FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Ajutor SOIUZ 111
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Mar Mai 16, 2006 6:25 am    Titlul subiectului: Ajutor SOIUZ 111 Raspunde cu citat (quote)

Printr-e altele am primit un SOIUZ 111. Scula merge de bine, de rău dar am trei probleme:

1 - Vedeți poza și spuneți-mi dacă acest gen de frînă platan este originală sau nu. Dacă este ciobănită, ce trebuie pus aici?
2 - Este ruptă cureaua pt. indicatorul de ture. Poate să-mi trimită careva o poză în ansamblu unde pot vedea cum trebuie pusă și să-mi spună ce dimensiune are cureaua? (circumferință - grosime)
3 - Potențiometrele sînt date peste cap și trebuiesc înlocuite. Știe careva valorile? Are careva o schiemă?

Mulțumesc anticipat!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Mai 16, 2006 6:25 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Mar Mai 16, 2006 7:46 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cred ca este acelasi tip de frana ca si la Rostov Rolling Eyes si pare a fi original, cu sfoara.
Sus
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Mar Mai 16, 2006 3:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La fel am crezut si eu la primul rostov pe care l-am desfacut,apoi la urmatorul ce era sigilat(dupa desvirjinare) am ramas uimit de tzigania de franare,dar partea buna este ca se rezolva usor si ieftin...Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
luleashca



Conectat la: 10 Mar 2006
Mesaje: 502
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mai 16, 2006 3:40 pm    Titlul subiectului: Re: Ajutor SOIUZ 111 Raspunde cu citat (quote)

EinarN a scris:
Printr-e altele am primit un SOIUZ 111. Scula merge de bine, de rău dar am trei probleme:

1 - Vedeți poza și spuneți-mi dacă acest gen de frînă platan este originală sau nu. Dacă este ciobănită, ce trebuie pus aici?
2 - Este ruptă cureaua pt. indicatorul de ture. Poate să-mi trimită careva o poză în ansamblu unde pot vedea cum trebuie pusă și să-mi spună ce dimensiune are cureaua? (circumferință - grosime)
3 - Potențiometrele sînt date peste cap și trebuiesc înlocuite. Știe careva valorile? Are careva o schiemă?

Mulțumesc anticipat!


offtopic: poti face cumva o poza, sau sa-mi dai un link ceva unde sa vad si eu cum arata un soiuz?

potentiometrele nu au valorile scrise pe ele?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Mar Mai 16, 2006 3:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@ luleashca

Poză momentan nu am că e deșirat pe masă în mii de bucăți, dar caută și tu pe aici prin forum că sînt poze în sectorul NOSTALGII dacă nu mă înșel.

Are careva o schiemă de la minunea asta de SOIUZ 111 și poate să-mi spună careva carei treaba cu cureaua asta de la indicatorul de ture?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
luleashca



Conectat la: 10 Mar 2006
Mesaje: 502
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mai 16, 2006 4:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

EinarN a scris:


Poză momentan nu am că e deșirat pe masă în mii de bucăți, dar caută și tu pe aici prin forum că sînt poze în sectorul NOSTALGII dacă nu mă înșel.



mda, am gasit cu greu...noroc ca-s la munca si am timp...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
audiofool



Conectat la: 23 Mai 2003
Mesaje: 309

MesajTrimis: Mar Mai 16, 2006 5:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

luleashca a scris:
[...] noroc ca-s la munca si am timp...


Mr. Green Genial... pot s-o folosesc de semnatura?

