FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
PlexWriter PREMIUM2
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4 ... 12, 13, 14  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Bogdan



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 1253
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 06, 2007 11:38 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sorin, poti folosi un adaptor IDE <-> miniIDE Wink .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Aug 06, 2007 11:38 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Lun Aug 06, 2007 12:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bogdan a scris:
Sorin, poti folosi un adaptor IDE <-> miniIDE Wink .

*
Aia stiam si eu, doar ca mie imi trebuie "invers" care e cam greu de gasit (si mi-e o lene...) Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Lun Aug 06, 2007 12:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pana la urma mai este o solutie gratis si buna - unitatile optice sa stea afara din cutia PC-ului cuplate pe IDE intern cu un cablu mai lung. Puse in cutie grea si cu masuri antivibratii fara sa aiba contact mecanic cu carcasa PC-ului ar merge perfect. Singura problema e cea estetica cu matzele scoase din carcasa dar se poate si asta rezolva elegant functie de imaginatie.
Sus
Bogdan



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 1253
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 06, 2007 12:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ar mai fi o solutie:

http://www.scythe-usa.com/product/acc/013/scupc1000.html

http://www.itdirect.ro/produs.php?11:572
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
IRIS



Conectat la: 08 Aug 2006
Mesaje: 219
Locatie: TM

MesajTrimis: Lun Aug 06, 2007 2:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ALTE SOLUTII:

http://www.mediadot.ro/produse/32-periferice/108-rack-uri/9615-rack-extern-hdd-3.5-ide-gembird-uai001.html

http://cgi.ebay.com/SATA-II-Bracket-w-L-type-connector-O301_W0QQitemZ230129485709QQihZ013QQcategoryZ51064QQtcZphotoQQcmdZViewItem#ebayphotohosting

http://cgi.ebay.com/VANTEC-CB-ISATAU2-SATA-II-IDE-to-USB-2-0-Adapter_W0QQitemZ230157995433QQihZ013QQcategoryZ39967QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
laszlo2



Conectat la: 16 Iul 2007
Mesaje: 65
Locatie: maramures

MesajTrimis: Lun Aug 06, 2007 8:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

deci momolo treaba cu adaptorul pt. HDD ar fi buna dar totusi si
acolo depinde de ce chipset se foloseste,poti sa deschizi sa te uiti
de asemeni cred ca depinde si de amperajul folosit la partea de alimentare, cred ca pt. HDD nu e nevoie de asa mare amperaj ca pt. servo-ul din CD-RW + lentila laser,dar se poate incerca.
oricum solutia optima pana in prezent se pare a fi chipul Genesys GL pe care culmea ca l-am gasit pe un site la niste adaptoare identice cu al meu cel albastru cu care merge PERFECT fara setarea DMA la jumper (trebuie luat in considerare ca nu o sa prea gasiti drive-uri cu setarea DMA)
deci iata linkul eu am si comandat deja inca unul pt. un PX-760A
(pret asemanator variantei cu rack aluminiu inclus,dar totusi partea de
alimentare mi se pare mai bine construita si chip-ul care vorbeste tot)

http://www.digitalworld.ro/produs.php?idprod=2222
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
laszlo2



Conectat la: 16 Iul 2007
Mesaje: 65
Locatie: maramures

MesajTrimis: Mar Aug 07, 2007 8:37 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mai sunt pe la voi prin Bucuresti VERBATIM-uri 52x la pachet de 50 buc.
"Made in Japan"? sunt cele TY 01 - long strategy
in baia mare la metro s-a epuizat stocul,nu mai am de unde lua ,exista
doar cele DataLifePlus crystal TY 03 facute in India Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Mar Aug 07, 2007 12:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

laszlo2 nu pricep daca la dracia aia alimentatorul este numai pentru unitatea optica sau HDD sau pentru placa de transfer ? Din cate deduc, placa IDE-USB2 se alimenteaza singura din cei 5V de la USB iar alimentatorul e pentru unitati. Dar e o banuiala. Si nu se specifica amperajele la alimentator ca sa nu mai zic faptul ca producatorul (chinez) este necunoscut....
Ai ceva informatii suplimentare?

Ce VERBATIM la sul albastru de 50 am vazut in Buc in ultima vreme, sunt toate "made in India" iar unele "made in China". NU am mai vazut nicaieri "made in Japan".
Cele din India ma astept sa fie Baer Moser care faceau si pentru TDK sau multi altii. In general sunt decente insa departe de TY din Japan.
Sus
laszlo2



Conectat la: 16 Iul 2007
Mesaje: 65
Locatie: maramures

MesajTrimis: Mar Aug 07, 2007 12:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

de obiciei da,adaptorul isi ia tensiunea de 5v din bus-ul USB dar nu in toate cazurile,de ex. adaptorul din cutia canyon daca ii tai panglica de alimentare care vine de la alimentator nu mai merge nici al dracului cu toate ca unitatea e alimentata separat!
normal si HDD are nevoie de alimentare separata ca doar nu e memory stick sa-si ia 5V din USB asa ca ai putea avea noroc sa mearga chiar bine,depinde oricum de chipsetul folosit in acesta,dar sunt curios de-o incercare cu acest adaptor de HDD la unitatea optica dar fara setarea DMA a jumperului acesteia.
baietii de la cdfreaks au obtinut teste formidabile pe niste "Maxell CD-R Max" poate vezi pe la voi pe undeva



