfel care nu sunt dispusi dea atatia bani...
eu sunt la inceput de drum in cea ce priveste domeniul audio si clar nu am experienta multura dintre voi, insa hai sa facem diferenta intre monitoare pt studio si nishte simple boxe pt pc ropotat si la pret Wink
peronal cred ca SOLO 6 sunt ok pt pc si la acest pret...
si sincer poate imi iau si eu unele Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Vin Noi 30, 2007 2:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si eu folosesc microlab solo-6 pt. PC si mi se par ok pt 240ron. Sincer nu am gasit un alt sistem in banii astia care sa sune mai bine(din cate am ascultat eu). Nu putem face comparatia cu un sistem de 1000eur(diferentele sunt enorme).
Problemele remarcate de MariusO sunt corecte, dar sunetul produs de aceste boxe este acceptabil si pt niste urechi mai pretentioase daca tin cont cat costa microlab-urile si ca se afla in fata pc-ului.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dan RRR



Conectat la: 28 Dec 2007
Mesaje: 1

MesajTrimis: Vin Dec 28, 2007 1:12 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Le-am luat si eu azi. Boxele fac toti banii. Si comparativ cu toate sistemele pe care le-am ascultat de la alte firme din marja asta de pret suna mai bine. Go for it!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ovi_ice



Conectat la: 29 Dec 2007
Mesaje: 181
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Dec 29, 2007 8:49 pm    Titlul subiectului: Microlab SOLO 7 Raspunde cu citat (quote)

Buna,

As vrea sa va intreb ce parare aveti de SOLO 7 ? Le-a ascultat cineva ?

Si sa va zic si pt ce vreau sa achizitionez aceste boxe : in dormitor am un mic tv lcd + un dvd player.....totusi simt nevoia si de ceva sunet...iar la un dormitor nu prea se preteaza un sistem audio format din amplif + 2 boxe standfloor. In concluzie, vreau 2 boxe la care sa pot asculta decent muzica atunci cand stau in pat Very Happy

Initial ma orientasem spre M-Audio DX4....dar cand am vazut pretul la Microlab-uri...

Deci ? Ce parere aveti ? Ce alte solutii ar fi ? ....poate chiar SH....

Va multumesc anticipat !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BioHazarD



Conectat la: 24 Dec 2007
Mesaje: 1

MesajTrimis: Dum Dec 30, 2007 9:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si eu as fi curios sa aud un Solo 7, sa vad daca-si merita banii. Ieri am achizitionat si eu Solo6-le si n-am decat vorbe de lauda pentru ele.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cezarjipa



Conectat la: 03 Ian 2008
Mesaje: 12

MesajTrimis: Joi Ian 03, 2008 1:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

audiofile a scris:
M-a tentat si pe mine la un moment dat sa instalez o asemenea boxa in birou. Pretul e modic, aspectul e ingrijit si pe foaie 'sunau' bine. In realitate mai putin.

Nu te ambala prea tare pe aspectul SEAS.
Chinezii fac un pic de tam-tam pe baza asocierii lui Peter Larsen pe partea de design. Plauzibil pt. seria Pure, dar dincolo de marketing nu vad mare lucru.
In privinta seriilor Solo si Pro e greu de crezut ca cineva e capabil sa le echipeze cu difuzoare mai scumpe decat boxa in sine (Solo-6 sunt gasibile in jurul celor 6-70$ in China).
Arata frumusel, sunt promovate cu cap, costa putin - dar suna pe masura pretului.
Pure 100, singura boxa care se apropie de realitate intre toate mi se pare overpriced.
Un monitor de studio low end in genul ESI Near sau Tascam suna simtitor mai corect la jumate din pret. Dar , ce e drept, nu arata la fel de bine si nici nu consuma atata "cerneala" in promovare.


Ce parere ai de aceste specificatii ?
Exceptionally Low Coloration 2-way High End Loudspeaker
* 25mm low resonance Neodymium Soft Dome Tweeter with Kurt Muller diaphragm (Germany)
* 165mm Long Linear Throw Woofer with Mica-filled PP-Cone
* Very smooth Power Response
* Extremely good Dispersion 0 - 15 - 30 - 45 degrees
* Specially shaped MDF cabinet with Piano Lacquer
* Low cross-over frequency of 2.3kHz for improved Midrange Reproduction
* Exceptional Bass Reproduction
Technical data:
Description 2 way vented box system
Drive units 1 inch dome hight-frequency
6.5 inch PP cone bass / midrange
Frequency response 43Hz-31KHz +3dB on reference axis
Sensitivity 85dB spl
Nominal impedance 4Ω
Crossover frequencies 2.3 K Hz
Power handling 50W-200W 0.2% T.H.D. (1KHz)
Dimensions 300*222*400mm(W x D x H )

Se refera la seria PURE a Microlabului, cica desenata de la zero de numitul old guy, Peter Larsen.
Varianta de 2x50 RMS face 1200 roni, amplificator incorporat.
Ce alte variante mai ortodoxe (citeste mai cunoscute) as avea la banii astia?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ovi_ice



Conectat la: 29 Dec 2007
Mesaje: 181
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Ian 03, 2008 10:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Se refera la seria PURE a Microlabului, cica desenata de la zero de numitul old guy, Peter Larsen.
Varianta de 2x50 RMS face 1200 roni, amplificator incorporat.
Ce alte variante mai ortodoxe (citeste mai cunoscute) as avea la banii astia?


