FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
dupa aproape 42 de ani....
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
fluffy38



Conectat la: 04 Iun 2006
Mesaje: 789
Locatie: Lugoj

MesajTrimis: Joi Aug 02, 2007 3:08 pm    Titlul subiectului: dupa aproape 42 de ani.... Raspunde cu citat (quote)

BZN au renuntat sa mai cante(din pacate). Concertul de adio a avut loc in iunie iar biletele au fost 'sold out 'inca din noiembrie anul trecut.
Au ramas celebri(parerea mea) prin "Blue eyes","Dance,dance","A symphonic night I si II" acestea fiind cel mai cunoscute in Romania.
Oare exista vreo firma care aduce DVD-ul scos cu ocazia concertului de adio,numit "The final concert"?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Aug 02, 2007 3:08 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Serby



Conectat la: 01 Feb 2004
Mesaje: 1436
Locatie: Kronstadt

MesajTrimis: Joi Aug 02, 2007 3:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

BZN?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fcon



Conectat la: 26 Oct 2006
Mesaje: 702
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 13, 2007 3:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Serby a scris:
BZN?


"In the summer of 1965 some friends from Volendam started to make music together. In 1966 this nameless band performed in a local club in their home town. Later this band became quite known under the name of BZN, meaning Band Without a Name.
The group became very popular in The Netherlands and the broad surroundings, like South Africa and Asia. After 42 years, on June 16, 2007, the story of BZN, the most successfull Dutch artist, will end with a final concert in Rotterdam, Adieu BZN - The Last Concert."

_________________
Knowledge is not wisdom, although it helps.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
BV



Conectat la: 14 Sep 2005
Mesaje: 898

MesajTrimis: Lun Aug 13, 2007 4:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Frumoasă muzică și frumoasă interpretare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fcon



Conectat la: 26 Oct 2006
Mesaje: 702
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 13, 2007 6:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Hai sa mai adaugam cateva titluri, ce-mi vin acum in minte:

Don't say goodbye,
For your eyes only,
If i had only a chance,
If i say the words,
Teardrops are falling

_________________
Knowledge is not wisdom, although it helps.


Ultima modificare efectuata de catre fcon la Dum Sep 14, 2008 5:13 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
fluffy38



Conectat la: 04 Iun 2006
Mesaje: 789
Locatie: Lugoj

MesajTrimis: Lun Aug 13, 2007 6:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@fcon.......iti multumesc....si raman dator vandut Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
akaiofil



Conectat la: 12 Iul 2007
Mesaje: 592

MesajTrimis: Lun Aug 13, 2007 7:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

remarc putine din melodiile lor de succes pe dvd. si tot ca o remarca eu am gasit o singura compilatie cu ei care sa includa si Blue Eyes (un cd bulgaresc cred, sau rusesc). de ce oare?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fcon



Conectat la: 26 Oct 2006
Mesaje: 702
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 13, 2007 7:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

akaiofil a scris:
remarc putine din melodiile lor de succes pe dvd. si tot ca o remarca eu am gasit o singura compilatie cu ei care sa includa si Blue Eyes (un cd bulgaresc cred, sau rusesc). de ce oare?


Este simplu: BZN-ul a tinut acest ultim concert pentru ei, pentru olandezi, deci a contat ceea ce le place olandezilor, nu ceea ce a avut succes international.
Formatia a cantat pentru inima Olandei, nu pentru Europa!

...Parerea mea! Rolling Eyes

_________________
Knowledge is not wisdom, although it helps.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
akaiofil



Conectat la: 12 Iul 2007
Mesaje: 592

MesajTrimis: Lun Aug 13, 2007 8:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.youtube.com/watch?v=qAcqgL7VPVE

citeva videoclipuri Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fcon



Conectat la: 26 Oct 2006
Mesaje: 702
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 13, 2007 8:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

akaiofil a scris:
http://www.youtube.com/watch?v=qAcqgL7VPVE

citeva videoclipuri Smile


Ca lumea! Multumim!
Va anunt ca torrent-ul cu coloana sonora a ultimului concert descarca un fisier vaw, la 405 KB/sec, destul de bun pentru un CD Audio decent.
Daca folositi "WAV Splitter", program gratuit, puteti desparti concertul in cantece separate; mai apoi le treceti pe CD Audio, fara pauza intre cantece (ca setare in Nero). Am facut-o si iese excelent!
Merita incercat; este, in fond, ultimul cantec de lebada al unei formatii ce a incantat la vremea ei!

_________________
Knowledge is not wisdom, although it helps.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
fluffy38



Conectat la: 04 Iun 2006
Mesaje: 789
Locatie: Lugoj

MesajTrimis: Lun Aug 13, 2007 10:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

e adevarat ca nu se pot compara cu Rollingstones sau Uriah Heep,dar ma gandesc la o chestie,sa canti neintrerupt timp de 42 de ani....oare cate formatii, nu neaparat romanesti, vor ajunge aici?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
fcon



Conectat la: 26 Oct 2006
Mesaje: 702
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Aug 16, 2007 4:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

fluffy38 a scris:
e adevarat ca nu se pot compara cu Rollingstones sau Uriah Heep,dar ma gandesc la o chestie,sa canti neintrerupt timp de 42 de ani....oare cate formatii, nu neaparat romanesti, vor ajunge aici?


Atunci cand ma gandesc la trupele care mi-au incantat tineretea, automat imi vine in minte imaginea lor, cu oamenii tineri, asa cum erau atunci.
Te rog sa ma crezi ca, tocmai din aceasta cauza, nici nu m-am dus la Stones! Nu vreau sa vad riduri, chelii, piei atarnand si proteze dentare!
(Acum stiu ca vor sari oamenii in sus, indignati: BLASFEMIE!! ANTICRIST!!)