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mar Aug 07, 2007 12:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

laszlo2 a scris:
mai sunt pe la voi prin Bucuresti VERBATIM-uri 52x la pachet de 50 buc.
"Made in Japan"? sunt cele TY 01 - long strategy


Mai sunt la Diverta, 375.000 cutia.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
laszlo2



Conectat la: 16 Iul 2007
Mesaje: 65
Locatie: maramures

MesajTrimis: Mar Aug 07, 2007 1:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cine mai are un sul de 50 in plus si are nevoie de un adaptor IDE-USB2 cu alimentator 5/12V inclus sa ma anunte,platesc eu posta la ambele Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Mar Aug 07, 2007 2:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

laszlo2 adaptorul tau costa peste dublu cat sulul de 50 buc.

iar la Diverta au din specia "made in India". Am fost pe la Unirea acum 2 zile si am verificat, nici urma de "made in Japan". Pretul unui sul este aprox 37 RON din cate tin minte.

graficul ala e formidabil ca rezultat final, adica 0,1 insa ca aspect e cam ciudat. Eu am scos de cateva ori si 0,1 pe TY Verbatim din sulurile cu pricina dar graficul nu avea salturile alea verzi imense ci doar niste cacareze minuscule verzi abia de se vedeau peste linie.

o constatare urechiometrica de-a mea ce mi s-a parut cam ciudata la prima vedere. E din specia "fara logica" - unele discuri care au grafic C1/C2 si beta/jitter slabut se aud mai bine pe player decat altele cu grafice exemplare. Asta vorbind de comparatia original-copie. Iar in plus...vorbind de discurile din acelasi sul! O chestie interesanta - diferenta a fost intre discul prajit cu unitatea incorporata in carcasa PC si cea pusa in cutie externa. Blankul din carcasa PC avand graficul usor mai bun s-a auzit mai prost ca cel din cutia externa. Am repetat experimentul si in mod constant exista o usoara diferenta urechiometrica in favoarea celei prajite in cutie externa (deci fara vibratii induse din afara). Mentionez ca din 5 suluri VERBATIM TY "made in Japan" casapite pana acum am gasit diferente MARI intre discuri atat in interiorul aceluiasi sul cat si intre suluri. Diferente la grafice care merg de la 0,1 la.....5,1 !!! Unul din suluri (luat de pe acelasi raft cu altul) scotea constant 0,1...0,3 iar celalalt era grozav daca reuseam 1,4....2,2 ! Diferenta e si intre cele de deasupra, sa zicem primele 25 si urmatoarele.
Se pare ca desi or fi ele TY totusi e marfa deochiata caci ce calitatea vreti sa se importe intr-o tara unde 99,99% din clienti aleg discurile blank dupa un singur criteriu, PRETUL ?!

singura speranta a ramas Kodak Gold ce costa totusi mult. Am luat din Carefour la 4,5RON, mai bine am curatat un raft insa cand am mai trecut nu le-am mai vazut (e vorba de CD-R si nu altceva). Pe astea le pastrez pentru treburi speciale si cele cateva prajite au iesit ok la examen. Daca tin bine minte nu am scos nemaipomenit, cam 1,4 insa urechiometric sunt nemaipomenite, cele care se apropie cel mai mult de original indiferent cum e tras?

sunt sigur ca noul Premium II cu tehnologia de la Yamaha e cu totul alta poveste tinand cont de latimea gaurilor.....dar de unde sa-l cumparam?!
Eu am trimis mail si prin Austria, unde il aveau pe net, l-au primit caci mi-a raspuns robotul de instintare insa nu s-au obosit sa-mi raspunda daca il trimitit in RO si cu ce ?! Pesemne pentru ca sunt din RO....
Sus
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mar Aug 07, 2007 2:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La Diverta (Plaza) chiar alaltăieri am luat eu o cutie Verbatim, sunt Made in Japan. Mai sunt câteva cutii, sunt chiar pe raftul de jos, în dreapta, la CD-uri.
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
laszlo2



Conectat la: 16 Iul 2007
Mesaje: 65
Locatie: maramures

MesajTrimis: Mar Aug 07, 2007 3:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

adaptorul provine dintr-un rack canyon nou-nout la care mi-a trebuit doar cutia iar adaptorul de 5/12V e de acela lunguet incapsulat in plastic negru.
merge perfect recunoaste HDD-ul Seagate de 200GB si DVD-RW-ul dar nu mai am ce face cu el de aia as face un schimb pe un sul de discuri sa ma mai adancesc in probe.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andyc



Conectat la: 14 Dec 2005
Mesaje: 520
Locatie: bucuresti ex_nick: andy_barosanu

MesajTrimis: Mar Aug 07, 2007 3:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
graficul ala e formidabil ca rezultat final, adica 0,1 insa ca aspect e cam ciudat. Eu am scos de cateva ori si 0,1 pe TY Verbatim din sulurile cu pricina dar graficul nu avea salturile alea verzi imense ci doar niste cacareze minuscule verzi abia de se vedeau peste linie.


Vezi scala. La dl. laszlo e 1-20, implicit este 1-200, de unde si "cacarezele" mici. Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4 ... 12, 13, 14  Urmatorul
Pagina 3 din 14

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community