FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Poate-i bine de stiut !
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Mie Mai 09, 2007 9:18 pm    Titlul subiectului: Poate-i bine de stiut ! Raspunde cu citat (quote)

Azi, 09.05.2007, la postul TV RTL s-a anuntat oficial retragerea definitiva de pe piata a aparatelor de redare a casetelor si a casetelor īn sine.
Deci s-a terminat OFICIAL si cu acest mediu de stocare a muzicii.

Ce mai este pe stoc (pe piata germana) se retrage si se da la casat, indiferent ca sīnt casetofoane deck, walkman-e, combine cu mecanism de casete, ceasuri desteptatoare cu mecanism MC sau radiouri de masina cu cass si bineīnteles casetele care mai sīnt prin magazine pe stoc (Fuji, Sony, TDK, Maxell). Se preconizeaza ca descongestionarea magazinelor de stocurile ne-vīndute sa se īncheie pe data de 01.06.2007

Cei interesati de aparatura si casete, sa se astepte la o crestere vertiginoasa a preturilor pe ebay iar care au de gīnd sa mearga prin Germania īn viitorul apropiat si mai doresc casete cīt de cīt de calitate, sa faca bine sa-si umple portbagajele masinilor atīta timp cīt stocurile existente mai sīnt prin magazine.
Eu īn orie caz, azi dupa ce am auzit vestea la stirile diminetii, am facut o raita prin magazinele din Duisburg si am cumparat de 3000 EURO tot ce am gasit. Marea majoritate sīnt SONY si TDK C 90 īn pachete de cīte 3 bucati pt. 1,95 EURO si FUJI 5 buc. de C 60. pt 1, 85 EURO. Pivnita mea e plina Laughing
Urmatoarea tura de cumparaturi o mai trag zilele care urmeaza īn localitatile Düsseldorf, Essen si Oberhausen īn speranta sa mai gasesc Maxell deoarece īn Duisburg nu mai sīnt.

Deci, o veste trista pt. amatorii de casetofoane.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Mai 09, 2007 9:18 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
edytza



Conectat la: 18 Dec 2006
Mesaje: 256
Locatie: craiova

MesajTrimis: Mie Mai 09, 2007 9:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pacat , mare pacat................ dar ia zi-mi pt ce ai cumparat casete de 3000 de euro? pt folosul personal sau pt a le vinde mai apoi ? nu de alta dar din cate imi amintesc nu erai un fan al casetelor pe cale le asociai cu O SALATA DE BANDA.........
_________________
AKAI AM 2450 +KENWOOD KL 4060-vintage
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Mie Mai 09, 2007 9:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

edytza a scris:
pacat , mare pacat................ dar ia zi-mi pt ce ai cumparat casete de 3000 de euro? pt folosul personal sau pt a le vinde mai apoi ? nu de alta dar din cate imi amintesc nu erai un fan al casetelor pe cale le asociai cu O SALATA DE BANDA.........
Oare tu ce crezi?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
edytza



Conectat la: 18 Dec 2006
Mesaje: 256
Locatie: craiova

MesajTrimis: Mie Mai 09, 2007 9:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

EinarN a scris:
edytza a scris:
pacat , mare pacat................ dar ia zi-mi pt ce ai cumparat casete de 3000 de euro? pt folosul personal sau pt a le vinde mai apoi ? nu de alta dar din cate imi amintesc nu erai un fan al casetelor pe cale le asociai cu O SALATA DE BANDA.........
Oare tu ce crezi?
Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
_________________
AKAI AM 2450 +KENWOOD KL 4060-vintage
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Mie Mai 09, 2007 10:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si de ce te īnfurii?
Lamureste-ma?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mai 10, 2007 5:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu e furios, considera ca ai o gandire diabolica Laughing
_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
eugenroca



Conectat la: 05 Dec 2005
Mesaje: 482
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mai 10, 2007 5:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@ EinarN

si te-ai gandit v'un pic ca este posibil ca produsele de care spui sa fie expediate catre tari gen Romania sau Ucraina, Bulgaria la preturi de nimic (ceva gen transportul + 1%), unde ar putea aparea pe pietele respective la preturi si mai mici decat poate deja sunt??
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Joi Mai 10, 2007 6:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu mi-am luat deja 30 buc. maxxell XL-II 90 la cca 1 euro buc,sunt curios daca se retrag si de pe piata romaneasca sau doar in vest.
Din cate am discutat cu patronul magazinului se pare ca nu mai aduce nici el prea curand alt stoc.
Trist dar adevarat...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
eugenroca



Conectat la: 05 Dec 2005
Mesaje: 482
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mai 10, 2007 6:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

din amintirile mele care faceam inregistrari de la radio sau de pe CD pe un dublu cas portabil Sony (sa nu radeti) mai apar imagini cu aceste casete Maxell pentru ca am avut 2 (designul era la fel si erau tot CrO2 - poate un model mai vechi). Super solide si un finisaj excelent.

