FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
GX 77 ajutor
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
dany67



Conectat la: 15 Sep 2006
Mesaje: 79
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Apr 22, 2007 11:09 am    Titlul subiectului: GX 77 ajutor Raspunde cu citat (quote)

Am un mag GX 77,care nu misca nimic mecanic,exceptie facand motorul volantelor.La fiecare apasare de tasta(play,etc)nu se aude decat un mic tacanit.Nici un electromagnet nu primeste comanda,motoarele de la tamburi se invart daca la apasarea comenzii(ff,rew) se face manual contactul pe care ar trebui sa-l faca rola de incarcare a benzii cand ajunge in pozitia sus,lucru pe care nu-l face.Are cineva daca as gasi pe undeva integratele ce se afla pe placa de comanda:HD38800A42 si HD14042BP?Astept ajutor,multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Apr 22, 2007 11:09 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Dum Apr 22, 2007 12:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De unde sti ca-s duse integratele ?
Din moment ce-ti ia comenzile, înseamna ca functioneaza.
Ia verifica limitatoarele de automentinere de la electromagneti. Se pare ca-s mizerabile sau nu fac contact cum trebuie. Acolo sînt daca nu ma însel niste comitatoare mici, care sînt actionate în momentul cînd trage electromagnetul si sint mentinute de acesta în pozitia apasat pt. a închide circuitul de alimentare al electromagnetului. Daca electromagnetul trage si NU se automentine, înseamna ca astea-s duse si nici decum integratele. Astea nu fac alt ceva decît sa dea impulsul de alimentare momentan al electromagnetului si asta face restul.
Chiestie simpla de ELECTRICA (vezi automentinerea unui contactor)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
ciobotea shahin



Conectat la: 21 Apr 2007
Mesaje: 11
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Dum Apr 22, 2007 1:07 pm    Titlul subiectului: gx 77 Raspunde cu citat (quote)

Sau verifica switch-urile de la palpatoare/intinzatoare de banda, zi-le cum vrei. Poate mag-ul tau crede ca n-are banda. E chestie patita de mine.
_________________
Viata e frumoasa.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Dum Apr 22, 2007 2:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si asta poate fi o cauza. Se întîmpla mai ales la zdruncinaturi de transport ca dau tijele care împing contactele peste cap sau trec (sar) în spatele lor (depinde daca limitator închis sau lamela).
Nu mai vorbesc ca GX 77 mai are si ceva curele pe acolo care si astea daca-s duse face pe nebunu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
dany67



Conectat la: 15 Sep 2006
Mesaje: 79
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Apr 22, 2007 3:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Tacanitul care se aude,este de la electromagnetul mic,dispus undeva in spatele volantei dreapta,acesta avand rolul de impinge rola mare dintata sa fie angrenata de volanta stanga,pentru a ridica "loaderul"cu banda pe capete.Electromagnetul cu pricina nu primeste curentul necesar,pentru ca,alimentat separat,i-si face treaba.Adica tacane sanatos si impinge rola dintata spre volanta.Partea proasta e ca nici unul din cei 4 electromagneti nu primeste curent(de exemplu cei doi mari care ar trebui sa ridice fiecare cate o rola presoare pe axul volantelor)sau nu primeste de ajuns.Unul din integrate cred ca e exact pentru ce nu-mi merge mie,comanda electromagnetilor,4 la numar,aceasta fiind ce spun cei de la"alldatasheet.com"ca face integratul:(HD14042B, Quadruple Latch, Hitachi Semiconductor).Magul e luat de curand(2zile),nu intrebati cu cat,stiam ca e defect,dar nu arata a fi "frecat",in schimb e din state,deci pe 110volti,si probabil un om de bine l-a "probat" la noi,pe 220v,pentru ca sigurantele erau "contrafacute"cu lita.Le-am schimbat cu cele care trebuia,sursa am masurat-o,are 4 punti redresoare,si fiecare scoate tensiunea care e notata pe cablaj,insa una din ele(din tensiuni)scade cand apas orice comanda care necesita electromagnet.Si m-am gandit ca daca electromagnetul alimentat separat merge,atunci de vina e ori integratul ce-l comanda,ori ceva tranzistori de pe acolo(care nu sunt putini deloc).Va multumesc mult pentru raspunsuri,si daca mai aveti ceva idei le astept cu interes.Partea cea mai nasoala e ca nu am o carte de service la el,si am vazut pe Ebay,dar sa va spun sincer nu mai am bani,si asa am avut show cu soata.Salutari.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bobo69



Conectat la: 05 Ian 2006
Mesaje: 11
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Apr 22, 2007 5:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Akai GX77
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dany67



Conectat la: 15 Sep 2006
Mesaje: 79
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Apr 23, 2007 6:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc mult de tot,esti mare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
alladdin321



Conectat la: 08 Apr 2004
Mesaje: 208
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Mar Apr 24, 2007 12:15 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu nu cred ca e integratul.... acum ca ai si schema.....nu se poate sa nu-i dai de cap.... tre sa fie ceva pe o alimentare SIGUR..... oricum e bine ca nu e procesorul dus (am inteles ca ia comenzile)..... Bafta multa si sa ne spui si noua ce ai gasit dus ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dany67



Conectat la: 15 Sep 2006
Mesaje: 79
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Apr 28, 2007 8:02 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salutare,lume buna.Am facut Akai-ul.Aseara pe la ora 23,nemernicul a iesit la iveala:TR 38=2SB605,mic,urat si negru.Bucurie mare,ce sa zic,acum nu stiu daca traful de 120V pe care o sa-l fac,sa fie"extern"sau "intern".
Se aude bine bine,si parca nu-mi vine sa cred cum o banda de exemplu,luata de prin Vitan,si trasa cred de astia de pe la Radioprogresul,prin '80,cu lista aia batuta la masina,poate sa sune in felul acesta.MAGIC!Va multumesc pentru ajutor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
alladdin321



