FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Asociatia Audiofila- asociatie non-non-profit
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Costin



Conectat la: 14 Iul 2003
Mesaje: 970

MesajTrimis: Joi Iul 29, 2004 2:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Verba volant, scripta manent !

Ultima modificare efectuata de catre Costin la Mie Ian 04, 2006 2:14 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Iul 29, 2004 2:36 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Doru



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 597
Locatie: wrong guy, in the wrong place, at the wrong time: the story of my life!

MesajTrimis: Joi Iul 29, 2004 2:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Un bandpass corect construit are o pierdere de SPL de 4-6 dB. Ca sa aliniezi toate cele 3 cai cu bassul si sa revii la 87-89 dB cat impune high-end-ul este nevoie de 4-8 difuzoare de bass (vezi Oriel-urile). Daca tu crezi ca la 3000 $ (100 milioane pret de magazin, si 60-70 milioane pret de productie) ai bani de 2 boxe (8-16 difuzoare de bass si 2 riboane, plus 2-8 medii de calitate) eu ma las de meserie. Cu proiectare gratis, munca gratis, lemn furat si cele mai bune preturi de aprovizionare, ce vrei tu costa 100 milioane la intrare. Poti sa le vinzi si cu 20 milioane, cine te opreste? eu unul m-as mai gandi.
Scuze, avem nevoie de banii tai, dar nu in orice conditii!

_________________
Assumption is the mother of all fuck-up's !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Doru



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 597
Locatie: wrong guy, in the wrong place, at the wrong time: the story of my life!

MesajTrimis: Joi Iul 29, 2004 2:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Costin,
Este o idee, nimic batut in cuie. De aceea am si postat, sa va spuneti parerea. Eu asta imi propun pana la deschiderea firmei: sa pun pe masa niste solutii palpabile, sa vad cam cat ar costa in total, fiind astfel in stare sa prezint o schita financiara credibila. Doar eu am deschis discutia, nu?
Acest research se desfasoara in paralel cu evolutia asocierii noastre, fiind finantat de mine si Zamby, fara pretentii ulterioare. Avem nevoie de bani si pentru a fi credibili, in afara de cei de pe Forum sunt oameni cu bani care trebuie sa stie (sa auda, mai corect) in ce investesc. Nu cred ca Flanco iti va primi boxele in magazine fara sa le faci un demo inainte. Si eu as proceda la fel cu o firma "de garaj" si no-brand-name.
Si hai odata ca s-a incalzit berea! Din discutia cu Zamby am constatat ca este mai usor la o bere, oricat de repede am dactilografia pe Forum.

_________________
Assumption is the mother of all fuck-up's !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Costin



Conectat la: 14 Iul 2003
Mesaje: 970

MesajTrimis: Joi Iul 29, 2004 2:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Verba volant, scripta manent !

Ultima modificare efectuata de catre Costin la Mie Ian 04, 2006 2:14 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Doru



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 597
Locatie: wrong guy, in the wrong place, at the wrong time: the story of my life!

MesajTrimis: Joi Iul 29, 2004 2:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din experienta Lloyds, firma de asigurari sindicalizata, actionarii au imagine comuna iar raspunderea este individuala. De ce nu am baga si noi X euroi, cu ponderi diferite pe gama de produse, fiecare in care crede?
Unul ar juca 90% din participare pe High-End, altul 50% pe surround si 50% pe bookshelf-uri si asa mai departe. Ca sa nu ne blocam ca in parlament la discutii inutile de strategie si marketing. Cred ca este util sa punem 15 produse diferite pe masa, fiecare sa le asculte, sa stie cat costa la pret de productie, sa evalueze cu cat si cate s-ar putea vinde si sa ia o decizie in interesul banilor proprii si personali. NU CA LA PETROM!
Astfel poate nu vor ramane bani de dezvoltat incinta de figuri de 100 milioane, si proiectul pica, natural, fara dezbateri interminabile in CA si AGA.
Asta astept de la voi ca propuneri, flexibilitate, idei noi. Altfel veneam cu statutul gata scris de avocat si-l postam pe Forum. Ce draq, suntem oameni deschisi la minte iar unii dintre noi si tineri (macar la suflet)!

