FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
la ce nivel pe VU-metre inregistram ?
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
sunwindcornel



Conectat la: 12 Noi 2007
Mesaje: 540
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 15, 2008 2:40 pm    Titlul subiectului: la ce nivel pe VU-metre inregistram ? Raspunde cu citat (quote)

cand inregistrati pe mag sau cass , la ce nivel al semnalului ( monitor source ) , reglati inregistrarea ?
Stati permanent pe monitor tape ? ( la cei cu trei capete...) , fara sa va pese de nivelul reglat la inregistrare , ci numai de nivelul citit de capul de redare in timpul inregistrarii , ajustand nivelul " postfactum" ?
Incercati un compromis din " fine bias " sau mergeti cu " fine-bias " pe minimum ca sa scoateti cat se poate de tare inaltele , chiar daca , parca se sesizeaza un pic de distorsiuni ?
Haide, ... desertati tolba, probabil ca aveti o experienta impresionanta...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Ian 15, 2008 2:40 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
clauelf



Conectat la: 17 Iul 2007
Mesaje: 312
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 15, 2008 2:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Frumos subiect. La al meu Akai 71 am reglat bias-ul din interior ( am discutat mult cu sunwindcornel, si tin sa-i multumesc inca o data ptr multitudinea de explicatii oferite) ptr mai multe inalte fara a exagera insa, nivelul de inregistrare il reglez pe monitor source in principiu la 0 dB pt casete Normal, cu maxime de +3 dB in cazul casetelor Cr O2 sau Metal ( chiar daca acestea duc mai mult fata de o caseta Normal, lucru evidentiat si de modificarea scalei vumetrului la schimbarea tipului de caseta, acea linie rosie care urca mai mult la folosirea unei casete Metal, de ex). In timpul inregistrarii baleiez din cand in cand Tape/Source dar ascult pe monitor tape dupa reglajul initial. Aaa, si uitam...la inceput bineinteles ca fac calibrarea cu Test Tape.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sunwindcornel



Conectat la: 12 Noi 2007
Mesaje: 540
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 15, 2008 2:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cam la fel fac si eu , desi la sculele mele nu se modifica marcajul de unde incepe zona rosie.
Din pacate , nu am o banda de test si astfel calibrarea inainte de inregistrare o fac....dupa ureche.... iar ea , saraca.....
Dar daca inregistrezi cu Dolby ? Pana unde te duci ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
clauelf



Conectat la: 17 Iul 2007
Mesaje: 312
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 15, 2008 3:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pe 71 nu prea folosesc Dolby, nu-i necesar, inregistrarea este mai buna fara Dolby dupa parerea mea. Pe un Sony 970 Esprit insa unde trag cu Dolby C merg pana la +4dB pe o caseta CrO2 , sau + 5 dB ptr o caseta Metal ( nu intotdeauna, depinde de cat de buna este caseta, altfel folosesc nivelele precizate in postul initial). Insa dupa modificarea Akai-ului il folosesc aproape mereu, trage f bine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
clauelf



Conectat la: 17 Iul 2007
Mesaje: 312
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 15, 2008 4:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sunwindcornel a scris:
cam la fel fac si eu , desi la sculele mele nu se modifica marcajul de unde incepe zona rosie.
Din pacate , nu am o banda de test si astfel calibrarea inainte de inregistrare o fac....dupa ureche.... iar ea , saraca.....
Dar daca inregistrezi cu Dolby ? Pana unde te duci ?


N-am banda de test, Akai-ul are functia de calibrare a benzii, o face singur.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sunwindcornel



Conectat la: 12 Noi 2007
Mesaje: 540
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 15, 2008 4:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

asa e , am uitat , am si eu un Revox B215 care face singur calibrarea inainte de inregistrare, iar acu' vreo doi ani am avut un Pioneer care avea aceasi functie , denumita parca " auto BLE " sau cam asa ceva...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
clauelf



Conectat la: 17 Iul 2007
Mesaje: 312
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 15, 2008 4:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Exact, unele Pioneer-uri au functia Auto BLE.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sunwindcornel



Conectat la: 12 Noi 2007
Mesaje: 540
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 15, 2008 4:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

adica ele isi auto seteaza : Bias-ul , Leve-ul si Equalyzer-ul
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
clauelf



Conectat la: 17 Iul 2007
Mesaje: 312
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 15, 2008 4:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Este interesant si sistemul de calibrare manuala a bias-ului si level-ului. La Sony-ul 970 Es am asa ceva, de asemenea am folosit si la Akai gx 75, 95.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
akaiofil



