FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Pioneer A-66X Probleme Alimentare

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
baghera



Conectat la: 02 Ian 2008
Mesaje: 5

MesajTrimis: Mie Ian 02, 2008 9:40 pm    Titlul subiectului: Pioneer A-66X Probleme Alimentare Raspunde cu citat (quote)

Primarul la transformator pare ars are cineva documentatie pe statia asta vreau sa stiu daca are cumva o protectie termica in transformator si daca se trece de ia adica sa fac un strap la traf in primar nu stiu configuratia pinilor. Statia am cam fortat-o de revelion
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Ian 02, 2008 9:40 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
fluffy38



Conectat la: 04 Iun 2006
Mesaje: 789
Locatie: Lugoj

MesajTrimis: Joi Ian 03, 2008 12:14 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In mod normal ar trebui sa aibe siguranta termica. Poti face strap peste ea in conditiile unei viitoare folosiri la un volum moderat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
baghera



Conectat la: 02 Ian 2008
Mesaje: 5

MesajTrimis: Joi Ian 17, 2008 8:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am rezolvat cu statia am sarit peste protectie traful e bun dar se cam incalzeste primarul masurat are 6ohmi dar mai are o serie care nu e legata care mai are 1 ohm daca leg traful la capetele din primar cred ca mai scade si tensiunea si automat si puterea...astept pareri ar fi mai bine sa schimb traful??? se incalzeste destul de tare mai mult decat finalii
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MiniTehnicus



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 17
Locatie: Sibiu

MesajTrimis: Joi Mar 20, 2008 9:21 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca a fost incins asa tare incat siguranta termica a cedat, este posibil ca sarma din primar sa aiba pe undeva izolatia de email crapata si sa intre cateva spire in scurt.
Daca mai ai si alta infasurare in primar poti sa conectezi in serie cu bobinajul actual, in secundar tensiunea nu se schimba semnificativ tinand cont ca acum tensiunea de alimentare este 230v in loc de 220v.
Cel mai bine daca doresti sa folosesti in continuare transformatorul este sa montezi o siguranta rapida in serie cu primarul
(daca amplificatorul nu este prevazut si nu are montata o siguranta).Poti lasa asa amplificatorul pana cand crapa transformatorul si apoi sa-l schimbi.
Masoara si tensiunile din secundare, in cazul in care trebuie sa schimbi transformatorul sa ai datele necesare.
Pentru varianta de schimb poti folosi :
- rebobinezi trafo original
- trafo toroidal
- alt trafo pe tole

_________________
Give Life to Music, use Tubes...!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Joi Mar 20, 2008 9:26 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

baghera a scris:
am rezolvat cu statia am sarit peste protectie traful e bun dar se cam incalzeste primarul masurat are 6ohmi dar mai are o serie care nu e legata care mai are 1 ohm daca leg traful la capetele din primar cred ca mai scade si tensiunea si automat si puterea...astept pareri ar fi mai bine sa schimb traful??? se incalzeste destul de tare mai mult decat finalii


Dupa cat timp ajunge la cca 60 grade?
Radiatorul cu tranzistorii finali este cald si el? La ce temperatura aprox se afla?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community