FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Rugaminte: Pareri despre B&W seria 600
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
goodolddog



Conectat la: 04 Mai 2004
Mesaje: 2058

MesajTrimis: Sam Aug 07, 2004 2:25 pm    Titlul subiectului: Rugaminte: Pareri despre B&W seria 600 Raspunde cu citat (quote)

Nu ma decid inca daca sa-l postez pe Home Theater sau pe Stereophile - asa ca o sa-l pun aici. Sper sa aiba "vizibilitate" ... Rolling Eyes

Dragii moshului,
apelez la voi cu o rugaminte personala: cindva in viitorul relativ apropiat (desi nu mai dau pronosticuri ca sunt mancat) o sa reusesc (sper) sa-mi termin casa si sa ma mut. Ocazie cu care am planificat ca prin septembrie sa inchei campania de cautare/achizitie pentru un set de boxe surround (minim 5.1). Am deja o varianta ascultata si pe care as agrea-o imediat daca nu ar "trage" putin de buget si daca nu ar implica utilizarea simultana a lanturilor de amplificare stereo si multichannel. Pentru comparatie - si deci ca alternativa - o sa-mi planific si o auditie de B&W seria 600 si anume:
602 S3 pentru front-uri
600 S3 pentru sateliti (cel putin SR+SL, poate si SRB+SLB)
LCR600 S3 centru
ASW 675 sub

Amplificarea multichannel urmeaza a fi dusa de un DSP-Z9 (rating minim 170W RMS/canal in 8ohm, cert. THX in 8 si 6 ohm), front-urile urmeaza a fi pozitionate bookshelf pe peretele frontal iar satelitii pe pereti (nu pot altfel din pacate). Camera are 4.85m frontal x 4.25m adancime, peretele din fata si lateralii nu au nici un fel de deschideri in ei, in spate camera e complet deschisa catre o sala mai mare care o bareaza ca un T, cu inca 4m adincime pe o latime de 8m). Pozitia de ascultare e la aproximativ 3.75 m de peretele frontal. Boxele surround urmeaza a fi asezate la o inaltime pe care o voi determina prin incercari (bazat pe experienta de pina acum probabil vor fi deasupra capului utilizatorului, cu o foarte usoara inclinare in jos si cu toe-in catre pozitia de ascultare). Latura triunghiului frontal de pozitionare va fi deci undeva peste 3 m dar maxim 3.5m. De regula ascult tare, dar cind e prezenta toata familia mai moderez din decibeli Wink

Sistemul va fi folosit si la filme, dar mai ales la muzica (DVD DTS/DD, DVD-A, SACD) - cred ca minim 2/3 din timp. Daca merg pe aceasta varianta sau una similara, sistemul stereo ramine complet separat de cel multicanal si practic cam din cauza asta analizez si aceasta solutie.

Stiu ca unii dintre voi folosesc 602 S3 (cu precadere in sisteme stereo) - le-am si vazut, respectiv ascultat sporadic pe la unii Wink .

Deoarece nu am ascultat corespunzator aceste incinte, v-as adresa rugamintea de a-mi impartasi parerea voastra despre ele si celelalte mentionate - eventual variante. M-ar bucura sa ma duc sa ascult inarmat cu hint-urile voastre care in mod cert vor fi utile.

Multumiri anticipate. Bow Down
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Aug 07, 2004 2:25 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Scorpion



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 327
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Aug 07, 2004 5:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sistemul meu este asemanator : 602 pe fata, 601 pe spate, 60 centru.
Pot sa spun ca sunt foarte multumit de ele atat la filme cat si la muzica.

Modelul 602 are un bas bun si a facut fata la tot ce i-am dat sa cante.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
goodolddog



Conectat la: 04 Mai 2004
Mesaje: 2058

MesajTrimis: Sam Aug 07, 2004 5:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@Scorpion: 10x. Cu ce le amplifici?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Aug 07, 2004 5:47 pm    Titlul subiectului: Re: Rugaminte: Pareri despre B&W seria 600 Raspunde cu citat (quote)

goodolddog a scris:
dar mai ales la muzica (DVD DTS/DD, DVD-A, SACD) - cred ca minim 2/3 din timp

