FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
ingineri de sunet
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Pro Audio
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
fluffy38



Conectat la: 04 Iun 2006
Mesaje: 789
Locatie: Lugoj

MesajTrimis: Joi Noi 01, 2007 7:42 pm    Titlul subiectului: ingineri de sunet Raspunde cu citat (quote)

Azi m-a intrebat fiu-miu' ceva si nu am stiut sa-i raspund,anume;
Cum poate ajunge cineva inginer de sunet?
Adica,ce trebuie sa studieze,ce scoli trebuie sa urmeze,unde exista asa ceva...etc.
Apreciez orice raspuns,multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Noi 01, 2007 7:42 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
florinfloreanu



Conectat la: 06 Aug 2007
Mesaje: 165
Locatie: slobozia, ialomita

MesajTrimis: Mar Noi 06, 2007 11:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

are nevoie de ceva cunostinte de electronica si ureche muzicala. asta la nivelul amator. se poate integra intr-o trupa rock - pentru practica, poate dj la o discoteca, la un post de radio, ceva. ca sa-si faca mana. nu cred ca exista o scoala speciala pentru asa ceva. eu, lucrand de 14 ani la un post de radio, am fost inclusiv "inginer de sunet" la diverse evenimente live, ca sa nu mai zic de emisia de zi cu zi - acuma, de atata stat cu castile pe cap, m-a cam lasat urechea dreapta listening .
_________________
xxx
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 12, 2007 9:09 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din cate stiu, exista un fel de specializare la Conservator pe partea de sunet - dar sunt f. putine locuri.

Insa, la noi, nu cred nici ca ai nevoie neaparat de aceste studii, nici ca ele iti garanteaza ca vei practica aceasta meserie. E mai degraba o chestie pe care o inveti in practica - totul e sa ai si ocazia.

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Lun Noi 12, 2007 11:14 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Inginerul de sunet trebue sa inteleaga sunetul, in profunzime, inainte de toate.

Este o meserie care nu se prea poate invata in Romania, pentru ca nu exista o scoala specializată. Majoritatea inginerilor de sunet romani sunt calificati la locul de munca, pasiunea acestora pentru muzica fiind catalizatorul acumularii de cunostinte necesare. Si in occident, multi ingineri de sunet sunt autodidacti, iar unii sunt chiar un fel de guru, chiar daca nu au facut o scoala speciala.

De ce este o meserie atat de grea ?
Un inginer de sunet trebuie sa stie si electronica sa aiba idee si de muzica, sa intelega principiile acusticii si sa aiba idee si despre psiho-acustica.
Este o meserie care solicita studii multi disciplinare in domenii fara legatura cu muzica. Inginerul de sunet este nevoit sa faca tot felul de munci ciudate, aparent neimportante, dar de care depinde totul.

Stiinta de carte nu este o garantie a succesului. Teoria este vitala dar punera in aplicare este si mai vitala.
Inginerul de sunet ar trebui sa aiba si un suflet de artist, sa aiba sange rece si capacitatea de a gandi logic, in conditii de stres maxim.

Nu este o meserie usoara si nici foarte apreciata in tara noastra, cel putin acum, in momentul de fata, dar odata cu trecerea timpului, este posibil ca perceptia sa se schimbe in bine.

Cine vrea sa invete aceasta meserie, are talent si dispune de ceva bani, sau se poate imprumuta din banca, ii recomand sa studieze in strainatate, la unul dintre cele mai prestigioase institute de inginerie audio, dupa ce termina o facultate de electronica, in Romania.
Studiile muzicale, chiar si la nivel de principii, sunt foarte utile si il vor ajuta in asimilarea cunostintelor tehnice.

Unul dintre cele mai bune institute de pregatire a inginerilor de sunet din lume, cel mai bine dotat si cu cele mai bune echipamente, facilitati, material didactic, profesori, oportunitati, este acesta:
http://www.sae.edu/


Recomand in special filiala din Londra:
http://www.saeuk.com/london/audio_courses_lon

Londra este capitala muzicii europene, iar cei mai buni muzicieni sunt in UK. A trai un timp in aceasta atmosfera este vital pentru un inginer de sunet care se respecta. Sunt alt fel de cerinte, alte mentalitati si alt mediu.