Conectat la: 12 Iul 2007
Mesaje: 592

MesajTrimis: Mar Ian 15, 2008 6:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

clauelf a scris:
Frumos subiect. La al meu Akai 71 am reglat bias-ul din interior ( am discutat mult cu sunwindcornel, si tin sa-i multumesc inca o data ptr multitudinea de explicatii oferite) ptr mai multe inalte fara a exagera insa, nivelul de inregistrare il reglez pe monitor source in principiu la 0 dB pt casete Normal, cu maxime de +3 dB in cazul casetelor Cr O2 sau Metal ( chiar daca acestea duc mai mult fata de o caseta Normal, lucru evidentiat si de modificarea scalei vumetrului la schimbarea tipului de caseta, acea linie rosie care urca mai mult la folosirea unei casete Metal, de ex). In timpul inregistrarii baleiez din cand in cand Tape/Source dar ascult pe monitor tape dupa reglajul initial. Aaa, si uitam...la inceput bineinteles ca fac calibrarea cu Test Tape.


daca vb de akai gx-f71, are autocalibrare pentru bias, nu vad de ce a trebuit sa umblii la el Smile.
eu trag cu un pic cu over-bias (atentie overbias nu inseamna ca biasul este peste 0, ci ca este peste pozitia optima corespunzatoare unui anume tip de banda), avind grija sa nu-mi treaca vu peste 0 db decit prin virfuri. in general 0db la vu-metru (medie) inseamna un virf de aproape 5 db. akai (si din cite stiu eu si sony) afiseaza o scara mica pe vu in functie de tipul de caseta si recomanda sa mergi pina in ea cu volumul, dar nu toate casetele sint la fel. ei recomanda sa nu treci de 6 db (sony) dar deja daca ajung cu media acolo sint departe rau cu virful. din cite stiu akai e ceva mai sus decit sony (3 db parca).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sunwindcornel



Conectat la: 12 Noi 2007
Mesaje: 540
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 15, 2008 8:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

akaiofil a scris:
[
eu trag cu un pic cu over-bias (atentie overbias nu inseamna ca biasul este peste 0, ci ca este peste pozitia optima corespunzatoare unui anume tip de banda), avind grija sa nu-mi treaca vu peste 0 db decit prin virfuri. in general 0db la vu-metru (medie) inseamna un virf de aproape 5 db. akai (si din cite stiu eu si sony) afiseaza o scara mica pe vu in functie de tipul de caseta si recomanda sa mergi pina in ea cu volumul, dar nu toate casetele sint la fel. ei recomanda sa nu treci de 6 db (sony) dar deja daca ajung cu media acolo sint departe rau cu virful. din cite stiu akai e ceva mai sus decit sony (3 db parca).

Draga akaiofil , poti explicita un pic mai mult aranjamentul tau cu over-bias ? Eu , daca nu gresesc, prin bias inteleg doar selectarea valorii curentului de premagnetizare , ce se va aduna cu curentul semnalului audio in capul de inregistrare ( sau , ma rog , un pic mai inainte de cap , dupa elementul de reglaj si bobina de blocare...)
Dar vad ca tu , prin bias intelegi ( daca inteleg eu bine ) totalitatea operatiunilor de reglaj , adica de fapt reglarea nivelului semnalului audio debitat de ampliful de inregistrare , pentru ca vorbind de " over-bias " , eu am fost tentat sa inteleg , conform celor cunoscute de mine , ca tu , reglezi din butonul " fine bias" putin mai mult spre "+" decat ti-ar dicta tie urechea ( adica , desi rotind spre + sesizezi inceperea disparitiei inaltelor , totusi reglezi bias-ul la aceasta valoare , probabil din dorinta de a sacrifica un pic de inalte in beneficiul unui semnal cat mai putin distorsionat. Dar cred ca tu te refereai la reglarea nivelului semnalului audio dat de ampkliful de inregistrare...Ca sa nu raman nedumerit , te rog , mai explica odata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
akaiofil



Conectat la: 12 Iul 2007
Mesaje: 592

MesajTrimis: Mar Ian 15, 2008 8:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sunwindcornel a scris:
akaiofil a scris:
[
eu trag cu un pic cu over-bias (atentie overbias nu inseamna ca biasul este peste 0, ci ca este peste pozitia optima corespunzatoare unui anume tip de banda), avind grija sa nu-mi treaca vu peste 0 db decit prin virfuri. in general 0db la vu-metru (medie) inseamna un virf de aproape 5 db. akai (si din cite stiu eu si sony) afiseaza o scara mica pe vu in functie de tipul de caseta si recomanda sa mergi pina in ea cu volumul, dar nu toate casetele sint la fel. ei recomanda sa nu treci de 6 db (sony) dar deja daca ajung cu media acolo sint departe rau cu virful. din cite stiu akai e ceva mai sus decit sony (3 db parca).

