FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Sonorizare spectacole/mici concerte/party-uri mai mari/nunti

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Pro Audio
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
MiniDisc



Conectat la: 07 Ian 2004
Mesaje: 730
Locatie: Resita

MesajTrimis: Mie Dec 12, 2007 2:52 pm    Titlul subiectului: Sonorizare spectacole/mici concerte/party-uri mai mari/nunti Raspunde cu citat (quote)

Pentru locul unde lucrez eu, se vrea urgent sa achizitionam un sistem complet de sonorizare de la zero, pentru spectacole/mici concerte/party-uri mai mari/nunti, intr-o sala mare (care (sper ca) va fi tratata acustic cand se va putea face asta).
Eu zic ca maxim 1000-1500 de oameni ar fi de 'sonoriozat' la aceste ocazii.

Am nevoie de:
- pupitru de DJ, ce include 2 CD-playere probabil CDJ 100 Pioneer si un mixer (e suficient, vor fi chinuite o data pe saptamana maxim)

Si mai departe stiu componentele esentiale din lantul audio dar nu stiu detalii ca nu m-am mai ocupat de asa ceva.

ce stiu eu ca trebuie, dar nu stiu de care, ar fi:

- microfoane fixe si mobile (pentru vocalist(i), prezentator(i), vreun instrument acustic)
- mixer mare cu multe intrari (probabil 64 de canale) (pt formatii, si tot ce mai trebe, adica gramada de microfoane cu fir si fara fir, instrumente muzicale, pupitru de DJ, etc. etc.
- compresor de dinamica (nu stiu daca trebuie doar pt voci, sau si la iesirea din mixer spre amplificare sau nu)
- amplificare - (pasiva) statii plus boxe - amplificare pe mai multe cai (ma gandesc ca inalte+medii, si subwoofer separat)
- amplificare full range si boxe aferente
- (activa) set de sateliti activi plus subwoofer activ
- ar mai fi vreo varianta in afara de acestea? care e cea mai buna?
- monitoare de scena cam cate ar fi nevoie? Trebuie Dynacord (sau pe acolo) sau e ok si RCF?

- ce alte scule ar mai fi necesare pentru asa ceva? Am vazut la altii care sonorizeaza ca au multe rack-uri cu diverse. este necesar egalizator? (ma gandesc ca dupa mixer eventual). Si inca ceva: care componenta din sistem e cea mai vitala pt calitatea sunetului, pentru care sa aloc mai multi bani? pt un mixer f bun si amplificare ok sau amplificare f scumpa si buna si un mixer la nivel de 'ok', sau alte variante?

pana vineri, 14.12.2007 ar trebui sa ma informez despre toate astea, va multumesc anticipat celor care ma puteti ajuta cu info.

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Dec 12, 2007 2:52 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Netcrusher



Conectat la: 13 Mai 2005
Mesaje: 2312
Locatie: Arad

MesajTrimis: Joi Dec 13, 2007 12:06 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ia legatura cu userul DNA Exclamation
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Pro Audio Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community