_________________
Rock is better than classical music. I can't open my windows and yell at my neighbors "HOW BOUT SOME BEETHOVEN MOTHERFUCKERS"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
luleashca



Conectat la: 10 Mar 2006
Mesaje: 502
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mai 16, 2006 5:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

daca ti-a placut asa mult....nici o problema... Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Mar Mai 16, 2006 8:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

luleashca a scris:
daca ti-a placut asa mult....nici o problema... Very Happy
Da, numai ca pe mine ma intereseaza care-i treaba cu Soiuz-ul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
usernamex



Conectat la: 03 Dec 2005
Mesaje: 932
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mai 16, 2006 9:20 pm    Titlul subiectului: Re: Ajutor SOIUZ 111 Raspunde cu citat (quote)

EinarN a scris:

1 - Vedeți poza și spuneți-mi dacă acest gen de frînă platan este originală sau nu. Dacă este ciobănită, ce trebuie pus aici?
2 - Este ruptă cureaua pt. indicatorul de ture. Poate să-mi trimită careva o poză în ansamblu unde pot vedea cum trebuie pusă și să-mi spună ce dimensiune are cureaua? (circumferință - grosime)
3 - Potențiometrele sînt date peste cap și trebuiesc înlocuite. Știe careva valorile? Are careva o schiemă?

Mulțumesc anticipat!


Einar,
1. Frana este cea originala, dar va trebui sa o dai cu putina parafina.
2. Nu e nevoie de poza... este o simpla curea care vine de la platanul drept la rotita de la contor. Pune o curea cu profil rotund. Pentru dimensiune masoara pur si simplu cu o rigla distanta intre locul de la platan si rotita de la contor.
Atentie, nu pune o curea stransa ca la transmisie, ci una care sa miste contorul fara tensiune mare...
Daca ai posibilitatea, iti recomand exact curea de tip Tesla (genul acela de arc foarte flexibil...)
3. Schemele mele sunt la momolo, deci te rog sa il contactezi si iti va spune exact valorile... Totusi, sunt extrem de curios, unde naiba o sa gasesti astfel de potentiometre de schimb?? Ca sa nu mai zic
ca este foarte greu sa le strici... cum adica "date peste cap"???
Esti sigur ca nu e o simpla chestie de contacte/curatire/etc?
Sau... ceea ce banuiesc eu, si iti spun din experienta proprie,
Soiuzul fiind un Rostov sufera de boala C-urilor!...

Ca sa fiu mai clar, am constatat ca la diferente de volum la Kashtan/Rostov, paraituri etc, de vina erau tot C-urile..., nicidecum potentiometrele/capetele etc... Smile

Bafta cu el, dar daca te gandesti ca nu cazul sa stai cu letconul pe el vreo 3 zile, te inseli!
Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Mar Mai 16, 2006 9:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Treaba este că fostul posesor o fi trecut cu tancul peste poturi. Se învîrt la 360 de grade în gol. Deci dacă dai la maxim nu mai au opritorul acela. Se învîrt roată complet.

Dacă nu gasesc echivalențe, l-e desfac și înlocuiesc opritorul de tablă. Sper să nu fie fisurate potcoavele rezistive. Oricum, poturile merg fără întreruperi și corect. Magul merge bine, trage nu e nimic de comentat.

Treaba cu poturile și cureaua de la indicatorul de ture. Singurele "bube".

C-urile sînt încă OK. Nu fac "talente".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
ARISTONA



Conectat la: 14 Mar 2006
Mesaje: 65
Locatie: Alaturi de un abric cu papiote

MesajTrimis: Dum Sep 10, 2006 1:55 am    Titlul subiectului: Re: Ajutor SOIUZ 111 Raspunde cu citat (quote)

EinarN a scris:
Printr-e altele am primit un SOIUZ 111. Scula merge de bine, de rău dar am trei probleme:

1 - Vedeți poza și spuneți-mi dacă acest gen de frînă platan este originală sau nu. Dacă este ciobănită, ce trebuie pus aici?
2 - Este ruptă cureaua pt. indicatorul de ture. Poate să-mi trimită careva o poză în ansamblu unde pot vedea cum trebuie pusă și să-mi spună ce dimensiune are cureaua? (circumferință - grosime)
3 - Potențiometrele sînt date peste cap și trebuiesc înlocuite. Știe careva valorile? Are careva o schiemă?

Mulțumesc anticipat!