P.S. si vreau sa aflu si eu daca mai merita sa pierd 10,000 Euroi pe numar de Hi-Fi pentru voi. Am pretentii, ce draq!

_________________
Assumption is the mother of all fuck-up's !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Costin



Conectat la: 14 Iul 2003
Mesaje: 970

MesajTrimis: Joi Iul 29, 2004 3:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Verba volant, scripta manent !

Ultima modificare efectuata de catre Costin la Mie Ian 04, 2006 2:15 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Doru



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 597
Locatie: wrong guy, in the wrong place, at the wrong time: the story of my life!

MesajTrimis: Joi Iul 29, 2004 3:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da, Costin, ai dreptate, eu numai am dat o idee cum sa nu semene cu Petrom-ul citat de tine. Daca tu sau altcineva joca banii pe feeling-ul meu sau al altuia, e OK. Daca nu, facem un pool sau studiu de piata sa aflam ce e mai bine sa producem. Nu cred ca avem bani de studii, de aceea eu am pomenit mai sus "protectia investitorilor", macar sa se aleaga cu 2 boxe la jumatate de pret in caz de "doamne fereste". Daca nu-i nevoie de protectie si o vedem ca afacere cu oricate riscuri, e si mai bine. Dar eu nu pot sa ma angajez sa precipit fonduri "BLIND" (n-are legatura cu ochelarii mei din poza Laughing ), de aceea e bine sa ne dam cu parerea. Si fara entuziasm si incredere in produsul propriu, nimeni n-a facut avere. E adevarat ca a mai gustat dintr-o farfurie cu frisca pe bot, din cand in cand!

Cand vorbeam de 10,000 Euroi vorbeam de editura, nu de banii mei personali. Eu detin numai 10% din actiuni (profit / pierdere).
Si Hi-fi-ul imi injumatateste salariul. Restul apartine unei firme cu profit cam cat are Romania deficit. E adevarat ca au acest profit tocmai pentru ca nu le place sa piarda bani, dar cui ii place!?

_________________
Assumption is the mother of all fuck-up's !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Costin



Conectat la: 14 Iul 2003
Mesaje: 970

MesajTrimis: Joi Iul 29, 2004 4:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Verba volant, scripta manent !

Ultima modificare efectuata de catre Costin la Mie Ian 04, 2006 2:15 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dizzy



Conectat la: 21 Apr 2004
Mesaje: 98
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Joi Iul 29, 2004 5:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Era altcineva responsabil cu evidenta(probabil un contabil) actionarilor si a banilor astfel ca nu o sa-i rapesc placerea de a ne numara, dar din cate am inteles avem 2 oameni hotarati sa se implice in acest proiect, cativa actionari si cativa "sufletisti" - nu au disponibilitate financiara dar sunt alaturi de noi.
Dupa doar 2 zile eu zic ca este un progres si ca putem ajunge la acel buget de inceput relativ usor(iar sunt optimist - dar nu strica). Sunt de acord ca este foarte greu de infaptuit un astfel de plan dar merita incercarea.
Daca nu o sa iasa afacerea nici ideea cu o asociatie non-profit nu e rea (ideal amandoua) - nu degeaba se unesc aia de afara in o mie si una de asociatii - avem pasiuni comune, deci sa ne cunoastem mai bine, sa ne intalnim, sa schimbam opinii, sa ne contrazicem(cam ce e pe forum virtual) dar intr-un sediu, cu o camera de auditii, etc. Pe multi o sa-i impiedice distanta sa participe activ la astfel de intalniri(inclusiv pe mine), dar sa se poata face si inscrieri de pe acest forum.

_________________
"A fi impreuna este un inceput. A ramane impreuna este un progres. A lucra impreuna este un succes!" Henry Ford
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Zamby



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 749
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iul 29, 2004 6:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Oameni buni, banii sunt una, pasiunea e alta, profitul e altceva.

Eu unul personal, conduc o afacere care nu e mea, nu pot sa ma plang, castig suficient de bine, am niste actionari care nu ma f_t la icre. Problema mea este ca sunt oarecum plictisit si blazat. Vand calculatoare de peste 10 ani si daca la inceput o faceam cu pasiune, acum nu mai pot spune acelasi lucru.

