FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Sfaturi pentru imbunatatirea calitatii sunetului redat
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
BNW



Conectat la: 06 Ian 2007
Mesaje: 47

MesajTrimis: Mar Feb 12, 2008 10:34 pm    Titlul subiectului: Sfaturi pentru imbunatatirea calitatii sunetului redat Raspunde cu citat (quote)

Detalii care pot fi trecute usor cu vederea insa daca sunt luate in considerare pot aduce o imbunatatire semnificativa a calitati sunetului redat:
- se foloseste o priza cu impamantare
- se poate folosi un prelungitor cu prize cu protectie la supratensiuni si reducerea zgomotului de pe retea
- se folosesc cable cat mai scurte, cu conductivitate si izolatie cat mai bune in general cable groase atat de la placa de sunet la amp cat si de la boxe la amp
- pentru PC se foloseste o sursa cat mai performanta de firma cu filtraje cat mai bune
- placa de sunet nu trebuie sa imparta resursele IRQ cu alte componente din sistem, verificati in Device Manager
- placa de sunet se poate testa in fiecare din sloturile calculatorului pentru a vedea in care suna mai bine
- se dezactiveaza toate setarile de prelucrare ulterioara a sunetului ca EAX CMSS etc.
- se pot folosi plugin-uri ca ASIO pt playere
- volumul placi de sunet poate intra in clipping daca e volosit la maxim sau poate depasi valoarea maxima admisa de amplificator de unde pot aparea si distorsiunile o valoare sub cea maxima ar fi recomandata
- dupa un anumit timp 2-3 ani contactele intre slotul placi de baza si placa de sunet se pot oxida iar sunetul poate sa nu mai fie la fel ca prima data cand ati cumparat placa, o solutie ar fi scoaterea si introducerea in slot a placi de sunet de mai multe ori (cu calculatorul stins si scos din priza binenteles)

Eu toti acesti pasi i-am urmat si acum sunt multumit de cum suna sistemul fata de cum suna inainte, sistemul in cauza mi-a permis sa observ inmubanatirea semnalului cu aplicarea fiecarui pas in parte.

Atentie nu va apucati sa scoateti placa de sunet dintr-un slot si s-o bagati in altul decat daca stiti ce faceti sau ati mai facut asa ceva si pe propria voastra raspundere, eu nu va recomand sa faceti asa ceva in nici un fel. Nici sa nu va apucati sa va faceti singuri impamantari la prize apelati la oameni specializati in asa ceva.


Puteti scrie mai jos si alte recomandari in afara de cele descrise mai sus.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Feb 12, 2008 10:34 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
SoNic_real_one



Conectat la: 01 Ian 2008
Mesaje: 408
Locatie: USA

MesajTrimis: Mie Feb 13, 2008 12:31 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am si eu una: nu mai folosi PC-ul (si nici boxe PC) pentru ascultat muzica!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BNW



Conectat la: 06 Ian 2007
Mesaje: 47

MesajTrimis: Mie Feb 13, 2008 1:04 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

SoNic_real_one a scris:
Am si eu una: nu mai folosi PC-ul (si nici boxe PC) pentru ascultat muzica!

Asta numesti tu sfat ?


- incercati sa folositi cat mai putine ventilatoare de carcasa deoarece acestea pot induce zgomot de fond pe semnal
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BNW



Conectat la: 06 Ian 2007
Mesaje: 47

MesajTrimis: Mie Feb 13, 2008 1:07 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

- reglajele de inalte basi medii din amplificator de obicei produc rezultate mai bune decat reglajele din mixerele software
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Netcrusher



Conectat la: 13 Mai 2005
Mesaje: 2312
Locatie: Arad

MesajTrimis: Mie Feb 13, 2008 1:11 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sincer, cred ca ai gresit forumul. Oricum threadul se muta la Computer multimedia!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BNW



Conectat la: 06 Ian 2007
Mesaje: 47

MesajTrimis: Mie Feb 13, 2008 1:34 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Netcrusher a scris:
Sincer, cred ca ai gresit forumul. Oricum threadul se muta la Computer multimedia!

