FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
La tunat - Akai GX-F31
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
akaiofil



Conectat la: 12 Iul 2007
Mesaje: 592

MesajTrimis: Lun Iul 23, 2007 7:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

momolo a scris:


Dar cu GX-uri, cate mi-au picat in ghiare, toate jafuri sinistre. Un test elocvent, l-am mai zis, putine il trec, este sa treci semnalul prin deck si sa ai pe amplif si inputul direct din sursa cu egalizarea de nivel facuta. Comuti intre direct pe cablu si cel prin deck pus pe REC si stend-by si nu trebuie sa fie diferente. La AKAI ce trecea prin ele iesea in sound de...AKAI. Majoritatea MODIFICA astfel ca ce pretentii sa mai ai in cazul inregistrarii pe banda?!


vezi 570D si 730D, iar pe urma ceva mai noi f91, f95 chiar si f90...
eu nu am zis ca f31 este deck-ul deckurilor ci doar ca zgomotul pe care il tot "lauda" tvicol mi se pare dubios...ca performantzele pot (sau nu) fi imbunatatzite...asta e altceva
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Iul 23, 2007 7:25 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
hiatus



Conectat la: 28 Iul 2006
Mesaje: 129
Locatie: Tg.-Jiu

MesajTrimis: Lun Iul 23, 2007 8:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

momolo a scris:


Dar cu GX-uri, cate mi-au picat in ghiare, toate jafuri sinistre. Un test elocvent, l-am mai zis, putine il trec, este sa treci semnalul prin deck si sa ai pe amplif si inputul direct din sursa cu egalizarea de nivel facuta. Comuti intre direct pe cablu si cel prin deck pus pe REC si stend-by si nu trebuie sa fie diferente. La AKAI ce trecea prin ele iesea in sound de...AKAI. Majoritatea MODIFICA astfel ca ce pretentii sa mai ai in cazul inregistrarii pe banda?!
Absolut toate deck-urile vor modifica semnalul monitorizat pe "source"(sau monitor),dintr-un motiv simplu:el trece prin circuitul Dolby,initial redus de catre potentiometrul "rec.level" la cca.30 mv,apoi amplificat de catre acest circuit la 388(-10 db/ref.Dolby,in cel mai fericit caz),570 sau 770 mv.Este evident ca semnalul se degradeaza inutil.Uneori producatorii "cosmetizeaza" RC aceasta degradare in asa fel incat alura ei sa corespunda cu caracteristica reala rec/play a deck-ului.Astfel se creeaza iluzia ca inregistrarea "nu se deosebeste de sursa".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
akaiofil



Conectat la: 12 Iul 2007
Mesaje: 592

MesajTrimis: Lun Iul 23, 2007 9:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

hiatus a scris:
momolo a scris:


Dar cu GX-uri, cate mi-au picat in ghiare, toate jafuri sinistre. Un test elocvent, l-am mai zis, putine il trec, este sa treci semnalul prin deck si sa ai pe amplif si inputul direct din sursa cu egalizarea de nivel facuta. Comuti intre direct pe cablu si cel prin deck pus pe REC si stend-by si nu trebuie sa fie diferente. La AKAI ce trecea prin ele iesea in sound de...AKAI. Majoritatea MODIFICA astfel ca ce pretentii sa mai ai in cazul inregistrarii pe banda?!
Absolut toate deck-urile vor modifica semnalul monitorizat pe "source"(sau monitor),dintr-un motiv simplu:el trece prin circuitul Dolby,initial redus de catre potentiometrul "rec.level" la cca.30 mv,apoi amplificat de catre acest circuit la 388(-10 db/ref.Dolby,in cel mai fericit caz),570 sau 770 mv.Este evident ca semnalul se degradeaza inutil.Uneori producatorii "cosmetizeaza" RC aceasta degradare in asa fel incat alura ei sa corespunda cu caracteristica reala rec/play a deck-ului.Astfel se creeaza iluzia ca inregistrarea "nu se deosebeste de sursa".


