FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
AUDIO - VIDEO NR.4/2006
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stiri
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
VTP



Conectat la: 01 Aug 2005
Mesaje: 1678
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iun 27, 2006 12:17 pm    Titlul subiectului: AUDIO - VIDEO NR.4/2006 Raspunde cu citat (quote)

citisem pe forum! Am luat nr.4/06 ca sa aflu ce pareri au cei care ar trebui sa fie formatori de opinie si sa canalizeze intentiile celor interesati de acest domeniu. Am aflat, printre altele, ca:
- incintele CM1 de la B&W si receiverul CD Enigma de la Audio Analogue fac un MARIAJ RISCANT!
- diagrama de dezintegrare (sic!) arata calitati acustice bune!!!
- difuzorul de medii-joase iese in evidenta datorita cosului turnat, esafodajul lui filigranat avand rolul de a oferi reflexiilor cat mai putin spatiu de manevra!
- filtrul este dotat cu o bobina fara miez, neobisnuit de mare, care promite un nivel deosebit de scazut de vibratii parazite!!!
- caracteristicile tehnice sunt deosebit de relevante, nu numai la acest articol, la TOATE: producator, adresa web, pret, perioada de garantie, dimensiuni, greutate, furnir/folie/lac, altele, alte culori, principiul de constructie, alte caracteristici, etc.
- caracterizarea incintei: boxa cu nuante sonore puternic colorate, sunete neutre si placute. Deci sunetele sunt si puternic colorate si neutre!!!!

Lectura este deosebit de interesanta si instructiva! Revista se incadreaza la COMICS!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Iun 27, 2006 12:17 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
VTP



Conectat la: 01 Aug 2005
Mesaje: 1678
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iun 27, 2006 12:31 pm    Titlul subiectului: HAUTE FIDELITE iunie 2006 Raspunde cu citat (quote)

Fiind, normal, o revista sustinuta de comert prin sponsorizare si reclama, anumite tendite fiind usor observabile. Dar, informatiile sunt mult mai serioase si iti poti face o idee, daca ai chef de investitii in domeniu. Gasiti:
- Rotel, seria 06;
- Linn Majik CD;
- monoblocurile NU FORCE Reference 9SE - amplificatoare americane digitale diferite de uzual;
- amplificatoare cu tuburi prosuse in China;
- incintele KEF Reference 205 (7.500 euro)
- monoblocuri SUGDEN (9.900 euro/per);
- mai multe tipuri de incinte bookshelf de mii de euro, de la care unii asteapta deseori, mult prea mult, vazand nivelul pretului!
- mai sunt informatii si despre Home Theatre si echipamentele adecvate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iun 27, 2006 3:19 pm    Titlul subiectului: Re: AUDIO - VIDEO NR.4/2006 Raspunde cu citat (quote)

Nuanta de comics vine de la evidenta traducere naiva a unor articole din reviste ...germane Very Happy Imi aduc aminte ca intr-un numar recent din "Audio" am citit un review exact la B&W CM1 si AudioAnalogue. La termenii tehnici, traducerea in necunostinta de cauza este evidenta (cosul difuzorului, de la "Korb").
_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
audiofile



Conectat la: 21 Iun 2006
Mesaje: 369
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Mar Iun 27, 2006 5:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

It's a job ....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
VTP



Conectat la: 01 Aug 2005
Mesaje: 1678
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iun 27, 2006 10:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

audiofile a scris:
It's a job ....


Da, e un job, dar daca nu esti in paine, lasa-te de meserie!
Acela a fost doar un exemplu, dar revista e plina!
Si apoi, poti apela la unul care nu e pe craca!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
ahegyes



Conectat la: 30 Oct 2003
Mesaje: 969
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Joi Iun 29, 2006 9:11 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

VTP a scris:
audiofile a scris:
It's a job ....


Da, e un job, dar daca nu esti in paine, lasa-te de meserie!
Acela a fost doar un exemplu, dar revista e plina!
Si apoi, poti apela la unul care nu e pe craca!


sunt scapari, nu zice nimeni, dar eu zic ca per total revista nu e chiar asa de rea.

apoi nu stiu daca ati observat dar hartia, coperta, calitatea imaginilor sunt impecabile.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
ahegyes



Conectat la: 30 Oct 2003
Mesaje: 969
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Joi Iun 29, 2006 9:34 am    Titlul subiectului: Re: AUDIO - VIDEO NR.4/2006 Raspunde cu citat (quote)

VTP a scris:
citisem pe forum! Am luat nr.4/06 ca sa aflu ce pareri au cei care ar trebui sa fie formatori de opinie si sa canalizeze intentiile celor interesati de acest domeniu. Am aflat, printre altele, ca:
- incintele CM1 de la B&W si receiverul CD Enigma de la Audio Analogue fac un MARIAJ RISCANT!
- diagrama de dezintegrare (sic!) arata calitati acustice bune!!!
- difuzorul de medii-joase iese in evidenta datorita cosului turnat, esafodajul lui filigranat avand rolul de a oferi reflexiilor cat mai putin spatiu de manevra!
- filtrul este dotat cu o bobina fara miez, neobisnuit de mare, care promite un nivel deosebit de scazut de vibratii parazite!!!
- caracteristicile tehnice sunt deosebit de relevante, nu numai la acest articol, la TOATE: producator, adresa web, pret, perioada de garantie, dimensiuni, greutate, furnir/folie/lac, altele, alte culori, principiul de constructie, alte caracteristici, etc.
- caracterizarea incintei: boxa cu nuante sonore puternic colorate, sunete neutre si placute. Deci sunetele sunt si puternic colorate si neutre!!!!

