FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Help! - Alpine CDE-9881R - varza!

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Sound on the road
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
FiSHy



Conectat la: 03 Mar 2005
Mesaje: 145
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Aug 28, 2007 9:07 am    Titlul subiectului: Help! - Alpine CDE-9881R - varza! Raspunde cu citat (quote)

salutare,

mi-am cumparat acum 4 luni, de la sono.ro, un CD/MP3-Player Alpine CDE-9881R. mi-a placut cel mai mult, atat dpv. al feedback-urilor pozitive, al functionalitatilor si nu in ultimul rand datorita faptului ca are butoanele iluminate cu portocaliu, ceea ce merge bine cu tapiteria interioara, tot portocalie.

in sfarsit, am o problema. cam de 2 saptamani, ascultand diverse CD-uri cu MP3-uri prajite de mine, la un moment dat (aleator), player-ul nu mai citeste CD-ul, 5 secunde mai tarziu afiseaza "ERROR".
am citit cartea tehnica si mi se recomanda sa apas, in asemenea situatii, butonul "RESET", dupa care player-ul va fi din nou operational. eh, la mine nu se intampla asa. degeaba apas "RESET", nu se intampla nimic. nici macar nu mai pot sa scot CD-ul!!! la momentul actual am un CD blocat in player de 3 zile.

ce pot face in acest caz? aveti idei? vi s-a mai intamplat si voua?

am incercat sa schimb marca blank-urilor (de la BenQ la Memorex, Verbatim) si nimic, am incercat sa le prajesc la viteze mai mici (de la 40x -> 32x -> 16x -> 4x) si tot nimic. eroarea aparea dupa aprox. 30-40 min. de play...si isi revenea din aceasta eroare dupa 1-2 zile de nefolosire a player-ului (doar in mod radio).

situatia mea se complica, deoarece instalarea am efectuat-o la Alarm Service 95, service neautorizat Alpine...si din acest motiv mi s-a comunicat telefonic de la sono.ro/service alpine ca mi-am pierdut garantia...

sunt disperat. va rog sa ma ajutati!

_________________
Stereo@home: foobar2k [mp3/flac/ASIO] -> hotaudio DAC Destroyer [BJC LC-1 interconnect] -> Onkyo TX-SR603 -> Tannoy MX2
Multichannel@home: mkv [coaxial] -> Onkyo TX-SR603 -> Tannoy MX2, MX-R, ELAC Center, Magnat Sub

Stereo@work: foobar2k [mp3/flac/ASIO] -> iBasso D2+ DAC/Amp -> Sennheiser HD555, Denon D2000
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Aug 28, 2007 9:07 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
VRAJY



Conectat la: 11 Mai 2007
Mesaje: 47

MesajTrimis: Mar Aug 28, 2007 11:57 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

vb cu puffi ...sigur o sa te ajute Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FiSHy



Conectat la: 03 Mar 2005
Mesaje: 145
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Aug 29, 2007 7:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

a fost foarte de traba dl. de la service-ul Alpine, insa mi-a putut oferi deocamdata doar o solutie temporara...care a tinut aprox. 2 ore, dupa care am revenit la mesajul "ERROR" din care nu-l mai pot scoate nici acum...

...alta veste nasoala, pentru posesorii Alpine, este ca - din cate a marturisit dl. de la service-ul Alpine - aceasta eroare nu a aparut doar la mine, este o simptoma destul de raspandita la modelele mai noi Alpine...

...si uite asa am investit 600+ RON intr-un CD/MP3-Player...bun?