Corect, insa de cele mai multe ori (si pot fi foarte subiectiv in apreciere, desi mai sint din cei care o impartasesc) pe o scula buna, sa zicem chiar si un nakamichi de care-i plac asa de mult lui momolo, copia suna mai placut, mai "altfel", dar un altfel mai cald, mai placut, decit originalul. Pt. ca de fapt pina la urma la asta se reduce totul, sa-i dai cd-ului o coloratura mai placuta pe urechea ta, pentru ca sa fim seriosi, oricit am intoarce pe toate felurile problema, de fapt nici nu e interesant ca o caseta sau o banda sa sune la fel ca si cd-ul de pe care e trasa pentru ca in cazul asta...am cd-ul nu?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tvicol



Conectat la: 28 Iul 2004
Mesaje: 1270
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iul 24, 2007 10:18 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

hiatus a scris:
HA 12038 n-ar trebui sa se incalzeasca.Sa nu fie cumva vorba de o autooscilatie.Eu am experimentat,de-a lungul timpului, module Dolby C in urmatoarea configuratie de variante de C.I.:HA12038,HA12058,TEA0665,2xHA12226,2xTEA0652,CXA1331,HA12141,2xLA2730,LM1141,CX20188 si CX20027(+varianta cu pinii in "oglinda" CX20028).Dintre toate,cele care mi s-a parut ca au alterat sunetul cel mai putin au fost HA12038 si,la ceva distanta,CX20027-CX20028(am folosit componente externe 1-2,5%).Un amanunt constatat:si Dolby C este extrem de sensibil la erorile de nivel,erori care pacalesc uneori si VU-metrele cele mai elaborate. Parca s-ar simti nevoia unui reglaj potentiometric pe redare inaintea circuitului DolbyC.Experimental,pe masa de montaj,da rezultate excelente.


Cred ca si temperatura din apartamenul meu a contribuit la overheating. Mr. Green
Fenomenul a fost clar si indubitabil, iar acum (cu radiatoare) nu mai sesizez probleme.
In fine, oricum nu intentionez sa folosesc Dolby B sau C.
Ieri am facut o inregistare dupa un disc de test cu dimanica mare. Jumatate de caseta este cu DolbyC si cealalta fara Dolby.
Fara Dolby suna mult mai aproape de original.

Hiatus,
ai cumva datasheetul la HA12038 ?

Tibi

_________________
http://www.vicol-audio.ro

DIY high-end
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
hiatus



Conectat la: 28 Iul 2006
Mesaje: 129
Locatie: Tg.-Jiu

MesajTrimis: Mar Iul 24, 2007 11:49 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Imi pare rau,nu am datasheet complet pt. HA12038.(exista contra cost la Eca.de).Mai demult,mi-a cazut in mana o carte in italiana:"Manuale pratico del registratore audio hi fi"(autor parca Dario Corallo),unde erau prezentate datasheet-urile mai multor C.I. consacrate in audio.De la HA12038 mi-am copiat pe o hartie aplicatia de baza si valorile limita(alimentare si semnale).Cartea era scumpa,80 E si ma aflam intr-o librarie in Strasbourg.Oricum,in f-31 circuitul lucreaza in aplicatia standard.Am scris si la Hitachi,si la Renesas dar mi-au raspuns ca pentru obsolete au transferat licentele "library archive" catre terte firme,evident contra cost. Parametrii electrici:dist.0,002%/1khz,+10 db,NR off;supply current 16 mA,NR off;P diss.600 mW;Vcc.max.21V;Ref.levels:775 mV/0db=line out,245mV/-10 db=rec out, 46mv/-24,6 db=rec in, 25mV/-30db=play in. Sper ca le-am notat corect atunci,caci aveam emotii(se uitau toti ciudat la mine).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Mar Iul 24, 2007 12:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

akaiofil
Citat:
Din pacate fara el nu scoti in veci zgomotul de frecare banda/cap, sau cel putin asa mi se intimpla mie care nu am avut de ce sa-mi bag nasul (destul de nepriceput de altfel), printre circuitele idiotilor alora de japonezi.
Thumbs up Tare! Mai ales aia cu zgomotul de frecare. Japonezii sunt idioti! Thumbs up Si americanii sunt idioti! Toti sunt idioti!......Caldura mare moncher!

hiatus nu e chiar asa cum zici. Exista si posibilitatea bypass dar si circuite bune. Exista deckuri la care nu se percepe modificarea si exista niveluri MULT diferite de apreciere si pretentii (vezi mai sus Wink ).
Sus
hiatus



Conectat la: 28 Iul 2006
Mesaje: 129
Locatie: Tg.-Jiu

MesajTrimis: Mar Iul 24, 2007 1:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Evident ca in unele cazuri modificarea este imperceptibila,mai ales atunci cand ea atinge in special dinamica instantanee medii-inalte.Aceasta este foarte greu de apreciat,atat cu urechea cat si cu aparatura buna.Din cate am constatat eu,subiectiv,modificarile sunt mai sesizabile(in cazul 3head) la comutarile monitor/tape realizate cu 4066 fata de cele cu releu.La Technicsurile noi situatia este si mai proasta,deoarece potentiometrul rec.level este inlocuit cu C.I.AN7384(celula Gilbert controlata in c.c.).Cu toate acestea,artefactele vor suna total diferit de la aparat la aparat,iar aprecierea lor este totdeauna subiectiva.Sigur vom gasi pana la urma aparate care ne plac(fie cum suna,fie cat de fidel prelucreaza sunetul).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hiatus



