FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Direct drive vs. Belt drive
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
bogdan_a



Conectat la: 20 Feb 2006
Mesaje: 387
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Dec 02, 2007 8:55 am    Titlul subiectului: Direct drive vs. Belt drive Raspunde cu citat (quote)

Daca s-a mai discutat, scuze - eu n-am fost in stare sa identific thread-ul...

Care ar fi avantajele/dezavantajele fiecarei solutii? Am vazut ca profesionistii prefera belt-drive, da' mie imi pare ca un punct suplimentar de defectiune: curea intinsa, rupta etc... Care-i "adevarul"? Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Dec 02, 2007 8:55 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
omudenisip



Conectat la: 05 Iun 2006
Mesaje: 294
Locatie: MM

MesajTrimis: Dum Dec 02, 2007 3:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

avantajele la curea o vad prin faptul ca poti folosi volant cat mai mare pt o inertie mare...am avut demuuult un deck rusesc (cu caseta) care avea volanta cat magul de mare si cand am curatat rola presoare din greseala mi-a prins degetul ca nu mai stiam cum sa apas mai repede butonul de stop Twisted Evil
avantajul: wow & flutter adica "miorlaiala" care tinde spre 0.
inlocuirea necostisitoare a curelei
dezavantaje intinderea curelii cu timpul si dificila readucere inapoi a turatiei corecte din semireglabil

direct drive controlat cu quartz
avantaje: precizie ft ft. mare a turatiei prestabilite de osc. cu quartz
dezavantaje: volant mic ;
in caz de defect ,operatie mai costisitoare de reparatie
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lugano



Conectat la: 21 Mai 2007
Mesaje: 888
Locatie: Unde trebuie

MesajTrimis: Dum Dec 02, 2007 4:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Avantajul curelei este ca nu transmite vibratiile motorului la obiectul invirtit, fie el un platan sau altceva.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
q_acdc



Conectat la: 18 Iul 2006
Mesaje: 205
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Dec 02, 2007 6:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca apare uzura la bucsa(lagar din bronz grafitat) axului volatului ,ambele variante cad. Laughing
_________________
AC/DC-RIDE ON M-POP MUSIC
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
bogdan_a



Conectat la: 20 Feb 2006
Mesaje: 387
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 03, 2007 10:27 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

lugano a scris:
Avantajul curelei este ca nu transmite vibratiile motorului la obiectul invirtit, fie el un platan sau altceva.


La asta ma gandeam si eu ca avantaj al curelei... eliminarea vibratiilor. Dar asta ar cam fi singurul, dupa mintea mea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Mar Dec 04, 2007 10:52 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ce prostii tot vorbiti aci de vibratii la DD?
Poate la belt drive,si acestea doar in cazul in care motorul este pe acelasi sasiu cu bucsa in care sta axul platanului.
Oricum la frecveta la care lucreaza un motor DD sub un platan mai cu greutate ma indoiesc ca se transmit acele mult nedorite vibratii....poate mai degraba campul electromagnetic generat de bobinele stationare sa influenteze cumva doza...dar asta intr-o foarte mica masura intrucat toate aceste ansamble de motoare DD sunt ecranate magnetic.
Parerea mea este ca ambele versiuni sunt la fel de bune,cea cu belt drive prin faptul ca ii confera o aura de obiect de lux/cult si pune la vedere toate partile componente ale aparatului,fiind mai "aproape" de mecanica acestuia in timp ce la cele DD totul este ascuns sub "capota" iar un design mai futuristic este mai greu de realizat.
Pentru hi-fi (nu extreme hi-fi) si daca nu doresti sa mai surubaresti in aparat eu recomand DD (pana acuma NU am intalnit nici un motor decedat/uzat din cauze proprii).Daca se doreste mai mult o pesa de mobilier la care musafirii sa intrebe la ce foloseste atunci un belt drive la care cureaua sa fie cat mai luuuuuuuunga (daca se poate pana in mijlocul camerei).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lugano



Conectat la: 21 Mai 2007
Mesaje: 888
Locatie: Unde trebuie

MesajTrimis: Mar Dec 04, 2007 10:59 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Poate ne spui si de ce Burmester, la modelele de virf de CD Transport, care costa zeci de mii de eur, foloseste belt drive... care nu se vede.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Mar Dec 04, 2007 11:42 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din punct de vedere al calitatii sunetului, varianta belt drive este net superioara celei direct drive.

Un pickup este un sistem mecanic influentat direct si dramatic de vibratii. Ideal, o doza de pickup ar trebui sa stea suspendata in spatiul (cosmic), neavand nici o legatura mecanica cu restul mecanismului iar cu discul doar prin ac. In realitate, vibratiile induse dozei de catre parcurgerea santurilor discului sunt "murdarite" cu vibratiile induse dozei prin brat de catre motor si tot mecanismul pickup-ului. Un astfel de aparat este cu atat mai bun cu cat doza nu este influentata de vibratii parazite.
Dar este imposibil ca aceasta influenta sa fie 0. Astfel ca s-au cautat mereu solutii prin diminuarea vibratiilor mecanice parazite si prin urmarirea acestora ca frecventa si intensitate pentru a avea o influenta cat mai mica.