A da uitasem ca audiofilii nu obisnuiesc sa vorbeasca despre chestii tehnice ei sunt mai mult cu partea literara metafore si figuri de stil.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Delta04



Conectat la: 14 Iul 2007
Mesaje: 517
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 13, 2008 2:50 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

hmm. cred ca sunt destui ce folosesc computerul ca player multimedia. vad un lucru ok thread-ul asta, totusi anumite sfaturi de acolo se subinteleg. Smile Nothing new... Smile
_________________
Receiver: Yamaha RX-V361| Front: Magnat Monitor 220 | Rear: Sony SS-B1000 | Center: Magnat Monitor 210
LCDTV: Samsung LE32B530
Inca putin si fac DXCC-ul, hi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
BNW



Conectat la: 06 Ian 2007
Mesaje: 47

MesajTrimis: Mie Feb 13, 2008 3:11 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Delta04 a scris:
totusi anumite sfaturi de acolo se subinteleg. Smile Nothing new... Smile

Sfaturile sunt pentru cei care nu s-au nascut gata invatati ca alti, deci daca nu ai nimic de adaugat nu vad ce era de comentat ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Delta04



Conectat la: 14 Iul 2007
Mesaje: 517
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 13, 2008 3:25 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Comentariul meu era legat de faptul ca :
Citat:
cred ca sunt destui ce folosesc computerul ca player multimedia. vad un lucru ok thread-ul asta
legat de replica pe care ti-a dat-o Netcrusher. Daca forezi un pic pe forum iti vei da seama ca, ideea in hi-fi-ul extrem este in nici un caz o sursa "computerizata" Wink [/code]
_________________
Receiver: Yamaha RX-V361| Front: Magnat Monitor 220 | Rear: Sony SS-B1000 | Center: Magnat Monitor 210
LCDTV: Samsung LE32B530
Inca putin si fac DXCC-ul, hi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
BNW



Conectat la: 06 Ian 2007
Mesaje: 47

MesajTrimis: Mie Feb 13, 2008 3:56 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Delta04 a scris:
ideea in hi-fi-ul extrem este in nici un caz o sursa "computerizata" Wink

Da cine vorbea aici de hi-fi extrem ? Mai citeste odata cum se numeste topicu, vezi undeva cuvinte ca "hi-fi extrem" ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
SoNic_real_one



Conectat la: 01 Ian 2008
Mesaje: 408
Locatie: USA

MesajTrimis: Mie Feb 13, 2008 5:39 am    Titlul subiectului: Re: Sfaturi pentru imbunatatirea calitatii sunetului redat Raspunde cu citat (quote)

Hai sa o iau la bani marunti daca tot te simti mandru de creatia ta.
BNW a scris:

- se foloseste o priza cu impamantare
Unde anume? In dormitor? Ca din cata stiu eu in Romania prizele cu impamantare se gasesc numai in holul de la baie si in bucatarie...
BNW a scris:

- se poate folosi un prelungitor cu prize cu protectie la supratensiuni si reducerea zgomotului de pe retea
Unde gasesti prelungitor cu "reducerea zgomotului de la retea"? Eu am vazut numai prelungitoare cu filtre RFI, care insemna cu totul atceva
BNW a scris:

- se folosesc cable cat mai scurte, cu conductivitate si izolatie cat mai bune in general cable groase atat de la placa de sunet la amp cat si de la boxe la amp
Scrie conductivitatea cablurilor si "izolatia" pe eticheta ca nu am bagat de seama?
BNW a scris:

- pentru PC se foloseste o sursa cat mai performanta de firma cu filtraje cat mai bune
Desi se tie ca in domeniul audio sursele in comutatie sunt generatoare de zgomot si se incerca folosirea surselor liniare cat mai curate. Recomandarea ta este buna insa ca generalitate la PC-uri
BNW a scris:

- placa de sunet nu trebuie sa imparta resursele IRQ cu alte componente din sistem, verificati in Device Manager
Si daca le imparte ce te faci? Ca nu sunt modificabile manual sub Windows. Nu folosesti ACPI? Sper ca stii ca ala este de vina cu impartirea resurselor... Dar de PCI IRQ Steering ai auzit - solutia la impartirea aceluiasi IRQ? Sau despre placile de sunet PCIe care au lane-uri dedicate lor?
BNW a scris:

- se dezactiveaza toate setarile de prelucrare ulterioara a sunetului ca EAX CMSS etc.
Si daca placa nu are asa ceva? Nu toti folosesc placi Creative
BNW a scris:

- se pot folosi plugin-uri ca ASIO pt playere
Ajuta la CALITATE?Ar fi o noutate in materie, eu stia ca ajuta la latente mici.
BNW a scris:

- volumul placi de sunet poate intra in clipping daca e volosit la maxim sau poate depasi valoarea maxima admisa de amplificator de unde pot aparea si distorsiunile o valoare sub cea maxima ar fi recomandata
Generalitati... oricine stie ca la clipping dai mai incet. Nu ai specificat care ar fi "valoarea recomandata"
BNW a scris:

- dupa un anumit timp 2-3 ani contactele intre slotul placi de baza si placa de sunet se pot oxida iar sunetul poate sa nu mai fie la fel ca prima data cand ati cumparat placa, o solutie ar fi scoaterea si introducerea in slot a placi de sunet de mai multe ori (cu calculatorul stins si scos din priza binenteles)
Mai degraba imbatranesc condensatoarele electrolitice, o placa lasata la locul ei nu isi oxideaza contactele aurite. Frecand-o in slot insa se poate curata stratul de aur garantat pentru un numar redus de actionari.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BNW



