FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
La tunat - Akai GX-F31
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
tvicol



Conectat la: 28 Iul 2004
Mesaje: 1270
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iul 10, 2007 11:14 am    Titlul subiectului: La tunat - Akai GX-F31 Raspunde cu citat (quote)

Ei bine, vazand aceasta nebunie vintage si citind discutiile aprinse pe marginea acestor vechituri, am cumparat si eu un GX-F31.

Estetic aparatul este OK, iar mecanic rumega impecabil.
Capul este ca nou, rola presoare impecabila, cabestanul ok.

L-am ascultat si suna execrabil. Am zis ca sunt de vina inregistrarile foarte vechi, asa ca am cumparat cateva casete TDK si am facut inregistrari avand ca sursa CD-ul. De data asta rezultatul a fost mult mai bun, dar tot o mizerie de sunet.
Raspunsul in frecventa este satisfacator (cere corectii), raportul semnal/zgomot este mediocru, dinamica mediocra, soundtsage nema (in fine e clar ca-i stereo Very Happy ).
Cum naiba reuseam sa ascult asa ceva si sa mai si salivez la vederea unui AKAI ???

Avand schema, (daca sunt doritori o scanez) am analizat-o cu atentie si ceva potential de tuning are, asa ca m-am hotarat sa-l modific in speranta ca se poate obtine ceva sunet din asa ceva.

Am sa revin.

tibi

_________________
http://www.vicol-audio.ro

DIY high-end
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Iul 10, 2007 11:14 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
omudenisip



Conectat la: 05 Iun 2006
Mesaje: 294
Locatie: MM

MesajTrimis: Mar Iul 10, 2007 4:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

tehnologia capetelor gx a acelor timpuri e sub-mediocra zic eu
ia incearca sa-i pui un cap metalic sendust si ai sa vezi ca nu mai suna "mat" ,precum si capetele benzii de frecventa se liniarizeaza oarecum la imprimare...acuma stiu, veti zice ca trebuie umblat si in corectia pre-ului daca schimbi capul cu unul metalic,si nu contest asta,dar numai o simpla schimbare si diferenta de la cer la pamant;
consider ca un cap gx e multumitor poate numai pe mag de la 19 cm/s in sus si ala mai mult pe inregistrare,pe redare fiind indicat cap moale si acolo;
un mic exemplu in care un simplu schimb de cap a facut diferenta enorma
mai ales la redare dar si la rec. este la un deck technics cap de serie
cu dbx care suna prost "ca un technics" la inceput iar in urma schimbului cu un cap amorf neuzat de tip Kenwood s-a apropiat la redare (aproape insezizabil ca diferenta) de un Pioneer CT-939 pe care eu il consider referinta la redare (nu am auzit deck sa sune mai bine)
oricum Tibi spor la treaba si asteptam ceva rezultate



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Mar Iul 10, 2007 5:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pentru un technics ai sacrificat KX-1100-le ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tvicol



Conectat la: 28 Iul 2004
Mesaje: 1270
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iul 10, 2007 9:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Oameni buni, nu stiu ce naiba ascultati voi pe casetofoanele astea, dar sunetul este o insulta la adresa urechilor.
Am inregistrat un Chesky. Nici nu va imaginati in ce hal l-a maltratat.

Prima problema nu este capul ci raportul semnal/zgomot care este o rusine.
Acest casetofon fisaie ca naiba si nu este de la banda.
Raportul semnal zgomot masurat pe osciloscop este de aproximativ 55-56dB.

e mult de munca ...

tibi

_________________
http://www.vicol-audio.ro

DIY high-end
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Mar Iul 10, 2007 10:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ei-vezi de acea eu NU folosesc casete. Era deja īn era casetelor, tot pe mag mergeam. Īn DE scurt timp (aprox. 1 an) am mers pe casete dupa care am schimbat pe MD. Cu MD am mers pīna īn 2005 cīnd am renuntat definitiv trecīnd la HDD.
casete sīnt o ABERATIE Audio miniaturizata pusa la dispozitie ca alternativa la mag fiind mai mica si mai usoara de manevrat īn mod deosebit la utilizarea outdoor (walking / auto).

