FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Metal
Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
butch



Conectat la: 08 Noi 2004
Mesaje: 1597
Locatie: in canal, la un aurolac

MesajTrimis: Vin Oct 26, 2007 6:22 pm    Titlul subiectului: Metal Raspunde cu citat (quote)

Gata, fac o pauza cu muzica de pussies. Prea mult jazz si new-age prosteste omul. Hai sa discutam despre drujbe.
E muzica pe care o ascultam la o virsta entuziasta. A trecut timpul, s-au largit gusturile, dar si entuziasmul s-a micsorat.
Vreau sa-mi amintesc de vremea aia.

_________________
"[...] sufletele fragile, de lebede ranite, ale audiofililor romani"
(un clasic in viata)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Oct 26, 2007 6:22 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
lugano



Conectat la: 21 Mai 2007
Mesaje: 888
Locatie: Unde trebuie

MesajTrimis: Vin Oct 26, 2007 7:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Moaie undita in mosh pit-ul de informatii oferite de morrison la stiri, ai acolo vinatai pentru toate gusturile...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
butch



Conectat la: 08 Noi 2004
Mesaje: 1597
Locatie: in canal, la un aurolac

MesajTrimis: Vin Oct 26, 2007 7:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Boring. Nu ma intereseaza noutatile, metalul a cam murit in jur de 1995, ce se face acum e mai mult simbolic. Voiam mai mult un remember.
_________________
"[...] sufletele fragile, de lebede ranite, ale audiofililor romani"
(un clasic in viata)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
butch



Conectat la: 08 Noi 2004
Mesaje: 1597
Locatie: in canal, la un aurolac

MesajTrimis: Vin Oct 26, 2007 7:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ca sa fiu inteles: nu m-as duce momentan la un concert de gen (nu ma mai amuza atmosfera), si nici n-as mai cumpara muzica, pentru ca ma lasa rece. Am cunoscuti care inca mai sint 'pe val' cu noutatile, mie mi se par blocati intr-o faza.
Totusi a fost o perioada cind era misto.

_________________
"[...] sufletele fragile, de lebede ranite, ale audiofililor romani"
(un clasic in viata)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminnichitov



Conectat la: 03 Mar 2004
Mesaje: 490
Locatie: Sibiu

MesajTrimis: Vin Oct 26, 2007 10:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

butch a scris:
Am cunoscuti care inca mai sint 'pe val' cu noutatile, mie mi se par blocati intr-o faza.
Totusi a fost o perioada cind era misto.


la ce gen de metal te referi???

_________________
Maneaua-i rupta din rai!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Oct 26, 2007 10:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Io continui sa ascult metal,fara sa ma consider blocat. Twisted Evil Merg la concerte de metal,fara sa ma consider blocat. Twisted Evil Pe langa metal ascult si jazz,progresiv,new wave,alternativ,punk,muzica clasica (fara tenori Very Happy ),blues in 3 masuri,uneori pop,uneori muzica irlandeza,etc...Metalul are un loc anume in sufletul meu de care nu vreau sa uit niciodata.
_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mjr



Conectat la: 29 Aug 2007
Mesaje: 240
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Sam Oct 27, 2007 9:10 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La concerte de metal n-am mai fost, ce-i drept, de ceva vreme. Nici multe chestii noi n-am cumparat. Este intr-adevar un procent mare din muzica asta, care acum multi ani mi-a placut enorm, dar care acum ma lasa rece.

Cu toate astea, sunt totusi destule compozitii semnate Iron Maiden, Metallica, Megadeth, Savatage etc etc... care pur si simplu nu te pot lasa rece. Sunt prea bine scrise, indiferent cata vreme a trecut peste ele.

Desi si la mine aria preferintelor muzicale s-a largit foarte mult, si eu sunt din categoria celor pentru care metalul are un loc bine definit in suflet.

Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
butch



Conectat la: 08 Noi 2004
Mesaje: 1597
Locatie: in canal, la un aurolac

MesajTrimis: Sam Oct 27, 2007 2:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cosminnichitov a scris:
butch a scris:
Am cunoscuti care inca mai sint 'pe val' cu noutatile, mie mi se par blocati intr-o faza.
Totusi a fost o perioada cind era misto.


la ce gen de metal te referi???

Adica?
Eu m-am invirtit prin zona thrash, speed, heavy/power, death-metal. Nu mi-au placut, cu foarte putine exceptii: black metalul (gen care pacatuieste prin stereotipie, si care sufera tare la capitolul compozitie), gothicul (idem), si atrocitatile gen grind-core (zgomot 100%).
Formatia numarul 1 in metalul extrem pt. mine a ramas Death. Chuck Schuldiner stia sa faca cu o chitara niste chestii pe care nu le-am auzit nicaieri altundeva. Parerea mea este ca era la un nivel compozitional care depaseste cam tot ce am auzit in metal (incluzind formatii de heavy/power/etc). Tehnic mi-e greu sa spun pentru ca nu sint chitarist, dar niciodata n-a primat pt. mine partea tehnica in apreciere. E pacat c-a murit pt. ca sint convins ca mai avea multe idee care n-au ajuns pe banda.
Raminind la metalul extrem dar remarcabil compozitional mi-au mai placut Carcass (perioada Heartwork si Swansong), Gorefest - formatie olandeza mai putin populara dar cu un chitarist care mi-a placut foarte mult, solo-uri care aduc mai mult a rock clasic dar foarte bine integrate in muzica - de ascultat Erase si Soul Survivor, Morbid Angel - sectie ritmica ceas.

Chestii mai putin extreme care-mi vin rapid in minte - Annihilator - Jeff Waters e alt tip meserias intr-ale chitarei. Mekong Delta - un gen putin practicat numit techno-thrash. Coroner, Cacophony, Cynic.

Ce se intimpla acum pe scena metal ma lasa total rece, cu toate ca am manifestat bunavointa. Observ aparitia unui stil generic numit 'melodic metal'. Nu prea mi-e clar ce inseamna, pt. ca metalul a fost asa de la inceput, doar ca nu avea nevoie de sitetizatoare, voci stereotipe de gagici, coruri, si alte dulcegarii.
De gustibus.

_________________
"[...] sufletele fragile, de lebede ranite, ale audiofililor romani"
(un clasic in viata)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminnichitov



Conectat la: 03 Mar 2004
Mesaje: 490
Locatie: Sibiu

MesajTrimis: Sam Oct 27, 2007 3:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ma gandeam eu ca aria death te-ncanta!

ce-i drept, nu mai ascult foarte mult metal in ultima vreme, dar cand pun un disc imi aduce aminte de lucruri placute!
Lacrimosa, Therion, Haggard, My Dying Bride - dintre cei mai melodiosi, sau Wyrd, Wigrid, genul Burzum in general, sunt trupe care-mi plac.
mai sunt ceva trupe din zona Rusiei, Ucrainei, etc care au un folk metal bun. Temnozor, care a concertat la Sibiu in acest an, sau Arkona, care va concerta la Iasi luna viitoare sunt trupe care inca merita atentie.
si sa nu-i uitam pe cei de la Negura Bunget, ca-s de-ai nostrii, care pe langa muzica si versuri isi dau silinta si la capitolul sound

respecte

_________________
Maneaua-i rupta din rai!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
butch



Conectat la: 08 Noi 2004
Mesaje: 1597
Locatie: in canal, la un aurolac

MesajTrimis: Sam Oct 27, 2007 3:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Metalul made in Romania ma lasa total rece. Dar rece de rece.
Cel mult efortul e de apreciat.

_________________
"[...] sufletele fragile, de lebede ranite, ale audiofililor romani"
(un clasic in viata)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Sam Oct 27, 2007 8:24 pm    Titlul subiectului: Re: Metal Raspunde cu citat (quote)

butch a scris:
Gata, fac o pauza cu muzica de pussies.