Lectura este deosebit de interesanta si instructiva! Revista se incadreaza la COMICS!


hai sa nu fim chiar asa de rai. de ce sa nu sprijinim revista in speranta ca in viitor va fi mai buna. oricum, scapari de genul (boxa cu nuante sonore puternic colorate, sunete neutre si placute) au fost si in Hi-Fi&MM care nu era o traducere!!! nu mai vorbesc de HI-FI Choice & Home Entertinment care la randul ei a fost si ea o traducere.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
VTP



Conectat la: 01 Aug 2005
Mesaje: 1678
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iun 29, 2006 10:06 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@ ahegyes,
Da, ai dreptate! Si parasutele cu studii profunde de sex oral si depilat inghinal trebuie ghidate! Mai ales intr-un domeniu tehnic! Personal, nu cred ca este benefica o revista scoasa de neprofesionisti intr-un domeniu la care un minimum de decenta in informatia tehnica se presupune a fi normal.
Bine ca nu m-a interesat si vreun alt camp de lucru de genul TV, foto, etc.
Pacat de banii irositi!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
ahegyes



Conectat la: 30 Oct 2003
Mesaje: 969
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Joi Iun 29, 2006 1:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

hai mai ca esti prea rau, de parca te-ar fi injurat astia in revista, sau poate ai vreun interes in aceasta zona si nu stim noi. oricum fiecare cu parerea lui. eu nu sunt asa de radical. sa vedem ce va fi in viitor cu acesta revista si apoi sa aruncam cu pietre.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Joi Iun 29, 2006 1:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

VTP, toate exemplele pe care le-ai insirat tu mai sus nu sunt relevante pentru ceea ce vrei tu sa demonstrezi, adica faptul ca revista e proasta. Daca eu iau acum numerele HFMM la puricat, si insir niste chestii de genul asta, inseamna ca era o revista proasta?
In fond, nu te pune nimeni sa o cumperi. E usor sa-ti bati joc de munca altora. E atat de romaneste....

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mirceav



Conectat la: 27 Iul 2004
Mesaje: 91
Locatie: MS Reghin

MesajTrimis: Joi Iun 29, 2006 1:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

VTP, te rog sa spui unde ai vazut Rotel 06, pentru ca eu nu am gasit (si tocmai asta m-a facut sa cumpar revista!).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
VTP



Conectat la: 01 Aug 2005
Mesaje: 1678
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iun 29, 2006 2:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mirceav a scris:
VTP, te rog sa spui unde ai vazut Rotel 06, pentru ca eu nu am gasit (si tocmai asta m-a facut sa cumpar revista!).


Daca citeai atent: in Haute Fidelite!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
VTP



Conectat la: 01 Aug 2005
Mesaje: 1678
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iun 29, 2006 2:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@ agehyes & rycher,

ASA E! AVETI PERFECTA DREPTATE! RETRAG TOT CE AM SPUS!
Am o multime de interese meschine si absconse in strafunduri!
Nu voi mai trata niciodata acest subiect, iar singurul numar pe care l-am luat il voi sacrifica, daruindu-l cui vrea. Daca nu-l va vrea nimeni -> tomberonus!
Pacat ca ati inteles nimic!
ESTE EXCEPTIONALA! daca vreti voi! e chiar si democratic!
Personal, m-am saturat de inaintarea stil Lenin: un pas inainte, doi pasi inapoi!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
ahegyes



Conectat la: 30 Oct 2003
Mesaje: 969
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Joi Iun 29, 2006 3:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

VTP, nu trebuie sa te enervezi. ai tot dreptul sa nu-ti placa revista. traim intr-o tara libera, fiecare face ce ii place, fiecare are gusturile lui. e evident ca niciodata nu va exista un produs care sa satisfaca pe toata lumea.

nimeni nu spune ca nu ai dreptate, asa este, sunt multe greseli - din diverse motive. ce nu-mi place mie e tonul si atitudinea care o ai. in rest....

sa auzim numai de bine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
luleashca



Conectat la: 10 Mar 2006
Mesaje: 502
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iun 29, 2006 3:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ahegyes a scris:
VTP, nu trebuie sa te enervezi. ai tot dreptul sa nu-ti placa revista. traim intr-o tara libera, fiecare face ce ii place, fiecare are gusturile lui. e evident ca niciodata nu va exista un produs care sa satisfaca pe toata lumea.

nimeni nu spune ca nu ai dreptate, asa este, sunt multe greseli - din diverse motive. ce nu-mi place mie e tonul si atitudinea care o ai. in rest....

sa auzim numai de bine.


pai omul are o atitudine cit se poate de placuta, ofera revista cadou!!! ce nu-ti place? SmileSmileSmile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stiri Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatorul
Pagina 1 din 4

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community