FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
La tunat - Akai GX-F31
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
clauelf



Conectat la: 17 Iul 2007
Mesaje: 312
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Noi 20, 2010 10:15 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Calibrarea vu-metrului se face din cele 2 semireglabile VR4 ( L si R ). Nivelul de redare PB se face din semireglabilele VR5 , iar Rec Level din semireglabilele VR8.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Noi 20, 2010 10:15 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
ALEKS



Conectat la: 05 Mar 2005
Mesaje: 287
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Sam Noi 20, 2010 11:00 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru raspuns. Cand imi fac ceva timp liber, am sa ma ocup de el sa-l rezolv.

Daca tot suntem aici, pot spune ca intampin o alta problema cu un AKAI GX-F51. Pe record, trage doar pe canalul drept, cu toate ca VU-Metrele indica ambele canale. Vreo idee referitoare la ce ar trebui sa verific in prima instanta?

ALEKS

_________________
AKAI Electric Company Ltd.
Lumea Tuburilor
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
clauelf



Conectat la: 17 Iul 2007
Mesaje: 312
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Noi 20, 2010 11:54 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu zic ca prima data ar trebui verificat traseul firului de la cap catre cablaj, apoi reglajul DC Balance al pre-ului de cap ( vezi manual service).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DMX



Conectat la: 22 Apr 2010
Mesaje: 138

MesajTrimis: Dum Noi 21, 2010 9:08 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

JVC KD A 33 , a mers foarte bine cand l-am luat insa am facut o prostie din totala necunostinta de cauza ............dupa cum stiu cei care il au , vumetrele nu sunt iluminate peste tot , au doar o banda lata iluminata din spate , ei bine acest lucru mi se pare o mizerie si am decis sa elimin becul original si sa montez 2 lampi deasupra vumetrelor , lucru pe care l-am facut , efectul optic fiind peste asteptari ...........deck-ul are obisnuitul ANRS , si un comutator OFF-ANRS-SUPER ANRS .....ei bine dupa modificarea de mai sus , acest comutator nu mai functioneaza in sensul ca indiferent de pozitia lui caseta se aude la fel , desi ledul de SUPER ANRS se aprinde la comutarea pe pozitie.....totusi am impresia ca a ramas cuplat ANRS-ul simplu , se aude putin infundat acum .......nu stiu daca modificarea de mai sus a cauzat asta dar cert este ca de atunci se comporta asa ..........mi-e ciuda ca se auzea foarte bine pe SUPER ANRS ......totul e la locul lui in interior , nu am miscat nimic pe placa ......ce sa verific ? Crying or Very sad

_________________
PUBLIC ENEMY
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
akaiofil



Conectat la: 12 Iul 2007
Mesaje: 592

MesajTrimis: Mie Dec 01, 2010 7:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

tvicol a scris:
Modificatiunea s-a produs. Very Happy

- IC8 schimbat cu LM4562NA
- HA12038 au incasat fiecare un radiator
- Tr18 schimbat cu 2SC2240
- am adaugat cond de decuplare 0.1uF MKT pentru IC6 si IC8
- C8 schimbat cu 470uF Panasonic FC
- C10 schimbat cu 10uF OSCON
- C24,C28 si C79 schimbat cu ELNA CERAFINE acceasi valoare
- C1 schimbat cu 2200uF Panasonic FC
- C2 schimbat cu 4700uF Panasonic FC
- C5 si C6 schimbati cu 470uF Panasonic FC
- C9 schimbat cu 2200uF Panasonic FC
- C11 schimbat cu 47uF no name la 105C
- C12 schimbat cu 10000uF Nipon chemicon la 105C
- la modulul motor PCB M31O3C726A peste pinii 1,3 si 4 am adaugat 2x 470uF Panasonic FC

M-am oprit aici si sincer ma declar foarte multumit de rezultat.
Dintr-un casetofon de neascultat am reusit sa obtin un Hi-Fi de buna calitate.
Acum am un casetofon la care pot sa ascult fara sa simt nevoia corectiilor. Wink Pe care oricum nu le am.
Chiar daca la capitolul dinamica este departe de un CD player foarte bun, pot sa spun ca in rest se descurca binisor.
Am refacut doua inregistrari si diferenta este uriasa.
Raportul semnal zgomot s-a imbunatatit substantial. Din harsaiala si brumul initial a ramas un fasait nesuparator.

Se mai pot face multe alte alte modificari, dar personal consider ca pentru performante mult mai bune investitia nu se mai justifica.

tibi


ai mai facut ceva la trancota respectiva? Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ALEKS



Conectat la: 05 Mar 2005
Mesaje: 287
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mie Dec 01, 2010 11:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Referitor la aceste scule (GX-F31, GX-F51, GX-F71, etc.) eu am observat urmatorul lucru (poate s-a mai lovit si altcineva de asta):

- La masina mea GX-F51, daca scot semnal linie din RCA-uri (line out) si introduc in PC, pentru a inregistra pe PC, am un zgomot (NU e zgomot de fond tip fasait) in zona 100Hz. Iar daca sa spunem, actionez comutatorul REC, in timp ce LED-ul de Play clipaie, am in PC un zgomot intermitent tot in zona a 100Hz ce se suprapune peste celalalt. In rest nu am ce-i reprosa, functioneaza perfect pe amplificator (doar zgomotul de fond al tranzistoarelor si piesaraii din el - ca e un cimitir de piese inauntru).

- La GX-F31 nu intampin asemnea probleme.

Am reusit sa reglez cu ajutorul manualului si a unui generator de ton indicatiile pe VU-Metru si de asemenea am reglat si trimerii care controleaza pozitia capetelor pe banda (cei de pe blocul mecanic). E totul in regula acum.

