FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
va rog sfaturi pentru un pick-up!
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
ion_the_artist



Conectat la: 14 Dec 2007
Mesaje: 11

MesajTrimis: Sam Dec 15, 2007 1:00 pm    Titlul subiectului: va rog sfaturi pentru un pick-up! Raspunde cu citat (quote)

As vrea sa cumpar un pick-up + pre si sint extrem de incepator in acest domeniu, desi toata copilaria am ascultat tone de discuri pe un pick-up ce imi trezeste amintiri frumoase, Tesla NC 430 (pe care am vazut ca il cunosc atit de bine momolo sau simon, si pe care il mai am si acum). Am sa va descriu sculele pe care le am deja:
- amplificator Creek Classic 5350 SE
- CD player Creek CD50 mk2 (modelul de dinainte al CD player-ului Creek Classic)
- Triangle Altea Es
Initial ma batea gindul sa cumpar un Linn sau chiar Ariston (dupa care am citit ca s-a copiat Linn-ul) vechi, de pe la sfirsitul anilor 80. Problema e ca se gasesc numai in tarile civilizate si nu stiu daca ar rezista la transport. In plus nu stiu in ce stare s-ar afla, mai ales ca piese de schimb la asa ceva in Romania nu s-au inventat.
Apoi mai studiez ca varianta un Xpression III, iata-l:
http://www.audiotop.ro/project-xpression3-p-419.html
avind in vedere ca e singurul la banii pe care sint dispus sa-i dau (in jur de 5-600 de euro pt toata distractia) care exista in paginile HIFI CHOICE BUYER'S BIBLE.
Dealerul de la care am cumparat Creek-urile imi recomanda un circuit care se introduce in amplificatorul meu pentru o doza MC (120 euro) + o doza Benz care zice el ca ar costa 400 de euro la 300 de euro tot pachetul. Doza asta insa s-ar putea pune la un pick-up mai ieftin de la noi, cum ar fi un THORENS TD 190-1 sau chiar un MARANTZ TT42? Sau chiar pe Tesla mea? Intreb asta pentru ca am auzit cum ca ar fi indicat un pick-up mai slabut combinat cu o doza si un preamp bune.
Ceea ce nu stiu e treaba cu dozele MM si MC. La un anumit model de pick-up (sa zicem Xpression III) se poate pune numai MM sau numai MC, sau amindoua? Pentru ca as alege totusi un MM, diferentele nu cred ca sint imense pentru moftul meu de a asculta discuri, mai ales ca sint mai ieftine si ar trebui la un moment dat schimbate. Acest MM l-as combina cu o placa pre MM pe care sa o iau la 120 de euro de la Creek, in felul asta evitind si cabluri (pentru ca mai exista si varianta de pre de la Creek care rezolva si MM si MC, dar e 320 de euro).
In speranta ca ma veti ajuta sa rezolv chinul dorintei de pick-up intr-un buget de 5-600 de euro, va multumesc!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Dec 15, 2007 1:00 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
mselescu



Conectat la: 04 Aug 2004
Mesaje: 1988
Locatie: Baia Mare

MesajTrimis: Sam Dec 15, 2007 1:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

O idee:

Pick-up Thorens TD 170 EV(are preu phono inclus) pret 1.440Roni(aprox 400Euro)+o doza MM Shure M97xE(aprox 100Euro).

Cred ca este un bun inceput, poate oferi o satisfactie buna(la bugetul alocat) si in plus mai ramin aprox 100Euro pentru 3-4 viniluri de start(si astfel microbul vinilului poate fi inoculat Laughing ).

_________________
A invata de la cei cu experienta poate fi un cistig dar niciodata o rusine !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
yinyangbt



Conectat la: 18 Noi 2006
Mesaje: 781
Locatie: Botosani

MesajTrimis: Sam Dec 15, 2007 2:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salut !
Citeste cu atentie aici : http://forum.audiofil.ro/index.php?topic=617.0
si... mai vorbim Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
yinyangbt



Conectat la: 18 Noi 2006
Mesaje: 781
Locatie: Botosani

MesajTrimis: Sam Dec 15, 2007 2:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca iti vine sa schimbi cricu' Laughing , ce te faci? De doze mai vorbim.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lugano



