FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Caut o pereche de difuzoare

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Tuliman



Conectat la: 18 Aug 2004
Mesaje: 109
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Aug 18, 2004 12:59 pm    Titlul subiectului: Caut o pereche de difuzoare Raspunde cu citat (quote)

Am nevoie de putin ajutor; am cautat, dar am gasit doar chinte sparte

Caut un woofer, care sa aiba: Qts 1, Fs intre 43 si 47Hz, frecventa de taiere pe la 3-3.5, deci raspuns liniar pana la 4kHz, diametru 8"
Mai caut un tweeter, "silk dome", cu Fs cat mai joasa, si cu acelasi SPL ca si woofer-ul; Fs sub 2 kHz.
Raspuns incepand sub 2.5 kHz

Pana acum am gasit un Monacor dar are un raspuns liniar doar pana la 1.5-2kHz; tweeter e mai usor; toate woofer-ele Visaton pe care mi le permit eu, au SPL maxim 88, si foarte rar urca liniar pana la 3kHz
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Aug 18, 2004 12:59 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Doru



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 597
Locatie: wrong guy, in the wrong place, at the wrong time: the story of my life!

MesajTrimis: Mie Aug 18, 2004 1:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Putine difuzoare de 20 cm depasesc SPL de 88dB. De ce vrei SPL asa mare?
Mai mult, un difuzor de 20 cm are limita radiatiei non-directionale sub 1 kHz. Am impresia ca tu umbli dupa potcoave de cai morti.
Zi-mi ce ai in cap si atunci te pot ajuta, altfel n-am cum. Ca sa duci un 8" la 4 kHz se poate, dar in detrimentul bassului.
Tot ce enumeri tu acolo sunt caracteristici contradictorii, greu de gasit toate la acelasi difuzor.

_________________
Assumption is the mother of all fuck-up's !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Tuliman



Conectat la: 18 Aug 2004
Mesaje: 109
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Aug 18, 2004 5:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salut
Vreau o incinta TQWP, de aici http://www.valutronic.se/vh1e.html
Conform indicatiilor celor de aici, mi-au si raspuns la un mail, astea sunt specificatiile necesare unor dif-uri pentru tipul asta de incinta; pana acum am gasit doua modele de Monacor, destul de aproape, cu exeptia liniaritatii dincolo de 1.5-2kHz, adica SPP-200 si SP-202C; in rest au Qts 0.98 sau 1, Fs ok, dar frecventa de taiere nu e ok; dupa recomandarea celor carora le apartine pagina, nu ar fi bine sa improvizez, adaptez; nu se preteaza incinta pentru o solutie pe 3 cai
Inca mai caut
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Aug 19, 2004 12:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Tuliman,
ai gasit cumva si schita incintei? Eu am cautat pe respectivul site si n-am dat de asa ceva.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Aug 19, 2004 12:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

...scuze, am gasit schita cutiei!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Player



Conectat la: 11 Aug 2004
Mesaje: 38
Locatie: s|b|u

MesajTrimis: Joi Aug 19, 2004 1:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Tuliman, de ce nu cumperi kit-ul lor de difuzoare si crossovere? La 200 E mi se pare destul de ieftin...
_________________

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Tuliman



Conectat la: 18 Aug 2004
Mesaje: 109
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Aug 20, 2004 12:04 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu il cumpar pt ca nu stiu ce difuzoare folosesc, in plus, cu toate ca ei spun ca livrarea e inclusa, ma indoiesc; plus de asta, de ce nu as cauta eu difuzoarele, ies la jumatate din pret.
Principala problema: woofer-ul! am gasit woofer-e cu Qts ok, Fs ok, dar raspunsul in frecventa nu. Si aici nu stiu cam care ar fi un compromis acceptabil.
Nu caut neaparat un SPL de peste 90, dar toate tweeter-ele pe care le-am gasit au peste 90 si de aici plec, si trebuie un woofer pe masura - am inteles ca ar merge si o diferenta de 1-3dB, ok, dar ramane liniaritatea.

