FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Camere video pentru filmari la nunti ?
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
marianghil



Conectat la: 15 Iun 2007
Mesaje: 23

MesajTrimis: Lun Sep 03, 2007 8:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si iata ca, dorinta mea de a avea un senzor CMOS de 2,9, intr-o carcasa mare s-a implinit, Sony a scos in sfirsit o concurenta HD la ,,nici nu stiu cum sa-i spun ,, dezastrul md 9000 & 10000''. Desi incepe tot cu 1000( SONY HVR-HD1000U) sper sa fi alceva. Din fotografiile publicate recent de camcorderinfo.com, pare a fi un aparat care promite, ramine acum de vazut comportamentul in lumina slaba si diferenta calitativa intre filmare in HD si SD ( DESI ARE CONVERSIE HD/SD). La un pret in jur de 1900 $ parca iti mai vine sa-ti cumperi SI O camera de umar.
Din fotografiile afisate se pare ca are un Filter Size: DE DOAR 54mm, iar o lentila de conversie, ar reprezenta un compromis si nimic mai mult.
Dar asta este, in decembrie vom discuta cu cartile pe masa.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Sep 03, 2007 8:46 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
andjar



Conectat la: 28 Aug 2006
Mesaje: 40

MesajTrimis: Mar Sep 04, 2007 12:56 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

exact....e un hc7 intr-o carcasa mare dedicata videoNBC-istilor.Acum 2ani md1000 nu era altceva decat un gs75 expandat dar si de 3 ori mai scump...la urma urmei asta o facea o tzeapa(pentru cumparatori sau clientii cumparatorilor),pretul mult prea mare pt performantele mediocre.Acum insa pretul pt acest HD1000 e totusi mai corect...doar cam de 1.7 ori mai mult ca hc7 care e totusi o camera ce ofera material hd de calitate cel putin decenta,deci ar fi o alegere acceptabila pentru cei ce se ocupa de nunti si nu sunt dispusi sa se intinda la un xh-a1.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BUBLE CORNEL



Conectat la: 13 Ian 2007
Mesaje: 91

MesajTrimis: Mar Sep 04, 2007 10:52 am    Titlul subiectului: Quad-Core Raspunde cu citat (quote)

Ajutatima cu urmatoarea informatie:
Intel Quad-Core este compatibil cu Pinacle Studio 11 plus??
lucreaza bine impreuna???
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
andjar



Conectat la: 28 Aug 2006
Mesaje: 40

MesajTrimis: Mar Sep 04, 2007 12:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

quad-urile sunt procesoare exceptionale pentru randari video...si bineinteles pentru prelucrarea video in general.Ai auzit de vre-un procesor sa nu fie compatibil cu un anume soft de editare...in afara de cele inferioare celor specificate la "minimum system requirements"...adica cele foarte vechi?
Uite aici un link sa te lamuresti cate de tari sunt quad-urile: Wink

http://www23.tomshardware.com/cpu_2007.html?modelx=33&model1=871&model2=877&chart=428

http://www23.tomshardware.com/cpu_2007.html?modelx=33&model1=871&model2=877&chart=432
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BUBLE CORNEL



Conectat la: 13 Ian 2007
Mesaje: 91

MesajTrimis: Mar Sep 04, 2007 1:13 pm    Titlul subiectului: Quad-Core Raspunde cu citat (quote)

Merci ''andjar'' pentru Linkuri
Sper sa reduc,cu un Quad-Core timpul la randare cu macar 30-40%
In prezent i-mi dureaza la 1 ora 1,20-1,25 ore. Multam!!!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
andjar



Conectat la: 28 Aug 2006
Mesaje: 40

MesajTrimis: Mar Sep 04, 2007 2:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Sper sa reduc,cu un Quad-Core timpul la randare cu macar 30-40%

ce procesor folosesti acum?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BUBLE CORNEL



Conectat la: 13 Ian 2007
Mesaje: 91

MesajTrimis: Mar Sep 04, 2007 6:20 pm    Titlul subiectului: AMD Raspunde cu citat (quote)