_________________
Stereo@home: foobar2k [mp3/flac/ASIO] -> hotaudio DAC Destroyer [BJC LC-1 interconnect] -> Onkyo TX-SR603 -> Tannoy MX2
Multichannel@home: mkv [coaxial] -> Onkyo TX-SR603 -> Tannoy MX2, MX-R, ELAC Center, Magnat Sub

Stereo@work: foobar2k [mp3/flac/ASIO] -> iBasso D2+ DAC/Amp -> Sennheiser HD555, Denon D2000
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
zoly



Conectat la: 08 Mar 2005
Mesaje: 565
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Lun Sep 10, 2007 1:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si nu i l-ai facut guler domnului de la service?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Lun Sep 10, 2007 4:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Marfa de "Galati",dai un leu si iei un brat...
Decat alpine din rromania(cu 2 de R) mai bine un SH BECKER...Smile
'Geaba are fitze daca nu "tine"...la 600 ron trebuia sa fie "subacvatic",nu dupa 4 luni sa inchine steagu.
Cateva amanunte IMPORTANTE:
1.pe ce masina l-ai montat?
2.cine l-a montat(nea Gicanu' electriceanu din blocul vecin sau un service SPECIALIZAT,mai putin important cat de autorizat)
3.Se fumeaza in masina?
4.pe vara pe unde "si-a facut veacu" masina?
5.i-l folosesti ca deck sau dai direct in boxe folosind amplificarea lui ?
6.cam cate ore (in medie) l-ai folosit pe zi?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FiSHy



Conectat la: 03 Mar 2005
Mesaje: 145
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Ian 19, 2008 1:52 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

intre timp, n-o sa va vina sa credeti, am gasit actele de garantie. asa ca trebuie sa ma misc luna asta sa ajung la service, ca sa-i pun sa mi-l repare. CULMEA este ca in ultima vreme n-am mai avut probleme cu el...

in sf., pentru a raspunde intrebarilor de mai sus:

1. fiat panda
2. service-ul care lucreaza cu auto peruggia, daca mai tin bine minte: car service '95
3. nopez
4. la soare, in parcari
5. direct la boxe, din amplificarea lui
6. dimineata, spre servici (aprox. 30-45min.) si dupa-masa/seara cand ma intorc (20-60min.)

_________________
Stereo@home: foobar2k [mp3/flac/ASIO] -> hotaudio DAC Destroyer [BJC LC-1 interconnect] -> Onkyo TX-SR603 -> Tannoy MX2
Multichannel@home: mkv [coaxial] -> Onkyo TX-SR603 -> Tannoy MX2, MX-R, ELAC Center, Magnat Sub

Stereo@work: foobar2k [mp3/flac/ASIO] -> iBasso D2+ DAC/Amp -> Sennheiser HD555, Denon D2000
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Sam Ian 19, 2008 3:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In mod normal aparatul ar trebui garantat INDIFERENT cine l-a montat, fara sa umble in el, evident, daca fac pe nebunii, fa o atestatie de la un amic, meserias sau inginer in profil (sau profile conexe) cum ca ti l-a montat el in mod dezinteresat si gratuit si ameninta-i ca ai dai in judacata daca nu iti schimba janghina... Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
puf



Conectat la: 07 Dec 2003
Mesaje: 1537
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 20, 2008 9:56 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mi-e teama ca aparatul poate fi scos din garantie daca se incalca oricare din conditiile prevazute in certificatul de garantie, atita timp cit nu exista clauze abuzive.
In primul rind instalatorul trebuie sa fie autorizat RAR, atit persoana cit si societatea/compania care efectueaza serviciul.Conform legilor de la noi nu se poate interveni, modifica, instalatia electrica a unui automobil aflat in circulatie, decit de persoane autorizate de singura institutie abilitata :RAR.Calificarea si profesionalismul acestor persoane nu conteaza ...atita timp cit au autorizare.
Apoi fiecare importator are lista cu serviceurile agreeate pentru instalare ...totusi atentie ca nu trebuie sa fie exclusive, legal nu se poate obliga cumparatorul sa monteze numai la o companie... practic orice unitate de profil autorizata RAR poate face asta.Dar ...exista un dar, daca se defecteaza aparatul instalat de terti, importatorul poate da vina pe instalatori si te trimite la ei sa iti recuperezi paguba.