M-Audio Studiophile BX5a - 850 ron/pereche - 70 watti/canal, bi-amp, driver de kevlar pt low

M-Audio Studiophile BX8a - 1300 ron/pereche - 130 watti/canal

Intra pe site la M-Audio si vezi ca sunt link-uri catre review-uri facute de diferite reviste de specialitate....

Am zis doar de M-Audio pt ca ai vrut variante 'mai cunoscute'....la banii astia (adika in jur de 1200 ron, cat costa PURE) mai gasesti si alte variante ok de la alti producatori de monitoare.

Numai bine!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
OvidiuDanut



Conectat la: 06 Aug 2006
Mesaje: 171
Locatie: Buzau

MesajTrimis: Dum Ian 13, 2008 4:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

A ascultat cineva comparativ M-audio Studio Pro 3 cu MicroLab Solo 6?
Ceva impresii?

_________________
Ce i-ar folosi unui om sa castige lumea, daca si-ar pierde sufletul?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
D0ryN



Conectat la: 13 Ian 2008
Mesaje: 1
Locatie: Bacău

MesajTrimis: Joi Ian 17, 2008 4:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

a ascultat cineva solo-3 si solo-6 ? sa faca o comparatie...din punct de vedere al bassului...si nu numai...
_________________
MiCrOlAb...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Joi Ian 17, 2008 9:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Microlab solo6 se aud mai bine ca solo3 cam din tote punctele de vedere.
Ca o observatie eu folosesc solo6 cu potentiometrul de bass dat un pic pe minus astfel se reduc bubuielile din bass si se mai calrifica vocea(principlale probleme ale acestor boxe).Oricum microlab soslo6 sunt niste boxe de 250 ron care suna bine pt. bani lor. La mai multi bani alte pretentii alta calitate a sunetului!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BNW



Conectat la: 06 Ian 2007
Mesaje: 47

MesajTrimis: Lun Feb 11, 2008 12:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Detin si eu aceste boxe si concluziile ar fi ca sunt extrem de detaliate deasta e foarte importanta calitatea semnalului de intrare fiindca ce primeste cam aia si reda. Ce nu-mi place la sunet e ca suna mai mult a amplificare pe integrate decat pe analogic, e sec ii lipseste dinamica si are aceea emblema ca a oricarui sunet produs de ceva care costa putin.

Eu boxele le tin la volum maxim dar cu volumul placi de sunet nu prea trec de 80% ca sa nu distorsioneze prea mult si am mai dat putin din inalte, am obs ca e mai bine sa folosesc reglajele boxelor inalte basi decat mixerele din windows sau programe.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BNW



Conectat la: 06 Ian 2007
Mesaje: 47

MesajTrimis: Lun Feb 11, 2008 12:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am uitat sa mai spun ca inainte de acestea mi-am cumparat o pereche de BOXE LOGITECH 2.1 Z-2300 200W RMS, THX pe care le-am trimis inapoi cu prima ocazie ce sa mai zic ca costau dublu fata de aceste Microlab-uri.
Atunci mi-am dat seama ca aceea certificare THX a boxelor Logitech e doar inca o emblema in plus fara care nu are nici o legatura cu calitatea sunetului redat. Doar dupa ce le-am cumparat am observat ca in carticica cu specificatii este trecuta valoarea de 10% THD, 10% este enorm si doar asta ajungi sa asculti doar distorsiuni si atunci ajungi sa te intrebi ce mai cauta certificarea THX la un nivel asa mare de distorsiuni, si se pare ca THX inseamna ca distorsiunile pot fi oricat de mari jalnic. Laughing
In plus mediile lipsesc cu desavarsire trebuie umblat prin mixerele din player sau a placi de sunet sa scazi pe la frecventa de 200-300 Hz ca daca nu satelitii fac urat stau sa sara din membrane, subwoofer-ul produce un bas la frecvente mult prea joase fata de sateliti si ramane o plaja de frecvente neacoperite, in plus se aude cu mult peste sateliti ca si volum iar sunetul produs de acesta produce dureri de cap si stomac pur si simplu te doare capu cand auzi ce sunet produce. Dupa nici 1 ora de auditie am stiut ca trebuie sa-l trimit inapoi.
Iar cei 200 W RMS din specificatiile boxelor produc multe Laughing deoarece lipsesc cu desavarsire daca sunt 20 W e mult ca sa vezi ce inseamna marketing si reclama falsa.
Ce pot sa spun ca firma Logitech pentru mine e doar inca un mascarici pe piata audio.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
Pagina 5 din 7

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community