FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Cel mai simplu amplificator
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Zamby



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 749
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iul 29, 2004 6:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din cate am vazut schema, ai facut ceva modificari fata de schema lui Eliot. Intrucat nu sunt atat de electronist incat sa apreciez care dintre scheme este mai buna, fara sa-ti desconsider meritele si calitatile, te intreb ce-mi recomanzi? Sa cumpar doua cablaje de la Eliot si sa merg pe schema lui originala sau sa o folosesc pe a ta?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul MSN Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Iul 29, 2004 6:12 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Joi Iul 29, 2004 7:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Amandoua au aceeasi performante difera doar "nuantarea" Very Happy

Mentionez ca eu nu am de vandut nici amplificatorul si nici cablaje pentru el.

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Zamby



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 749
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iul 29, 2004 10:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Intre noi fie vorba, cred ca s-ar putea face o afacere asemanatoare cu cea a lui jupan Eliot si pe la noi?

12 USD un cablaj (+transport), si primesti schema completa cu tot cu valorile pieselor si instructiuni de montaj + punere in functiune, nu e chiar un pret covarsitor pentru un amplificator de genul asta.

Daca l-ai face aici ar costa probabil 200 mii (+transport), schema deja ai postat-o, eu unul personal as prefera sa-ti dau 400 mii pe doua cablaje ca sa nu ma agit eu prea tare, deh am devenit comod, nu am mai trasat un cablaj de vreo ... sa fie 15 ani.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul MSN Messenger
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Vin Iul 30, 2004 10:03 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu fac diferite module dar complete, am sa ma gandesc in viitor si doar la cablaje simple.
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
cos22tm



Conectat la: 11 Noi 2003
Mesaje: 535
Locatie: remote

MesajTrimis: Vin Iul 30, 2004 10:03 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ca bine zici Wink dar din cate am vazut eu kit-ul costa ~2mil pe site (sau gresesc eu si era alt kit de amp)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Vin Iul 30, 2004 10:15 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Kitul ala este diferit pentru ca merge si pe 4 Ohmi.

Si daca ar fi ca si asta pretul tot cam acolo ar fi pentru ca doar finalii costa 1,1 mil.

Am sa fac peste 1 luna un kit foarte ieftin, el va debita 400W si va costa doar 900 mii.

Eu nu mint lumea Razz cum fac diverse firme de kituri , daca zic ca scoate x W RMS atunci atat scoate.

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Vin Iul 30, 2004 10:17 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Iar mi-a aparut mesajul de 2 ori Crying or Very sad
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
cos22tm



Conectat la: 11 Noi 2003
Mesaje: 535
Locatie: remote

MesajTrimis: Vin Iul 30, 2004 10:23 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Vasile despre kit-ul asta : http://www.izatech.ro/module/IPA60.htm
daca-i cresc Ualim. voi putea obtine 50W in 8 ohm (stabil sa nu se arda dupa xxminute)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Vin Iul 30, 2004 10:28 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ar trebui sa mearga din partea etajului final, eu l-am dus cam pana la 80W dar pierde din calitate.

Mai mult de 60W pe 4 ohmi nu este recomandat din partea mea

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
cos22tm



Conectat la: 11 Noi 2003
Mesaje: 535
Locatie: remote

MesajTrimis: Vin Iul 30, 2004 11:09 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bine atunci mai astept.
eu as avea nevoie de "ceva" mono la 100W rms in 8ohm dar care sa poata si in 4ohm (cine stie cand am nevoie si ce dif de woofer gasesc) si sa nu fie prea scump (stiu deja vreau prea multe) Embarassed
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
danb



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 1234
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Vin Iul 30, 2004 12:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Frunzila: ca idee poate ar fi interesant daca ai oferi un amplificator complet (in cutie cu sursa) care sa aiba:

- putere 2x100W / 8ohm
- 4 intrari
- telecomanda pentru selectie intrare, volum (potentiometru cu motoras), on/off
- led-uri de power si de intrare curenta (si nu din alea albastre de la care te dor ochii, ci ceva discret care sa fie nederanjant pe intuneric)
- (numai daca e simplu de facut) mute

Eu personal cam asta as cauta cind ar veni vremea sa-mi inlocuiesc scula de acasa. Nu stiu cit e de fezabila chestia, dar ar fi o alternativa foarte tentanta la amplif / amplituner de firma care costa cam multe sute de euro. Nu cred ca multa lume are nevoie de mai multe putere in casa, dar selectorul de intrari si telecomanda sint foarte utile cind ai mai multe surse de semnal si nu poti sa tii ampliful linga canapea ca sa ajungi cu mina la butoane.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Vin Iul 30, 2004 1:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu pot face carcase sa arate ca lumea iar ca sa le fac prin tari straine nu renteaza
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
mihai7645



Conectat la: 23 Noi 2003
Mesaje: 677
Locatie: in fata multimii, mixand. [Bucuresti]

MesajTrimis: Dum Aug 01, 2004 11:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

frunzila a scris:
Am sa fac peste 1 luna un kit foarte ieftin, el va debita 400W si va costa doar 900 mii.

e mai bun ca acesta de 500W?
ce alimentare ii trebuie?
trece-l pe lista si pe asta langa un HP-18W si un filtru activ (d-ala bun) Cool

_________________

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Lun Aug 02, 2004 8:12 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Va fi un amplificator cu 3 perechi de mosfet, nu va fi mai bun decat asta la calitatea sunetului dar este ieftin Wink
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
mihai7645



Conectat la: 23 Noi 2003
Mesaje: 677
Locatie: in fata multimii, mixand. [Bucuresti]

MesajTrimis: Lun Aug 02, 2004 9:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pentru un subwoofer cu un dif P.Audio Hp-18W si acel filtru activ, care se aude mai bine? acela de 400W la 900mii sau ala de 500W la cat o fi? apropo, ai putea sa-l faci si pe asta la 500W? daca e deja facut ar fi mai simplu si poate l-as lua daca nu este peste 2 mil. Embarassed
asta care il faci de 400W cati V ii trebuie? tot mai trebuie sa imi cumpar un traf de 400W?

_________________

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
Pagina 3 din 9

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community