FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Camera foto-ajutati-ma sa ma decid, please!
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
adytzu



Conectat la: 07 Iun 2004
Mesaje: 243

MesajTrimis: Vin Dec 07, 2007 12:58 pm    Titlul subiectului: Camera foto-ajutati-ma sa ma decid, please! Raspunde cu citat (quote)

De vreo luna tot incerc sa ma decid ce camera sa-mi iau. Momentan am un Canon A95, din care am "stors" cam tot ce s-a putut si vreau sa trec la alt nivel, asta urmand sa i-o dau fetei mele (a inceput deja sa se "joace" cu ea si-i place la nebunie).
Deci, citind n review-uri si comentarii, pana la urma au ramas in competitie, exact in ordinea asta:
- Canon G9;
- Canon S5IS;
- Panasonic DMC-FZ18 (sau FZ50);
- Canon SX100IS;

Ce doresc eu de la aceasta camera:
- in primul rand sa nu fie D-SLR (nu am de gand sa ma car cu geamantanul de obiective dupa mine);
- sa aiba imagine cat mai buna (in special la lumina slaba);
- noise cat mai mic pana in ISO400 (nu am mers niciodata mai sus de atat);
- preferabil sa fie pe SD/SDHC (de aceea am eliminat Sony din start);
- stabilizator de imagine optic;
- posibilitate de filmare pana la sf. cardului cu sunet;
- zoom optic peste 6x;
- ecran rotativ (m-am obisnuit de la A95 sa fac poze fara sa fac contorsionism Razz );
- pret pana in 1800RON.

Nici nu vreau multe, nu-i asa? Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Dec 07, 2007 12:58 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Mandea



Conectat la: 13 Oct 2005
Mesaje: 881
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Dec 07, 2007 1:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pt zgomot mic (fiind p&s) doar fuji se apropie de un dslr la acest capitol.
dupa mine orice iti iei saltul va fi minim, pentru ca nu iti permite niciuna ce iti permite un dslr.
dar daca tot nu vrei dslr, asta e.
insa la tot ce vrei tu nu prea gasesti in aceeasi camera.
m-as feri de camerele cu mult zoom. e atat de lent la focalizare la capatul tele ca pana vrei tu sa imortalizezi ceva, a fugit subiectul. plus ca e diafragma inchisa.
plus ca fiind destul de mare o camera cu zoom mare deja de apropie ca dimensiuni de un dslr cu un singur obiectiv.
apropo, nici la dslr nu te cari cu multe obiective dupa tine, iei doar cele pt ce vrei sa pozezi. nu se folosesc toate la acelasi tip de fotografie.
eu pt iso mare relativ curat m-as orienta spre un fuji.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
outofdark



Conectat la: 01 Apr 2006
Mesaje: 78
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Vin Dec 07, 2007 3:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

da. mergi pe un Fuji S8000
costa cam 1400-1500 ron.

http://www.fujifilm.com/products/digital_cameras/s/finepix_s8000fd/specifications/index.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Boggy15Hz



Conectat la: 17 Dec 2005
Mesaje: 1094
Locatie: Behind you... You don't believe me? I can see that you're reading this!

MesajTrimis: Vin Dec 07, 2007 3:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu mi se pare cine stie ce S8000. Eu recomand S9600. Are 9mp pe un senzor de 1,6", fata de senzorul de 2,35" al lui S8000. La S8000 viteza obturatorului mi se pare bataie de joc 4 secunde nu-s destul pentru Night Shot fara un ISO mare(deci si noise mai mult). S9600 poate 30sec + Bulb. 1/2000 iar mi se pare putin, fata de 1/4000 cat are S9600.

Daca vrei mai multe detalii gasesti review-uri pe net, sau daca vrei opinii personale putem vorbi.

E ~13mil la www.f64.ro

P.S. E pe card CF(Ieftine si bune) sau/si xD
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Boggy15Hz



Conectat la: 17 Dec 2005
Mesaje: 1094
Locatie: Behind you... You don't believe me? I can see that you're reading this!