Acolo se lucreaza cu aparatura de care 99% din "inginerii de sunet" romani nici nu stiu ca exista. Sansa cursantului sa isi formeze urechea dupa un sunet bun este alta, fata de ce ar patimi prin Romania.
Conteaza sa stii cum trebuie sa sune muzica bine inregistrata, inainte sa te apuci a invata despre cum se plamadeste sunetul.


Singura problema ar fi ca dupa ce termina cursurile acestui institut, sansa de a reveni in Romania este infima.

Cine vrea sa asculte si cateva dintre ultimele creatii ale inginerilor de sunet SAE, poate asculta on line :
http://www.sae.edu/?page=site/media&type=Audio#

A se observa personalitatea artistica a fiecaruia, reliefata de felul cum suna inregistrarile lor.

_________________
Ia de la Băsescu ! No Pussy Blues
http://www.youtube.com/watch?v=WuDP7c3Zd8I


Ultima modificare efectuata de catre DNA la Lun Noi 12, 2007 11:32 am, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fluffy38



Conectat la: 04 Iun 2006
Mesaje: 789
Locatie: Lugoj

MesajTrimis: Lun Noi 12, 2007 11:30 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

multumesc tuturor pentru raspunsuri,am inteles cum sta treaba.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
M&M



Conectat la: 02 Mar 2007
Mesaje: 320
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Lun Noi 12, 2007 12:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Este o meserie care nu se prea poate invata in Romania


La Facultatea de Muzica din Cluj exista o materie pe care o fac stiudentii de aici unde ii invata despre studio , despre tratamente acustice ,echipamente si ce insemna acele caracteristici ale lor .

Amicul acesta al meu care e la Muzica mi-a zis ca la sfarsit va trebui sa dea examen in studioul de inregistrari a facultatii .

Tot acest amic al meu imi spunea ca profu care le preda vine de la Bucuresti si ca ar fi unu dintre cei mai buni din tara.

Poate ce spun eu nu insemna neaparat a fi un inginer de sunet cu adevarat dar e un pas si mai interesant e ca proful acela daca mergi la el si ii spui ca esti pasionat de materia lui te primeste la cursuri .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
J.F.Oros



Conectat la: 02 Mai 2003
Mesaje: 95
Locatie: Zalau

MesajTrimis: Lun Noi 12, 2007 2:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

M&M a scris:
La Facultatea de Muzica din Cluj exista o materie pe care o fac stiudentii de aici unde ii invata despre studio , despre tratamente acustice ,echipamente si ce insemna acele caracteristici ale lor .

Amicul acesta al meu care e la Muzica mi-a zis ca la sfarsit va trebui sa dea examen in studioul de inregistrari a facultatii .

Tot acest amic al meu imi spunea ca profu care le preda vine de la Bucuresti si ca ar fi unu dintre cei mai buni din tara.

Este vorba despre cursul de regie de sunet al domnului Alexandru Parlea. Exista un articol unde se pot afla mai multe despre dansul si despre acest curs :
http://pro-audio.ro/interviuri.php?index=119

_________________
Flaviu Oros
inginer acustician
www.JFstudiodesign.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
M&M



Conectat la: 02 Mar 2007
Mesaje: 320
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Lun Noi 12, 2007 10:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

J.F.Oros 100% corect !

Stiam ca lucreaza la Radiodifuziunea Romana dar nu mi-am permis sa o spun daca nu stiam exact cum il cheama .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
ReLLaXX



Conectat la: 08 Mar 2004
Mesaje: 882
Locatie: Bucuresti-Napoca City

MesajTrimis: Mar Noi 13, 2007 6:58 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DNA a scris:


Cine vrea sa asculte si cateva dintre ultimele creatii ale inginerilor de sunet SAE, poate asculta on line :
http://www.sae.edu/?page=site/media&type=Audio#



Cele mai bune proportii (concluzia dictata si de gusturile personale):

Serge Gharibian - Curat

Julian Weir - Curat, aranjament frumos, inalte-percutie o idee prea in fata.

