FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Camera foto peisaje

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
deeppurple



Conectat la: 04 Mar 2005
Mesaje: 593
Locatie: Salonta

MesajTrimis: Vin Aug 24, 2007 9:04 pm    Titlul subiectului: Camera foto peisaje Raspunde cu citat (quote)

Va rog sa-mi recomandati un aparat care va face mai mult peisaje (si cu zoom) , dar si alte po(z)ne , in urmatoarele conditii:
-suma alocata-max. 900 lei ,fara card , etc.
-zoom optic-min.6x
-stabilizator de imagime...daca e cazul
-min. 7,2 Mpx
-power- AA
Am ocazia sa aleg de la o firma (din anumite considerente...) urmatoarele aparate:
1.Canon A720IS, SD750,800,850IS
2.Fuji S6500fd...sau e bun si 5700?
3.Kodak Z1275, 885, 712IS si ZD710.
Sa nu intelegeti ca lista e restrictiva , dar mi-e mai usor cu cele de mai sus.
Ah , si un ultim MIC amanunt : sunt complet incepator. Embarassed
Va multumesc anticipat. Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Aug 24, 2007 9:04 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Tara



Conectat la: 25 Oct 2006
Mesaje: 445
Locatie: Rm Valcea

MesajTrimis: Vin Aug 24, 2007 9:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

in general peisajele le faci fara zoom si ai nevoie de unghi de deschidere cat mai mare
la suma asta , fuji, canon

_________________
http://schemetv.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Sam Aug 25, 2007 12:04 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

de la Fuji NU lua 5700,eventual 6500 cu mari strangeri din dinti...
Eu am 5700 si nu imi place obiectivul.In rest e ok pentru incepetori.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Bogdan



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 1253
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Aug 25, 2007 12:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Singurul care se califica din tot ce ai enumerat, este Fuji 6500FD, si chiar detasat si fara scrasnete din dinti . Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
deeppurple



Conectat la: 04 Mar 2005
Mesaje: 593
Locatie: Salonta

MesajTrimis: Mar Sep 04, 2007 10:03 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Va mai rog sa-mi spuneti daca noul aparat Canon SX100IS este o alegere potrivita . Iata produsul:
http://www.canon-europe.com/For_Home/Product_Finder/Cameras/Digital_Camera/PowerShot/PowerShot_SX100_IS/index.asp?specs=1
Mi se poate aduce de aceeasi firma si e un produs nou al celor de la Canon.
Si va mai rog sa-mi spuneti daca cardurile SD suporta filmarea pe care o au in meniu o serie de aparate foto printre care si cel de mai sus.
Exista undeva o explicatie pe tipuri de carduri: my flash, SD. SDHC , etc. ce caracteristici au ?
Va multumesc. Razz Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Diablo



Conectat la: 27 Feb 2005
Mesaje: 283
Locatie: Cluj-HD

MesajTrimis: Mar Sep 04, 2007 11:14 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Canonul acela pare sa fie o alegere destul de buna!
Pt informatii complete despre mai toate camerele foto ai putea incerca reviewurile:
www.dcresource.com
www.dpreview.com

_________________
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia omeneasca, si inca nu sunt sigur de primul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
deeppurple



Conectat la: 04 Mar 2005
Mesaje: 593
Locatie: Salonta

MesajTrimis: Mie Sep 05, 2007 5:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://techgage.com/article/sd_card_roundup/1
Incepe sa se faca lumina, adica memoriile de 1-2 GB SD au viteze clar mai mari decat cele SDHC (9-20 MB/s la cele mai bune fata de 2-6 MB/sec la SDHC, DAR pentru capacitati de stocare >2GB se iau SDHC.
Marcile bune care se gasesc la noi ar fi sunt SanDisk , Kingston sau Lexar care au si durabilitate mai mare. Un card de 2 GB ar fi suficient pentru un aparat foto .
Va rog sa ma corectati sau completati cu propria voastra experinenta . Cred ca de asta intram pe forum sa ne impartasim experientele , nu?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Diablo



Conectat la: 27 Feb 2005
Mesaje: 283
Locatie: Cluj-HD

MesajTrimis: Mie Sep 05, 2007 5:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da, un card de 2GB este suficient pt un utilizator normal. Pt suma alocata nu conteaza asa mult diferenta de viteza intre carduri, poti lua linistit SD-HC (unu de 133x ar fi suficient)daca vrei!
_________________
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia omeneasca, si inca nu sunt sigur de primul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
deeppurple



Conectat la: 04 Mar 2005
Mesaje: 593
Locatie: Salonta

MesajTrimis: Vin Ian 18, 2008 9:24 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am achizitionat acel Canon SX100IS , dar am asteptat sa vad cum "mere". Mere bine , deocamdata e mai destept decat mine , dar cu timpul ne vom imprieteni. Razz
Pot sa spun ca incepator ca este un aparat bun, lucru confirmat si de un coleg care este fotograf amator- cu expozitii.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mandea



Conectat la: 13 Oct 2005
Mesaje: 881
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 18, 2008 9:27 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

e cam mic unghiul de deschidere la canonul ala. eu tot un p&s cu 36mm am si mi se pare pentru peisaje, in anumite situatii, prea ingust unghiul. in altele, cand ma pot da suficient in spate, e ok. oricum, e mai important sa stapnesti anumite notiuni decat unghiul in sine. am vazut peisaje superbe facute cu obiective tele, conteaza insa maiestria din spatele aparatului.

acuma ca l-ai luat, sa il stapanesti sanatos.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community