FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Cine va inlocui pe Sony VX2100 ?
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
a_vid



Conectat la: 12 Sep 2007
Mesaje: 6

MesajTrimis: Vin Sep 14, 2007 1:10 pm    Titlul subiectului: Cine va inlocui pe Sony VX2100 ? Raspunde cu citat (quote)

Care e cea mai ieftina camera video HDV buna pentru filmat nunti?
Este FX1 asa groaznica la lumina slaba?
Daca da, atunci care camera HDV e buna la lumina slaba in aceeasi plaja de preturi?
Exemple: Sony FX1, Sony FX7, Sony HVR-A1, Canon XH-A1, sau...?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Sep 14, 2007 1:10 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
a_vid



Conectat la: 12 Sep 2007
Mesaje: 6

MesajTrimis: Vin Sep 14, 2007 1:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sorry, titlu prea lung:

Care va fi "vedeta" in HDV care o va inlocui pe Sony VX2100 ? (desigur)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andjar



Conectat la: 28 Aug 2006
Mesaje: 40

MesajTrimis: Lun Sep 17, 2007 4:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

canon xh-a1
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
a_vid



Conectat la: 12 Sep 2007
Mesaje: 6

MesajTrimis: Vin Sep 21, 2007 1:52 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sony HDR-FX1: 3400$(BH); Luminozitate minima: 3Lux Greutate 2.1 Kg
3xCCD 1/3"
Sony HVR-V1E: 4300$(BH); Luminozitate minima: 4Lux Greutate 1.5 Kg
3xCMOS 1/4"
Sony HVR-Z1E: 5000$(BH); Luminozitate minima: 3Lux Greutate 2.2 Kg
3xCMOS 1/4"

-astea ar fi candidatele in opinia mea
-daca V1 ar putea 2-3lux, ar fi geniala

Sa speram ca vor aparea si candidate care pot <3lux; probabil cand va aparea una HDV care are nevoie doar de 1lux luminozitate minima @18db, si <5000E va fi un hit!

Cat despre Canon XH A1, la 4 lux luminozitate minima, e "exmatriculata"

_________________
Sa ai VX e 1 Lux. Sa ai o camera mai slaba e mai multi Lucsi!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
a_vid



Conectat la: 12 Sep 2007
Mesaje: 6

MesajTrimis: Vin Sep 21, 2007 2:15 pm    Titlul subiectului: FX1 vs Z1 Raspunde cu citat (quote)

Folks, punctul cel mai tare al VX2100 e acel 1 Lux, right?
Dorim de la o camera HDV sa poata si ea asa ceva, dar astea <5000$ nu pot decat 3lux.
Dar... cred ca exista o solutie de compromis: Z1 are Hyper Gain "over 18db, probably over 24dB" asa cum scrie aici:

http://www.camcorderinfo.com/content/HVR-Z1-and-HDR-FX1-Specifications-Comparison-Table.htm

So, intrebare intrebatoare: este Hyper Gain-ul o solutie pentru low-light-ul camerelor HDV?
Merita Z1 mai mult bani decat FX1 pentru ca poate Hyper Gain, sau nu?
Hai cu pareri!

_________________
Sa ai VX e 1 Lux. Sa ai o camera mai slaba e mai multi Lucsi!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andjar



Conectat la: 28 Aug 2006
Mesaje: 40

MesajTrimis: Vin Sep 21, 2007 8:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

a-vid...daca tu te iei dupa lux-rating-ul care si-l atribuie fabricantul singur...inseamna ca esti consumatorul ideal pentru producatorii care nu urmaresc altceva decat profitul maxim.

canon xh-a1(si g1 bineinteles) sunt camerele hdv cu cel mai bun comportament la lumina slaba.Surclaseaza atat fx1/z1 cat si fx7/v1
Convinge-te:
http://www.camcorder-test.com/
http://www.fxsupport.de/15.html
http://www.videozona.ru/video_tests/HDV-pro/index1.html

nici eu nu stiu germana...dar iti vei da seama.Downloadeaza mostrele video la lumina slaba pe care le vei gasi in al 2-lea link.Daca xh-a1 e mai buna decat fx7 ,atunci e mai buna si decat v1 pt ca fx7 si v1 au aceeasi senzori si aceeasi optica.Exista totusi sansa cel putin teoretica ca v1 sa aiba o sensibilitate usor superioara fx7-lui ,atunci cand v1 filmeaza in 24/25 p cu obturatorul la 1/24(1/25).
Review-ul rusesc al lui Popov il poti traduce in engleza cu
http://babelfish.altavista.com/babelfish/tr
...si daca o vei face te vei convinge ca xh-a1 e muult peste fx1(adica implicit si hvr- z1)...la toate capitolele.