In prezent am, Pl.baza ASUS M2 NE cu pocesor AMD 64 SK.AM2 3200+
cu 4 memorii GEIL (4x800=3200) si scoate la test 3 DMARK 19.000 de puncte iar acum azi 4.09.2007 am testat un Quad-Core la seful meu acasa evident cu placa de baza compatibila si a scos 37.000 de puncte.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
andjar



Conectat la: 28 Aug 2006
Mesaje: 40

MesajTrimis: Mar Sep 04, 2007 8:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pai,conform benchmarkurilor, fata de un amd3200+ ,un q6600 iti va scoate randari intre 100%(pentru
sd-mpeg2) si 600% (conversi HD in h264/wmv9) mai rapide. Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marianghil



Conectat la: 15 Iun 2007
Mesaje: 23

MesajTrimis: Mie Sep 05, 2007 12:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Imi permit sa fac cateva precizari in ceea ce priveste editarea video.
Greul in editarea unei secvente video o duce HDD, memoriile, procesorul, placa de baza ( cele cu 1394 incorporat) si placa video care trebuie sa-ti ofere o anumita rezolutie pentru rezultate excelente (cat mai multi/mare : shader processors, vertex shader processors si obligatoriu interfata memorie pe minim 256 bit), ordinea pastrandu-se pentru primele 3 pozitii.
Daca ai 2 HDD raptor (10 000rpm) de 74 sau 150 Gb ( ideal SCASI la 15 000rpm ) puse in raid, ai rezolvat circa 60% din editare, un procesor dual core 6400, 6600 sau 6800, memorie de preferat corseir DDR800(co o latenta cat mai mica)peste 2Gb ( pentru HD 4Gb), o placa de baza care sa suport acest trafic ( ceva pe la 900-1100ron, cu capacitate de racire pe masura- ASUS cu chipset 975) si o placa video buna(eu am sapphire ati radeon x1800gto, 256bit).
Carcasa trebuie neaparat sa-ti asigure o racire buna ( eu am racire lichida) si o sursa de minim 600W, reali ( eu am antec).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marianghil



Conectat la: 15 Iun 2007
Mesaje: 23

MesajTrimis: Mie Sep 05, 2007 12:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Statie grafica a unui post de televiziune local, pe lang 6Gb , memorie DDR1, PC 3200 , Corsair cu latenta 2 ( pe scurt-2 pe linie cu 1T in coada), 8 HDD SCSI, 15000rpm, Maxtor, la 36Gb, placa baza Intel cu 2 procesoare Xeon la 3600 si o placa video dedicata (captura) Matrox ( parca) la vre-o 1700 euro, sursa termaltec 1200w, carcasa uriasa si ventilatoare pe masura iar ca soft o versiune de canopus de vre-o 3000$.
Cu aparatele video si monitoarele de rigoare aproape un miliard.
Dar noi cum nu avem atitia bani ne multumim cu mai putin.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ioan Mihai



Conectat la: 01 Feb 2006
Mesaje: 133

MesajTrimis: Dum Sep 09, 2007 7:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sunt mai nou in bransa NBC sin as dori un sfat de la cei cu experienta si care au avut posibilitatea sa testeze un nr mai marede camere mai mult sau mai putin performante sau mai potrivite sau nu pt filmari NBC.
Electronist fiind privesc aparatura si dintr-un alt unghi decat cei ce nu sunt...dar in cazul NBC (ce reprezinta o particularitate al utilizarii camerelor video) nu toate camerele se dovedesc a fi potrivite pt o utilizare ergonomica pt o asemenea aplicatie.
Am citit (partial e drept )comentariile facute de forumistii cu experienta pe latura acestui aspect.
Este clar ca un sistem optic mai bun (si mai mare...de obicei) este esential pt aduce o cantitate de lumina cat mai mare la senzorii (ccd..cmos..etc).Deci 2 mari plusuri au in acest sens camerele mai mari: -sistemul optic mai bun si impactul vizulal asupra clientului.
Bineinteles ca imi doresc (ca toti de alfel) sa-mi pot achizitiona o astfel de camera si tot la fel ca si ceilalti oscilez intre a-mi lua clasicul VX2100 foarte bun la lumina scazuta dar este SD sau un HD incepannd cu HVR-A1, FX-7, FX-1(acesta din urma fiind deja f sump pt mine momentan).

