FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Recomandare sistem audio, pt o cabana la munte
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Pro Audio
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
kewlya



Conectat la: 01 Oct 2007
Mesaje: 6

MesajTrimis: Lun Oct 01, 2007 2:49 am    Titlul subiectului: Recomandare sistem audio, pt o cabana la munte Raspunde cu citat (quote)

Doresc sa imi cumpar un sistem audio mai profesional pt cabana mea de la munte, momentan am doar un home cinema care nu ma mai multumeste. Muzica o vreau pt. chefurile care vor avea loc acolo,deci trebuie sa fie ceva puternic si clar.
In principiu, vreau sa cumpar un calculator mai slab pt muzica Mp3, o statie si 4 boxe. Ce scule imi recomandati pt o camera de aprox 25mp2? eu sunt total paralel cu sculele de muzica. Pretul sa fie undeva la 40 milioane, dar astept si sugestii cu variante mai scumpe sau mai ieftine, sau variante doar cu 2 boxe. multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Oct 01, 2007 2:49 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Serby



Conectat la: 01 Feb 2004
Mesaje: 1436
Locatie: Kronstadt

MesajTrimis: Lun Oct 01, 2007 9:36 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.nextech.ro/

Recomandarea mea e sa iti cumperi niste boxe Pro + un amplificator Ecler. Pentru chefuri, cred ca sunt cea mai buna solutie. Raportul spl/bani este mult mai avatajos la sculele pro Laughing decat la cele hi-fi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rares



Conectat la: 23 Mar 2006
Mesaje: 459
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Oct 01, 2007 10:35 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Parerea mea e ca nu vei putea scoate totul din niste boxe profesionale in acel spatiu mic (25m patrati). Am ascultat cu mai multe ocazii boxe profesionale in incaperi asa mici si rezultatele nu au fost pe masura (basul lipsea cu desavarire). Boxele profesionale sunt facute sa presteze in spatii mari. Poate ca vei gasi ceea ce ai tu nevoie dar costurile vor fi foarte mari.

Ai putea sa tragi un ochi la Cerwin Vega gama Home Audio seriile VE si CLS.

http://www.youtube.com/watch?v=JENLD28_fuk&mode=related&search=

_________________
Pioneer A-757 + Pioneer F-757 + Cerwin Vega VE-12 + Pioneer DV-600 + Panasonic 42PV80 + Logitech Z-5500
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Sharky



Conectat la: 10 Apr 2005
Mesaje: 638
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Lun Oct 01, 2007 10:57 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

rares, cate boxe profesionale ai ascultat, care erau acelea, ai incercat diferite amplasamente, ai mai ascultat si alte boxe in acelasi spatiu?
Eu am ascultat destul boxe pro in spatii mici. Simteam cum ma loveste basul si cum mi se misca parul fara urma de huruiala in sunet. E drept ca unii interpreteaza lipsa baraielilor ca lipsa de bas, poate de aceea sunt nemultumiti.

Si eu sunt de aceeasi parere cu Serby, boxe pt chef = boxe de sonorizari. Cele pt casa in general sunt prea amarate, iar cele capabile sunt prea scumpe.

_________________
????!!??!!?!?!?!??
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Rares



Conectat la: 23 Mar 2006
Mesaje: 459
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Oct 01, 2007 11:38 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sharky
Citat:
Simteam cum ma loveste basul si cum mi se misca parul


Putere, SPL, Kick la greu, dar bas audibil canci. Atunci cand am scos boxele afara situatia s-a schimbat complet, a inceput deodata sa se auda muzica.
Boxele pro nu sunt destinate spatiilor mici asa cum nici subwooferele auto nu sunt destinate spatiilor mari.
E adevarat ca exista si difuzoare profesionale mai mici si capabile sa coboare mult in frecventa, dar acestea au niste preturi foarte mari.