Conectat la: 08 Apr 2004
Mesaje: 208
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Dum Apr 29, 2007 1:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bravo! De azi in sfarsit te poti lauda ca ai un mag Akai GX-77 functional! Cat despre performante, asta este, magurile au fost tot timpul TOP, pacat ca nu mai exista benzi noi..... Am facut si eu teste pe tot felul de benzi , mai bune , mai proaste si am ajuns la concluzia ca o banda trasa o data, la o a doua imprimare nu mai iese ca si cum ai trage pe o banda noua !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Dum Apr 29, 2007 3:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@ alladdin321

De cîte ori să-ți mai repet că există benzi noi în comerț suficiente? Laughing
Am pus deja linck-urile aici de "n" ori de m-am plictisit eu deja.

Să ți le mai pun odată?
Ia de aici:

http://www.darklab-magnetics.de/darklab_webshop/index.htm

Vezi linck-urile Bänder RMG și Bänder ZONAL

Ar mai și BLUTHARD aici:

http://www.bluthard.de/preise/analogetontraeger/leitseiteanalogertontraeger.htm

Sari cu monetaru, ce mai stai și magurile tale fac chief de bucurie cu materialul ăsta!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
alladdin321



Conectat la: 08 Apr 2004
Mesaje: 208
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Lun Apr 30, 2007 10:04 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De acord cu tine Einar , dar sunt 2 aspecte :
1- in Romania nu mai aduce NIMENI benzi de magnetofon
2- sunt enorm de scumpe comparativ cu alte medii de stocare a informatiei - si din cauza asta nu se aduc in tara
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Lun Apr 30, 2007 10:47 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@ alladdin321

Da. Sînt foarte de acord cu tine dar un Vintagist înrăit care se respectă, decît să cumpere gunoaie de pe ebay, face ceva economii și-și ia cîteva benzi serioase, noi pt. a avea cel puțin posibilitatea de a testa (vedea) ce pot sculele dacă l-e dai "mîncare proaspătă", așa cum trebuie.

Un comerciant care vrea să vîndă așa ceva în RO, cu siguranță nu merge la BLUTHARD sau la DARCLAB ci ia legătura direct cu RMG deoarece are alte prețuri (de reseller) și cumpără En-Gro și nu cu bucata la pipetă. E o diferență.

Dacă de ex. TU ca vintagist vrei să comercializezi așa ceva și ai capital de start, mergi la RMG și tratezi cu ei prețul:

http://www.rmgi.nl/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
alladdin321



Conectat la: 08 Apr 2004
Mesaje: 208
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Vin Mai 04, 2007 1:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Revin cu o intrebare pe care de mult timp aveam de gand sa o pun pe acest forum - asta dupa ce am citit o groaza de mesaje....
Intrebarea mea este : de ce este asa de mare pretul unei benzi de magnetofon fata de orice alt suport de informatie? Nu vreau sa compar pretul unei benzi cu cel al unui DVD sau CD blanc dar ma intreb daca nu este totusi mult exagerat fata de posibilitatile lor tehnice din zilele noastre , avand in vedere ca practic ei nu mai au de amortizat instalatii si echipamente (acestea fiind tot cele ale Ampex si BASF , Agfa ....). DECI , concret, de ce este asa de scumpa o banda? - ce mari formule , ce materiale "scumpe" pun ei in banda aia de o vand asa de scump? Nu cumva se practica asa-zisul fenomen "monopol" - stiind ca nu se mai gasesc benzi noi si astfel se umfla preturile? Asta mi se pare mie cam ciudat in legatura cu benzile de mag .... hai un 10euro/banda cel mult , ar fi mers (pt o banda profi , de 26, cu rola cu tot).... dar sa ceri 40 - 50 .... deja e exagerat .... parerea mea! Nu vreau sa supar pe nimeni , am deschis un subiect, poate s-a mai scris despre asta , consider ca adevaratul motiv al ingroparii magnetofonului ca aparat de inregistrare - redare al sunetului este chiar disparitia de pe piata al benzilor si scumpirea lor exagerata - in asa fel incat folosirea acestor aparate sa nu mai fie convenabila .
Astept raspunsuri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Vin Mai 04, 2007 2:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

la întrebarea asta poti sa-ti raspunzi si singur.

Un Produs, cu cît se vinde mai mult, cu atît se produce mai mult. Ca atare materialele folosite în productie se cumpara în cantita mult mai mare si se primesc o serie de reducri la achizitionare.

La asta se mai adauga procedura de productie. Nu poti compara productia unei benzi cu rola cu tot cu productia unui CD / DVD.
cu materialul PLASTI utilizat pt a produce 1100 metri de celuloid suportul unei benzi, creezi cel putin 3 DVD-uri ca suport, nu mai vorbesc de plastic-ul pt. rola de 18 sau de 26 din care mai scoti vreo 10 CD / DVD ca suort cu cutie cu tot (Slimmcase).
Mai discutam si de o rola de aluminiu de 26 eloxat, din asta faci LEJER carcasa unui DVD Player ca volum de material.

Deci caluceaza potentialul (investitie material / randament - rentabilitate) tinînd cont de cantitatea vandabila pe piata ca ex. în un an (cîte CD /DVD se vînd si cîte benzi). Raportul este de 1: 100.000
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
Pagina 1 din 5

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community