FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Ce amplificator se potriveste cel mai bine la un mag.Akai???
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
cristianromania



Conectat la: 02 Ian 2008
Mesaje: 8
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Ian 10, 2008 12:39 pm    Titlul subiectului: Ce amplificator se potriveste cel mai bine la un mag.Akai??? Raspunde cu citat (quote)

De curand am luat un Akai GX 635 si vreau ca si calitatea sunetului sa fie cea mai buna.Ce statie ma sfatuiti sa cumpar(buget~5-600E) si bineanteles ce boxe(4~500E).Per total nu as vrea sa depasesc 1000 E.
Daca stiti si un loc anume de unde sa pot sa le achizitionez,este si mai bine.A! Era sa uit.Ce benzi sant mai bune si de unde se mai pot procura?Multumesc anticipat tuturor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Ian 10, 2008 12:39 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
sunwindcornel



Conectat la: 12 Noi 2007
Mesaje: 540
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Joi Ian 10, 2008 2:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

gaesti de toate in Bucuresti , pe str. Covaci , la una din cele patru consignatii cu audio care mai exista. Tu vino doar cu banii , vei pleca cu ce ti-a placut mai mult in functie si de cat vrei sa cheltuiesti.
Daca vrei sa tii pasul cu vremurile , poti merge de exemplu la ( fostul ) magazin Muzica de pe Calea Victoriei. Acolo gasesti lucruri mai performante , noi , cu garantie , dar si mai scumpe.
Tu decizi... marfa este dupa punga fiecaruia....
Parerea mea ? ( vorba Presedintelui Senatului Romaniei ...)
Cumpara-ti de pe Covaci !!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Joi Ian 10, 2008 2:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Parerea mea e ca nu ai dreptate, dar nu trebuie sa o consideri ca o jignire... Confused
Nu cunosc locul decat "din reputatie" (sau mai bine zis, nu am mai trecut acolo de vreo 20 de ani...) , dar... banuiesc ca exista si posibilitati mai stralucite
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
sunwindcornel



Conectat la: 12 Noi 2007
Mesaje: 540
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Joi Ian 10, 2008 3:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sorine , nu o consider deloc ca o jignire , nu-ti fa probleme...
dar amandoi ne-am spus o parere....
desi sincer , nu inteleg despre ce spui ca dupa parerea ta n-am dreptate ?
Despre Covaci ?
Despre Muzica ?
Voiam doar sa zic ca , in opinia mea , mai bune si mai moderne lucruri gasesti la Muzica decat pe Covaci , unde toate sant " vintage "
Dar in acelasi timp , mai scumpe sant lucrurile de la Muzica , cum cred ca e si firesc...
Poate nu esti de acord cu parerea mea din final , cand l-am sfatuit la prietenul nostru sa-si cumpere de pe Covaci ?
Asta a fost o opinie personala ,... evident ca el va hotari in functie de ce-i spunem noi toti aici...
Dar sa lasam si alte opinii , doar fiecare are dreptul sa-si spuna parerea...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Joi Ian 10, 2008 3:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai, magazinele virtuale sunt SI MAI bune sau, macar... mai ieftine... Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
sunwindcornel



Conectat la: 12 Noi 2007
Mesaje: 540
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Joi Ian 10, 2008 3:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu prea ma pricep la magazinele virtuale, iarta-ma...
Dar de ce ele sant " si mai bune " ?
Exista vre-o statistica oficiala a celor mai bune magazine de audio din Romania ?
Fara sa vreau sa fac reclama vre-unei firme ce vinde in cadrul magazinului Muzica , totusi , impresia mea a fost ca acolo se vand in general echipamente mai mult sau mai putin profesionale : destinate studiourilor de inregistrare ( amatoricesti ) , discotecilor , oamenilor care si-au facut o profesiune din a utiliza / vinde echipamente audio. Cred ca , oarecum , ei tin pasul cu ce este mai nou pe piata UE.
De aceea , fara sa cunosc multe despre magazinele virtuale , ma mir ca ele sant " mai bune ".
Dar , repet , poate tu stii mai bine...
Hai sa lasam si pe altii sa-si dea cu parerea...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Joi Ian 10, 2008 3:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ca sa nu poluez topicul, voi fi scurt si voi incheia... un magazin, cat de mare, are un numar limitat de "obiecte" pe cand pe Internet... esti limitata doar de propria imaginatie (si de buget, evident...) Idea
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
sunwindcornel