Eu as zice ca Cerwin Vega seria CLS sunt facute exact pentru ceea ce kewlya are nevoie.
Ca amplificator, tot pe un Ecler as merge si eu Smile

_________________
Pioneer A-757 + Pioneer F-757 + Cerwin Vega VE-12 + Pioneer DV-600 + Panasonic 42PV80 + Logitech Z-5500
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Serby



Conectat la: 01 Feb 2004
Mesaje: 1436
Locatie: Kronstadt

MesajTrimis: Lun Oct 01, 2007 2:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

copy/paste link >http://www.smartbuy.ro/product--cls-15_(black)_(o_bucata)--146583.html< 2 bucati cred ca ajung. Pentru Mp3-uri si chefuri sunt arhisuficiente Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kewlya



Conectat la: 01 Oct 2007
Mesaje: 6

MesajTrimis: Lun Oct 01, 2007 5:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mersi pt raspunsuri, am mai citit despre Cerwin Vega CLS si se pare ca sunt un bestbuy pt cea ce vreau eu. acuma ce amplificator sa imi iau, Ecler am auzit si eu ca sunt foarte bune, dar de care? ca am vazut si cu 38 milioane bucata si cu 9 milioane.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Lun Oct 01, 2007 5:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cum ai o constructie (probabil) din lemn, la o "solutie americana" adica "in_wall" nu te-ai gandit Question
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
kewlya



Conectat la: 01 Oct 2007
Mesaje: 6

MesajTrimis: Lun Oct 01, 2007 5:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sorin6 a scris:
Cum ai o constructie (probabil) din lemn, la o "solutie americana" adica "in_wall" nu te-ai gandit Question


nu, pt ca vara cand e cald si mai tragem cate un chef, stam afara la foc si vreau mobilitate la boxe, sa le pot scoate pe geam/afara
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kewlya



Conectat la: 01 Oct 2007
Mesaje: 6

MesajTrimis: Joi Oct 04, 2007 9:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

deci ce statie imi recomandati pt 2-4 boxe cerwin vega cls ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Serby



Conectat la: 01 Feb 2004
Mesaje: 1436
Locatie: Kronstadt

MesajTrimis: Joi Oct 04, 2007 9:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Doua boxe sunt arhisuficiente. Un amplificator Ecler entry level 2*200w@8 ohmi - 1300 RON cred ca va fi arhisuficient.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kewlya



Conectat la: 01 Oct 2007
Mesaje: 6

MesajTrimis: Joi Oct 04, 2007 11:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Serby a scris:
Doua boxe sunt arhisuficiente. Un amplificator Ecler entry level 2*200w@8 ohmi - 1300 RON cred ca va fi arhisuficient.


multumesc. am sa merg pe varianta 2 boxe + amplificatorul + un calculator pt mp3. am sa postez impresii dupa ce le cumpar si montez.
si cum spunea un prieten dupa ce se imbata " sa inceapa chefu' " Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kewlya



Conectat la: 01 Oct 2007
Mesaje: 6

MesajTrimis: Joi Noi 29, 2007 2:28 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Serby a scris:
Doua boxe sunt arhisuficiente. Un amplificator Ecler entry level 2*200w@8 ohmi - 1300 RON cred ca va fi arhisuficient.


am revenit, abia acuma am cumparat boxele ca am avut o mica urgenta financiara. deci am luat boxele de pe neomax.ro, mai ramane amplif-ul.
poti sa imi dai un link te rog cu Ecler-ul care mi l-ai recomandat la 1300 ron. eu tot ce am gasit pe net este Ecler XPA5000 la 1650 ron. este bun pt boxele mele? am cumparat Cerwin Vega CLS-15-Black 15'' 3-way Tower 26Hz-20kHz 400W 94dB
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marianneamtu



Conectat la: 11 Dec 2007
Mesaje: 6

MesajTrimis: Mar Dec 11, 2007 3:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

iti propui sa faci nunti, botezuri etc...sau doar pentru atmosfera turistilor vrei sistem?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Sharky



Conectat la: 10 Apr 2005
Mesaje: 638
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar Dec 11, 2007 9:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rares a scris:

Putere, SPL, Kick la greu, dar bas audibil canci. Atunci cand am scos boxele afara situatia s-a schimbat complet, a inceput deodata sa se auda muzica.
Boxele pro nu sunt destinate spatiilor mici asa cum nici subwooferele auto nu sunt destinate spatiilor mari.


ASta e o concluzie trasa de par rezultata dintr-un rationament gresit.
In general lumea e obisnuita cu prea mult bas audibil(mai bine zis huruiala, bubuiala, distorsiuni) si cand aude un sunet mai curat intreaba unde a disparut basul.

Evident gusturile nu se discuta, iar daca boxele CW se potrivesc cu asteptarile lui kewlya atunci eu unul ii urez sa le foloseasca sanatos.
Pt boxele tale poti folosi si amplifuri mai ieftine gen phonic max2500 sau behringer ep2500. Performantele sunt destul de bune avand in vedere pretul mic.

_________________
????!!??!!?!?!?!??
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Pro Audio Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community