FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Cu sau fără dollby - Care-i părerea?
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  

Cei ce posedați mag / cass cu dollby, cum preferați imprimările?
Cu Dollby!
54%
 54%  [ 18 ]
Fără Dollby!
45%
 45%  [ 15 ]
Voturi totale : 33

Autor Mesaj
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Lun Apr 17, 2006 4:39 pm    Titlul subiectului: Cu sau fără dollby - Care-i părerea? Raspunde cu citat (quote)

Cei ce posedați mag / cass cu dollby, cum preferați imprimările?
Cu sau fără dollby ?
Carei avantajul și care-i dezavantajul ?
Ce pierderi sau cîștiguri calitative apar?
Ce sistem dollby preferați. B sau C ?
Care-s diferențele?

Cred că este un subiect destul de interesant care merită atenția și deschiderea subiectului.
Subiect propus de luleashca.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Apr 17, 2006 4:39 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
vladtm



Conectat la: 05 Feb 2006
Mesaje: 223
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Apr 17, 2006 4:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

FARA ... nu vad de ce sa bagi dolby sa mai denaturezi umpik sunetul,cand folosesti o banda/caseta buna,plus ca hai sa fim seriosi....cu dolby scotzi hiss-ul,da scotzi si inaltele ...fie ca-i trasa cu dolby sau nu.
unii prefera sa traga cu dolby si sa asculta normal,i adevarat ca intzeapa inaltele mai bine,dar iar,se denatureaza sunetul....mai bine ai grija de banda/caseta ca aceasta sa fie buna,ca hiss-ul nu-i mare (pe ORWO e aproape insesizabil pe piese) ...iar intre piease,tre sa dai cam tare volumul sa auzi hiss-ul de banda....asta in cazul in care capu de stergere isi face treaba bine...

_________________
"Ambition is the last refuge of failure." - Oscar Wilde
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
luleashca



Conectat la: 10 Mar 2006
Mesaje: 502
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Apr 17, 2006 4:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cu precizarea ca ar fi de discutat numai despre Dolby A/B/C/S Type (NR) corespunzatoare oarecum domeniului vintage.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Lun Apr 17, 2006 4:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nici eu nu folosesc dollby, motiv de ce mi-am și cumpărat un mag care nu posedă așa ceva. Dacă sursa este corectă și banda bună nu cred că apar zgomote de fond care să implice în mod inevitabil dollby.

Util ar fi dacă se trage de pe UUS radio dar dacă iau ca sursă un vinil bun sau...... CD nu văd pt. ce dollby indiferent ce bandă aș folosi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
luleashca



Conectat la: 10 Mar 2006
Mesaje: 502
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Apr 17, 2006 4:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu cred ca e legat in mod direct de sursa din care iau semnal, ci mai degraba sa scoata zgomotul de frecare dintre banda si cap (prezent chiar si la o banda "blank"). intradevar musca rau din inalte (mai ales A si B) insa C suna mai bine, ce-i drept mai metalic pt. ca se taie niste frecvente destul de acut. cred ca depinde de situatie...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Lun Apr 17, 2006 5:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La casetofoane de ex. nu mă pricep că nu folosesc dar la mag-uri gîndesc că cu cît banda mai subțire și flexibilă cu atît zgomote mai mici. La o dinamică bună efectul este insesizabil.

Clar dacă folosesti pe un mag de uz casnic o bandă de + 50 µm ai dat-o în bară. Asta necesită un curent de premagnetizare mai mare și nu numai zgomotul de fond "black" e mai ridicat ci mai apare și zgomotul cinetic care apare la frecarea pe ghidajele fixe ale magului fără ca acestea să fie amplificate în vreo formă. Asta însă este altă treabă.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
vladtm



Conectat la: 05 Feb 2006
Mesaje: 223
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Apr 17, 2006 5:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

EinarN a scris:
La casetofoane de ex. nu mă pricep că nu folosesc dar la mag-uri gîndesc că cu cît banda mai subțire și flexibilă cu atît zgomote mai mici.


si la casete .. mai mica banda cu atat mai putzin hiss,da si mai putzina dinamica,plus ca nu putam compara magnetofonul cu caseta,caseta e un mare pas inapoi ca si tehnologie...sa fim seriosi la 4,75 ...hmmm...parca numa ideea da un feeling nasol...(e adevarat ca si capetele is de alta dimensiune) ...da...cum s-ar roti o caseta la 19 Laughing Laughing

chiar daca si caseta,folosita cum trebe,no coment Very Happy

_________________
"Ambition is the last refuge of failure." - Oscar Wilde
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Lun Apr 17, 2006 6:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

vladtm a scris:
...da...cum s-ar roti o caseta la 19 Laughing Laughing
Păi simplu. Vezi că motorul la deck are un trimer sau un semireglabil de reglat turația. Dă-l la maxim și ai 38 cm / sec Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
vladtm



Conectat la: 05 Feb 2006
Mesaje: 223
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Apr 17, 2006 10:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

EinarN a scris:
vladtm a scris:
...da...cum s-ar roti o caseta la 19 Laughing Laughing
Păi simplu. Vezi că motorul la deck are un trimer sau un semireglabil de reglat turația. Dă-l la maxim și ai 38 cm / sec Laughing


mdaaa.....fain....imi fac casete compatibile numa pe deckul meu Laughing ...si pe altele cu control de viteza accesibil...