Fa un joging cu un mag de reporter pe umar si ai umarul vīnat. Īncearca sa schimbi banda īn masina pe un mag la baterii si pe pariu ca te urci īn primul pom Laughing

Ca sa utilizez caseta ca arhivare pe termen lung si auditii indoor trebuie sa fiu batut īn cap indiferent ce superdeck mamut audiofil o fi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
hiatus



Conectat la: 28 Iul 2006
Mesaje: 129
Locatie: Tg.-Jiu

MesajTrimis: Mie Iul 11, 2007 12:03 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

tvicol,puteti scana,va rog,schema?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
luleashca



Conectat la: 10 Mar 2006
Mesaje: 502
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iul 11, 2007 1:14 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu am avut in decursul timpului nu mai putin de 4 bucati de f31, dintre care actualul nonu noutz (luat in cutie). Comparat cu un sony ES (imi scapa acum codul), Sony trage/reda mai bine intradevar, dar are bias reglabil deci nu se pune comparatia. Pot compara insa o caseta trasa pe gxf31 si redata pe ambele, tot ce trag pe f31 suna impecabil si pe akai si pe sony atntie RAPORTAT la sursa cd, in sensul ca nu remarc diferentze in nici un caz la capetele spectrului audio (inalte, joase) poate ca se accentueaza un pic mediile, si, dupa parerea mea sunetul e ceva mai "plin" fatza de cd. In nici un caz diferentza nu ma duce cu gindul la un sunet "execrabil", din contra, e foarte aproape de cd-ul sursa, dar un aproape care nu este nici mai bine nici mai rau ci mai degraba suna altfel...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
omudenisip



Conectat la: 05 Iun 2006
Mesaje: 294
Locatie: MM

MesajTrimis: Mie Iul 11, 2007 9:52 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

tvicol a scris:
Raportul semnal zgomot masurat pe osciloscop este de aproximativ 55-56dB.

tibi


56 db e dat cam de orice fabricant fara sistem Dolby cuplat..
dar oricum nici nu se pune problema la caseta sa nu folosesti sistemele de reducere a zgomotului incluse,astfel ca eu am peste 1500 casete trase
la vremea aceia de pe CD si MD toate in Dolby S sau DBX sau in cel mai rau caz in Dolby C si suna ft. multumitor pe partea de raport S/N;
de ex. o caseta chrom trasa in DBX are 95 db S/N iar in DolbyS 84 db si suna perfect fara "artefacte" ca in cazul Dolby C daca asculti pe alt deck decat cel pe care ai tras acea caseta.
AKAI-urile (ma refer la casetofoane) erau bune pe vremea aia '87-'90 cand inca nu prea aveam altceva cu ce le compara si ne satisfacea pe deplin sunetul acestora.
un mic experiment ce l-am facut de curand (daca tot veni vorba de raportul S/N) a fost sa trag niste benzi cu un mag GX-625 folosindu-ma
de un modul DBX din interiorul unui deck Technics antic
http://www.vintagecassette.com/Technics/RS-B78R
(multumiri lui hiatus pe aceasta cale care m-a indrumat pas cu pas)
bagand semnal de pe CD Player in acest deck am scos apoi semnalul
comprimat DBX de pe IC-ul buffer de dupa circuitul DBX care apoi i l-am dat mag-ului spre inregistrare;banda de mag trasa DBX (care suna ca porcu de compresata dinamic) am redat-o apoi inapoi prin acest deck care are si functia "DBX Disc" - expandeaza in timp real pe Line-Out si casti orice semnal DBX bagat in el
rezultatul a fost peste asteptari,am ramas mut - aveam vreo 100 db S/N,
o dinamica de CD,naturalete "de banda" si un nivel ft. mare pe iesire !
rezultatul obtinut m-a indemnat sa fac 2 module separate,unul de compandare si altul de expandare in acelasi timp incluse in mag avand posibilitatea unui comutator ON/OFF si Source/Tape - circuitul e simplu
si merita sa-l incerce orice entuziast al analogicului care doreste sa obtina
un rap. S/N mare http://www.zshare.net/download/26416184720df2/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tvicol



Conectat la: 28 Iul 2004
Mesaje: 1270
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iul 11, 2007 11:51 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@omudenisip

Problema este ca acest casetofon GX-F31 are s/n ~56dB fara banda. Acest zgomot urias este dat de electronica lui.
Ieri am facut cateva teste cu DolbyB si C.
Ambele omoara sunetul, detaliile dispar si am senzatia ca distordineaza, vorba "amicului" momolo, trancota asta este "moartea sunetului".
Daca am timp am sa fac cateva masuratori, sunt chiar curios daca distorsiunile pe care le aud sunt masurabile.

