FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
la ce nivel pe VU-metre inregistram ?
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Yokozuna



Conectat la: 07 Dec 2007
Mesaje: 27

MesajTrimis: Mie Ian 23, 2008 12:17 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sunwindcornel, citeste, te rog, articolul publicat la link-ul de mai jos, si vei gasi descrierea zgomotului de modulatie, precum si metoda de reglaj a premagnetizarii pentru zgomot de modulatie minim. Idea
Pentru trancote cu 3 capete e mai simplu. Very Happy
http://www.bilver.com/tape.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Ian 23, 2008 12:17 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
sunwindcornel



Conectat la: 12 Noi 2007
Mesaje: 540
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 23, 2008 2:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

CyberCSX a scris:
@ sunwindcornel

...... dar e probleme cu vederea

Din pacate si eu am probleme cu vederea , nu mai vad de aproape deloc cu ochelarii ce ii port din copilarie.... Mi-am facut un control acu' o saptamana si desteptul ala mi-a zis ca ma costa 15 milioane ( 1500 lei ) o pereche nou cu lentile cu focallizare variabila .... M-a facut praf...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Mie Ian 23, 2008 3:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu ia-m luat gratis , tot cu focalizare dubla dar ma calca pe nervi ca de fiecare data cînd vreau sa lucrez ceva trebuie sa-mi pun....."semicursa" pe nas ca altfel vad în ceata Twisted Evil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sunwindcornel



Conectat la: 12 Noi 2007
Mesaje: 540
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 23, 2008 3:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

CyberCSX a scris:
Eu ia-m luat gratis , tot cu focalizare dubla dar ma calca pe nervi ca de fiecare data cînd vreau sa lucrez ceva trebuie sa-mi pun....."semicursa" pe nas ca altfel vad în ceata Twisted Evil

Cum gratis ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Mie Ian 23, 2008 3:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Simplu. GRATIS de la firma FIELMAN.
Merge pe reteta de la medic, plateste asigurarea de boala.
Eu ma duc numai cu reteta de la medic, aleg design-ul ramei si dupa o saptamîna merg sa l-e iau. Nu ma costa nimic. Da de ce crezi ca platesc asigurare de boala ? Numai asa de flori de cuc sa ma scap de bani?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sunwindcornel



Conectat la: 12 Noi 2007
Mesaje: 540
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 23, 2008 3:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Tu crezi ca eu nu platesc asigurarile de sanatate ?
Da' ia sa vezi daca imi dau astia cu reteta de la medic ochelari de 15 milioane;;;;
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Mie Ian 23, 2008 3:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sunwindcornel a scris:
Tu crezi ca eu nu platesc asigurarile de sanatate ?
Da' ia sa vezi daca imi dau astia cu reteta de la medic ochelari de 15 milioane;;;;
Porcarie curata Twisted Evil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sunwindcornel



Conectat la: 12 Noi 2007
Mesaje: 540
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 23, 2008 7:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

revenind la nivelele de redare/inregistrare pe mag , eu raman cu o intrebare , careia nu i-am prea aflar raspunsul ( dar il banuiesc )...
Cand introduc semnal dintr-un generator , pe 10 Khz si apoi pe 700Hz si reglez semireglabilul " record leve " sau " record EQ " astfel ca VU-metrul sa arate 0dB , in ce pozitie trebuie sa fie potentiometrele de reglaj a nivelullui de inregistrare de pe panoul frontal al aparatului ?
Nu-ti spun banuiala mea .... dar sa vad ce parere ai tu , sau altii...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
akaiofil



Conectat la: 12 Iul 2007
Mesaje: 592

MesajTrimis: Mie Ian 23, 2008 10:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sunwindcornel a scris:
revenind la nivelele de redare/inregistrare pe mag , eu raman cu o intrebare , careia nu i-am prea aflar raspunsul ( dar il banuiesc )...
Cand introduc semnal dintr-un generator , pe 10 Khz si apoi pe 700Hz si reglez semireglabilul " record leve " sau " record EQ " astfel ca VU-metrul sa arate 0dB , in ce pozitie trebuie sa fie potentiometrele de reglaj a nivelullui de inregistrare de pe panoul frontal al aparatului ?
Nu-ti spun banuiala mea .... dar sa vad ce parere ai tu , sau altii...