Draga akaiofil , poti explicita un pic mai mult aranjamentul tau cu over-bias ? Eu , daca nu gresesc, prin bias inteleg doar selectarea valorii curentului de premagnetizare , ce se va aduna cu curentul semnalului audio in capul de inregistrare ( sau , ma rog , un pic mai inainte de cap , dupa elementul de reglaj si bobina de blocare...)
Dar vad ca tu , prin bias intelegi ( daca inteleg eu bine ) totalitatea operatiunilor de reglaj , adica de fapt reglarea nivelului semnalului audio debitat de ampliful de inregistrare , pentru ca vorbind de " over-bias " , eu am fost tentat sa inteleg , conform celor cunoscute de mine , ca tu , reglezi din butonul " fine bias" putin mai mult spre "+" decat ti-ar dicta tie urechea ( adica , desi rotind spre + sesizezi inceperea disparitiei inaltelor , totusi reglezi bias-ul la aceasta valoare , probabil din dorinta de a sacrifica un pic de inalte in beneficiul unui semnal cat mai putin distorsionat. Dar cred ca tu te refereai la reglarea nivelului semnalului audio dat de ampkliful de inregistrare...Ca sa nu raman nedumerit , te rog , mai explica odata...


nu, exact la aia ma refeream, probabil am amestecat ideile. deci sint doua operatii diferite: reglarea biasului, si reglarea volumului de inregistare.
mie imi place cu over-bias, intradevar pierd ceva din inalte, dar daca reusesc un echilibru cit de cit suna mult mai cald. referitor la ce inseamna overbias am vrut sa spun ca nu e suficient sa treci potentiometrul de bias pe + (fatza de 0 marcat pe scala lui), ci mai sus fatza de "bias zero" specific fiecarei casete. mai exact, sint casete pentru care bias-ul optim e unde va pe minus-ul scalei potentiometrului de bias (si altele undeva pe plus-ul acesteia). acea pozitie se ia drept referintza, si fatza de ea se considera un eventual over-bias.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
omudenisip



Conectat la: 05 Iun 2006
Mesaje: 294
Locatie: MM

MesajTrimis: Mar Ian 15, 2008 8:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cel mai mare nivel de +14 db bineinteles fara pic de distorsiune am
intalnit-o la acest aparat folosit cu DBX la imprimare,sistem care
compreseaza dinamic 1:2 ca nivel la imprimare iar apoi expandeaza
din nou la redare in timp real Source-Tape.



se stie ca zgomotul benzii este ceva finit pe o banda analogica
asa ca un raport semnal zgomot mare per total vom obtine imprimand
cat mai tare ca nivel posibil pe acea banda (pana la limita distors.)
astfel ca diferenta dintre cel mai tare pasaj imprimat si acel zgomot
finit al benzii premagnetizate ne va da rap. semnal zgomot actual al
imprimarii,plus de aia se mai stie ca o banda analogica se demagnetizeaza
in timp si pierde cam 0.3-0.5 db/an in rap. S/Z din cauza asta,inca un
motiv de-a trage benzile cat mai tare posibil pt. conservarea dinamicii
si a benzii in acelasi timp.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
izetros



Conectat la: 23 Noi 2007
Mesaje: 1

MesajTrimis: Mar Ian 15, 2008 9:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu ma ghidez la reglaje dupa schema asta
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sunwindcornel



Conectat la: 12 Noi 2007
Mesaje: 540
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Joi Ian 17, 2008 9:06 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

akaiofil a scris:
...... acea pozitie se ia drept referintza, si fatza de ea se considera un eventual over-bias.

Am inteles cum faci...
Eu sacrific un pic prin cresterea distorsiunilor si dau "fine bias" mai spre minus decat ar fi normal , deci exact invers decat faci tu.... si asta deoarece nu mai am capacitatea auditiva de la 20 ani ( acu' vreo zece ani la un control de specialitate am fost catalogat cu doar 80% acuitate auditiva , deci ...inaltele le aud tare slab....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
Pagina 1 din 5

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community