Conectat la: 06 Ian 2007
Mesaje: 47

MesajTrimis: Mie Feb 13, 2008 8:02 am    Titlul subiectului: Re: Sfaturi pentru imbunatatirea calitatii sunetului redat Raspunde cu citat (quote)

SoNic_real_one a scris:
Citat:
Unde anume? In dormitor? Ca din cata stiu eu in Romania prizele cu impamantare se gasesc numai in holul de la baie si in bucatarie...

Pai probabil ca in cazul tau acolo folosesti tu sistemul audio.Laughing



SoNic_real_one a scris:
Citat:
Unde gasesti prelungitor cu "reducerea zgomotului de la retea"? Eu am vazut numai prelungitoare cu filtre RFI, care insemna cu totul atceva

Asta inseamna ca in cazul tau n-ai nevoie de asa ceva



SoNic_real_one a scris:
Citat:
Scrie conductivitatea cablurilor si "izolatia" pe eticheta ca nu am bagat de seama?

Bag de seama ca si daca ar scrie n-ai observa.



SoNic_real_one a scris:
Citat:
Si daca le imparte ce te faci? Ca nu sunt modificabile manual sub Windows. Nu folosesti ACPI? Sper ca stii ca ala este de vina cu impartirea resurselor... Dar de PCI IRQ Steering ai auzit - solutia la impartirea aceluiasi IRQ? Sau despre placile de sunet PCIe care au lane-uri dedicate lor?

Daca tot le imparte dupa spusele tale pare sa fie de bine.Laughing



SoNic_real_one a scris:
Citat:
Si daca placa nu are asa ceva? Nu toti folosesc placi Creative

Si daca are ce te faci ? vezi ca si alte procesoare audio suporta versiuni EAX.



SoNic_real_one a scris:
Citat:
Ajuta la CALITATE?Ar fi o noutate in materie, eu stia ca ajuta la latente mici.

Se pare ca din punctul tau de vedere n-ajuta.Laughing



SoNic_real_one a scris:
Citat:
Generalitati... oricine stie ca la clipping dai mai incet. Nu ai specificat care ar fi "valoarea recomandata"

Valoarea e relativa in functie de placa de sunet in schimb logica ta pare cam statica.Laughing



SoNic_real_one a scris:
Citat:
Mai degraba imbatranesc condensatoarele electrolitice, o placa lasata la locul ei nu isi oxideaza contactele aurite. Frecand-o in slot insa se poate curata stratul de aur garantat pentru un numar redus de actionari.

Vezi ca am mai scris si ca:
Citat:
Atentie nu va apucati sa scoateti placa de sunet dintr-un slot si s-o bagati in altul decat daca stiti ce faceti sau ati mai facut asa ceva si pe propria voastra raspundere, eu nu va recomand sa faceti asa ceva in nici un fel.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mie Feb 13, 2008 9:47 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

SoNic_real_one a scris:
Am si eu una: nu mai folosi PC-ul pentru ascultat muzica!


Ținând cont de faptul că eu folosesc deseori PC-ul ca sursă de redare și sunt mulțumit de sunet, poți să argumentezi, te rog, la modul serios, acest sfat? Presupun că ai testat mai multe plăci audio și ai fost nemulțumit de toate. Poți să-mi spui, te rog, ce plăci de sunet ai testat? Pe ce le-ai testat? La ce le-ai raportat? Mulțumesc.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
M&M



Conectat la: 02 Mar 2007
Mesaje: 320
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mie Feb 13, 2008 9:54 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

SoNic_real_one cu un DAC -< de exemplu Monica 2 modificat sa mearga pe USB iti garantez ca sunetul este peste a multor cd playere din categoria entry level.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mandea



Conectat la: 13 Oct 2005
Mesaje: 881
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 13, 2008 9:59 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ce inseamna entry-level? pret pana in cat?
eu am avut emu 0404 pci si desi eram super incantat de ea in comparatie cu un player second de prin anii 90, dupa ce am ascultat un naim (entry-level) mi-a fost clar ca orice as face nu ajung la un asemenea nivel de calitate, orice micro imbunatatiri de felul celor descrise de BNW as face.

era o diferenta atat de mare ca dupa ce m-am intors acasa nu am mai avut chef sa mai ascult deloc la placa aia ceva.

nu neg ca se pot face mici imbunatatiri, dar mi se pare ca nu merita efortul si stresul raportat la castigul de calitate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
Pagina 1 din 6

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community