Stiu ca cineva spunea ceva de un anume trimer care face parte din constanta de timp pe redare la aceste deck-uri, care are valori diferite din fabrica la GX-F31 si la GX-F51. Stie cineva despre ce este vorba?

ALEKS

_________________
AKAI Electric Company Ltd.
Lumea Tuburilor
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
clauelf



Conectat la: 17 Iul 2007
Mesaje: 312
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 02, 2010 1:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da, este vorba de acei semireglabili care regleaza partea de "DC Balance" pe pre-ul de redare. Acest reglaj nu exista pentru GX-F31. Acest reglaj se face numai la 51,71,91.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Yokozuna



Conectat la: 07 Dec 2007
Mesaje: 27

MesajTrimis: Joi Dec 16, 2010 9:39 am    Titlul subiectului: Semireglabili constanta de timp Raspunde cu citat (quote)

ALEKS
Este vorba de VR6 = 10 KO. La ambele modele e plantat 10 KO. Rezistorul in serie cu el, R126 e notat ca 7.5 KO la GX-F31 si 10 KO la GX-F51. De fapt schema de la F31 este gresita, pe cablaj fiind plantat 10 KO. Am facut mai demult un fisier doc (90 MB) cu mai multe detalii despre F31 si F51, daca doresti il pun pe megaupload.
Yokozuna
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
clauelf



Conectat la: 17 Iul 2007
Mesaje: 312
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 16, 2010 11:08 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ar fi f util acel fisier. Cu multumiri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ALEKS



Conectat la: 05 Mar 2005
Mesaje: 287
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Joi Dec 16, 2010 2:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ar fi exceptional de avut acel fisier!

Multumiri in avans,
ALEKS

_________________
AKAI Electric Company Ltd.
Lumea Tuburilor
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Yokozuna



Conectat la: 07 Dec 2007
Mesaje: 27

MesajTrimis: Joi Dec 16, 2010 9:50 pm    Titlul subiectului: Fisier modificari GX-F31 Raspunde cu citat (quote)

Fisierul doc poate fi descarcat de la urmatoarea adresa:

http://www.megaupload.com/?d=W6B0LLJW

Fisierul este in lucru si este scris pentru uz personal, pentru o viitoare reconstructie. Nu va asteptati la calitatea unei Application Note de la Analog Devices. Embarassed
Este atat de mare pentru ca are si scan-uri partiale din scheme si cablaje.

De asemenea puteti descarca si un fisier xls cu calcule si grafice de PLB si REC, utilizand notatiile din schemele originale. Variabilele scrise cu bold pot fi modificate.

http://www.megaupload.com/?d=FHE27TSY

Yokozuna
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
clauelf



Conectat la: 17 Iul 2007
Mesaje: 312
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Dec 17, 2010 7:57 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Excelent material. Felicitari si multe multumiri. Poate pe viitor sa apara si ceva pentru 71 si 91 Wink ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hifidoc



Conectat la: 13 Noi 2006
Mesaje: 300
Locatie: BV

MesajTrimis: Vin Dec 17, 2010 10:03 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

tvicol a scris:
Cica un GX-F31 se vindea cu 21000lei pe vremea lui ceasca. Cu doua iti luai dacie cu trei apartament. :shock:
E adevarat ?

tibi


Eu in 1985 am cumparat un GX-F35 cu 20 mii lei din Cluj.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ALEKS



Conectat la: 05 Mar 2005
Mesaje: 287
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Vin Dec 17, 2010 11:05 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru acel material!

ALEKS

_________________
AKAI Electric Company Ltd.
Lumea Tuburilor
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Yokozuna



Conectat la: 07 Dec 2007
Mesaje: 27

MesajTrimis: Sam Dec 18, 2010 1:48 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Detin 2 GX-uri, un F31 si un F91.

31-le a primit condensatoare electrolitice noi, si, pe unde s-a potrivit, cu poliester sau polipropilena in loc de electrolitici.
Dupa inlocuirea unui electrolitic cu unul cu poliester, pe fiecare canal, am facut test de REC-PLB pentru a verifica imbunatatirile. Cele mai mari imbunatatiri au fost dupa inlocuirea condensatoarelor electrolitice mai mici de 1 microfarad din Dolby cu altele cu poliester si eliminarea inversarii de canal la inregistrare. De asemenea a contat inlocuirea condensatorului bipolar de 3.3 microfarazi din iesirea preamplificatorului de inregistrare cu unul cu poliester.
Inca nu am schimbat integrate pentru ca nu am adaptoare.
Urmeaza verificarea valorilor inductantelor din REC si Dolby.
O parte din cablurile saritoare le-am trecut pe partea cu lipituri, cablajul fiind acum mai aerisit.
Ca o informatie neverificata cred ca procesorul din F31 e identic cu cel din F51, deci daca se utilizeaza pinul corect se poate forta test de banda, dar fara rezultate ca nu e schema prevazuta cu atenuator.
Ca proiect de viitor cred ca voi face un bloc de comanda cu ATMEL iar partea audio si de premagnetizare va permite test de banda. PLB va fi cu retea de egalizare pasiva si este deja simulata in fisierul xls. Probabil dupa ce voi iesi la pensie ...
A primit cap aproape nou, arata bine la microscop.

91-le este desfacut de multa vreme si probabil ca ma voi limita la verificarea calculelor si inlocuirea electroliticilor. A primit cap aproape nou, arata bine la microscop.

Despre 71 nu ma pot pronunta, desi clauelf si-ar dori aceasta. Very Happy

O parte din text e copiat din acest thread, eu nedorind sa reinventez roata, ci sa utilizez experienta lui tvicol.

Yokozuna
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
Pagina 6 din 7

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community