MesajTrimis: Vin Dec 07, 2007 3:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Greseala. La marimea senzorilor e 1/1,6", respectiv 1/2.35" .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
adytzu



Conectat la: 07 Iun 2004
Mesaje: 243

MesajTrimis: Vin Dec 07, 2007 4:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Relax. Sunt convis ca toata lumea a inteles mica ta greseala de scriere. Razz
Nus' ce sa zic...Fuji nici nu l-am luat in seama, tocmai datorita dudelor din trecut. Chestii cu deviatii de culoare, focus slab, mecanism sensibil...
Stiu ca sunt preconceptii, dar...
Asa, pe hartie, daca te uiti la caracteristici, intr-adevar pare ca sta cel mai bine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
outofdark



Conectat la: 01 Apr 2006
Mesaje: 78
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Vin Dec 07, 2007 5:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Boggy15Hz a scris:
Nu mi se pare cine stie ce S8000. Eu recomand S9600. Are 9mp pe un senzor de 1,6", fata de senzorul de 2,35" al lui S8000. La S8000 viteza obturatorului mi se pare bataie de joc 4 secunde nu-s destul pentru Night Shot fara un ISO mare(deci si noise mai mult). S9600 poate 30sec + Bulb. 1/2000 iar mi se pare putin, fata de 1/4000 cat are S9600.

Daca vrei mai multe detalii gasesti review-uri pe net, sau daca vrei opinii personale putem vorbi.

E ~13mil la www.f64.ro

P.S. E pe card CF(Ieftine si bune) sau/si xD


s9600 are iso 1600 .. s8000 are 6400 ..
si daca te uiti bine, la shooter speed e 4sec. to 1/2000 sec. (depends on Shooting mode) Wink

eu zic totusi ca s8000 este mult mai bun decat s9600,nu doar pt faptul ca este mai scumpa.
"face" mai multe Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
outofdark



Conectat la: 01 Apr 2006
Mesaje: 78
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Vin Dec 07, 2007 5:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://img102.imageshack.us/my.php?image=dscf0015ct7.jpg

uite o poza facuta cu s5700 .. macro/flash ...

am miscorat`o ca nu accepta site`ul 3.5 mb

daca s5700 face asa,s8000 face ceva mai bine ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Boggy15Hz



Conectat la: 17 Dec 2005
Mesaje: 1094
Locatie: Behind you... You don't believe me? I can see that you're reading this!

MesajTrimis: Vin Dec 07, 2007 7:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

outofdark a scris:

s9600 are iso 1600 .. s8000 are 6400 ..
si daca te uiti bine, la shooter speed e 4sec. to 1/2000 sec. (depends on Shooting mode) Wink

eu zic totusi ca s8000 este mult mai bun decat s9600,nu doar pt faptul ca este mai scumpa.
"face" mai multe Wink


Poftim fotografie facuta la ISO 6400. Daca asta e fotografie, eu ma spanzur. Si webcam-ul face mai bine.

Nu inteleg care e faza cu depinde de shooting mode? Alea-s limitele maxime. Depending on shooting mode se refera de ex la Night Mode cand are de la 4" la 500.

Cum adica face mai multe? Ma indoiesc...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Boggy15Hz



Conectat la: 17 Dec 2005
Mesaje: 1094
Locatie: Behind you... You don't believe me? I can see that you're reading this!

MesajTrimis: Vin Dec 07, 2007 7:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

adytzu a scris:
Relax. Sunt convis ca toata lumea a inteles mica ta greseala de scriere. Razz
Nus' ce sa zic...Fuji nici nu l-am luat in seama, tocmai datorita dudelor din trecut. Chestii cu deviatii de culoare, focus slab, mecanism sensibil...
Stiu ca sunt preconceptii, dar...
Asa, pe hartie, daca te uiti la caracteristici, intr-adevar pare ca sta cel mai bine.