Andrew Edgson - Sombrat, potrivit tipului de muzica, vocea definita si fara efecte inutile (poate putin prea inchisa sus)

Pierre El-Melki - La primul track e frumos ritmul dar vocea e o idee prea in fata. Probabil ca a stabilit proportiile dupa segmentul de inceput, unde vocea e "piano" (si putin prea incarcata de efect). In segmentul urmator vocea devine usor agresiva, secondata si de strings-urile (sintetizate) care se suprapun (in frecventa) cu vocea deja in fata - obositor. La al doilea track, alta viata. Vocea mai sombrata si mai definita, avand mai putin efect, strings-urile in spate si armonie si melodie cu coarde, mai prezente si mult mai potrivite. Se simt (probabil) orele in plus.

Restul nu-mi plac din motive obiective/subiective.


Interesant de aruncat un ochi pe-acolo. Si din cand in cand o ureche.

_________________
Just cruising...

" Tweeterele metalice suna metalic, cele plastice suna plastic iar cele de matase suna matasos" Mdaa...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
fluffy38



Conectat la: 04 Iun 2006
Mesaje: 789
Locatie: Lugoj

MesajTrimis: Vin Noi 16, 2007 11:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@ J.F.Oros multumesc mult!
Stiu ca e devreme dar fiul meu ar vrea sa urmeze intr-un viitor mai indepartat o astfel de meserie. De aceea am deschis acest thread si,sincer,mi-ar place sa-l vad inginer de sunet. Desi are acum doar 14 ani,m-am gandit ca e bine sa ma pregatesc din timp Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
public



Conectat la: 12 Sep 2007
Mesaje: 9
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Noi 24, 2007 10:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

fluffy38, sa nu confuzii ingineria de sunet cu inginer electronist in materie de sunet ??? Nu este chiar unul si acelasi lucru. Sa explic:
- daca vrei sa te faci inginer de sunet trebuie sa ai ureche muzicala buna si imaginatie bogata, sa faci niste cursuri de specializare asemenea celor care le tin cei de la: http://www.sae.edu/ Astia de la sae.edu te invata sa jonglezi pe scule audio marete care se regasesc in studiorile de inregistrari, televizune si film.
Atentie, asta nu inseamna ca vei ajunge un inginer capabil sa proiecteze aparatura audiofila chiar daca printre picaturi iti mai toarna aia de la sae.edu doua notiuni de electronica. Pentru asa ceva iti trebuie mult mai mult dar nu neaparat ureche muzicala, mai exact:
- trebuie sa te faci inginer electronist specializat pe aparatura audio. Pentru asa ceva iti trebuie o facultate de electronica, multa experienta practica (preferabil in spatele unei companii cu renume - spre exemplu Yamaha etc - cam greu de ajuns acolo) si bineinteles mult noroc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Serby



Conectat la: 01 Feb 2004
Mesaje: 1436
Locatie: Kronstadt

MesajTrimis: Sam Noi 24, 2007 11:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu mi-am dorit din tot sufletul sa studiez ingineria de sunet in facultate.... din pacate, cel putin la nivelul anului 2003 nu am gasit nici o univeristate in tara care sa ofere asa ceva.
Pana la urma am optat pentru Telecomunicatii - cea mai "apopriata varianta" IMHO. Din cursurile teoretice se pot pune cap la cap niste fundamente de electronica, unde si propagare (ceva acustica cu studiu individual in plus Laughing ), exista chiar un curs de procesarea digitala a semnalelor si de echipamente de studio si multimedia...dar nimic mai mult Crying or Very sad Mi se pare tragic ca intr-o tara cu 22 de milioane de locuitori sa nu exite oportunitatea de a studia la modiul serios acest domeniu...sper sa reusesc sa fac niste studii postuniversitare in domeniu intr-o tara mai luminata.