http://www.melofanas.lt/1left/kol/MAXELL/MAXELL_rc_XL_II_90.jpg
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Joi Mai 10, 2007 7:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

este vorba de modelul acesta:http://darklab-magnetics.de/darklab_webshop/index.htm
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Joi Mai 10, 2007 7:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://darklab-magnetics.de/darklab_webshop/Maxell_XLII.jpg
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Joi Mai 10, 2007 7:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eugenroca a scris:
@ EinarN

si te-ai gandit v'un pic ca este posibil ca produsele de care spui sa fie expediate catre tari gen Romania sau Ucraina, Bulgaria la preturi de nimic (ceva gen transportul + 1%), unde ar putea aparea pe pietele respective la preturi si mai mici decat poate deja sunt??
Exclus nu este. Cam asta este procedura de regula īn cazul īn care se gasesc RAPID cumparatori engro si costurile de transport sīnt reduse.
Prin anii 90 au mai facut o actiune din asta unde mii de benzi de magnetofon au aterizat īn cuptoarele de incinerare al centralelor de termoficare īmpreuna cu gunoiul menajer.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
edytza



Conectat la: 18 Dec 2006
Mesaje: 256
Locatie: craiova

MesajTrimis: Vin Mai 11, 2007 11:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cred ca nu gresesc cand zic ca , casetele au fost cel mai CONVENABIL mod de stocare a muzicii.......de ce spun asta:
cd -sunet bun , durabilitate scazuta plus ca sunt pretentioase
vinil- sunet foarte bun dar din pacate nu iti puteai inregistra pe ele
benzi mag-sunet bun,durabilitate buna , dar greoaie in folosire , in sensul ca nu poti asculta decat acasa pe batranul mag,daca pleci in vacanta nu prea iti vine sa iei magul dupa tine.
DAT-prea putin folosite in practica
minidisc-la fel nu prea au fani, cati dintre voi asculta oare la minidisc.......
asa ca , caseta face pe placul tuturor, are sunet de calitate daca ai ceva bun, durabilitate la fel , eu am casete din 94 care se aud foarte bine si acum (Cr ), poti inregistra pe ea, o poti lua in masina sa asculti , o poti lua in vacanta in casetofonul portabil,batranul casetofon rezista mult si bine la praf si alte intemperii ,pret scazut in raport cu alte medii de stocare,intra cu usurinta in buzunar spre deosebire de o banda de mag sau un vinil,etc, etc....

_________________
AKAI AM 2450 +KENWOOD KL 4060-vintage
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
La_Obiect



Conectat la: 03 Mai 2007
Mesaje: 301

MesajTrimis: Vin Mai 11, 2007 11:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Totusi cel mai bun mediu portabil&reinregistrabil de stocare a fost probabil tot digital: MD. Dimensiuni mai mici, flexibil, avantaje ce vin din digital (ex. rezistenta la trecerea timpului).
Acum e prea tarziu pt. MD: mem.stick-urile, SD-urile si alte carduri mai mici sau mai mari, si HDD-urile portabile sunt "vedete" (nu absolute desigure, isi impart domeniul dupa necesitati si buzunar).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Sam Mai 12, 2007 12:18 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@ edytza

Cu magul, nu-ti prea dau dreptate. Nu uita ca existau si maguri portable la baterii facute de Grundig, Uher, Philips si Tesla. Ce-i drept de calitate mediocra dar existau. Īn vest reporterii au folosit UHER REPORT 4400 IC pīna spre mijlocul anilor 90 iar cei de la criminalistica īl mai folosesc si azi, īn era stickurilor MP3. Asa arata:



MiniDiscul este OK dar a trait foarte putin. Daca -sar putea stoca pe el MP3 si ar mai exista si un mecanism PC care sa suporte MD sīnt sigur ca s-ar folosi la greu si azi īn locul CD-urilor care-s cam mari si nu prea la-īndemīna ca volum nu mai vorbesc de lipsa lor totala la protectie īnpotriva deteriorarilor.

Ce intra acum super tare pe piata sīnt Jogbox-urile cu spatiu de stocare de la 6 GB īn sus spre 30 GB unde poti stoca linistit wav destul de mult. Nu mai vorbesc de celularele multifunctionale (camera, telefon, internet, mp3) care īn contract īl iei cu 1 RURO iar cu prepayd la 139 EURO. La astea camera este compatibila cu orice camera digitala scumpa care are peste 5,1 MP 8imagini transferabile cu BT / USB 2 / FireWire / LAN iar memorea de stocare MP3 are peste 6 GB iar pt. īn casa iei o MediaBox cu hard dupa dorinta de la 300 GB īn sus pe care-ti īndesi toata muzica si filmele, o cuplezi indiferent la ce amplif si nu mai ai nevoie sa "arzi" CD-uri īn veci. Ba mai mult de atīt o poti folosi si īn masina. Cred ca ar trebui sa traversezi Europa sa poti asculta īn masina nonstop numai 30 GB de muzica. Nu mai vorbesc de 300 GB Laughing
Daca continua tot asa, nepotii nostrii vor īntreba:
- BUNICULE CE-I AIA CD ?
...iar de benzi de mag, vinil, casete vor mai citi eventual īn cartiile de istorie din clasa a 4-a Shocked

Deci este clar ca īntr-e timp toate acareturile audio stationare devin 100% INUTILE indiferent ca e vinil, banda, caseta, MD, CD.

Toate "jafurile" astea nostalgice cu "trancotele" audiofile cu tot, īn CEL MULT 5 ani le poti arunca la TOMBERON (pudela cum īi spuneti voi) ca vor deveni inutile. Eventual decor pt. camera de zi sau suport de design pt. ghiveciul de flori al nevestii.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
Pagina 1 din 6

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta īn limba romānć: Romanian phpBB online community