Dar sa revin la nedumeririle mele.....momentan filmez cu "sapuniera" HDR-HC3 (J).....care cu unele neajunsuri(evidentul low-light si latenta relativ mare a comnezilor) si ajutata mai mereu cu lampa suplimentara...
...are o imagine destul de buna(o folosesc pe HD cu downconvert hardware facand mpeg-ul de 13Gb).
Avand nevoie relativ urgent de a doua camera am cautat ceva similar pt moment ( neavand bani pt hd-uri mai scumpe) si am privit spre un SR-7 gandind ca daca tot stric totul compactand la 4.3Gb pe dvd chiar la 9000KB/sec....optiunea de compactare XP de la SR-7 nu poate fi mai rea.
Avantajele acestei camere fiind lipsa casetelor(uzura, timpi morti...etc),descarcarea mai rapida in calculator si...cam atat Smile.
Surpriza neplacuta a fost cand am pus acea camera(avea un amic) cumparata din comertul nostru alaturi....stabilizarea imaginii la miscari rapide mai slaba sensibil...niste latente si tremuraturi ciudate(in raport cu hc-3-ul meu care orice faceam avea imagine fluida).
A doua supriza...tot neplacuta...erau culorile imaginii(o puritate a culorilor execrabila.....tenta de albastru ...culori sterse, moarte).
MAREA mea intrebare este:
-acest lucru se datoreaza calitatii proaste a LCD-ului sau e vina camerei...
...sau ambele datorita faptului ca e "marfa" pt est....
.......marea mea temere se confirma ca si de altfel cu toate (99%...sa nu generalizez) marfurile dela noi din magazine de verifica teoria clasarii nivelului de calitate pe zone.SE stie ca marfa pt Japonia e cam cea mai buna...pt USA e cam la la fel...dupa care......incepe dramatic sa scada...
...acest aspect e superverificat in aparatura audio unde lucred de mult timp.
Oare asa este si cu aceste camere?Sa-mi iau gandul sa cumpar din magazinele noastere camere?
Tot ce vreau este ca un HC-3 de la noi sa mearga precum al meu din Japonia(ar trebui sa mearga chiar mai bine pt ca la noi PAL...iar camera mea NTSC).
OARE CER PRA MULT???
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ioan Mihai



Conectat la: 01 Feb 2006
Mesaje: 133

MesajTrimis: Dum Sep 09, 2007 8:00 pm    Titlul subiectului: .inca o mica paralela... Raspunde cu citat (quote)

Revin cu inca o comparatie ci o constatare.Stiu ca sunt off-topic dar subiectul se leaga intrucatva de primul.Pe acest forum am vazut f putine spre inexistente subiecte despre ultima piesa din lantul video(display-ul)fie el monitor sau TV fie LCD, plasma sau tub.
Este destul de important precum si boxele sunt imp in lantul audio.
M-am ocupat la un anumitmoment...ceva ani in urma cu TV SH...si multe am vazut am reparat ..etc....pt mine mi-am oprit ..evident niste SONY...
..dinte care un model deosebit de 32" format 4/3 model facut in USA cu tubul tot de acolo(TV-ul cantarestepeste 70KG)si este un model al anilor 94'.
Sincer...nu-l dau pe nici un LCD sau plasma din magazinele noastre de profil.Am vazut insa si TV-uri mai bune....spre exemplu toate tuburile JAPAN originale(ma refer exclusiv la SONY) sunt f bune si printre singurele unde ALBUL e ALB. Ca termen de comparatie am avut monitoarele sony de studio cele "urate"in tabla..Smile...dar care sunt intradevar corecte (DAR SI PRETUL).
LA fel si la monitoarele de lucru....nu am fost convins de LCD-uri..."inca"
....raman inca la amaratele mele T-REX 24" 16/9 de la Silicon Graphics si Sun-ul de 19" (in prezent lucrez pe ultimul)...de fapt ambele sunt Sony dar "un pic ...altfel".Ce am scris aici se refera la aparatura la care are acces marea masa a publicului ca si mine......pt cei care lucreaza deja ca profesionisti subiectul probabil ca este ....amuzant.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marianghil