Soiuz 111 si 102 mk2 (cel cu final) au franele pe tamburi identice ca la gx-625 (adica cu presor din cauciuc) nicidecum pe sfoara sau pasla semi circulara la la TESLA B115/CM130. potentiometrii sunt astfel: 470Kohm la regulatorul d evolum, 47kOhmi la intrarea d emicrofon (cea de langa Vumetru Right Ch), 100kohm intrarea de linie (situata intre Microfon si Volume headphones) si de 20 Kohm regulatoru lde balans.Cureaua de contor in diametru concentric are exact 18cm in stare libera ar trebui sa cada exact o rola de 18cm fara retinere. Eu am un soiuz impecabil ca aspect insa a picat "Play" datorita lui madam care nu stie ca intre comenzile >> si > mai exista si STOP. Stiti voi cum am razbunat Soiuz-ul...Am "butonat-o" cat atinut o banda pe 9,5 de 730m cam doua ore pe o parte (sau pe numar Laughing Laughing Laughing )...si culmea... a cerut saraca fata "<<" derulare d ela capat...insa nu m-am plans de vre-un optocuplor sau parte logica Very Happy Very Happy Very Happy .

_________________
Magul e ca o femeie de treizeci de ani...stie tehnica, iar fetitza de 18 ani e un empetrei pe carbuni...tot cere putere calorica si...degeaba Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
djmk1988



Conectat la: 21 Iul 2006
Mesaje: 642
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Sam Sep 16, 2006 5:25 am    Titlul subiectului: soiuz Raspunde cu citat (quote)

Salutare! in legatura cu Sojuz , acesta exista in 2 variante , cu amp si deck . Cel cu amp , este identic la schema cu Rostov 105/105S1 ! .. Acum sunt cam obosit , ca asi desface un rostov sa iti zic dimensiunea de la curea . Franele , intradevar , sunt cele originale . Nu cred ca exista o diferenta intre Rostov si Sojuz in afara de aspect ! Iti recomand sa schimbi absolut toate condensatoarele electrolitice din acest aparat ! Asa am facut si eu , si se simte diferenta! OFF-TOPIC , ARISTONA , de cand ai tu Sojuz ? Smile)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
ARISTONA



Conectat la: 14 Mar 2006
Mesaje: 65
Locatie: Alaturi de un abric cu papiote

MesajTrimis: Sam Sep 16, 2006 4:12 pm    Titlul subiectului: SOIUZ Raspunde cu citat (quote)

Dj macut in 1988...Cand te nasteai tu era in magazinul Modern din Galati SOIUZ 111 deck la preutl de 13.450lei (vechi Laughing ). Abia in 2001 in decembrie mi=am luat unul stare imp[ecabila la care nu am inlocuit condesatori(SOIUZ E HI-FI iar partea cu condesatorii ai citit pe-aici...si iti spun si d ece nu ai schimbat tu condesatori in SOIUZ. Pentru ca nu gasesti valori ca 20 micro, 15 micro, 35micro sio orice interventie cu valori cat d ecat apropiate nu duce decat la inrautatirea performantelor. inlocuirea e pretabila doar la ROSTOV / ILET/ COMETA/ ORBITA!). Nu stiu d eund eideea de a impartasi pe forum date strict calendaristice de cand am eu SOIUZ-ul pe care din cate imi aduc aminte il promisesem lui Momolo prin aprile s ail foloseasca pentru derulari... si ca s ainchei iti p[un o poza cu al meu...s-ar putea sa nu iti recunosti "SOIUZ"-ul din casa...
_________________
Magul e ca o femeie de treizeci de ani...stie tehnica, iar fetitza de 18 ani e un empetrei pe carbuni...tot cere putere calorica si...degeaba Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
ARISTONA



Conectat la: 14 Mar 2006
Mesaje: 65
Locatie: Alaturi de un abric cu papiote

MesajTrimis: Sam Sep 16, 2006 4:15 pm    Titlul subiectului: soiuz Raspunde cu citat (quote)

probleme de trafic...
_________________
Magul e ca o femeie de treizeci de ani...stie tehnica, iar fetitza de 18 ani e un empetrei pe carbuni...tot cere putere calorica si...degeaba Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community