FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Cel mai simplu amplificator
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Vin Aug 27, 2004 10:06 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cel mai adevarat amplificator este cel pe care ti-l permiti Razz

Imi plac amplificatoarele pe tuburi dar ies foarte scumpe si nici nu gasesti tuburile necesare.
Am vazut pe la Vitacom ceva tuburi dar doar 1 sau 2 modele de putere si la un pret baban.
Inca o problema la amplificatoarele pe tuburi este transformatorul de iesire, si din astea am vazut de vanzare pe net dar la un pret la fel monstruos ca si al tuburilor.

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Aug 27, 2004 10:06 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
NIck



Conectat la: 03 Sep 2004
Mesaje: 239

MesajTrimis: Lun Sep 06, 2004 10:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu cumva ai si valorile componentelor lui Eliott?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Lun Sep 06, 2004 10:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Proiectul 101 mi se pare... am vazut schema si nu-i asa deosebita fata de asta.
Din pacate nu am valorile dar se pot afla destul de usor... trebuie ceva de munca si nu prea am chef. Crying or Very sad

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
NIck



Conectat la: 03 Sep 2004
Mesaje: 239

MesajTrimis: Mar Sep 07, 2004 11:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dar daca te rog?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Mar Sep 07, 2004 11:58 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Lenea este ca lene dar ma omoara si timpul.

Am sa incerc, cate un picut cand am timp dar nu pot sa promit nimic. Acolo sunt 2 variante pe care ai vrea sa o faci ?

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
ZenGo



Conectat la: 09 Aug 2004
Mesaje: 24

MesajTrimis: Mar Sep 07, 2004 1:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Vasile,
pentru amplificatoarele tale nu este nevoie de preamplificare?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Mar Sep 07, 2004 1:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din pacate au nevoie de preamplificare. Sensibilitatea lor este intre 0,6 si 1,5v (depinde de model).

Pe viitor am sa le includ si preamplificator sau o sa fac si variante cu preamplificare cu o sensibilitate de aproximativ 0,1V. Wink

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
ZenGo



Conectat la: 09 Aug 2004
Mesaje: 24

MesajTrimis: Mar Sep 07, 2004 2:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Vasile,
poate in viitorul apropiat faci o suita completa: preamplficator, cross-over, power amplifier, power conditioner. Chiar daca nu le vinzi cu carcase, radiatoare si transformatoare.
Cred ca multi ar apela la tine pentru un astfel de sistem in loc sa dea multe sute de euro pentru scule cu performante incerte dar cu carcase "frumoase" din plastic...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Mar Sep 07, 2004 4:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Chiar asta am in plan:
Preamplificator digital cu 8 intrari
Crossover
Amplificator 6*xxxWati
Boxe

_________________


Ultima modificare efectuata de catre Vasile la Sam Oct 16, 2004 6:15 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
NIck



Conectat la: 03 Sep 2004
Mesaje: 239

MesajTrimis: Mar Sep 07, 2004 8:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pe cea high power,daca se poate!
Multumesc oricum!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DragosB



Conectat la: 16 Oct 2004
Mesaje: 19
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Oct 16, 2004 1:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salutare!

Sunt nou pe forum, asa ca fiti ingaduitori.... Smile
Am urmarit foarte interesat acest subiect dar e ceva care ma nedumereste: desi Frunzila spune ca a pus aici si schema si cablajul, eu nu reusesc sa le gasesc.... Sad . Aveti idee ce imi scapa?
Multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Sam Oct 16, 2004 6:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am sa pun iarasi schema si cablajul pentru ca a fot ceva probleme si mi-au disparut mai multe din atasamentele care le-am pus pe forum Crying or Very sad

Acum pun schema Wink



chepamp sch..pdf
 Description:

Download
 Filename:  chepamp sch..pdf
 Filesize:  42.49 KB
 Downloaded:  944 Time(s)


_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Sam Oct 16, 2004 6:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Iar acum cablajul Laughing


Lateral Mosfet.pdf
 Description:

Download
 Filename:  Lateral Mosfet.pdf
 Filesize:  248.14 KB
 Downloaded:  759 Time(s)


_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
DragosB



Conectat la: 16 Oct 2004
Mesaje: 19
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Oct 17, 2004 2:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc mult! Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Dum Oct 17, 2004 2:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu ai pentru ce Wink

Cand o sa am timp am sa-mi reincarc toate atasamentele care mi-au disparut Crying or Very sad

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
Pagina 7 din 9

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community