P.S. Am inteles ca ar exista la Telecomunicatii in Timisoara o sectie care are ceva mai multe tangente cu ingineria de sunet...din pacate nu stiu mai multe detalii Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
public



Conectat la: 12 Sep 2007
Mesaje: 9
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Noi 25, 2007 12:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Serby, intr-adevar la Facultatile de Electronica si Telecomunicati in tara (Bucuresti, Timisoara si parmise Iasi) sunt niste specializari care trateaza prin niste cursuri problemele care trebuie sa stie un inginer de sunet, de fapt cursul (ca este numai unul) preda printre picaturi cateva notiuni care de regula le trateaza cei de sae.edu mult mai detaliat (asta pt. ca au si obiectul munci in fata).
Deci, asa cum spuneam mai sus, cei de la sae.edu te invata printre picaturi putina electronica (de fapt din cunostintele care le am doar niste baze gen "Dispozitive si circuite electronice") asa cum niste facultatii care formeaza ingineri electronsiti in Romania predau printre picaturi notiuni de inginerie de sunet.
Diferenta este ca in cazul realizari sistemelor PC, mai exact:
- inginer din sunet - prin analogie poate fi privit ca un depanator/programator de probleme soft, respectiv:
- inginerie electronist specializat pe audio poate fi privit ca un proiectant de circuite electronice, respectiv partea hardware a unui PC.
De fapt cam aici e diferenta si aceasta diferenta am vrut sa o punctez mai sus ca sa nu se creeze confuzii.
Pentru a creea o baza materiala bogata ca sa putem face cursuri de genul celor tinute de sae.edu trebuie mult mai multi bani (cunosc pe cineva care are intentia in Romania pentru a face asa ceva, dar momentan lipsesc fondurile). Totusi, capacitatea intelectuala a individului de a intelege ingineria de sunet nu este asa de mare ca cea care se cere de la un inginer electronist speacializat in domeniu, totusi un inginer de sunet trebuie sa aiba mai presus de toate talent de a combina si realiza materialul sonor perfect.
Spre exemplu, un inginer electronist foarte bun de regula se poate specializa mult mai usor ca inginer de sunet (iti trebuie un curs de specializare pe aparatura la fata locului - in studio), dar ca sa ajungi inginer de sunet nu iti trebuie o facultate iti trebuie doar niste studii postliceale cum sunt cele de sae.edu prin care dupa ce inveti cum sa jonglezi cu aparatura ti se inmaneaza o diploma de "inginer" - impropriu spus, denumirea fiind putin piperata, apropo vezi denumirea inginer vanzari. Din anumite surse stiu ca la Radiodifuziunea Romana s-au format ingineri de sunet cu liceu, numai datorita unei experiente in spate si a unui hobby - cativa din ei avand o scoala de subingineri ("de profil mecanic, electric... - asta e Romania - doar cativa din ei s-au consacrat").
Unde vroiam sa ajung, unui inginer de sunet ii trebuie o facultate de profil electronic, master, doctorat, pentru a fi capabil sa lucreze in proiectare de aparatura audio (amplificatoare, sintetizatoare, mixere audio etc), pe cand unui inginer electronist ii trebuie doar un curs de specializare pe aparatura respectiva care de regula se realizeaza la locul de munca pt a ajunge inginer de sunet. De aici va puteti da usor seama ce este mai bine sa te faci intai! Cool
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stefanev



Conectat la: 22 Apr 2006
Mesaje: 89
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mar Noi 27, 2007 12:02 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

si eu as fi tentat sa dau la facultatea de Telecomunicatii la Iasi pe asemenea sectiune. Dar la ce nivel se preda matematica si fizica? Pentru ca eu din clasa a 10-a nu am mai facut deloc Sad. Notiunile elementare cat de cat le stiu, insa nu as vrea sa ma opresc aici. Ce ar fi de facut?
_________________
DJ-ul Cartierului
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
public



Conectat la: 12 Sep 2007
Mesaje: 9
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Noi 27, 2007 7:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Dar la ce nivel se preda matematica si fizica?

stefanev, se preda si fizica si matematica la un nivel mult mai inalt fata de cea pe care o cunosti tu de la liceu. In plus, in primi doi ani de facultate ai sa mananci bine teorie pe paine (ups...numai putin, acum se fac 4 ai parca, nu 5 ca inainte Cool - deci s-ar putea sa faci trei semestre de teorie in loc de patru - in fine, mai putin conteaza zic eu).
Citat:
Notiunile elementare cat de cat le stiu, insa nu as vrea sa ma opresc aici. Ce ar fi de facut?

Sa-ti iei viata in piept "amice". Asta e... Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Pro Audio Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 1 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community