Se poate sa aruncati o privire aici, si sa imi spuneti cam ce parere aveti, care ar merge intr-o incinta pe 2 cai?:

http://www.monacor.de/en/produktseite_suche.php?artid=2105&spr=DE&typ=full
http://www.monacor.de/en/produktseite_suche.php?artid=1870&spr=DE&typ=full
http://www.visaton.com/english/artikel/art_485_1_19.html
http://www.visaton.com/english/artikel/art_486_1_19.html

Nu merge sa adaug un dif de medii si sa scap de problema? O merge pus in tipul asta de incinta?

Dif-ul utilizat de ei, seamana destul de mult, si poza si specificatiile cu Monacor SPP-200
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Doru



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 597
Locatie: wrong guy, in the wrong place, at the wrong time: the story of my life!

MesajTrimis: Vin Aug 20, 2004 9:25 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cand am spus ca merge si 1-3 dB m-am referit la faptul ca tweeterul daca are 3 dB in plus la SPL va trebui atenuat printr-un divizor rezistiv ca sa se alinieze la SPL-ul wooferului. Treaba asta se foloseste in peste 50% din incintele de pe piata.
In ceea ce priveste proiectul tau, este si asa suficient de dificil ca sa mai incerci variatiuni pe aceeasi tema.
Sfatul meu: ori folosesti kit-urile originale, ori iti cauti alt proiect.
Ai putea sa incerci cu Visaton-ul gasit de tine de 8 ohm si cu un tweeter atenuat cu 2 dB, cum este http://www.visaton.com/english/artikel/art_175_1_8.html
Cum sa-l atenuezi gasesti aici: http://www.mhsoft.nl/spk_calc.asp#att

_________________
Assumption is the mother of all fuck-up's !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Tuliman



Conectat la: 18 Aug 2004
Mesaje: 109
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Aug 21, 2004 1:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Le-am scris celor de pe pagina respectiva, cu rugamintea sa imi dea un sfat privind compatibilitatea intre dif-ul gasit de mine si proiectul lor; din pacate nu m-au putut ajuta, mi-au spus ca depinde prea mult de multe alte chestii nu doar de specificatii, ma rog, daca ma puteti ajuta voi.

Dif-ul gasit de mine, se incadreaza zic eu in specificatiile cerute de proiectul lor, adica Fs ei spun intre 43 si 47, dif-ul meu are 45, Qts cat mai aproape de 1, are 1, liniaritate buna pana la 4kHz, aproximativ, diametrul e ok; materialul sa fie usor si "teapan" (stiff), asta nu stiu; oricum, pana si puterea dif-ului gasit de mine e exact aceeasi cu cea a dif-ului utilizat de ei, pana si in poza seamana suspect de mult; intrebarea e daca pot utiliza dif-ul asta intr-o incinta cu exact dimensiunile proiectului lor??

Pe de o parte ii cred, e greu sa proiectezi o incinta, dar pe de alta parte imi dau seama ca si ei au interesul sa isi vanda produsele si sa ma incurajeze in sensul asta; atata timp cat am un dif care se incadreaza in conditiile mentionate de ei, poate nu e exact solutia perfecta, dar e cea mai buna pe care o am, si anume sa merg pe dimensiunile lor; ce sanse credeti ca am?

Apropo, dif-ul asta merge intr-o incinta pe 2 cai? Daca da, unde sa ii pun frecventa de taiere? Merge la 3000-3500Hz? Alea doua hop-uri de la 1000-1500Hz cum vor suna? Ei nu au utilizat un filtru, doar un condensator polarizat, eu sa folosesc sau nu?

http://www.monacor.de/en/produktseite_suche.php?artid=2105&spr=DE&typ=full


Multumesc mult de ajutor
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Sam Aug 21, 2004 2:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cursa prea mica 1mm
filtrajul la 3000 obligatoriu pentru ca el poate merge pana la 3500 maxim
hopurile alea nu sunt asa semnificative pentru pretul difuzorului Laughing

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community