Sugestia mea e sa mergi pe toate canalele cu acelasi fel de boxe. Si daca tot ai sub, poti linistit sa folosesti 601. Eu le folosesc pe un sistem stereo si parerea mea e ca isi fac treaba destul de bine in camera in care ascult (~20 mp). Problema e ca trebuie musai asezate pe standuri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
goodolddog



Conectat la: 04 Mai 2004
Mesaje: 2058

MesajTrimis: Sam Aug 07, 2004 6:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Life sucks ... Crying or Very sad
- perfect de acord cu 4 identice, numai sa le pot aranja cit de cit decent ceea ce deocamdata nu vad cum Sad
- greu de impacat si capra si varza ... la surround nu prea pot sa le pun pe standuri pentru ca spatiul nu permite ... pe fata nici vorba ca intru in conflict cu aranjamentul floorstanderelor de pe sistemul stereo ... Sad
The abovementioned life is also a bitch ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Scorpion



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 327
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Aug 07, 2004 7:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ca receiver am un Onkyo 501E care se impaca foarte bine cu ele.
DIferenta de pret nu e mare intre B&W 600 si 601 asa ca ti le recomand pe acesta din urma
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Bogdan



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 1253
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Aug 07, 2004 7:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si eu zic ca 601 sau 602 sunt o alegere foarte buna pentru home theater. Mai ales cuplate cu un subwoofer. Singura preoblema e ecranajul magnetic (au un cap magnetic f.f. mare - afecteaza CRT-ul de la peste 1m distanta. cel putin la 9NT-urile pe care le-am avut) .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 09, 2004 9:17 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bogdan a scris:
Singura preoblema e ecranajul magnetic (au un cap magnetic f.f. mare - afecteaza CRT-ul de la peste 1m distanta. cel putin la 9NT-urile pe care le-am avut) .
Ale mele stau cam la 35 cm de lateralele TV-ului si nu par sa-l afecteze in vreun fel ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Jack



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 754
Locatie: RO/ Str Gen Ion Dragalina nr3

MesajTrimis: Joi Aug 19, 2004 4:52 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cu riscul de a va plictisi, eu nu prea simpatizez B&W Sad Confused ; de ce nu vorbeste nimeni de JMLab de exemplu, ca sa nu zic de boxele ce le aduc eu(pe linga ca inca nu sunt prea cunoscute, as pute fi prea subiectiv, dar intre Focal si B&W nu am nici un interes de buzines)... De ce s-a creat o asemenea aura in jurul B&W si Dynaudio, restul sunt total ignorate? Focal-JMLab este un brand care in momentul de fata face cea mai buna boxa a lumii (Grande Utopia Berilium).... As fi superincintat ca cineva sa aduca niste argumente pertinente " dece B&W si nu Focal (de exemplu)" ca sa vorbim la nivel inalt (se stie ca rivalitatea este acerba intre cele doua companii, care de-altfel abordeaza total diferit sunetul). Fara sa vreau sa supar fanii B&W, totusi as aprecia daca cineva ar reusii sa "demoleze" Focalul in favoarea B&W, bineinteles cu argumente solide (nu de marketing) Wink . Eu am ascultat tot ce se poate de la ambii, si balanta inclina 100% spre Focal ( nu vreau sa va mai plictisesc cu povestea cu nazalizarea si gituirea de la B&W, am scris destul despre ele), pe de alta parte ma ghidez dupa cum suna muzica "live", si cred ca stiu asta , am cintat citiva ani (mai bine zis am batut la tobe), si am avut in componenta si sax si pian, punctul nevralgic la B&W..... Sa nu mai vorbim de pleznitura batului de toba pe membrana (mai ale toba mica, care de multe ori trebuie sa aiba sunet de stcla sparta )
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Zamby



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 749
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Aug 19, 2004 7:20 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca e sa o luam teoretic, plecam de la mix-ul de marketing si folosim conceptul celor 4P: Produs, Pozitie, Pret si Promovare.

Produs: B&W, mai cunoscut pe piata din Romania, exista un folclor audiofil destul de bine inradacinat despre calitatea acestor produse, oricine a vazut Nautilus-ul cred ca si-a dorit in sinea lui sa posede o pereche.
Pozitie: B&W, exista un distribuitor care-si face destul de bine treaba in Romania
Pret: pretul din Ro este ceva mai mic decat pretul de afara la produsele noi, ceea ce le confera un grad sporit de atractie
Promovare: de bine de rau la B&W exista un surogat de promovare: flyere, showroom accesibil cu oameni bine instruiti care te aburesc. Revin la Nautilus, care in sine este o componenta foarte importanta a promovarii la B&W.