Citat:
Sony HVR-Z1E: 5000$(BH); Luminozitate minima: 3Lux Greutate 2.2 Kg
3xCMOS 1/4"

3CCDx1/3"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andjar



Conectat la: 28 Aug 2006
Mesaje: 40

MesajTrimis: Vin Sep 21, 2007 8:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

in legatura cu hypergainul de pe z1...nu,nu merita. E o optiune interesanta insa imaginea e atat de plina de zgomot incat devine inutilizabila.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
a_vid



Conectat la: 12 Sep 2007
Mesaje: 6

MesajTrimis: Dum Sep 23, 2007 1:39 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pt. linkuri.
Unii nu sunt incantati de XH-A1:

http://www.youtube.com/watch?v=ygF-zEr6v2Q

_________________
Sa ai VX e 1 Lux. Sa ai o camera mai slaba e mai multi Lucsi!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andjar



Conectat la: 28 Aug 2006
Mesaje: 40

MesajTrimis: Dum Sep 23, 2007 10:34 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pai sunt si nemultumiti. Asta datorita faptului ca multi nu stiu ca modul de filmare pe auto al xh-a1-lui trebuie "mancat cu sare".
Adica...xh-a1 a fost o camera facuta pt adevarati profi si de aceea modul in care filmeaza xh-a1 pe auto e cat se poate de brut(imagine cu o saturatie mai scazuta decat a oricarei sapuniere, filtrare de zgomot destul de blanda si nivel de oversharpening modest).De ce? Pt ca asa prefera profesionistii a.i. sa poata scoata in post untul din imaginea aia asa cum vor ei.Un material brut tras cu saturatie scazuta se comporta mult mai bine la CC in post .Si asta e valabil si pt sharpness si filtrare de zgomot.
Insa daca n-ai timp de toate procesele astea la editare,poti sa faci camera asta sa scoata imaginea asa cum vrei tu oferind control avansat pt saturatie,noise reduction,gamma,contrast si cate si mai cate...are probabil cel mai vast meniu dintre toate camerele care au existat pana acum sub 10000 de euro.

Insa da...de exemplu pe auto hv20-u la lumina buna scoate o imagine mai saturata,aparent usor mai detaliata si chiar mai curata decat xh-a1.Insa daca treci a1 pe manual si sti sa o setezi se schimba treaba.
Au fost cazuri in care s-a raportat ca fx1 la lumina slaba ofera o imagine mai lipsita de zgomot decat xh-a1 desi aceasta are o sensibilitate un pic mai buna la "low light " decat fx1/z1. Insa ce n-au facut respectivii e ca nu stiau ca xh-a1 trebuie trecut pe NR1macar la lumina slaba.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
a_vid



Conectat la: 12 Sep 2007
Mesaje: 6

MesajTrimis: Lun Sep 24, 2007 11:55 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

VX-ul de la Sony nu cred ca va fi inlocuit de o camera care poate fi setata doar de profesionistii care stiu s-o imblanzeasca, stiu exact ce saturatie, gamma si alte reglaje sa faca. Calitate inseamna si simplitate.
Numai timpul - si forumistii - pot spune care camere se comporta bine in HDV, care e cel mai bun raport calitate/pret.

Presupunand ca aceasta Canon XH-A1 se comporta relativ bine la lumina slaba, probabil e comparabila cu Sony FX1 (3-4 lux). La lumina buna insa, FX1 pare superioara, culorile sunt mai vii.