Conectat la: 21 Mai 2007
Mesaje: 888
Locatie: Unde trebuie

MesajTrimis: Sam Dec 15, 2007 4:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ioane, tu vrei sa reasculti LP-uri arate cu Tesla, sau vrei sa construiesti monumente in jurul unor viniluri de 180 - 200 gr noi ?
_________________
Talk is cheap because supply exceeds demand
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
ion_the_artist



Conectat la: 14 Dec 2007
Mesaje: 11

MesajTrimis: Sam Dec 15, 2007 5:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc mult pentru sfaturi.
Da, as vrea sa ascult si vinilurile alea arate, dar si noi:) Stiu ca sint in fata unei dileme. Dar trebuie sa existe o cale de mijloc.
Din ce mi-ati spus m-as opri la Thorensul TD 170 sau la Pro-ject Xpression III. Oare la Pro-ject se poate pune si MM si MC? Acolo scrie "Supplied with audio-technica AT 95E cartridge fitted". Preamplificare probabil nu are, ceea ce inseamna ca mai trebuie 120 de euro placuta din Creek (Creek-ul nu vreau sa-l schimb, cel putin 5 ani nu ccred ca schimb nimic din sistem, suna minunat si imi ajunge). Varianta Pro-ject s-ar auzi oare mai bine decit Thorensul cu Shure?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
yinyangbt



Conectat la: 18 Noi 2006
Mesaje: 781
Locatie: Botosani

MesajTrimis: Sam Dec 15, 2007 6:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Chiar ai citit ce ti-am trimis ? toate link-urile?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ion_the_artist



Conectat la: 14 Dec 2007
Mesaje: 11

MesajTrimis: Sam Dec 15, 2007 6:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Scuze yinyangbt! Dar citisem toate linkurile, am vazut diferentele intre cele doua. Poate nu am formulat bine intrebarea.
Este limpede ca Pro-ject-ul e mai bun, imi amintesc recenzia pe care am citit-o la un moment dat la unul dintre linkurile acelui topic. In plus exista si in HIFI CHOICE, Thorens nu exista niciodata in aceasta revista. Intrebarea mea era daca pe sistemul meu (Creek + Triangle) s-ar simti diferenta intre acest Pro-ject si Thorens? Pentru ca ar fi o diferenta de bani intre ele. Si anume, la varianta cu Thorens ar trebui sa dau 400 + 100 doza aceea Shure recomandata de mselescu, in timp ce pentru Pro-ject ar fi 450 + 100 doza + 120 placa din Creek (banuiesc ca nu are pre in el), adica 670. Va ceream sfatul privind aceasta alegere. In plus intrebam daca se poate pune MM pe Pro-ject, sau daca la un pick-up, in general, se poate pune si MM si MC. Mersi frumos.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ion_the_artist



Conectat la: 14 Dec 2007
Mesaje: 11

MesajTrimis: Sam Dec 15, 2007 7:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Stie cineva cum as putea gasi un Rega, eventual chiar SH? Am inteles ca doza MC din pachetul promo de la dealerul Creek a fost intr-un showroom pe un Rega, deci s-ar potrivi. Dar ar trebui sa ma incadrez in buget...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
yinyangbt



Conectat la: 18 Noi 2006
Mesaje: 781
Locatie: Botosani

MesajTrimis: Sam Dec 15, 2007 7:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ioane, sistemul tau este unul cu buna rezolutie, asa ca nu se pune problema sa nu evidentieze diferentele intre cele doua .

acum : daca esti serios in ceea ce priveste vinilul , e recomandat sa mergi pe o solutie mai " audiofila " - un pro-Ject Xpression III sau un NAD C555/REGA P2 .

In ceea ce priveste dozele , pe toate cele mentionate, inclusiv Thorens se pot monta doze MM sau MC. Pentru ca esti incepator , trebuie sa iei numaidecit un pickup cu doza montata/reglata din fabrica, pentru ca montarea e ffff importanta si nu chiar ff simpla .

Din acest punct de vedere, NAD e mai simplu de utilizat, bratul sau nu permite reglaje(complicatii) prea multe.(La ProJect ai reglaj de VTA , azimut,forta de apasare si nu ai nevoie de complicatii foarte mari)NAD vine cu doza MM Goldring Elektra (cca 70€).