la jumate?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Yokozuna



Conectat la: 07 Dec 2007
Mesaje: 27

MesajTrimis: Mie Ian 23, 2008 10:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Depinde de trancota, daca e cu 2 sau cu 3 capete ... De obicei e specificat in caietul service. Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
akaiofil



Conectat la: 12 Iul 2007
Mesaje: 592

MesajTrimis: Mie Ian 23, 2008 11:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Yokozuna a scris:
Depinde de trancota, daca e cu 2 sau cu 3 capete ... De obicei e specificat in caietul service. Very Happy


la toate akai-urile de le-am avut eu, daca bagi 0db/1kHz semnal in ele va arata 0db pe vu-metru exact la jumatea cursei potentiometrului de volum de pe panoul frontal, sau cel putin asa tin eu minte...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Yokozuna



Conectat la: 07 Dec 2007
Mesaje: 27

MesajTrimis: Mie Ian 23, 2008 11:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sunwindcornel a scris:
revenind la nivelele de redare/inregistrare pe mag , eu raman cu o intrebare , careia nu i-am prea aflar raspunsul ( dar il banuiesc )...
Cand introduc semnal dintr-un generator , pe 10 Khz si apoi pe 700Hz si reglez semireglabilul " record leve " sau " record EQ " astfel ca VU-metrul sa arate 0dB , in ce pozitie trebuie sa fie potentiometrele de reglaj a nivelullui de inregistrare de pe panoul frontal al aparatului ?
Nu-ti spun banuiala mea .... dar sa vad ce parere ai tu , sau altii...


Nu contează în ce poziție sunt potențiometrele de volum la Record atât timp cât VU-metrele indică 0 dB.
Depinde de nivelul semnalului pe care-l dă generatorul.
Din caietul de service afli care este sensibilitatea intrării de Record, adică nivelul minim de semnal pentru care, cu potențiometrele de volum la maxim ai indicația de 0 dB. La AKAI GX-F31,51,71 este 70 mV.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Yokozuna



Conectat la: 07 Dec 2007
Mesaje: 27

MesajTrimis: Mie Ian 23, 2008 11:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

akaiofil a scris:
Yokozuna a scris:
Depinde de trancota, daca e cu 2 sau cu 3 capete ... De obicei e specificat in caietul service. Very Happy


la toate akai-urile de le-am avut eu, daca bagi 0db/1kHz semnal in ele va arata 0db pe vu-metru exact la jumatea cursei potentiometrului de volum de pe panoul frontal, sau cel putin asa tin eu minte...


0 dB față de cine? E relativ ...
Există 0 dBm, 0 dBV.
Confirm că la semnal cu nivelul 0 dBm (775 mV) indicația de 0 dB pe VU-metre se obține la (aproximativ) jumătatea cursei potențiometrelor de volum. Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sunwindcornel