Conectat la: 12 Noi 2007
Mesaje: 540
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Joi Ian 10, 2008 3:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ai perfecta dreptate....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
sunwindcornel



Conectat la: 12 Noi 2007
Mesaje: 540
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Joi Ian 10, 2008 3:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

despre benzi.... te rog uitata-te la discutia despre benzi , tot pe " vintage " , tot pe acest forum ... vei afla tot ce doresti...
In principiu , in Romania , benzi noi nu gasesti , dar poti cumpara prin internet din Olanda , unde mai exista ( cred ) o firma care fabrica.
De asemenea , vei gasi pe acest forum unii care vand benzi vechi ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
djmk1988



Conectat la: 21 Iul 2006
Mesaje: 642
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Joi Ian 10, 2008 8:09 pm    Titlul subiectului: mag Raspunde cu citat (quote)

Eu vand o droaie de benzi in stare excelenta trase pe AKAI 747. D-nul Swindcornel , pe Covaci au aia' niste preturi de iti vine sa plangi.... aia acolo cer 3-4 milioane pe un biet tesla cm 130 , si peste 10 milioane pe un akai 210-215 Sad
_________________
Analog is Music, Digital is mathematics
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
sunwindcornel



Conectat la: 12 Noi 2007
Mesaje: 540
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 11, 2008 10:47 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sa nu crezi ca vreau sa-i apar ! Asa e , pun adaos mare la vanzare.
Eu am cheltuit in ultimii 7 ani vreo 50 milioane pe la ei... Uneori m-am mai si intzepat cu produsele lor... Da' nu m-a obligat nimeni sa cumpar de la ei... Chiar si asa , acolo iti poti alege din multitudinea de marci si modele , ce vrei , in functie de cati bani ai, chiar daca toate sant uzate , totusi ele sant aproape in exclusivitate fabricate in Japonia in anii '70-'80 , sau in Germania. Daca te duci in alta parte , gen magazinul Muzica , gasesti scule noi , exceptionale ca parametri , cu garantie , cu tot ce vrei , dar sant mult mai scumpe ( cum e si firesc ) , si fabricate acum in economia globalizata : componente din China , facute prin vre-un catun , motoare facute in Taiwan ( astia oricum sant foarte buni in astfel de chestii ) , schema gandita undeva prin Hong Kong , cutia turnata prin Indonezia si toate asamblate in Filipine... Mie personal , desi recunosc ca multe au specificatii exceptionale in fisa tehnica , nu-mi plac sculele decat facute in Japonia sau Germania sau Elvetia. Asa sant eu de moda veche...
Revenind la benzi de magnetofon , dragul meu , si eu cumpar benzi de magnetofon , fara sa conteze ce este inregistrat pe ele , pentru a le re-inregistra cu alta muzica ( ai sa razi poate , dar trag de pe CD si MP3 pe banda de magnetofon , cand toata omenirea face invers...)
Sigur ca nu cumpar : Scotch , Shamrock , Ampex. Restul precum : Agfa , BASF , Grundig , Philips , Sony , Maxell si chiar ORWO ( dar numai cele mari ) , ma intereseaza...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Vin Ian 11, 2008 1:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sunwindcornel, nu-mi pari suficient de infomat.

Pe Covaci se vinde spermule din stratul (gratis) de la fundul pubelei sau gropii de gunoi, scule luate din Germania la metrul cub (cateodata 10..20 euro metrul cub) si puse acolo cu niste preturi de-ti cade basca din cap!

Nu numai ca este revoltator pretul trecut cu mult peste pragul nesimtirii totale dar nu fac nici macar efortul sa le curete aspectul exterior cu ceva spray de geamuri si o carpa de praf. Mai bine stau degeaba cu coatele pe taraba citind ziarul decat sa faca ceva util. Te infectezi numai daca le atingi de atata jeg.