La ProJect de obicei aveau doza PJ facuta de Grado, de asemenea f. bune, dar nu stiu daca dealerul aduce Xpressionul cu doza instalata si inclusa in pret. Da, vad ca vine cu AudioTechnica 95.(cca 38€).....asta e o doza inferioara lui Goldring Elektra, cotata ca echivalenta lui Audiotechnica 120e ( http://www.phonophono.de/YGoldring_MM1_e.php3?Kennung= ) Si, atentie, Xpression III are platan acrilic (pe site la highendaudio apare poza de la varianta II)

Daca picupul il vei folosi putin ,si mai mult ca un apendice, poate ca e mai bine sa iei un Thorens TD 190 sau 170 , cum te-a sfatuit bine mselescu, iar cu timpul, poti sa-i pui o alta doza, mai buna. e foarte simplu de utilizat
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
yinyangbt



Conectat la: 18 Noi 2006
Mesaje: 781
Locatie: Botosani

MesajTrimis: Sam Dec 15, 2007 7:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ion_the_artist a scris:
Stie cineva cum as putea gasi un Rega, eventual chiar SH? Am inteles ca doza MC din pachetul promo de la dealerul Creek a fost intr-un showroom pe un Rega, deci s-ar potrivi. Dar ar trebui sa ma incadrez in buget...

Daca citeai cu atentie ce ti-am trimis, ai fi stiut deja ca NAD C555 ESTE Rega P2 fabricat in fabrica rega pentru NAD.M-am documentat un an de zile legat de problema si informatia e confirmata din mai multe surse.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ion_the_artist



Conectat la: 14 Dec 2007
Mesaje: 11

MesajTrimis: Sam Dec 15, 2007 8:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Stiu asta, dar NAD-ul costa 19 milioane. Adica 550 euro. Plus 300 cit ar fi doza si pre-ul intern in Creek inseamna 850 de euro. Ori eu as vrea sa ma incadrez in 5-600.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
yinyangbt



Conectat la: 18 Noi 2006
Mesaje: 781
Locatie: Botosani

MesajTrimis: Sam Dec 15, 2007 8:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

1.Negociezi un pret mai bun cu dealerii (inclusiv la NAD)
2.NU cumperi doza MC ACUM . Astfel, poti avea un respiro de 1/2-1 an sa stringi bani si LP-uri , si ca sa faci un salt la o doza mai buna .De altfel, cred ca trebuie sa te mai "coci"putin , in ce priveste vinilul, iti trebuie un stagiu de auditii. Laughing
3.Daca iei NAD ai o cale clara de upgrade, in anii urmatori, prin care,pe aparatul cumparat acum, cu investitii "in rate"sa-i cresti nivelul de performanta(cca 4-500€).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ion_the_artist



Conectat la: 14 Dec 2007
Mesaje: 11

MesajTrimis: Sam Dec 15, 2007 8:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am inteles, multumesc frumos. Dozele astea mai ieftine (50-80 euro) cu care vin ele echipate strica discurile mai mult decit o doza buna pe care as cumpara-o in viitor? Dar doza buna cit s-ar strica pe un disc cintat cu o doza mai proasta?
La NAD ar trebui luat pre de la Creek. El are doza MM, nu?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
yinyangbt



Conectat la: 18 Noi 2006
Mesaje: 781
Locatie: Botosani

MesajTrimis: Sam Dec 15, 2007 9:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ion_the_artist a scris:
Am inteles, multumesc frumos. Dozele astea mai ieftine (50-80 euro) cu care vin ele echipate strica discurile mai mult decit o doza buna pe care as cumpara-o in viitor? Dar doza buna cit s-ar strica pe un disc cintat cu o doza mai proasta?
La NAD ar trebui luat pre de la Creek. El are doza MM, nu?

O doza MM nu strica vinilul mai mult decit MC.Insa trebuie sa stii ca la dozele MM se poate schimba acul( sint de rezerva).La MC acul nu se poate schimba de catre utilizator.Cel mult la fabrica .
Inca ceva: La Thorens, ai autostop(se opreste automat la sfirsitul discului)
La NAD/REGA, si ProJect , trebuie sa-l opresti tu (full manual)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community