FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Filmari la ski: ce camera sa aleg?

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
florin_il



Conectat la: 06 Dec 2007
Mesaje: 4

MesajTrimis: Joi Dec 06, 2007 9:39 pm    Titlul subiectului: Filmari la ski: ce camera sa aleg? Raspunde cu citat (quote)

Mergem la ski si as vrea sa-mi filmez fetita. Am un Panasonic NVDS65 cu filmare pe miniDV si am avut o groaza de neplaceri cu ea in sensul ca refuza sa filmeze numai si numai in momentele cele mai interesante (in cele din urma cei de la service au descoperit un cablu flat intrerupt).
Probleme: la ski, camera este supusa multor șocuri; temperaturile scăzute descarcă super-rapid acumulatorul (e cel original de 800mA).
În prima fază am vrut să renunț la cameră și să cumpăr una cu înregistrare pe card de memorie (lipsa elemente mecanice) - dezavantaje: compresie ridicată a materialului video deci rezultate finale slabe.
În faza doi, o camera cu HDD - am înțeles că fomatul mpeg2 nu se compara cu DV, deci calitate mai slabă.
Faza trei: am gasit un acumulator compatibil dar de 3500mA.
Aș dori un sfat: să o păstrez și să cumpăr acumulatorul de 3500mA sau să merg pe altă variantă (și pe care)?
Multumesc anticipat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Dec 06, 2007 9:39 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
valiro



Conectat la: 29 Ian 2005
Mesaje: 205
Locatie: Mutat mai la Vest

MesajTrimis: Sam Dec 08, 2007 3:25 am    Titlul subiectului: Re: Filmari la ski: ce camera sa aleg? Raspunde cu citat (quote)

florin_il a scris:

În prima fază am vrut să renunț la cameră și să cumpăr una cu înregistrare pe card de memorie (lipsa elemente mecanice) - dezavantaje: compresie ridicată a materialului video deci rezultate finale slabe.

Si ce camera pe card ai vrut sa cumperi? Rolling Eyes

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
florin_il



Conectat la: 06 Dec 2007
Mesaje: 4

MesajTrimis: Sam Dec 08, 2007 8:40 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu am avut o preferina anume, singurul motiv care m-a facut sa merg catre o camera cu inregistrare pe card a fost lipsa elementelor mecanice.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
valiro



Conectat la: 29 Ian 2005
Mesaje: 205
Locatie: Mutat mai la Vest

MesajTrimis: Sam Dec 08, 2007 12:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sa te feresti ca de dracu de "celebrele" Sony DVX 700 sau 800 ca sunt fake, in caz ca vrei camera pe card. Sony nu produce asa ceva.
Oricum camerele miniDV, in ce priveste calitatea imaginii sunt cele mai bune.

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
florin_il



Conectat la: 06 Dec 2007
Mesaje: 4

MesajTrimis: Dum Dec 09, 2007 7:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Adevarul e ca filmele facute cu camera actuala arata bine chiar daca le prelucrez un pic pe calculator. Tare mi-e frica de faptul ca dupa o zdruncinatura o sa raman fara ea (de fapt una din legile lui Murphy se potriveste la fix: merge perfect atunci cand nu vrei). Oare o camera cu HDD e mai putin sensibila la socuri decat una cu miniDV?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
valiro



Conectat la: 29 Ian 2005
Mesaje: 205
Locatie: Mutat mai la Vest

MesajTrimis: Dum Dec 09, 2007 7:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu e mai putin sensibila, dimpotriva.
de fapt orice camera e sensibila la socuri, acum depinde si de socuri.

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
florin_il



Conectat la: 06 Dec 2007
Mesaje: 4

MesajTrimis: Dum Dec 09, 2007 7:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cred ca varianta cu un acumulator nou pare rezonabila. Cel putin din punct de vedere al investitiei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bailamo



Conectat la: 24 Dec 2007
Mesaje: 3

MesajTrimis: Lun Dec 24, 2007 12:14 am    Titlul subiectului: munte Raspunde cu citat (quote)

Salut!
Am si eu o intrebare: urmeaza sa urc la 1800 pentru o saptamana si vreau sa filmez, insa nu stiu daca tre sa fiu atent la anume ceva la asa temperatura scazuta ce va fi acolo (temp poate sa coboare pana la -20 grade). Deci: care sunt regulile de baza la temperaturi joase fata de temperaturi normale? Dupa ce intri din frig, cum protejezi camera de condens? Caseta miniDV cum se comporta la rece? etc.. etc...
Multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
LooSeR



Conectat la: 29 Iun 2005
Mesaje: 18

MesajTrimis: Vin Dec 28, 2007 5:08 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salut !
La altitudinea aceea ai nevoie de filtru UV + daca e soare o sa ai nevoie de polarizare circulara sa nu ai problema cu arsuri pe zapada.

Ce trebui sa sti e sa iei White Balance-ul la camera calumea
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bailamo



Conectat la: 24 Dec 2007
Mesaje: 3

MesajTrimis: Lun Ian 07, 2008 10:15 am    Titlul subiectului: iarna Raspunde cu citat (quote)

Salut!
Din pacate mesajul lui LooSeR nu m-a mai prins acasa, asa ca am plecat fara sfaturi...
Din experienta de o saptamana la mare altitudine am tras urmatoarele concluzii:
- filtru UV
- filtru de polarizare
- crampoane de gheata pt trepied
- accu de capacitate de 3 ori mai mare decat ar fi normal vara.
Cu casetele nu am avut probleme (am folosit TDK si Panasonic) dar am evitat cu buna stiinta Sony din cauza lubrifiantului care nu aveam de unde stii cum reactioneaza la frig.
Restul e doar amintire si reggret ca s-a terminat...
bailamo!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community