Te astepta sa le intri in pravalie precum muscoiul gras in plasa paianjenului.

Tot acolo vei asista la "dialoguri" halucinante pe care le-am uitat de mult, de pe vremea gloriosului talcioc Vitan cand se intindea pe langa Dambovitza si nu exista bilet la intrare. Smile

Vei auzi lucruri fabuloase din gura mosilor care se invart si care vand pe acolo, poti fi chiar alungat din pravalie daca nu esti de acord cu mosul nervos debitand idiotenii aberante ("e bun, garantez eu ca e bun domne' !") care tocmai doreste cu ardoare sa-ti dea tzeapa si te ia de fraier-dobitoc bun de imbrobodit.

Locul de unde cam tot ce cumperi nu functioneaza corect, locul unde ramane zatzul de pe fundul camioanelor cu spermule electronic ce se "subtiaza" de partea suculenta inca de la Arad, Cluj, Craiova, orice alte zone pe drum spre indepartatul Bucuresti unde sunt deasemenea "usurate" la descarcare si in primele zile de tot ce este bun inainte ca zatzul sa ajunga pe Covaci.

Acolo am vazut preturi colosale la magnetofoane care erau la vedere manarite si rasdesfacute cu suruburile lipsa si omorate (inbus desfacut cu desfacatorul de bere sau patentul) , reparate, lovite, zgariate, murdare de jeg, preturi duble, triple dacat al unuia luat curat si bun de pe net in RO....nu mai vorbesc de ebay sau de dincolo direct!

sunwindcornel, sculele nu se cumpara nici de acolo si nici de la magazinul Muzica, exista alte locuri si alte surse, trebuie sa incerci a le afla. Cu totul alte preturi si servire, cateodata un pic de garantie si nu esti luat drept fraier.

Nu am mai fost de mult in vizita pe Covaci ca sa casc gura, insa orice drum pe acolo mi s-a parut revoltator.

Iar la Muzica ce sa cumperi? Chinezarii din zona profesionala pentru lautari si manelisti?! Sa astepti dupa grupul de tuciurii care vin cu firul rupt de la un microfon jerpelit sa cumpere altul ca sa vezi ce ?! Plastice Behringer si alte acareturi chinezofile pe care scrie "made in USA"?! Smile ....
Sus
Dj Ovidiu1983



Conectat la: 17 Apr 2007
Mesaje: 109
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Vin Ian 11, 2008 2:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
Foarte bine atins subiectul sculelor second din magazine "nespecializate" Laughing Laughing

_________________
Respecta si vei fi respectat !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sunwindcornel



Conectat la: 12 Noi 2007
Mesaje: 540
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 11, 2008 2:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ai dreptate " momolo "... din pacate ai dreptate...
da' asta e situatia cu mine... de pe ebay si de pe Covaci am luat...
Ce-a fost tzeapa ( si am luat de cateva ori ) , odata am dus inapoi si mi l-a primit , in rest mi-a fost drag sa incerc sa le repar... si culmea , la multe am reusit... Asa e si cu mosnegii de care vorbesti ( desi aproape ca si eu sant unul... ) , habar n-au de nimic , dar afiseaza o siguranta si un sictir.... Da' sa nu trecem in altceva.... Asta a fost experienta mea , si nu regret absolut deloc banii pe care i-am cheltuit acolo...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Alex



Conectat la: 12 Iul 2003
Mesaje: 800

MesajTrimis: Sam Ian 12, 2008 8:00 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Are dreptate momolo, pe covaci nu gasest mare lucru. Am tot fost pe-acolo in ultima perioada si mai mult de 2,3 modele interesante de amp-uri nu am vazut. Dar mi s-au parut scumpe si chinuite (cel putin ca aspect).

Scule SH bune poti sa cumperi de la userii seriosi ai forumului sau chiar de la dealeri, care mai scot la vanzare din cand in cand ceea ce au avut expus in showroom.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community