Ganditi-va, totusi, la o analogie: cum eram noi, cei trecuti de "o anumita" varsta" in tinerete? ... si-apoi uitati-va in oglinda! Twisted Evil

Apoi (vezi Phoenix), aceste trupe, sa fim sinceri, au ramas in memoria (draga, recunosc!) a noastra, a fanilor, pentru ceea ce au fost odata, mai putin pentru ce fac ei acum sau in ultimii nu stiu cati ani.
Daca tot am amintit de Phoenix, Nicu Covaci a fost foarte intrigat si suparat ca fanii i-au cerut nu cantece noi, actuale (ca au si de-astea!), ci tot pe cele vechi, cunoscute de cand lumea!
La fel si cu Uriah Heep: tot Wizzard, July Morning si Lady in Black vrei sa asculti...
Chiar daca s-ar reuni Genesis sau ce-a mai ramas din Led Zepp, eu, cel putin, prefer sa ascult (pe sarite!) tot CD-urile sau, mai bine, benzile mele din tinerete!

Eh! Mofturi de adolescent scapatat! Laughing

PS. Ai luat concertul?

_________________
Knowledge is not wisdom, although it helps.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
akaiofil



Conectat la: 12 Iul 2007
Mesaje: 592

MesajTrimis: Vin Aug 17, 2007 7:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

fcon a scris:
fluffy38 a scris:
e adevarat ca nu se pot compara cu Rollingstones sau Uriah Heep,dar ma gandesc la o chestie,sa canti neintrerupt timp de 42 de ani....oare cate formatii, nu neaparat romanesti, vor ajunge aici?


Atunci cand ma gandesc la trupele care mi-au incantat tineretea, automat imi vine in minte imaginea lor, cu oamenii tineri, asa cum erau atunci.
Te rog sa ma crezi ca, tocmai din aceasta cauza, nici nu m-am dus la Stones! Nu vreau sa vad riduri, chelii, piei atarnand si proteze dentare!
(Acum stiu ca vor sari oamenii in sus, indignati: BLASFEMIE!! ANTICRIST!!)

Ganditi-va, totusi, la o analogie: cum eram noi, cei trecuti de "o anumita" varsta" in tinerete? ... si-apoi uitati-va in oglinda! Twisted Evil

Apoi (vezi Phoenix), aceste trupe, sa fim sinceri, au ramas in memoria (draga, recunosc!) a noastra, a fanilor, pentru ceea ce au fost odata, mai putin pentru ce fac ei acum sau in ultimii nu stiu cati ani.
Daca tot am amintit de Phoenix, Nicu Covaci a fost foarte intrigat si suparat ca fanii i-au cerut nu cantece noi, actuale (ca au si de-astea!), ci tot pe cele vechi, cunoscute de cand lumea!
La fel si cu Uriah Heep: tot Wizzard, July Morning si Lady in Black vrei sa asculti...
Chiar daca s-ar reuni Genesis sau ce-a mai ramas din Led Zepp, eu, cel putin, prefer sa ascult (pe sarite!) tot CD-urile sau, mai bine, benzile mele din tinerete!

Eh! Mofturi de adolescent scapatat! Laughing

PS. Ai luat concertul?


apropo de phoenix, mie personal mi se pare foarte reusit ultimul album...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fcon



Conectat la: 26 Oct 2006
Mesaje: 702
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Aug 17, 2007 8:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

akaiofil a scris:


apropo de phoenix, mie personal mi se pare foarte reusit ultimul album...


Nu-i Baba Novak ultimul?

Daca da, amintiti-va de Foarta si Ujica, de solo-urile fabuloase ale lui Kappl (dupa parerea mea, cel mai bun basist pe care l-am avut - acum si-a pierdut "suflul" sau, pur si simplu, nu mai are schwung) in Cantafabule (de exemplu) si faceti diferenta intre vechi si nou...
Apropo... discografia Phoenix contine 20 si un pic de albume, majoritatea "dupa", dar cred ca as putea numara pe degetele de la mana unui ciung oamenii din vechea generatie care le stiu sau carora le gadila sensibilitatea acestea din urma.
Si iar "apropos" de Phoenix... cand am putut intra in contact nelimitat cu muzica, ghiciti ce-am descoperit? Ca dragii nostri Phoenicsi au cam "luat" acorduri si pasaje, chiar solo-uri intregi de la altii, cel mai mult de pe la Grandfunk Railroad. Nu ca ar fi o problema deosebita (se purta si se poarta si acum), dar nu am putut sa nu spun in sinea mea:"ai dracu'!"...
... si asta in Cantafabule, care m-a ravasit atunci, in tinerete si pe care (LP-ul) inca il ascult cu aceeasi infiorare!
Un pic de dezamagire? Da, este si asta... Iar acum, cand traiesc, cum spuneam mai sus, din amintirea a ceea ce-au fost (oare ce-o mai face Dan Andrei Aldea? ... tot "apropos"), nu cred ca vor scoate vreodata ceva care sa fie acceptat cu acelasi entuziasm ca "atunci" (ce melodia "lui peste" este Tamara, de-i place atata lui Nicu Covaci, nu stiu...).

_________________
Knowledge is not wisdom, although it helps.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
crystale



Conectat la: 28 Sep 2006
Mesaje: 131
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Aug 18, 2007 1:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
ce melodia "lui peste" este Tamara, de-i place atata lui Nicu Covaci, nu stiu...


Tamara este (de fapt a fost) mama lui Nicu Covaci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community