Vibratiile parazite sunt induse direct prin placa vinil de catre platan dar si prin brat. In cazul solutiei direct drive, toate vibratiile induse de motor sunt transmise direct prin platan la disc si doza. Restul sunt transmise prin sasiu la brat si evident ca tot la doza. In cazul solutiei belt-drive platanul este izolat mai bine de motor si astfel ca cele mai nocive vibratii parazite, cele transmise direct din platan discului, sunt mult diminuate. De multe ori motorul unui belt drive nu face corp comun cu restul pickup-ului.

Aceste vibratii parazite se manifesta ca un soi de jitter, ca o modulare nedorita a semnalului, oricum ele se transmit direct in semnalul electric si se constituie in distorsiuni ale semnalului original.

Dar exista si solutii direct-drive de top (audiofile) atat ca pretul acestora este imens. Prin belt drive sunt sanse mai mari de calitate pe bani mai putini, este o solutie in mod practic mai eficienta.

Exista si alte influente parazite provenite din rezonanta bratului insa asta e o alta discutie.

Pickup-ul este un sistem MECANIC ce functioneaza prin inducerea de vibratii dorite insa influentate de unele nedorite si asta nu trebuie uitat!

Faptul ca daca e direct drive nu schimbi cureaua si te tine o suta de ani.....asta e alta discutie (trancotara). Unii considera ca scopul principal este calitatea sunetului si nu altceva. Unii considera ca timpul (liber) este mult prea valoros pentru a-l pierde ascultand o troaca.
Sus
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Mar Dec 04, 2007 1:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cred ca am scris corect:hi-fi....nu EXTREME HI-FI (hi-end)
Ce vrea sa insemne asta ?
Poti sa o consideri "trancotara" pentru MAJORITATEA celor din zona hi-fi.ro care au un pick-up hi-fi (si tare sunt curios cati dintre ei isi permit sa dea peste 1000 euro pentru acest aparat)
Pentru mine HI-FI inseamna calitatea oferita de echipamentele vintage (cel putin 25 ani vechime).
Iar eu m-am referit ca prefer o solutie DD din acest punct de vedere...fie el chiar si "trancotar".
De ce oare trebuie sa mai dau jde sute de parai si pe intretinerea unui pickup hi-hi end ? (la o scula de x mii parai trebuie sa am asigurat service PE VIATA fara nici un cost suplimentar ca de aceea am platit un sac de ioro pe aparat)
Prefer o trancota de 100-200 ioro de care sa nu imi para rau orice ar fi...
Si chiar daca trag la loto lozul castigator de 5mil ioro iar printr-un ABSURD imi cumpar al mai tare "platan" HI-HI-HI-EXTRA-HI-END cine imi garanteaza ca este imun la vibratiile produse de traductoarele din incintele acustice ? Nu de alta dar eu ascult destul de tare...Smile
Ideea de casti nu imi surade...(dorec ca si vecinii sa auda ce muzica ascult eu)
Nu de alta dar cred ca iara o luam pe aratura...
Sa-ti dau un mic exemplu(desigur tot trancotar) :
pune urechea pe o "trancota" cu belt drive (aci nu punem in discutie combinele futachi cu platan) si pe una DD....Zi-mi si mie in care caz percepi mai multe vibratii....asta asa URECHIOMETRIC fara sa facem cine stie ce masuratori acustice de rezonanta a carcasei la diverse surse producatoare de vibratii...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Mar Dec 04, 2007 2:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

momolo a scris:
mai sus, adevarate exemple de "perle trancotare"! Nu mai stau sa argumentez! Very Happy
... Unii considera ca timpul (liber) este mult prea valoros pentru a-l pierde ascultand o troaca.

*

Cel mai probabil persoana care cere un sfat doreste un aparat de larg consum, la un pret "popular" si exclude din start solutiile de mii de Euro...
Ori, in cadrul ACESTEI clase si in perioada in care se vindeau masiv pick-up-uri, modelele "de cacao" erau "belt drive" iar cele din clasa "cu 5 minute mai scumpe "direct drive"... Deci... e mai complex... Exclamation
In practica cred ca nu se poate face o departajare perfecta, eventual o comparatie intre aparatele accesibile comercial si financiar...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Mar Dec 04, 2007 2:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

kilaru_de_coduri vorbim limbi diferite!
Problema nu mi se pare a fi cat ma tine troaca cantatoare?!, cat costa la kilogram?! si nici cat de usor i se poate schimba roata sau bujia!? ci cat de bine si mai ales CORECT poate reda ceea ce exista pe disc?! Wink

Iar aspectul pecuniar este cu totul alta discutie.
Pe de alta parte, eu prefer sa platesc un aparat care suna bine, care reda corect si nu am criteriu cate kile de piese contine?!
Alt aspect e faptul ca un belt drive transmite vibratiile motorului catre sasiu insa un direct drive le transmite direct la disc si mai putin la sasiu astfel ca implicit la doza.
Iar pe vremea anilor '80 eram cu totii trancotari.
Sus
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Mar Dec 04, 2007 3:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

momolo a scris:
...Iar pe vremea anilor '80 eram cu totii trancotari.

