FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
amplificare akai gx 635D

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
akaiofil



Conectat la: 12 Iul 2007
Mesaje: 592

MesajTrimis: Mar Sep 25, 2007 10:22 pm    Titlul subiectului: amplificare akai gx 635D Raspunde cu citat (quote)

imi poate confirma cineva ca semanlul obtinut la iesirea variabila (unica de altfel) a unu akai gx-635D modifica mult natura initiala a semnalului spre maximul curse potentiometrului de volum si are o amplificare aproape distorsionanta? mie mi se pare ca se accentueaza infernal mediile, da poate e doar o parere sau o bushitura la magul pe care-l am eu, de aia am intrebat. la gx77 spre exemplu nu sesizez acelasi fenomen.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Sep 25, 2007 10:22 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Mie Sep 26, 2007 12:49 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

in opinia mea si cunoscand bine magul ala cu tot ce are sub capota, imi pare o problema la sistemul tau de amplificare legata si de impedanta de intrare necorespunzatoare cu a magului. Dar posibil si sa ai dusi ceva condensatori din circuitul de iesire. E batran saracul!

In mod normal nu trebuie sa ai nici o modificare in sunet. Chiar as evidentia ca magurile astea au un circuit de iesire excelent cu o impedanta reala, excelenta! Sunt scule noi cu pretentii care nu stau asa bine pe iesire ca magurile astea din seria "6"!

Deci, nu are voie sa faca asa ceva, exista un defect sau o lipsa mare de calitate a sistemului tau de amplificare.

Verifica si potentiometrul.
Sus
akaiofil



Conectat la: 12 Iul 2007
Mesaje: 592

MesajTrimis: Mie Sep 26, 2007 12:56 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

momolo a scris:
in opinia mea si cunoscand bine magul ala cu tot ce are sub capota, imi pare o problema la sistemul tau de amplificare legata si de impedanta de intrare necorespunzatoare cu a magului. Dar posibil si sa ai dusi ceva condensatori din circuitul de iesire. E batran saracul!

In mod normal nu trebuie sa ai nici o modificare in sunet. Chiar as evidentia ca magurile astea au un circuit de iesire excelent cu o impedanta reala, excelenta! Sunt scule noi cu pretentii care nu stau asa bine pe iesire ca magurile astea din seria "6"!

Deci, nu are voie sa faca asa ceva, exista un defect sau o lipsa mare de calitate a sistemului tau de amplificare.

Verifica si potentiometrul.


ideea este ca la jumatatea cursei (jumate de volum) suna absolut perfect (ma rog, cit poa sa sune un mag akai Smile ).
aoleu, am gresit, fenomenul l-am observat pt. prima oara aseara in casti, deci nu legat de iesirile rca, dar e oarecum acelasi lucru (acelasi circuit pina la un punct). o sa-l mai butonez si astazi si revin.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
akaiofil



Conectat la: 12 Iul 2007
Mesaje: 592

MesajTrimis: Mie Sep 26, 2007 7:16 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

era de3 fapt problema de casti, pe care le-am aruncat fireste. altfel totusi mi se pare exagerata amplificarea lui interna, prin comparatie directa cu ce dau la iesire alte scule akai. astept manualul tehnic si o sa mai fac ceva teste atunci....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
gigiduru
Vizitator





MesajTrimis: Mie Sep 26, 2007 10:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Acelasi lucru l-am patit si eu cu un 630Gx si era cablul defect Razz
Sus
sunwindcornel



Conectat la: 12 Noi 2007
Mesaje: 540
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mar Noi 13, 2007 2:06 pm    Titlul subiectului: Akai 635 Raspunde cu citat (quote)

distorsiuni la nivel mare in casti pe iesirea de casti la Akai 635 se datoreaza cel mai probabil impedantei mici a castilor comparativ cu impedanta nominala la iesirea de casti a etajului de amplificare .
Este posibil ca impedanta castilor sa fi fost nu mai mare de 30 ohmi , in timp ce impedanta de iesire a etajului sa fie in jur de 400 ohm.
Deci este nevoie de casti cu impedanta mult mai mare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
akaiofil



Conectat la: 12 Iul 2007
Mesaje: 592

MesajTrimis: Mar Noi 13, 2007 6:28 pm    Titlul subiectului: Re: Akai 635 Raspunde cu citat (quote)

sunwindcornel a scris:
distorsiuni la nivel mare in casti pe iesirea de casti la Akai 635 se datoreaza cel mai probabil impedantei mici a castilor comparativ cu impedanta nominala la iesirea de casti a etajului de amplificare .
Este posibil ca impedanta castilor sa fi fost nu mai mare de 30 ohmi , in timp ce impedanta de iesire a etajului sa fie in jur de 400 ohm.
Deci este nevoie de casti cu impedanta mult mai mare.


nu mai folosesc casti la el, le foloseam sa monitorizez niste imprimari pe banda da am terminat. oricum ca fapt divers eu inca sint convins ca semnalul de iesire al lui 635 e mai mare decit normalul (la al meu cel putin).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sunwindcornel



Conectat la: 12 Noi 2007
Mesaje: 540
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mie Noi 14, 2007 1:16 pm    Titlul subiectului: Re: Akai 635 Raspunde cu citat (quote)

.[/quote]

nu mai folosesc casti la el, le foloseam sa monitorizez niste imprimari pe banda da am terminat. oricum ca fapt divers eu inca sint convins ca semnalul de iesire al lui 635 e mai mare decit normalul (la al meu cel putin).[/quote]

Daca pana la jumatate din potentiometrul de iesire casti semnalul nu este distorsionat , ci numai dupa ce depasesti jumatatea , numai impedanta redusa a castilor face ca puterea pe casti sa fie mai mare decat cea proiectata pentru o functionare fara distorsiuni , si astfel distorsiunile cresc extrem de mult. Nu are nimic magul , e perfect. Desi nu am GX 635 , ci GX 630 , ma tem ca etajul audio ptr. casti este apropiat ca schema... dar castile mele au 150 ohm.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community