Nu pot sa ma implic la nivel executiv si de management in aceasta asociatie din lipsa de timp. In schimb pot participa saptamanal la intruniri (sa le spunem AGA) si de asemenea in weekend-uri pot aloca ceva mai mult timp. Imi doresc o astfel de investitie pentru sanatatea mea mintala, vreau ca macar 12 ore pe saptamana sa nu ma mai gandesc la calculatoare si clienti ci la altceva. Daca o sa iasa bani din asta cu atat mai bine, poate la un moment dat ma voi ocupa numai de asta. Pana atunci, pot sa fac un plan de afaceri, pot sa discut pe la diverse surse de finantare, pot sa promovez produsele in anumite canale unde am relatii. Sunt lucuri pe care pot sa le fac si care stiu ca ma voi relaxa facandu-le ... vreau sa redescopar pur si simplu pasiunea de a face ceva ce-mi place.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul MSN Messenger
Doru



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 597
Locatie: wrong guy, in the wrong place, at the wrong time: the story of my life!

MesajTrimis: Joi Iul 29, 2004 7:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mai frumos de-asa nici Goodolddog si Robertss la un loc n-ar fi zis-o!
_________________
Assumption is the mother of all fuck-up's !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
audios



Conectat la: 02 Feb 2004
Mesaje: 148
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iul 29, 2004 7:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Contati si pe mine cu ajutor. Daca inteleg ca financiar nu este esential in acest moment (punctual), ma ofer sa particip cu cercetarea unei teme din cele multe.
Cit despre partea financiara, va asigur ca o sa fiu si eu pe linia de plutire.


Ultima modificare efectuata de catre audios la Vin Iul 30, 2004 12:14 am, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Joi Iul 29, 2004 8:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Fac o trimitere din forumul meu spre acest thread ??

Poate... se mai gasesc cativa amatori Wink

Editare:

Gata.. am pus link Wink

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
titro



Conectat la: 09 Feb 2004
Mesaje: 232

MesajTrimis: Vin Iul 30, 2004 1:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Costin a scris:
Doru, Lupulroz, titro, DJ DNA: ce spuneti de un set boxe pt. computer + ampliful aferent? Ceea ce se gaseste in comert este de-a dreptul penibil.
Incerc sa rezolv distributia (Flamingo).

Lucrez la asa ceva de un timp si s-ar putea sa termin pana la HiFi Arena de anul asta. Am inteles ca e la inceputul lunii Octombrie??

_________________
www.proaudiosystems.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
titro



Conectat la: 09 Feb 2004
Mesaje: 232

MesajTrimis: Vin Iul 30, 2004 2:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pun si eu la bataie pentru asociatia audiofila urmatoarele:
-cunostintele mele despre electroacustica dobandite de-a lungul timpului + diploma scolii de acustica din cadrul Universitatii Tehnice din Achen + experienta din domeniul Audio Pro (peste 50 de modele de incinte proiectate si executate "canta" acum prin diverse locatii din tara si din afara tarii);
-atelier de productie incinte utilat destul de bine (singurul inconvenient este ca e la Baia Mare). Ma ofer sa lucrez gratis pana cand "asociatia" incepe sa aiba profit.
-in privinta banilor, cand ma gandesc la acest subiect incepe sa ma doara capul asa ca mai reflectez in privinta sumei pe care vreau sa o investesc.

O idee in legatura cu productia: s-ar putea desfasura in doua locuri, la Drobeta Turnu Severin de catre IM si DjDna pentru incintele vandute in jumatatea de sud a tarii si la Baia Mare sau Poienile Izei de catre mine si Frunzila pentru incintele vandute in jumatatea de Nord a tarii. Cred ca daca pun mana de la mana cu Frunzila facem un atelier de productie destul de OK. Eu dispun de tot in afara de sculele pentru realizarea finisajelor din autocolant sau furnir natural pt ca incintele Pro care le produc eu momentan le mochetez.

Pt Frunzila: cand treci prin Baia Mare da-mi un tel (0745353420) sa ne intalnim la OBR sa mai povestim una-alta.

_________________
www.proaudiosystems.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
Pagina 5 din 6

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community