FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
New Class A Synchro Bias

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Player



Conectat la: 11 Aug 2004
Mesaje: 38
Locatie: s|b|u

MesajTrimis: Vin Aug 13, 2004 12:20 pm    Titlul subiectului: New Class A Synchro Bias Raspunde cu citat (quote)

Am un receiver Technics pe care sunt imprimate cuvintele "new class A synchro bias". Stie cineva la ce se refera? E specific doar produselor Technics, sau e ceva universal?
_________________

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Aug 13, 2004 12:20 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Lupulroz



Conectat la: 03 Noi 2003
Mesaje: 246
Locatie: out

MesajTrimis: Vin Aug 13, 2004 6:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cei de la Technics sunt renumiti pentru reusitele in materie de marketing.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Vin Aug 13, 2004 7:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mai demult , flacaii de la Technics au dezvoltat un sistem de variere a biasului in functie de puterea debitata a finalului .

La putere mica , sub 1w , finalul merge aproape in clasa A cu bias maxim posibil . Pe masura ce puterea debitata creste , biasul ( curentul de mers in gol ) se micsoreaza progresiv ajungind la putere maxima sa mearga aproape in clasa B ( citiva mA ).

Acest sistem a facut furori la timpul lui si a fost un mare succes comercial pt. Technics . A fost abandonat pt. ca s-a dovedit ca fiabilitatea nu este prea grozava si reglajele mai complicate ridicau pretul .

Nu stiu daca sunetul a fost mai bun sau mai prost pt. ca nu am avut ocazia sa testez prea mult acest gen de amplificator .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MLGore



Conectat la: 27 Aug 2004
Mesaje: 1881
Locatie: 23.06.2006-stadion Lia Manoliu

MesajTrimis: Vin Aug 27, 2004 10:34 pm    Titlul subiectului: ha! ha ! ha! Raspunde cu citat (quote)

de ce pui botu' la tampenii!
inca nu s-a inventat un final in clasa A care sa mearga in clasa B!
diferenta intre cele doua clase este cu totul alta si consta in impartirea celor doua sinusoide intr-un cadran sau doua!
cei de la Technics folosesc un hibrid, clasa AB, la care curentul de mers in gol e intre clasa A si clasa B, faptul ca il cresc la putere mica nu afecteaza performantele ci doar consumul, care e nesemnificativ.
Oricum, Technics-ul foloseste in etajul final integrate deci la " ..... cenzurat" cu ei!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
goodolddog



Conectat la: 04 Mai 2004
Mesaje: 2058

MesajTrimis: Vin Aug 27, 2004 11:15 pm    Titlul subiectului: Re: ha! ha ! ha! Raspunde cu citat (quote)

MLGore, te rog sa ma scuzi ca intervin, desi nici nu sunt moderator si nici veleitati de asa ceva nu am.

In primul rind, bine ai venit pe forum, vad ca te afli la primele posturi dupa data de conectare ...

[editat de autor deoarece restul postului a devenit greu de inteles dupa interventia Very Happy cenzurii Very Happy ]


Ultima modificare efectuata de catre goodolddog la Dum Aug 29, 2004 6:19 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Sam Aug 28, 2004 12:50 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MLGore

Cu mine vorbesti sau te exprimi asa ... la modul general ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Player



Conectat la: 11 Aug 2004
Mesaje: 38
Locatie: s|b|u

MesajTrimis: Dum Aug 29, 2004 5:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MLGore a scris:
Oricum, Technics-ul foloseste in etajul final integrate deci la " ..... cenzurat" cu ei!


Sarind peste entuziasmul (cred...) tau Very Happy, explica-mi si mie te rog ce-ai vrut sa spui cu "cenzurat"?

_________________

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
tvicol



Conectat la: 28 Iul 2004
Mesaje: 1270
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Sep 06, 2004 10:35 am    Titlul subiectului: Re: ha! ha ! ha! Raspunde cu citat (quote)

MLGore a scris:
de ce pui botu' la tampenii!
inca nu s-a inventat un final in clasa A care sa mearga in clasa B!
diferenta intre cele doua clase este cu totul alta si consta in impartirea celor doua sinusoide intr-un cadran sau doua!
cei de la Technics folosesc un hibrid, clasa AB, la care curentul de mers in gol e intre clasa A si clasa B, faptul ca il cresc la putere mica nu afecteaza performantele ci doar consumul, care e nesemnificativ.
Oricum, Technics-ul foloseste in etajul final integrate deci la " ..... cenzurat" cu ei!


Un etaj final in clasa AB poate lucra in clasa A sau B in functie de curentul de prepolarizare al tranziatoarelor finale.

Technics-ul foloseste etaje finale cu circuite integrate hibride care se ridica cu mult peste etajele cu componente discrete. Wink

_________________
http://www.vicol-audio.ro

DIY high-end
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
puf



Conectat la: 07 Dec 2003
Mesaje: 1537
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Lun Sep 06, 2004 8:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

"Technics-ul foloseste etaje finale cu circuite integrate hibride care se ridica cu mult peste etajele cu componente discrete. "
Rolling Eyes oare chiar asa o fi? Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Lun Sep 06, 2004 8:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

STK-uri Question
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
tvicol



Conectat la: 28 Iul 2004
Mesaje: 1270
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Sep 07, 2004 9:28 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cred ca nu m-am exprimat corect.

Aceeasi schema a unui amplificator, realizata cu componente discrete va avea performante mai slabe decat un montaj hibrid realiozat in tehnologie SMD.

In general Technics-urile au folosit integrate proprietare cu performante mai bune decat majoritatea STK-urilor.

Despre avantajele acestei tehnologi cititi in documentul atasat.

_________________
http://www.vicol-audio.ro

DIY high-end
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
CC



Conectat la: 25 Aug 2004
Mesaje: 1628
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Sep 07, 2004 1:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Iar dezavantajele circuitelor integrate Technics le poti auzi, facand un test comparativ cu un alt amplificator ce foloseste componente discrete.
Cred ca in cele din urma conteaza rezultatul final, sunetul, si nu modul in care acesta este obtinut. Laughing

_________________
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tvicol



Conectat la: 28 Iul 2004
Mesaje: 1270
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Sep 07, 2004 2:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ideea este de a obtine calitate acceptabila la un pret cat mai redus, lucru pe care cei de la Technics l-au reusit cu brio. Wink
_________________
http://www.vicol-audio.ro

DIY high-end
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
CC



Conectat la: 25 Aug 2004
Mesaje: 1628
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Sep 07, 2004 4:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Se povesteste mult pe net despre Gainclone:
- amplificatoare de putere integrate care suna foarte bine (LM 1875 si LM 3875).
Cred ca e o varianta pentru a obtine un sunet bun, la un pret mic, dar nu am avut ocazia sa le incerc.
Le-a incercat cineva ? Sunt chiar asa de bune cum se spune ?

Daca tot suntem la rubrica DIY, pot spune ca cel mai bun raport pret/calitate il obtii facandu-ti singur finalul, iat pre-ul poti sa il cumperi separat, ca sa beneficiezi si de design, telecomanda, etc.

_________________
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ionutz



Conectat la: 09 Ian 2004
Mesaje: 264
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Sep 07, 2004 4:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cc vezi http://www.hi-fi.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=1450
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community