Asta imi place...
Sncer eu nu vreau sa merg mai departe...
Prefer sa raman im acea perioada d.p.d.v. audiofil ca sa zic asa.
La fel cum nu imi trebuie o masina cu 250C.P. tot asa nu am nevoie(este lesne de inteles de ce) de o extrema in ceea ce priveste un "platan" .
Oricum, vrem nu vrem, viitorul este tot al digitalului poate cu mici exceptii...Sad
Iar ca sa ma intelegi de ce nu pun pret pe solutile EXTREME hi-hi-end:
prefer sa merg la "x" concerte LIVE cu "Y" genuri de muzica decat sa-mi ingrop echivalentul a "z" ore de munca in cel mai tare sistem audio.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FATHER



Conectat la: 26 Iun 2006
Mesaje: 1072
Locatie: Satu Mare

MesajTrimis: Mar Dec 04, 2007 9:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Va rog sa aveti grija cum calcati ca am dat cu erbicid p-aici. Au crescut neste buruieni si io-s sensibil la polen...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Mar Dec 04, 2007 10:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Trebuie mentionat si faptul ca exista pickup-uri bune si ieftine, nu trebuiesc neaparat sume exorbitante. Deci "teoria" unor trancotari nu sta in picioare.

Acestea sunt in general cele mai simple, toate belt drive.

Dau exemple de pickup-uri extrem de ieftine si totusi bune:
- NAD-ul cehoslovac comunist.
- TESLA NC 430
- orice este belt drive din productia veche si care are foarte putine automatizari, daca se poate deloc. Orice automatizare implica mecanisme care preiau din forta de rotatie cu pinioane si alte tampenii. Astea sunt surse sigure de vibratii si perturbatii. Dupa cum ati observat la cele scumpe totul este extrem de primitiv, bratul liber, platanul, cureaua si motorul. De ajuns! Nu trebuie nimic legat de brat sau platan!

De aceea sunt sigur ca se poate incropi un pickup bun chiar si DIY. Trebuie totusi cumparat un brat bun si apoi restul se poate face.

Dar exista si pickup-uri audiofile care nu costa o avere si sunt foarte bune! Dau exemplu Pro-Ject, NAD, Cambridge si mai sunt destule alte belt-drive ieftine, in medie 300....500 euro bucata.....Logic, pentru unii si asta tot o avere este! Laughing

Dau exemple de troace, trancote nerecomandabile:
- UNITRA belt drive, cel cu motor de casetofon. Un gunoi.
- oricare din pocnitorile japoneze direct drive din perioada anilor '80, cu predilectie modelele ieftine si medii. Poate unele capete de serie, de exemplu de la DENON, SONY, Marantz, etc direct drive sa fie ceva mai acceptabile insa nu e o solutie inteligenta.
- UNITRA direct drive, care e totusi ceva mai bun ca cel belt-drive (culmea! iata ce inseamna o solutie buna aplicata prost si una proasta aplicata bine!).

De mentionat ca nici unul nu poate fi "judecat" corect daca nu este reglat perfect! Un pickup bun, insa reglat prost nu face doi bani! Plus de asta mai trebuie doza si preu dar si o amplificare pe care acele diferente sa conteze.

Sper ca aceasta discutie nu este una pe marginea gropii de gunoi cu gandul ca avem copii acasa de hranit si alte angarale scumpe de-ale vietii si traiului, deci ce ne f_te grija de tampenii cu pickup-uri "scumpe"?!

Am zis mereu, nu exista scule audio scumpe, exista oameni prosti! Cele mai mari tzepe le iau aia care vor sa cumpere IEFTIN ! (in primul rand trancotarii) Si fiecare lucru intr-o economie de piata isi are pretul sau corect, altfel DISPARE. Daca nu a disparut, inseamna ca pretul sau este corect, ca exista o nisha de piata care cumpara. Si e treaba fiecaruia ce-si cumpara.
Sus
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Mar Dec 04, 2007 11:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

NAD-ul e o catastrofa, cu platanul sau de cauciuc extrem de prost debavurat (eu de asa ceva am avut noroc, era cu "galma", ca o anvelopa pe cale sa explodeze) si cu bratul din pertinax subtire imposibil de echilibrat daca nu ai macar un doctorat in fizica nucleara... Crying or Very sad
Eu asi recomanda un DD cu platanul cat mai greu si bratul in "S"... (la capitolu "vintaj") sau un Pro-Ject, la "nou", e singurul aparat bun in ziua de azi, la pret "trancofil"... Exclamation Doar ca trebuie luat si un mic stoc de curele (2, 3...), pana se mai gasesc...
ATENTIE INSA: pentru mine subiectul e "istoric" singurul "update" recent fiind discutiile cu colegul meu canadez, si auditiile care au urmat, e singurul care mai "vaneaza" LP-uri la "vechituri"-le de dumineca dimineata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community