FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Obtinere dvd hd

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
wyo



Conectat la: 30 Noi 2005
Mesaje: 60

MesajTrimis: Mie Ian 02, 2008 2:38 pm    Titlul subiectului: Obtinere dvd hd Raspunde cu citat (quote)

O caseta miniDV trasa cu o camera hd cum poate fi trecuta pe dvd, si sa fie tot hd, deci nu convertita in SD. DVD-ul (discul) este unul obisnuit? Si se poate reda cu o unitate obisuita DVD din PC? Eventual mai trebuie ceva mai "special" fata de SD (soft de redare, monitor...)?
Multumesc!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Ian 02, 2008 2:38 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
ak2



Conectat la: 21 Mai 2004
Mesaje: 39
Locatie: brasov

MesajTrimis: Vin Oct 09, 2009 9:22 pm    Titlul subiectului: salutari Raspunde cu citat (quote)

Singura metoda pentru a stoca HD-ul pe dvd este sa il comprimi cu ceva codec sa-l poti vedea doar pe PC.
Altfel nu ai cum .. decat daca ai vrea sa arhivezi fisierul initial Smile) .. dar probabil ca nu e cazu` Smile.
Depinde cu ce soft de edtiare video lucrezi .. dar Un m2t .. din Adobe Premiere e civilizat pentru home use.
Poti sa incerci orice alt gen de compresie daca vrei (codec) .. dar trebuie sa-ti ajustezi bitrate-ul in functie de capacitatea dvd-ului.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
rasputin2003



Conectat la: 21 Iun 2004
Mesaje: 53
Locatie: VASLUI

MesajTrimis: Sam Oct 24, 2009 11:08 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

o caseta minidv nu cred ca poate inregistra informatii HD.eu asa cred
_________________
Daca stau nu inseamna ca (nu)beau.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ak2



Conectat la: 21 Mai 2004
Mesaje: 39
Locatie: brasov

MesajTrimis: Sam Oct 24, 2009 2:26 pm    Titlul subiectului: pe pariu ca poate :) Raspunde cu citat (quote)

O caseta minidv POATE inregistra material HD fara nici o problema.
Singurul ,, inconvenient" - daca il putem numi asa - ar fi ca marea majoritate a casetelor low cost de pe piata au o banda magnetica de calitate proasta. Riscul este de a avea paraziti in imagine (dungi, drop frame-uri etc) este destul de mare.
La HD cantitatea de informatii scrisa pe banda este mai mare si deci daca banda nu ai bafta sa fie buna sau are o portiune mai nasoala acolo risti sa iti apara probleme pe imagine sau sunet (lucru care il risti si daca tragi in dv nu numai in hd).
In rest e 100% compatibila nu sunt probleme. Eu folosesc in marea majoritate a cazurilor casete normale sony minidv (am camera jvc gy hd 111e - 1280x720p). Pentru lucrurile in care vreau sa fiu 100% sigur ca nu pierd informatia ... trag de casete dvcam sau hd.
Costurile sunt mai ridicate pt ca este banda mai buna dar in rest este practic acelasi lucru Smile.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Hi&Fan



Conectat la: 13 Aug 2006
Mesaje: 696
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Oct 24, 2009 5:35 pm    Titlul subiectului: Re: Obtinere dvd hd Raspunde cu citat (quote)

wyo a scris:
O caseta miniDV trasa cu o camera hd cum poate fi trecuta pe dvd, si sa fie tot hd, deci nu convertita in SD. DVD-ul (discul) este unul obisnuit? Si se poate reda cu o unitate obisuita DVD din PC? Eventual mai trebuie ceva mai "special" fata de SD (soft de redare, monitor...)?
Multumesc!

Da, continutul casetelor miniDV inregistrate HD poate fi pus si pe DVD(ca suport) sub forma de discuri AVCHD, care pot fi redate cu aparate compatibile.
Mai multe despre AVCHD aici: http://en.wikipedia.org/wiki/AVCHD
O lista cu playere compatibile aici :
http://club.cdfreaks.com/f147/blu-ray-players-play-avc-hd-movies-248005/.
Atata timp cat pot crea si reda aceste discuri AVCHD pe laptop-ul meu Vaio cu Blu-Ray, probabil ca e posibil pe orice computer dotat cu Blu-Ray si capabil sa redea video 1920x1080 si e posibil sa mearga si doar cu DVD-ROM, nu neaparat cu Blu-Ray .

_________________
Omul intelept isi face vara sanie si iarna o pune pe foc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community