FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Microlab SOLO-6
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
BNW



Conectat la: 06 Ian 2007
Mesaje: 47

MesajTrimis: Lun Feb 11, 2008 1:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

BNW a scris:
Doar dupa ce le-am cumparat am observat ca in carticica cu specificatii este trecuta valoarea de 10% THD

Valoare care insa nu e trecuta la specificatii pe nici un site Logitech astfel ca o aflati doar dupa ce le cumparati, rusine pt Logitech aici se vede cine sunt cu adevarat o firma care stie sa dezinformeze si sa minta cumparatorul si nimic mai mult.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Feb 11, 2008 1:10 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
rueful.in.stars



Conectat la: 23 Oct 2007
Mesaje: 401
Locatie: Marea Britanie

MesajTrimis: Lun Feb 11, 2008 1:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si Logitech are specificat puterea la 10% THD, asa ca acuzele nu sunt fondate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BNW



Conectat la: 06 Ian 2007
Mesaje: 47

MesajTrimis: Lun Feb 11, 2008 1:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

rueful.in.stars a scris:
Si Logitech are specificat puterea la 10% THD, asa ca acuzele nu sunt fondate.

Ai gasit tu pe site-ul Logitech aceasta specificatie pune link-ul atunci sa-l vedem si noi, eu inainte sa le cumpar m-am uitat pe site-ul lor la specificatii si nu era trecuta aceasta valoare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
rueful.in.stars



Conectat la: 23 Oct 2007
Mesaje: 401
Locatie: Marea Britanie

MesajTrimis: Lun Feb 11, 2008 1:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.logitech.com/index.cfm/speakers_audio/home_pc_speakers/devices/3549&cl=gb,en
http://www.logitech.com/index.cfm/speakers_audio/home_pc_speakers/devices/202&cl=gb,en
http://www.logitech.com/index.cfm/speakers_audio/home_pc_speakers/devices/224&cl=gb,en
http://www.logitech.com/index.cfm/speakers_audio/home_pc_speakers/devices/211&cl=gb,en

La o privire sumara.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BNW



Conectat la: 06 Ian 2007
Mesaje: 47

MesajTrimis: Lun Feb 11, 2008 2:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

rueful.in.stars a scris:
http://www.logitech.com/index.cfm/speakers_audio/home_pc_speakers/devices/3549&cl=gb,en
http://www.logitech.com/index.cfm/speakers_audio/home_pc_speakers/devices/202&cl=gb,en
http://www.logitech.com/index.cfm/speakers_audio/home_pc_speakers/devices/224&cl=gb,en
http://www.logitech.com/index.cfm/speakers_audio/home_pc_speakers/devices/211&cl=gb,en

La o privire sumara.

Ce-ntreb eu si ce link-uri postezi tu, eu vorbeam de modelul LOGITECH 2.1 Z-2300, uite-aici sa vezi ca n-are trecut asa ceva: http://www.logitech.com/index.cfm/speakers_audio/home_pc_speakers/devices/231&cl=gb,en
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BNW



Conectat la: 06 Ian 2007
Mesaje: 47

MesajTrimis: Mar Feb 12, 2008 3:02 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Astazi am cantarit fiecare boxa in parte si au cam asa:
- boxa fara amplificator are 5.6 KG
- boxa cu amplificator inclus are 7.6 KG
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Mar Feb 12, 2008 12:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ai dpreptate cutiile sunt nesperat de rigide si grele la bani astia!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BNW



Conectat la: 06 Ian 2007
Mesaje: 47

MesajTrimis: Vin Feb 15, 2008 11:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Boxele sunt atat de detaliate incat daca mut placa de sunet dintr-un slot in altul la calculator se simte automat diferenta intre cele doua, am 5 sloturi PCI si in fiecare se aude diferit in unul singur se aude cel mai bine. Se simte diferenta si daca scot placa de sunet din acelasi slot si o bag la loc se aude diferit de fiecare data mai bine sau mai rau depinde de noroc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BNW



Conectat la: 06 Ian 2007
Mesaje: 47

MesajTrimis: Sam Feb 16, 2008 12:34 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In rest dupa cum am spus sunetul este sec lipsit de dinamica specific amplificari pe integrate si a unui produs care costa putin.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Sam Feb 16, 2008 3:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

BNW a scris:
Boxele sunt atat de detaliate incat daca mut placa de sunet dintr-un slot in altul la calculator se simte automat diferenta intre cele doua, am 5 sloturi PCI si in fiecare se aude diferit in unul singur se aude cel mai bine. Se simte diferenta si daca scot placa de sunet din acelasi slot si o bag la loc se aude diferit de fiecare data mai bine sau mai rau depinde de noroc.

