FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
sonorizari in aer liber

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Pro Audio
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
cos22tm



Conectat la: 11 Noi 2003
Mesaje: 535
Locatie: remote

MesajTrimis: Dum Aug 01, 2004 2:43 pm    Titlul subiectului: sonorizari in aer liber Raspunde cu citat (quote)

Salut ! de ceva timp ma pasioneaza sectorul "pro" , incintele profesionale (mai exact).
As vrea sa stiu si eu (daca are cineva rabdare sa-mi explice) pe scurt/pe larg Embarassed ce tip de boxe si amp-uri se folosesc la sonorizarile in aer liber/concerte, etc.
stiu ca boxele sunt ...mari (diam ~ 30-40cm la woofer) dar am auzit ca acele difuzoare (40cm) sunt de banda larga , ceva :30Hz-10KHz , cu horn
daca stiti ceva link-uri , pt documentare v-as fi recunoscator
merci !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Aug 01, 2004 2:43 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
titro



Conectat la: 09 Feb 2004
Mesaje: 232

MesajTrimis: Dum Aug 01, 2004 2:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca discutam de sonorizarile de concerte acolo se merge cel putin pe trei cai: subbas, bass si medii+inalte dar sunt firme care lucreaza si pe 5-6 cai. Nu prea se folosesc difuzoare de banda larga deoarece incintele sunt specializate in a reda o anumita plaja ingusta de frecvente.O sa mai scriu mai tarziu ca trebiue sa plec acuma
_________________
www.proaudiosystems.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cos22tm



Conectat la: 11 Noi 2003
Mesaje: 535
Locatie: remote

MesajTrimis: Dum Aug 01, 2004 8:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

OK , astept mai multe detalii Embarassed
am vazut/ascultat niste boxe Marshall , cred si sunau ... wow
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
titro



Conectat la: 09 Feb 2004
Mesaje: 232

MesajTrimis: Dum Aug 01, 2004 10:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am revenit.Deci cum spuneam, se merge pe cel putin 3 cai, fiecare grup de incinte avand amplificatoare dedicate, filtrajul fiind activ (sunetul se "imparte" in plaje de frecvente specifice fiecarei cai de redare inainte de a fi injectat in amplificatoare cu ajutorul crosoverelor sau filtre active cum mai sunt denumite). Conteaza de asemenea foarte mult si aranjarea grupului de incinte.Pentru bass se foloseste foarte mult cuplajul in array-line astfel obtinandu-se un nivel sonor mult mai ridicat. Pentru variante de aranjare a grupurilor de incinte la sonorizarile live acceseaza site-ul lui DjDna: http://www.difuzoare.ro/forum/viewtopic.php?t=21&sid=759601bfdfdca8be76137b8dbdd29928
Ceva asemanator cu varianta 2 prezentata acolo folosesc si eu cu un sistem de incinte cu difuzoare Beyma si amplifuri in clasa D pentru subbas si amplifuri in clasa AB pt bas si medii+inalte

_________________
www.proaudiosystems.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cos22tm



Conectat la: 11 Noi 2003
Mesaje: 535
Locatie: remote

MesajTrimis: Lun Aug 02, 2004 10:05 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

merci! am citit acel topic.
cand mai ai timp te-as ruga sa-mi dai mai multe info despre boxele de subbass (banuiesc 15-30Hz)
numa' bine !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Lun Aug 02, 2004 10:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In domeniul pro frecventele mai mici de 30Hz sunt atenuate in mod intentionat . Incinte care sa reproduca infrasunetele ar exista dar nu cred ca ar fi interesant sa treci pe linga o coloana de incinte care la 2 - 3 m pompeaza 160dB pe la 15 - 20 Hz . Au si organele interne o limita de rezistenta .

Din experientele mele , am vazut ca daca stai in fata subbasilor , la un SPL>140 dB , dupa 5 minute incepi sa ai o senzatie de mincarime interna in cap , in interiorul urechii dar nu te poti scarpina nici cu un bat lung pt. ca este mai in interior decat timpanul . Dupa 10 minute apar senzatii de voma si la unele fatuce mai plapinde in 30minute apar senzatii de lesin si isterie ( pe bune , fara glume ) . Oamenii cred ca lesina din cauza artistilor de pa scena dar ele dau coltu' de prea mult bass . Chiar am vorbit cu una ce a lesinat la o sonorizare si care spunea ca ea nu este fan al trupei de pe scena ci doar casca gura pe acolo .

Basul si efectele pe termen lung ! Twisted Evil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cos22tm



Conectat la: 11 Noi 2003
Mesaje: 535
Locatie: remote

MesajTrimis: Lun Aug 02, 2004 2:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

corect ! am citit pe undeva cum ca subwooferele "valabile" au un filtru care taie nu numai peste 100Hz ci si sub 30Hz tocmai din motivele expuse de tine, Dane, eliminand totodata si din distorsiuni care ar putea distruge membrana.
multumesc de raspuns ! Wink si bafta cu "Asociatia"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Lun Aug 02, 2004 4:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AcidMan



Conectat la: 23 Aug 2004
Mesaje: 10

MesajTrimis: Lun Aug 23, 2004 4:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

taie sub 30?
Si totusi cei de la rammstein ( cred ca asa se scrie) au o melodie in care basul coboara pana la 21Hz .. l-am acultat .. de fapt am ascultat zumzaitul mobilei si am corelat cu vibratiile mele pe o scula la care mi-a scapat numele...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Scorpion



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 327
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 23, 2004 4:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cum se numeste melodia respectiva ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
AcidMan



Conectat la: 23 Aug 2004
Mesaje: 10

MesajTrimis: Lun Aug 23, 2004 4:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu mai tin minte:((
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AcidMan



Conectat la: 23 Aug 2004
Mesaje: 10

MesajTrimis: Lun Aug 23, 2004 4:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dar pot obtine un sunet de 21Hz daca vrei .. si bass.. tema pt diseara Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Pro Audio Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community