Cu cat sap mai mult cu atat imi piere cheful de modificat la ea.
E o piesa de istorie care cred ca trebuie pastrata asa cum e.

Care sunt cele mai bune casete ?


tibi

_________________
http://www.vicol-audio.ro

DIY high-end
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Mie Iul 11, 2007 12:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

F31 a fost prima mea deceptie AKAI,GX75MKII a doua si ULTIMA in materie de deck-uri ce au capete GX
Daca ar fi sa aleg intre AKAI si TECHNICS prefer Technics orice-ar fi...Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hiatus



Conectat la: 28 Iul 2006
Mesaje: 129
Locatie: Tg.-Jiu

MesajTrimis: Mie Iul 11, 2007 12:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ultimele loturi de TDK SA de la noi nu mai sunt asa de bune,au zgomot de fond sensibil mai mare ca cele de acum 3-4 ani.In plus,nu mai au nici tablita metalica de sub burete.Mi s-au parut bune numai pe deck-uri in norma CCIR-DIN.Am luat un pachet de 5 bucati,de curiozitate,direct de la sursa(Luxembourg),dar sunt aproape la fel de slabute.Foarte bune mi s-au parut in schimb Sony UX-S(pentru deck-uri in norma NAB).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tvicol



Conectat la: 28 Iul 2004
Mesaje: 1270
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iul 11, 2007 12:52 pm    Titlul subiectului: Schema AKAI GX-F31 Raspunde cu citat (quote)

Schema AKAI GX-F31.

tibi

_________________
http://www.vicol-audio.ro

DIY high-end
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
tvicol



Conectat la: 28 Iul 2004
Mesaje: 1270
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iul 11, 2007 1:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

luleashca a scris:
... Pot compara insa o caseta trasa pe gxf31 si redata pe ambele, tot ce trag pe f31 suna impecabil si pe akai si pe sony atntie RAPORTAT la sursa cd, in sensul ca nu remarc diferentze in nici un caz la capetele spectrului audio (inalte, joase) poate ca se accentueaza un pic mediile, si, dupa parerea mea sunetul e ceva mai "plin" fatza de cd. In nici un caz diferentza nu ma duce cu gindul la un sunet "execrabil", din contra, e foarte aproape de cd-ul sursa, dar un aproape care nu este nici mai bine nici mai rau ci mai degraba suna altfel...


Glumesti !
Suna complet diferit. Soundstageul dispare aproape complet, detaliile sunt complet estompate de zgomotul de fond. Sunetul devine dulceag si usor de ascultat, atacul instrumentelor se pierde, dinamica este afectata in sensul ca sunetul se comprima.

Nu uita ca eu vorbesc de high-end aici, iar acest casetofon n-are nici o legatura cu asa ceva.

tibi

_________________
http://www.vicol-audio.ro

DIY high-end
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
CC



Conectat la: 25 Aug 2004
Mesaje: 1628
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Iul 11, 2007 1:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu cred ca dintr-un cap GX poti scoate ceva sunet Confused

Totusi daca ai chef de tweak-uri, pune-i un cap cu 4 piste. si fa-l sa traga stereo cu viteza de 9 cm/s folosind cate 2 piste pe sens.
Folosind casete CrO2 poate ai vreo sansa sa te apropii de un mag la 19cm/s.

Cea mai buna inregistrare pe care am auzit-o a fost dintr-un material live, pe un Revox A700 la 38cm/s.

Daca vrei calitate, cu un potential similar CD-ului, un A700 cu 2 piste pe sens ofera un potential adevarat.

_________________
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tvicol



Conectat la: 28 Iul 2004
Mesaje: 1270
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iul 11, 2007 2:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cica un GX-F31 se vindea cu 21000lei pe vremea lui ceasca. Cu doua iti luai dacie cu trei apartament. Shocked
E adevarat ?

tibi

_________________
http://www.vicol-audio.ro

DIY high-end
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
Pagina 1 din 7

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta īn limba romānć: Romanian phpBB online community