Imi permit totusi sa te contrazic intr-o privinta, nu cred ca B&W este chiar atat de popular, pe forum sunt multe referinte la alte marci: Dynaudio, PSB, Dali, JBL, etc.

Personal, am evoluat de la boxe JVC, la Technics, la Infinity si la apoi la B&W. Dupa ce am ascultat de curand Dynaudio, mi-am spus ca trebuie sa-mi schimb boxele B&W, de care in fond sunt destul de multumit raportat la pretul platit pe ele si cum se comporta in sistem. Sper sa ajung in Arad sa ascult si boxele aduse de tine, care cel putin la nivel de specificatii sunt extrem de interesante, dar le lipseste componenta "Pozitie" din mix-ul de marketing, care se refera la modul in care ajung la un posibil client.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul MSN Messenger
puf



Conectat la: 07 Dec 2003
Mesaje: 1537
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Joi Aug 19, 2004 8:49 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bine spus Jack si mie imi plac mult mai mult JM Lab decit B&W ,boxele franceze au ceva aparte un sunet cald basul profund ,rapid ,elastic medii expresive si inalte super fine, transparente cu o dinamica excelenta fara a suna niciodata agresiv sau obositor.De cealalta parte boxele engleze au exagerat de multe detalii in zona mediilor si a inaltelor ,basul e cam aspru in unele sisteme putind suna strident si obositor .Comparatia este relativa si depinde de gustul personal .
Eu sigur as cumpara JMLab ca upgrade la boxele mele cu toate ca as dori sa ascult si Sonus Faber ,cred ca si boxele aste italiene au ceva de spus.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Bogdan



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 1253
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Aug 19, 2004 10:26 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Goodolddog: te sfatuiesc sa vorbesti cu cei de la Luxtone sa-ti incropeasca un sistem cum vrei tu, apoi te duci si-l asculti. Daca-ti place - e bine, daca nu (desi ma indoiesc) iar e bine - macar te-ai lamurit.
Lasand Grand Utopia la o parte, JM LAB nu prea au sanse in fata Dynaudio (neutralitate, viteza).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
goodolddog



Conectat la: 04 Mai 2004
Mesaje: 2058

MesajTrimis: Joi Aug 19, 2004 10:26 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Fratilor, orice sugestie este mai mult decit binevenita. Eu unul, desi am o parere buna despre B&W, nu cred ca pot fi numit "fan" al marcii. Restrictiile pe care le am in prezent sunt mai mult de pozitionare si mai putin de marca. Dupa cum am scris B&W 600 sunt o alternativa.

Va rog sa ma credeti ca sunt deschis la a analiza si alte posibilitati, mai ales ca trebuie sa ma decid destul de repede (dar nu urgent).

Va ramin dator pentru orice sugestii - atentie insa - am nevoie de boxe bookshelf (NU pe standuri) - sau ideal care sa se poata monta pe perete - adica proiectate sa fie folosite asa.

Inca o data multumesc anticipat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Bogdan



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 1253
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Aug 19, 2004 10:32 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dynaudio are boxe care se pot pune pe perete si chiar si in-wall . Chiar se specifica faptul ca le poti pune pe raft la unele modele. Cred ca si Audience 42 sunt suficiente pentru ce-ti trebuie, problema e cu ce amplificare merg ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
goodolddog



Conectat la: 04 Mai 2004
Mesaje: 2058

MesajTrimis: Joi Aug 19, 2004 10:44 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De la Dynaudio am deja 2 variante (Audience si Contour).
La Audience, de la 52 in jos exista posibilitatea montarii pe niste wall-bracket-uri care se pot comanda tot la ei. 42W e front-ported si e facuta sa fie pusa pe zid.
La Luxtone am vorbit deja, o sa ma duc la inceputul lui sept.
Dar ma gandesc sa nu fiu chiar atit de restrictiv. La urma urmei, sunt (extrem de) multe modele pe care nu le-am ascultat niciodata ... si mi se pare o decizie importanta, mai ales ca o sa si coste ceva bani ...

De aceea va multumesc pentru orice sugestie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 1 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community