In toate review-urile, tot ce amintesti tu ca ar fi problema, este laudat. Focus foarte rapid, culori precise, mecanism fara probleme. Eu l-am scapat pe al meu de pe birou si n-are nici pe dracu...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
outofdark



Conectat la: 01 Apr 2006
Mesaje: 78
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Vin Dec 07, 2007 7:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

da.. cand apesi pe butonul ala mic si face mai multe poze,una dupa alta ... la aia se refera.

bai nust cce poze pun astia .. nu prea am incredere in ce fac altii si dupa aia zis "cu asta e facuta sau cu ceallalta".
am vazut poze cu 5700 pe timp de zi si se vedeau purici .. am facut cu a mea si nu se vedeau.
depinde si ce mana stramba le face si ce setari.
eu folosesc automat si n`am probleme Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Boggy15Hz



Conectat la: 17 Dec 2005
Mesaje: 1094
Locatie: Behind you... You don't believe me? I can see that you're reading this!

MesajTrimis: Vin Dec 07, 2007 7:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Depinde de ISO, depinde de conditii, de tonalitatea de lumina la care fiecare senzor e mai "sensibil" la noise. Cu AUTO ai mult mai multe sanse sa faci praf o fotografie, decat daca incerci pe manual.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
akaiofil



Conectat la: 12 Iul 2007
Mesaje: 592

MesajTrimis: Vin Dec 07, 2007 7:11 pm    Titlul subiectului: Re: Camera foto-ajutati-ma sa ma decid, please! Raspunde cu citat (quote)

adytzu a scris:
De vreo luna tot incerc sa ma decid ce camera sa-mi iau. Momentan am un Canon A95, din care am "stors" cam tot ce s-a putut si vreau sa trec la alt nivel, asta urmand sa i-o dau fetei mele (a inceput deja sa se "joace" cu ea si-i place la nebunie).
Deci, citind n review-uri si comentarii, pana la urma au ramas in competitie, exact in ordinea asta:
- Canon G9;
- Canon S5IS;
- Panasonic DMC-FZ18 (sau FZ50);
- Canon SX100IS;

Ce doresc eu de la aceasta camera:
- in primul rand sa nu fie D-SLR (nu am de gand sa ma car cu geamantanul de obiective dupa mine);
- sa aiba imagine cat mai buna (in special la lumina slaba);
- noise cat mai mic pana in ISO400 (nu am mers niciodata mai sus de atat);
- preferabil sa fie pe SD/SDHC (de aceea am eliminat Sony din start);
- stabilizator de imagine optic;
- posibilitate de filmare pana la sf. cardului cu sunet;
- zoom optic peste 6x;
- ecran rotativ (m-am obisnuit de la A95 sa fac poze fara sa fac contorsionism Razz );
- pret pana in 1800RON.

Nici nu vreau multe, nu-i asa? Laughing


faptul ca un aparat este SRL nu inseamna ca trebuie sa umblii cu gramezi de obiective dupa tine. unul singur ti-ar fi deajuns. dezavantaje ar fi in cazul tau ca este mai voluminos (fata de ce ai avut pina acum) dar avantajul ar fi ca faci intradevar un salt sesizabil, ceea ce nu se poate spune despre restul enumerate de tine (dintre care eu sincer ash alege g9). in banii propusi de tine eu zic sa te gindesti serios la un EOS 350 (care e cam 1900 maxim pe la diverse magazine de profil, cu obiectiv si card de 2G incluse).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
outofdark



Conectat la: 01 Apr 2006
Mesaje: 78
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Vin Dec 07, 2007 7:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

da,nu te contrazic,dar pana acum toate pozele au iesit bine Wink

ca sa revenim la topic, eu as merge pe o camera fuji.
de restul nu stiu ce sa zic.nu le`am incercat
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Boggy15Hz



Conectat la: 17 Dec 2005
Mesaje: 1094
Locatie: Behind you... You don't believe me? I can see that you're reading this!

MesajTrimis: Vin Dec 07, 2007 7:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ca bridge asta recomand si eu, o Fuji, in special S9600, dar daca vrei sa treci la dSLR, e clar ca asta e optiunea mai buna, cu toate ca vei renunta in primul rand la versatilitatea obiectivului de FujiS9600 (Macro la 1 cm la capatul wide de 28mm, Tele 300mm), si la mai multe optiuni valabile doar la bridge-uri. Totusi, calitatea imaginii va fi mai mare, dar trebuie pasiune si experienta acumulata in timp.

Bafta in alegere!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community