Conectat la: 15 Iun 2007
Mesaje: 23

MesajTrimis: Dum Sep 09, 2007 8:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Domnule Ioan, este necesar ca testul pe care la-ti facut SR7, sa fie repetat din nou, iar de data aceasta, rezultatul sa fie vizionat pe un televizor decent, astfel incat sa va faceti o impresie obiectiva despre acest model de la Sony.
Eu am filmat citeva minute cu un SR7 la o nunta si am ramas cu o impresie foarte buna despre acest model, dar o opinie in plus ( argumentata) nu strica niciodata.
Dupa cum a-ti citit si eu sunt in cautarea unei noi camere video si exceptand vx2100 ( desi excelenta filmarea SD este depasita)m-am oprit asupra lui fx7 de la Sony ( cu anumite rezerve in ceea ce priveste sensibilitatea la lumina), canon hv20 ( desi mica are o sensibilitate buna, rezolutie deosebita), noua HDR-HV1000u de la Sony ( care apare in decembrie) si nu in cele din urma Sony hdr-sr7e.
Acest Sony hdr-sr7, are o serie de avantaje, pe care-mi permit sa le enumar: filmeaza la 2 lux, cu recorderul Sony MC5, nu ai pierderi de calitate in SD, unde mai pui ca transfera si HD ( la 9Mbs- pina intr-o ora si 10 min pe un DVD de 4,7Gb), face fotografii concomitent la 4,3Mpixeli si nu mai ai nevoie de casete.
Acum urmeaza sa ne dai mai multe relatii in urma unui test serios pe care daca ai posibilitatea cu siguranta il vei face.
Voi mai continua cu acest comentariu dupa test tau.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ioan Mihai



Conectat la: 01 Feb 2006
Mesaje: 133

MesajTrimis: Lun Sep 10, 2007 10:16 pm    Titlul subiectului: .... Raspunde cu citat (quote)

.....tocmai ca aici era intrebarea....NU stiu daca ecele diferente de calitate erau doar pe LCD-urile camerelor sau chiar asa era semnalul video...
..acel test l-am facut recent la fimlarea nuntii unui amic sr-7 fiind camera lui pe trepied , iar HC-3 find camera mobila.
Voi face SIGUR acest test probabil cam in 7 zile curios fiind si totodata sperand sa nu fie dif sesizabile intre ele fiind doar calittea afisarii pe LCD diferita....pt ca, chiar vreau un SR-7 din aceleasi motive enumerate.
Voi testa si pe monitor si pe TV..si voi posta rezultatele.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marianghil



Conectat la: 15 Iun 2007
Mesaje: 23

MesajTrimis: Mar Sep 11, 2007 9:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Asteptam cu nerabdare testul cu SR7, nu inainte de a mai face o precizare din proprie experienta cu JVC PD1, referitoare la LCD.
Aceasta camera filmeaza pe undeva intre 0,8 si 1,2 Mpixel avand un LCD de 0,2 si uneori am senzatia ca informatia transferata pe caseta este afectata. Se pare ca totusi diferenta, dintre rezolutia inregistrata pe camera si cea afisata poe LCD, fiind de 5 -6 ori mai mare ( la SR7 este c-am de 11-12ori), este si normal ca in cazul imaginilor in miscare sa dea aceasta senzatie.
Cred tot mai mult ca SR7 este o solutie multumitoare, desi canon HG10 (HDD40GB), este mai sensibila un pic la lumina, iar intre noul HG1000 ( ce apare in decembrie) si acest model nu exista diferente chiar atat de mari ( exceptind un control manual adevarat , camera de umar, nr. accesorii suportate), care sa justifice un pret final pentru RO si Europa de 3000 euro( nu cred ca exagerez cu nimic).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
Pagina 4 din 6

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community