Conectat la: 28 Iul 2006
Mesaje: 129
Locatie: Tg.-Jiu

MesajTrimis: Mar Iul 24, 2007 3:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@ tvicol,ati incercat sa trageti cat mai spre clasa A iesirile op.-ampurilor?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tvicol



Conectat la: 28 Iul 2004
Mesaje: 1270
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iul 25, 2007 9:05 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

hiatus a scris:
@ tvicol,ati incercat sa trageti cat mai spre clasa A iesirile op.-ampurilor?


Nu am incercat sa le fortez in clasa A. Parerea mea este c-ar fi un fel de frectie la picior de lemn.
Sunt multe alte probleme care impiedica o auditie de calitate de pe caseta.
Oricum LM4562 / OPA627 sunt niste operationale exceptionale.

Chiar daca acum sunt multumit, asta nu inseamna ca acest casetofon se poate chema high-end.

tibi

_________________
http://www.vicol-audio.ro

DIY high-end
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
tvicol



Conectat la: 28 Iul 2004
Mesaje: 1270
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Iul 30, 2007 8:49 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

R135 & R136 eliminate. Naughty
Raportul S/N si mai bun.

tibi

_________________
http://www.vicol-audio.ro

DIY high-end
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
mariuszmeu



Conectat la: 06 Oct 2009
Mesaje: 3
Locatie: tg jiu

MesajTrimis: Mie Mai 05, 2010 5:55 pm    Titlul subiectului: Re: La tunat - Akai GX-F31 Raspunde cu citat (quote)

tvicol a scris:

Avand schema, (daca sunt doritori o scanez) am analizat-o cu atentie si ceva potential de tuning are, asa ca m-am hotarat sa-l modific in speranta ca se poate obtine ceva sunet din asa ceva.

Am sa revin.

tibi

te rog ,daca se poate ,da-mi si mie schema ... te rooog .am facut aceeasi chestie ca tine si am probleme cu el .de la mecanica ,sper sa fie numai cureaua .mie imi place cum suna ... mariuszmeu@yahoo.com

_________________
Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
dany67



Conectat la: 15 Sep 2006
Mesaje: 79
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Mai 05, 2010 8:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ti-am trimis eu schema,daca ai nevoie si de service manual il trimit,sau,daca vrei il poti lua de pe hi-fi engine.Spor la treaba.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DMX



Conectat la: 22 Apr 2010
Mesaje: 138

MesajTrimis: Dum Mai 23, 2010 8:03 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

de ce apare redarea cu inaltele in valuri dar numai pe anumite casete ? mecanic totul pare ok , am curatat rola si capul , reglat viteza ....apropo , cum reglati viteza acolo und este nevoie ? eu ma bazez pe ureche Sad
_________________
PUBLIC ENEMY
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
clauelf



Conectat la: 17 Iul 2007
Mesaje: 312
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mai 23, 2010 10:45 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Redarea in valuri pe anumite casete poate fi cauzata de abaterea de la valorile nominale ale sincronizarii miscarii podului de capete [ acest factor determina si cursa podului de capete, in cazul unei abateri de reglaj apasarea capului de redare pe banda nu se mai face cum trebuie] in raport cu functia eject. Pentru acest reglaj exista 2 trimeri pe blocul mecanic, reglajul este f bine explicat in manualul service. Am avut aceeasi problema la un GX-F 51.
Atentie si la azimutarea capului de redare, daca cumva s-a umblat la el. Reglajul azimutarii la acest cap se face ca la un cap combinat 3 head, exista suruburi separate de reglaj pentru azimut, inaltime.
Reglajul turatiei se face cu o banda etalon inregistrata cu 1Khz, punandu-se pe line out un frecventmetru.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ALEKS



Conectat la: 05 Mar 2005
Mesaje: 287
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Vin Noi 19, 2010 11:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Stiti cumva de unde se regleaza indicatia 0VU pe VU-Metru (la semnal constant 1kHz, egal pe ambele intrari L-R, indicatia pe VU-Metru este decalata cu o unitate -- bara luminoasa), functie de semnalul de linie la deck-ul AKAI GX-F31? Am diagramele dar nu localizez semireglabilul respectiv.

Multumesc,
ALEKS

_________________
AKAI Electric Company Ltd.
Lumea Tuburilor
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
Pagina 5 din 7

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community