Cine apeleaza la persoane neautorizate dar calificate o face pe proprie raspundere iar in caz de defecte, avarii, incendii sau mai grav punerea in pericol a circulatiei pe drumuri publice ca urmare a unei instalatii defectuase, raspund penal si civil pentru daune.In astfel de situatii nici asigurarea nu mai foloseste la nimic asiguratorul putind refuza plata daunelor.
Rezolvarea problemei in garantie depinde de cum te intelegi cu cine constata problema.
Treaba cu procesul este complet nerealista, cine se incumeta la un proces ce poate dura ani pentru o amarciune de player ce costa citeva sute de lei impotriva unor companii care au nu numai baza legala asigurata, avocati versati cit si "trecere" facila la institutiile statului.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
victor_wts



Conectat la: 08 Iul 2005
Mesaje: 64
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 05, 2008 12:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

foarte deacord dar daca masina are pregatire pt hu si nu trebuie decat sa iei mufa si sa io infingi si anume in .... de ce atata tevatura eu mi lam montat singur ca era mai mare deranjul sa bat drumul pana la un service adutorizat iar acum sper ca pioneer sa faca marfa de calitate si sa nu am treaba cu el Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
claudiu
Vizitator





MesajTrimis: Joi Feb 07, 2008 9:01 am    Titlul subiectului: claudiu Raspunde cu citat (quote)

faptul ca aparatul functioneaza aleator va acoperi in orice conditii garantia.
alpine si-au permis acest tip de politica de vanzare daor prin agenti autorizati datorita calitatii produselor, dar in ultimul timp le cam fuge presul de sub picioare. ( calitatea a scazut dramatic)
Sus
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Mar Feb 12, 2008 6:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Hai sa-ti mai dau o idee, ce-i drept nu prea ortodoxa dar "sanatoasa":
fa rost de un dispozitiv din acela de autoaparare cu electrosocuri,de face arc electric la cca 3-4 cm....stii la ce ma refer:D
Dupa ce i-l iei de la garantie ii rogi frumos pe baietii de acolo sa-l si monteze contra cost, sa-ti faca o hartie precum totul e ok (legaturi,difuzoarele nu dau scurt la masa etc) si dupa ce le-ai platit si aceasta verificare (nu cred sa coste o avere) pleci cu masina de acolo...la ff scurt timp ii aplici niscai "strom" pe pinii de la fata detasabila cat si pe conectorul de la HU fara fata detasabila pusa si masa....in mod cert o sa defectezi amebele procesoare....
Apoi te intorci asa fain pe picior de scandal ca nu a tinut reparatia decat 3 minute !
Le ceri sa mai faca o inspectie a instalatiei si sa confirma ca iarasi totul e ok.Scirs pe hartie si cu stampila lor.
Apoi le ceri negatie !
Mi-e teama ca alta varianta nu prea ai...Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
edytza



Conectat la: 18 Dec 2006
Mesaje: 256
Locatie: craiova

MesajTrimis: Lun Mar 03, 2008 12:58 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

in general ALPINE erau cele mai performante playere auto, sunt surprins sa aud asa ceva despre ALPINE, totusi de ce scrii cd-uri cu viteze atat de mari?
eu am un amarat de kenwood luat la mana a doua , il am de 3 ani la mine cine stie cat o mai fi stat la fostul proprietar si nu am nici un fel de problema cu el , eu scriu cu 8x sau 10 x ,incearca sa reduci viteza la care scrii si vezi ce se intampla ..........in alta ordine de idei vad ca multi se arunca asupra faptului ca nu a fost montat de ...o persoana autorizata...., Shocked ..........sa fim seriosi , ORICE GRESEALA LA MONTAJ presupune nefunctionarea aparatului , exceptand boxe legate gresit in care caz aparatul functioneaza totusi, asa ca atat timp cat zici ca merge o perioada este exclusa orice greseala de montaj ,.........
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Sound on the road Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community