FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Cel mai simplu amplificator
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Lun Aug 02, 2004 10:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Prima parte a intrebari nu prea am inteles-o

Asta care-l am acum scoate 400W pe 4 OHMI si 270W pe 8 ohmi
tot cam asa va scoate si ala cu 900 mii

ambele se alimenteaza la +/- 70W continuu, traful trebuie sa aiba 2x50V si o putere de minim 600W

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Aug 02, 2004 10:31 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
mihai7645



Conectat la: 23 Noi 2003
Mesaje: 677
Locatie: in fata multimii, mixand. [Bucuresti]

MesajTrimis: Lun Aug 02, 2004 11:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu o sa-mi cumpar de la tine un difuzor HP-18W, un filtru activ pentru subwoofer si un amplificator din cele 2, de 400W sau de 500W
care din cele 2 amplificatoare il recomanzi pentru difuzorul mentionat mai sus?
daca ambele se alimenteaza la +/-70V atunci eu tot trebuie sa aplic schema care mi-ai trimis-o pe mail.
HP-18W este pe 4 sau 8 ohmi?

_________________

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Lun Aug 02, 2004 11:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

OK

Ambele amplificatoare sunt de 400W pe 4 ohmi, nu am de 500W.

HP este pe 8 ohmi, cam aproape toate difuzoarele profesionale sunt pe 8 ohmi Wink

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
mihai7645



Conectat la: 23 Noi 2003
Mesaje: 677
Locatie: in fata multimii, mixand. [Bucuresti]

MesajTrimis: Mar Aug 03, 2004 12:01 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

deci merge sa cumpar unul de 400W la 900mii ca se va auzi f bine, presupun.
sa imi fac unul mai puternic pentru difuzor sau sa imi iau alt difuzor mai mic?

_________________

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
titro



Conectat la: 09 Feb 2004
Mesaje: 232

MesajTrimis: Mar Aug 03, 2004 12:23 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mihai7645 a scris:

sa imi fac unul mai puternic pentru difuzor sau sa imi iau alt difuzor mai mic?

Ramai la HP-18W cu kitul de la Frunzila. Daca scoate 270W rms pe 8 ohm atunci aceasta este o putere suficienta pt HP-18W. Te asigur eu ca in casa (am inteles ca pt asta iti trebuie) nu o sa il poti folosii nici la 100 W pt ca o sa ti se zguduie toate (inclusiv teasta Very Happy )

_________________
www.proaudiosystems.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Zamby



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 749
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Aug 03, 2004 3:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dom profesor,
Dat fiind faptul ca am inceput sa cheltuiesc bani pentru a face acest amplificator doresc sa va pun doua intrebari:
- cablajul din pdf este la scara 1:1?
- pt un traf de 2x50V ajung 6A pe secundar?
va multumesc anticipat pentru raspunsuri?
PS Oricare alte sfaturi sunt binevenite.

Toate stima,
Zamby
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul MSN Messenger
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Mar Aug 03, 2004 4:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cablajul este 1/1
Eu as recomanda sa aiba cam 8 amperi dar si 6 merge

Cum am zis, cablajul asta este putin diferit fata de schema dar am sa pun si schema lui

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Mar Aug 03, 2004 4:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Uitati si schema
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Zamby



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 749
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Aug 03, 2004 5:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc.

Traful pot sa-l fac pe tole - 1.2 mil Lei sau Toroidal 1.4 mil Lei, ce-mi recomandati?

Vis-a-vis de piese mai sunt alte "chitzibushuri"? Mii de scuze ca sunt asa pisalog, dar daca tot m-am hotarat sa bag banii in acest proiect as vrea sa iasa foarte bine.

Sigur ca o sa ma revansez, cu prima ocazie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul MSN Messenger
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Mar Aug 03, 2004 5:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu prea conteaza daca traful este toroidal sau cu tole, conteza sa ofere puterea necesara

Amplificatorul merge "din prima" asa ca nu o sa ai probleme Wink

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Zamby



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 749
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Aug 04, 2004 8:48 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am extras lista de piese conform cu schema, daca/cand ai timp poti te rog sa o verifici?


ListaPiese.xls
 Description:

Download
 Filename:  ListaPiese.xls
 Filesize:  14 KB
 Downloaded:  334 Time(s)

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul MSN Messenger
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Mie Aug 04, 2004 9:51 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ute schema la rezolutie mai mare, acum se vede tot Wink
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Zamby



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 749
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Aug 04, 2004 5:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mii de multumiri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul MSN Messenger
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Joi Aug 05, 2004 4:15 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Trtafo toroidal este un pic mai bun pt. ca nu baga zgomot .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Zamby



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 749
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Aug 05, 2004 10:23 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Toroidal am ales si eu, 20% diferenta nu este un capat de tara, mai ales pentru un experiment care trebuie sa sune ATAT de bine Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul MSN Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
Pagina 4 din 9

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community