Era timpul! Twisted Evil

Zilele astea nu ascult decat Strapping Young Lad - ALIEN. Fuck everything else! Monumental! O capodopera de referinta in istoria umanitatii. L-as recomanda, da' nu prea am cui pe forumu' asta. Macar pentru productie. Industrial trash.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
butch



Conectat la: 08 Noi 2004
Mesaje: 1597
Locatie: in canal, la un aurolac

MesajTrimis: Sam Oct 27, 2007 9:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Zgomotosi flacaii astia. Eu am ascultat doar un album mai vechi cu ei.
Btw, pe albumul respectiv era la baterie Gene Hoglan - fost si la Death.

_________________
"[...] sufletele fragile, de lebede ranite, ale audiofililor romani"
(un clasic in viata)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cinkin



Conectat la: 13 Mar 2005
Mesaje: 35
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Sam Oct 27, 2007 10:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si eu fac parte din valul fiarelor... ma rog am facut. Bun topicul asta! Am bagat in mine mult Overkill ,Therion ,Morbid Angel, Testament, Nine Inch Nails,.... si mai sint nu-mi aduc aminte acu.
Culmea este cum dreaq se impaca rautatile astea cu muzica cealalta si ma refer aici la jaz-rock clasica..... Vad aici ca mai am confrati de suferinta Very Happy

_________________
Music is my life!! This is it.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
butch



Conectat la: 08 Noi 2004
Mesaje: 1597
Locatie: in canal, la un aurolac

MesajTrimis: Dum Oct 28, 2007 12:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cinkin a scris:
Culmea este cum dreaq se impaca rautatile astea cu muzica cealalta si ma refer aici la jaz-rock clasica..... Vad aici ca mai am confrati de suferinta Very Happy

cinkin, permite-mi sa fac o paralela.
Citeodata ai chef de seara romantica, cina intima, treburi socoteli.
Citeodata ai chef sa ^&*$ naibii prima %*#$ pe care pui ochii.

_________________
"[...] sufletele fragile, de lebede ranite, ale audiofililor romani"
(un clasic in viata)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
butch



Conectat la: 08 Noi 2004
Mesaje: 1597
Locatie: in canal, la un aurolac

MesajTrimis: Dum Oct 28, 2007 4:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am ascultat in ultimele zile citeva posturi de radio de pe net, specializate pe metal. Concluzia? Nu pot decit sa-l citez pe Rob Halford (Judas Priest) si sa zic "metal is dead".
Productiile de ultima ora pe care le-am auzit m-au intristat profund, si m-au facut sa simt nevoia sa trag o raita prin casetele din liceu.
Din punct de vedere muzical, nu se intimpla nimic. Am senzatia ca ascult aceeasi piesa over and over and over and over...
Reteta e simpla: sintetizatoare, o voce tip black metal, o voce tip death-metal, eventual o gagicuta, niste coruri, etc. Compozitional: zero barat. Albume scoase pe banda rulanta, cred ca tot procesul de inregistrare dureaza (cel mult) de dimineata pina seara, cu multe pauze de tigara.
Observ ca exista citeva formatii care au lansat un val de epigoni. Una din ele e At the Gates, formatie care la vremea ei a avut ceva de spus, mi-a placut si mie. Dar au generat aparitia in nordul Europei a unei puzderii de grohaitori bezmetici, formatii cu membri de maxim 18 ani, care probabil au absolvit niste cursuri rapide de initiere in minuirea instrumentelor muzicale cu cel mult o saptamina inainte de aparitia pe piata a albumului.
Cu toata parerea de rau, dar nord europenii au facut o mare varza din metal.
Jenant.

_________________
"[...] sufletele fragile, de lebede ranite, ale audiofililor romani"
(un clasic in viata)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Urmatorul
Pagina 1 din 11

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community