Da-mi voie sa ma indoiesc ca poti sa auzi chiar asa de usor diferente daca scoti placa de sunet dintr-un slot si o bagi la loc si mai ales pe micorlab solo 6 datorita faptului ca folosesti calculatorul si trebuie incis si deschis pt a efectua schimbarea si asta cere ceva timp si dupa cum se stie memoria dutiva este foarte scurta!
Microlab solo 6 au mai mult detaliu ca sistemle de calculator comparabile ca pret. Dar daca e sa le comparam cu niste boxe mai bune se obserava ca de fapt au mult de suferit la partea de detaliu tocmai din cauza problemelor pe care le au in zona de medii unde urechea este cel mai sensibila.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BNW



Conectat la: 06 Ian 2007
Mesaje: 47

MesajTrimis: Sam Feb 16, 2008 3:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

katalin a scris:

Da-mi voie sa ma indoiesc ca poti sa auzi chiar asa de usor diferente daca scoti placa de sunet dintr-un slot si o bagi la loc si mai ales pe micorlab solo 6 datorita faptului ca folosesti calculatorul si trebuie incis si deschis pt a efectua schimbarea si asta cere ceva timp si dupa cum se stie memoria dutiva este foarte scurta!
Microlab solo 6 au mai mult detaliu ca sistemle de calculator comparabile ca pret. Dar daca e sa le comparam cu niste boxe mai bune se obserava ca de fapt au mult de suferit la partea de detaliu tocmai din cauza problemelor pe care le au in zona de medii unde urechea este cel mai sensibila.

Ceea ce am scris mai sus este adevarat fiindca nu am nici un motiv sa mint.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BNW



Conectat la: 06 Ian 2007
Mesaje: 47

MesajTrimis: Sam Feb 16, 2008 4:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

katalin a scris:
Dar daca e sa le comparam cu niste boxe mai bune se obserava ca de fapt au mult de suferit la partea de detaliu tocmai din cauza problemelor pe care le au in zona de medii unde urechea este cel mai sensibila.

Personal nu gasesc sa aiba probleme in zona mediilor. Ce pot sa spun este ca dealungul testelor care le-am efectuat si cu placa de sunet la un moment dupa ce am pus placa intr-un slot se auzeau mediile mai reduse dar s-a rezolvat simplu dupa ce am scos placa din slot si am pozitionat-o la loc.
Se pare ca conexiunile intre pini slotului si ai placilor de sunet nu sunt printre cele mai stralucite si se simte orice imperfectiune.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
M&M



Conectat la: 02 Mar 2007
Mesaje: 320
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Sam Feb 16, 2008 7:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Deci daca totusi simti diferente :

1.Repeta testul pe un alt sistem cu aceeasi placa de sunet si cu inca una sa ai o referinta , apoi revino acasa si fa din nou acelasi test .

Nota : sunt sceptic ca ai sa simti si pe alt sistem cu o alta placa de sunet aceeasi treaba ca si acasa.

Daca simti la tine (acasa) pot fi doua cazuri : placa de sunet are ceva mic defect , sau slotul/sloturile PCI in care faci experimentul au ceva probleme (praf , ceva nu e acolo in parametri ) , sau si mai mult sloturile PCI in care suna mai prost sunt cele mai aproape de Sursa sau orice alt factor care poate influenta din punct de vedere electromagnetic .


Exclamation Imi permit sa fac un anunt pentru toata lumea care din motive logice /palpabile sau din cauze necunoscute (momentan sa le zicem Vodoo) sustine ca simte diferente in urma unor astfel de teste :

Arrow In audio o diferenta careia trebuie sa i se dea curs , in fata careia inima sa bata mai puternic , sufletul sa ceara si urechea sa mai vrea este aceea diferenta care te face sa iti iei colectia de muzica si sa nu te mai saturi sa o asculti din nou si din nou(pana cand magia se intampla din nou in urma unui alt parametru schimbat in sistem) .



Ps. Sunct sceptic ca acesta diferenta este data de detalii de genul : "oare placa de sunet interfereaza mai bine cu sursa sau cu placa video , unde sa o pun sa se auda mai putin prost " si ma refer prost pentru domeniul hi-fi (mai ales cel cu pretentii) ca pentru niste boxe de pc ma indoiesc ca are vre o importanta .

Daca cablurile , spike urile si uleiul de sarpe fac acest lucru pentru inima , sufletul si urechea voastra sunteti fericiti , altfel sunteti doar niste oameni nefericiti care se bucura ca pe o piesa X care o stiu pe dinafara au auzit un al 2-lea acord de chitara , planset de vioara sau atingere de toba dar in final acest experiment nu le-a dat emotia necesara sa-si asculte macar o parte din colectie cu acel entuziasm nevinovat , cu ochii inchisi si cu inima deschisa.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
BNW



Conectat la: 06 Ian 2007
Mesaje: 47

MesajTrimis: Sam Feb 16, 2008 8:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Very Happy Chestia e ca mai am inca o placa de sunet cumparata recent un XFI-Xtrem Music si cu asta la fel se aude cel mai bine in acelasi slot in care se aude si Audigy. Iar Audigy l-am testat si pe alt calculator sa vad cum se aude si acolo cu iesire tot pe SOLO 6, aveam eu niste nedumeriri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
M&M



Conectat la: 02 Mar 2007
Mesaje: 320
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Sam Feb 16, 2008 8:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Zi mi ca faci test-ul pe niste boxe Solo 6 cu mp3 uri Cool ...

Cum ti am zis ,acolo ori e o problema tehnica daca diferentele sunt asa visibile in set-upul care-l detii ori te autosugestionezi .

Cheama si un amic si nu-i spune ce trebuie sa simta si mai cheama unu , si daca toti zic asa insemna ca asa o fi , pna atunci mi se pare deplasata diferenta intre slot-uri.

Si inca ceva , vezi ce am scris mai sus, cu un post inainte cu scris ingrosat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
Pagina 6 din 7

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community