Conectat la: 12 Noi 2007
Mesaje: 540
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Joi Ian 24, 2008 10:02 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cu potentiometrul " Nivel inregistrare " la maximum , spun autorii manualului Depanarea receptoarelor radio si televiziune , ed. 1973 de Basoiu si... ( am uitat ). Partea de depanare magnetofoane , plina de procedee , scheme de testare si masurare , date despre alcatuirea benzii etalon , date de reglare a nivelelor , a masurarii raspunsului global in fregventa , precum si aparatura utilizata , denota ca , bibliografia folosita la acea vreme de autori , ca sursa de inspiratie , a fost multa de origine vestica , personal nu vad de ce m-as indoi de veridicitatea datelor furnizate....
Dar , ca si voi , cred ca daca reglezi din semireglabilul intern " Rec. level " ca VU-metrul sa-ti arate 0dB la inregistrarea unui semnal dat de un generator calibrat la 1Khz si 0dB , atunci , ca si voi , ma gandesc ca nu mai ai rezerva de reglaj la inregistrare in caz ca , in exploatarea ulterioara , vei avea de inregistrat un semnal care ... uite ca nu are 0dB ... sa zicem ca a fost inregistrat de altcineva , care nu a stiut sau nu a putut sa-l traga la 0dB , iar tu acum , nu poti compensa acest nivel mic , cand vrei sa-i copiezi banda tipului , pentru ca deja esti la maximum cu " Nivel inregistrare " si nu ai de unde sa-i mai dai....
Desi.... parca are o logica in ce zic autorii manualului , daca ne gandim la sculele de studio , pentru ca a mari tu semnalul dupa aia , deci yulterior inregistrarii originale , e un lucru de evitat, producand zgomot .... deci tehnicianul care a facut inregistrarea originala , cu nivel mic , nu si-a facut corect meseria.... ce parere aveti ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Joi Ian 24, 2008 12:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sunwindcornel
Citat:
Dar , ca si voi , cred ca daca reglezi din semireglabilul intern " Rec. level " ca VU-metrul sa-ti arate 0dB la inregistrarea unui semnal dat de un generator calibrat la 1Khz si 0dB ,....
vad ca perseverezi intr-o greseala, "uiti" ca semnalul de la generator trebuie sa aiba un anume nivel si nu exista un nivel standart absolut (desi 775mV e cam universal) iar generatoarele de semnal au toate variatie nivel pe iesire.
Deasemenea, intotdeauna m-a enervat asocierea reglajelor electronice cu pozitia fizica unde sta rasucit un potentiometru (ora 11, ora 15, ora H, etc si alte tampenii). Trebuie sa va intre in cap ca NU are NICI o relevantza! Daca masori un potentiometru A si un altul B, ambele identice, vei vedea ca nu o sa ai exact aceeasi valoare in acelasi punct fizic de rotatie. Ori pentru reglaje si functionare conteaza VALOAREA potentiometrului rasucit undeva anume, nu conteaza unde e rasucit ci valoarea lui.

Deci VALOAREA rezistentei acestuia conteaza si ea nu este perfect proportionala cu pozitia fizica de rasucire decat la unele de mare precizie, dar si acolo exista erori.

Plus de asta, mai intervine si marea diferenta intre un pot logaritimic si unul liniar. De multe ori, pentru input level se foloseau liniare alte dati logaritimice. Si de cele mai multe ori nu puteai avea rezultate electrice egale la pozitia axelor potentiometrelor in exact acelasi punct din diverse erori, inclusiv faptul ca circuitele pe cele doua canale nu amplifica identic, tranzistoarele nu au parametrii exact la fel, rezistentele pe calea de semnal nu sunt chiar perfect egale si intr-un final, potentiometrii buni au erori de 10%, dar majoritatea sar de 20%, erori care sunt atat de rezistenta totala a peliculei rezistive, de rezistenta depusa pe parcurs care nu e uniforma, etc

Asa ca doar rezultatul conteaza, adica pe banda sa ai nivel semnal egal intre cele doua piste si corectii cat mai asemanatoare. Asta depinde si de circuitul de redare unde si acolo sunt erori cat cuprinde, de toate felurile. Asa ca ai doua solutii, ori faci trancota sa scoata pe play ce intra in ea si asta NU garanteaza ca pe banda canalele sunt trase identic, ori te chinui sa-l faci standart si ai pe banda un semnal identic pe cele doua canale iar pe play cum ti-a norocul.

Si e o tampenie sa reglezi pe 0VU cu potul la maxim, o tampenie sa asociezi cursa si pozitia fizica a axului potului cu ceea ce se intampla electric.
Potentiometrele trebuie sa-ti lase marja de ajustare in ORICE situatie, deci si cand nu ai la intrare, de exemplu 775mV si ai de exemplu 330mV caz in care daca le-ai pus 0VU la 775mV pe maxim, o iei in mana cu semnalul de 330mV pe input.

Eu am bagat pe maguri AKAI 0VU / 775mV 800Hz cu poturile date la ora 9 dimineata si apoi abia puteam trage dupa un casetofon cu semnal leshinat. Asta pentru ca sunt tzashpe mii de standarte de semnal intrare si iesire si jdemii de feluri de potentiometre.

Yokozuna a punctat corect problema asta specificand nivelul semnalului la o anume frecventa.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
Pagina 3 din 5

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community