Cel mai naspa si la a1 si la fx1 e ca sunt foarte grele. Sony V1 in schimb, are 1,6 kg, iar la lumina slaba, hyper-gainul te poate salva daca nu ai lumini puternice pe subiecti.
http://www.camcorder-test.com/

_________________
Sa ai VX e 1 Lux. Sa ai o camera mai slaba e mai multi Lucsi!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andjar



Conectat la: 28 Aug 2006
Mesaje: 40

MesajTrimis: Dum Sep 30, 2007 11:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
La lumina buna insa, FX1 pare superioara, culorile sunt mai vii.

culorile sunt mai vi pe auto ...in rest xh-a1 e superioara din toate punctele de vedere( rezolutie,nivel de artifacte de compresie...).
Nu e greu sa obti o cromatica agreabila cu xh-a1...are preseturi cu o saturatie foarte buna.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lugano



Conectat la: 21 Mai 2007
Mesaje: 888
Locatie: Unde trebuie

MesajTrimis: Lun Oct 01, 2007 1:05 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

andjar a scris:
Citat:
La lumina buna insa, FX1 pare superioara, culorile sunt mai vii.

culorile sunt mai vi pe auto ...in rest xh-a1 e superioara din toate punctele de vedere( rezolutie,nivel de artifacte de compresie...).
Nu e greu sa obti o cromatica agreabila cu xh-a1...are preseturi cu o saturatie foarte buna.


Vand "i" -uri. Ieftin. 2 lei perechea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
andjar



Conectat la: 28 Aug 2006
Mesaje: 40

MesajTrimis: Lun Oct 01, 2007 10:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

salutara interventie domnule Pruteanu!

"vi"-ul il vazusem dupa ce am trimisesem post-ul.Daca ar exista um buton de edit ca pe orice forum normal...il corectam. "obti"-ul il scapam oricum...chiar am uitat ca se scrie "obtii"(persII-a) Laughing

Oricum ...calofilii astia cu interventii pe forumuri strict legate de gramatica sunt o specie aparte ce traieste doar in romania.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Mar Oct 02, 2007 11:32 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

andjar a scris:
Oricum ...calofilii astia cu interventii pe forumuri strict legate de gramatica sunt o specie aparte ce traieste doar in romania.


Da, doar in Romania si doar pe forumurile cu pretentii - probabil ca, daca ai fi postat pe CompuerGames nu ai fi avut asemenea "probleme".

Intr-adevar, este jenant sa nu stii sa scrii corect gramatical ca adult Confused

Dar este si mai jenant sa mai si protestezi cand ti se atrage atentia, in loc sa incerci sa te corectezi - asta nu prea mai este ok.

Pe forumurile straine se vorbesc (defapt se scriu) in limbi de circulatie internationala, care nu sunt limbile materne ale multora dintre forumisti, ceea ce ii scuza pe unii dintre ei de asemenea "corectii gramaticale" - DAR aici suntem cam toti romani si de obicei romanii cam au pretentii sa nu li se stalceasca limba Rolling Eyes

Intelegeam o asemenea reactie (desi nu sunt de acord cu ea) din partea unuia care traieste in strainatate de zeci de ani si nu are cu cine vorbi romaneste, dar presupun ca nu este cazul tau...
Sus
andjar



Conectat la: 28 Aug 2006
Mesaje: 40

MesajTrimis: Mie Oct 03, 2007 6:50 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu e vorba de a scrie sau nu corect ...adica de a sti gramatica limbii romane.Muylti din cei care scapa greseli pe forumuri stiu gramatica a.i. sa nu stalceasca limba...sa fim seriosi

Se pune problema daca e cazul sa fim foarte atenti la perfectiunea gramaticala a scrisului care il postam pe forumuri/messenger/mail-uri...

Parerea mea ca cel mai mult conteaza coerenta si calitatea exprimarii ca forma.

Oricum nu e asta problema...e prima oara cand mi se atrage mie atentia desi
am scapat multe erori gramaticale de cand postez pe forumuri.Oricum,lugano, a facut-o intr-un mod simpatic ...fara un aer de superioritate.Dar ma irita cand vad pe alte forumuri tot felul de "oameni de litere" care fac doar trimiteri la cartii de gramatica sau aprecieaza cu nivelul de educatie al altora ...doar pt ca au legat 2 cuvinte,au mancat o litera sau au pus una in plus, din greseala /graba sau neacordand importanta absoluta normelor gramaticale...ca doar suntem pe forum ..nu la teza de romana.Asta mi se pare de kkt.Inteleg sa-l pui pe om sa reformuleze ca nu se intelege ce vrea sa zica...dar atat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community