FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Cel mai simplu amplificator
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Zamby



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 749
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Aug 12, 2004 5:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mii de multzumiri.

Sa folosesc RPM-uri?

Pentru etajul de intrare imperechez tranzistoarele?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul MSN Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Aug 12, 2004 5:33 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Joi Aug 12, 2004 11:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rezistente cu Pelicula Metalica (RPM)ar fi foarte indicate

Astea daca ai posibilitatea ar fi bine sa le imperechezi.

Scuze ca sunt telegrafic dar sunt tare ocupat Sad

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Zamby



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 749
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Aug 13, 2004 11:39 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

NP.

Presupun ca e bine ca ai treaba, inseamna ca produci.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul MSN Messenger
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Vin Aug 13, 2004 11:48 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sunt ocupat cu un subwoofer activ de 1000W, difuzor folosit PAudio C18-600LF Wink
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Vin Aug 13, 2004 7:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Zamby , nu te complica cu imperecheri . Finalul asta merge atit de bine incit nu necesita reglaje deosebite .

Dupa ce il termini poate ai posibilitatea sa compari sunetul unui asemenea final cu cel al unui final de firma si sa ne spui si noua la ce concluzie ai ajuns .

O singura precautie !
Vezi ca are o banda de frecventa de pina pe la 1Mhz perfect liniara ( fara filtrele de pe iesire ). Cea mai mica eroare sau cablu prost lipit la intrare si poti sa-ti iei adio de la tweetere pt. ca orice oscilatie o poti prinde si la radio pina pe la Pitesti Wink !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Zamby



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 749
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Aug 14, 2004 8:39 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dupa ce il termin, daca nu ard boxele, va invit la teste comparative.

10x pentru informatii.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul MSN Messenger
aramdune



Conectat la: 11 Mai 2004
Mesaje: 10
Locatie: Zeta Orionis [SS Enterprise]

MesajTrimis: Mie Aug 25, 2004 7:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Hmm, tranzistoare. Nu-mi inspira incredere. Nu stiu daca cu un montaj de 600000 lei poate fi mai bun ca unul de 1000 $ cum ziceti voi!

Inca o chestie. Un transformator E+I, calculat si facut manual e mult mai bun decat orice toroid facut in serie.

_________________
Decadence is Bliss...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DAVE



Conectat la: 16 Mai 2003
Mesaje: 355
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Aug 25, 2004 8:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Un traf toroidal se face la comanda cu parametri care ii vrei tu. Acum nimeni nu mai face un produs si apoi cauta cumparatori. Acum se gaseste clientul si se face produsul dupa dorinta clientului. Daca vrei il imbraca si in tabla. Important e sa-ti alegi tu bine ce vrei (si sa ai bani pentru asta).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
DAVE



Conectat la: 16 Mai 2003
Mesaje: 355
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Aug 25, 2004 8:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Hai ca mai vroiam sa zic ceva
Montajul in sine e cam 1 milion. Dar sa mai adaugam:
Traf vreo 2 milioane
Punte 150.000
Condensatori 6 x 10000uf =900000 din cei mai ieftini
radiator 500000 (sau ceva de genu)
carcasa (bine facuta e vreo 1 milion)
maruntishuri (conectori; selector; vumetru; potentiometru; sarme; reglete si toate nenorocirile ) te mai costa si astea
cand dai un 1000$ pe o scula trebuie sa te gandesti ca platesti: adaosul producatorului; adaosul importatorului; taxe vamale; adaosul distribuitorului si altele
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
aramdune



Conectat la: 11 Mai 2004
Mesaje: 10
Locatie: Zeta Orionis [SS Enterprise]

MesajTrimis: Mie Aug 25, 2004 8:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da, dar ma gandeam ca platesc 100% nu 300%. In fine pe mine m-ar costa vre-o 600 de mii, transformatoarele mi le fac singur.

Oricum eu nu fac nimic pe tranzistori

_________________
Decadence is Bliss...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Joi Aug 26, 2004 7:28 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Oricum eu nu fac nimic pe tranzistori


Rau faci
Un amplificator ADEVARAT este cu tranzistori. Intradevar ca este mai dificil de facut ca si cu un TDA dat nu se compara.... Confused

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
tvicol



Conectat la: 28 Iul 2004
Mesaje: 1270
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Aug 26, 2004 11:50 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Amplificatoarele adevarate sunt de obicei pe tuburi. Wink
_________________
http://www.vicol-audio.ro

DIY high-end
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
CC



Conectat la: 25 Aug 2004
Mesaje: 1628
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Joi Aug 26, 2004 9:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu s-a spus nimic despre C21 si C28.
Cred ca trebuie sa fie de calitate cat mai buna.
Oricum e interesant de experimentat diferite tipuri; sunetul final se poate ajusta si el, in functie de condensator.

Amplificatoarele adevarate sunt de obicei cu tranzistoare, in clasa A. Wink Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DAVE



Conectat la: 16 Mai 2003
Mesaje: 355
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Aug 26, 2004 9:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Zi-mi si mie ce profesor din Politehnica ti-a zis ca cele mai bune amplificatoare sunt facute cu integrate aramdune?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
tvicol



Conectat la: 28 Iul 2004
Mesaje: 1270
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Aug 27, 2004 8:55 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

CC a scris:
Amplificatoarele adevarate sunt de obicei cu tranzistoare, in clasa A. Wink Wink


Si mai adevarate, pe tuburi in clasa A. Wink Wink Wink

_________________
http://www.vicol-audio.ro

DIY high-end
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
Pagina 6 din 9

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community