si plus ca viteza-i asa de mica ,ca pe 38 ....cate banda ar trebui pt 90 minute...o caseta cam mare...nu ? Laughing Laughing

_________________
"Ambition is the last refuge of failure." - Oscar Wilde
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Lun Apr 17, 2006 10:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Păi ar intra pe o casetă de 90 cam cît intră pe o bandă de 1100 pe 38. Aprox. 7 - 8 cîntece Laughing
și.......... merg numai pe deck-ul tau dar ai un super deck High- End audiofil de "nu se poate". Laughing

Un lucru însă să nu uiți: -fă-ți un contract cu o fabrică de capete de redare pt. schimbul săptămînal de capete ca să ț-i l-e livreze contractual și punctual Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
MLGore



Conectat la: 27 Aug 2004
Mesaje: 1881
Locatie: 23.06.2006-stadion Lia Manoliu

MesajTrimis: Lun Apr 17, 2006 10:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

EinarN a scris:
vladtm a scris:
...da...cum s-ar roti o caseta la 19 Laughing Laughing
Păi simplu. Vezi că motorul la deck are un trimer sau un semireglabil de reglat turația. Dă-l la maxim și ai 38 cm / sec Laughing


Nu e chiar atat de simplu, trebuie sa schimbi si corectiile amplificatoarelor de inregistrare si redare daca maresti viteza.

Cat despre subiect, circuitele Dolby NR (A,B,C,SR,S) precum si circuitele DBX1 si DBX2 (de DBX vad ca nu zice nimeni nimic) sunt benefice atata timp cat sunt utilizate corect, sunt realizate cu componente de calitate, si erorile de nivel dintre REC si PLAY sunt mai mici de 1%.

_________________
www.outextrem.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Lun Apr 17, 2006 10:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MLGore a scris:
Nu e chiar atat de simplu, trebuie sa schimbi si corectiile amplificatoarelor de inregistrare si redare daca maresti viteza.

Asta a fost mai mult ca glumă. Tare a-și vrea să văd cine-și face de lucru. Laughing
Citat:
Cat despre subiect, circuitele Dolby NR (A,B,C,SR,S) precum si circuitele DBX1 si DBX2 (de DBX vad ca nu zice nimeni nimic) sunt benefice atata timp cat sunt utilizate corect, sunt realizate cu componente de calitate, si erorile de nivel dintre REC si PLAY sunt mai mici de 1%.
Încearcă să intri mai detailat în subiect. Eu cel puțin mă feresc de dollby ca dracu de tămîie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
MLGore



Conectat la: 27 Aug 2004
Mesaje: 1881
Locatie: 23.06.2006-stadion Lia Manoliu

MesajTrimis: Lun Apr 17, 2006 11:00 pm    Titlul subiectului: Re: Cu sau fără dollby - Care-i părerea? Raspunde cu citat (quote)

EinarN a scris:
Cei ce posedați mag / cass cu dollby, cum preferați imprimările?
Cu sau fără dollby ?
Carei avantajul și care-i dezavantajul ?
Ce pierderi sau cîștiguri calitative apar?
Ce sistem dollby preferați. B sau C ?
Care-s diferențele?

Cred că este un subiect destul de interesant care merită atenția și deschiderea subiectului.
Subiect propus de luleashca.


Prefer casetele si benzile la viteza 9,5 imprimate cu DBX sau dolby c iar benzile la viteza 19 fara NR.
Avantajul folosirii sistemului Dolby sau DBX consta in cresterea raportului S/N in zona frecventelor inalte (dolby B) , medii-inalte (dolby C) sau in tot spectrul (Dolby A,SR,S; DBX 1,2)

Pierderea detaliilor si erori de nivel, daca compresorul nu lucreaza identic cu expandorul. Se accepta o diferenta de 0,1dB intre cele doua. Avantaje ar fi: dinamica sensibil mai mare, mai ales in cazul casetelor.

Diferentele sunt mari intre ele, prea multe pt a ma apuca sa le insir. Utilizati Google pt ele.

_________________
www.outextrem.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Lun Apr 17, 2006 11:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bun. Asta la casete. Dar cum stăm la bandă?
Am avut parte să aud maguri cu dollby, bezi trase pe dollby, cu și fără, și a trebuit să constat o pierdere de calitate chiar și pe benzi bune. Noi. Îmi pun întrebarea de ce?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
ttt



Conectat la: 13 Noi 2005
Mesaje: 195

MesajTrimis: Lun Apr 17, 2006 11:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Inregistrez si acult cu Dolby C. Imi place mai mult cum suna, dar modific si bias-ul si eq time pana obtin ce vreau. Acum, partea cu inregistratul mai va, ca nu prea mai am de ce. Dar am o tona de casete trase prin '90-'91 cu Dolby C si le ascult tot cu C.

Ca tot veni vorba, si ca tot e de vintage, a folosit careva dintre voi ceva de genul asta:



Sau asa:



Au niste performante incredibile.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatorul
Pagina 1 din 4

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community