FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Magnetofon Rostov 105 Stereo
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Kitzsteinhorn91



Conectat la: 15 Sep 2007
Mesaje: 1
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Sam Sep 15, 2007 11:36 am    Titlul subiectului: Magnetofon Rostov 105 Stereo Raspunde cu citat (quote)

Salutare tuturor ! Ce parere aveti de aceasta "jucarie" ruseasca ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Sep 15, 2007 11:36 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Dum Sep 16, 2007 10:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sa zicem ca "mere":
de ce?
1.e Direct drive.
2.3 motoare
3,mecanica fff simpla si usor de reglat
4.piese KKlau la SH la preturi derizorii
5.sunet acceptabil dupa cateva "tratamente" in materie de c-uri si reglaje

minusuri?
1.nu suporta role de 26
2.nu e autoreverse
3.incalcit lucrat
4.lipsa finisaj (lucrat din topor)
5.capete uzabile(din experinta proprie pot afirma ca isi "pierd inaltele") dupa o perioada relativ scurta de timp.

Pentru inceput,daca vrei sa te apuci de "sportul cu magurile" e bunicel.
Mai incolo daca vrei sa continui o sa constati ca e numai bun pentru derulari rapide Very Happy
Dintre comuniste ca si sound prefer tesla B115(cm130 etc),ca si constructie cele facute pe sasiu/schema de rostov/soiuz etc.
Insa dupa ce ai pus "laba" pe unu cu KAI o sa-l uiti repede...daca apuci sa "pipai" un Technics sau Teac (cele din zona consumer ma refer aci) le vei uita si pe cele cu kai Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Dum Sep 16, 2007 10:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

P.S.
de cand cuvantul "l a b a" scris intre ghilimele este cenzurat ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Mar Oct 02, 2007 2:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am avut un Soiuz 111, la īnceput mergea excelent. Dupa vreo 6 luni de utilizare intensiva, si-a dat duhul din senin. Pur si simplu s-a oprit si nu mai raspundea la apsolut nici un fel de comenzi.

Ia-m facut vīnt la ebay cu pretul cu care l-am luat asa defect cum era, si-s fericit ca m-am scapat de el.

Alta "ghiulea" din asta ruseasca mie nu mai īmi intra īn casa.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sunwindcornel



Conectat la: 12 Noi 2007
Mesaje: 540
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mar Noi 13, 2007 1:55 pm    Titlul subiectului: rostov 105 Raspunde cu citat (quote)

am si eu unul , pe care l-am cumparat defect din consignatie acu' vre-o trei ani cu 500 mii.
L-am reparat inlocuindu-i aproape toate circ. logice , si nu-s putine...
Mai avea si pre-ampliful de cap redare defect un canal , negasind am fost obligat sa-i adaptez un alt circ. integrat preamplif de zgomot mic...
Ma rog , in final , dupa ce am cheltuit dublu pe piese ( avea si o sursa dusa , cu punte cu tot ) , si extrem de mult timp studiind schema care mi se parea de neinteles pentru partea de actionare motoare/franare motoare , l-am facut.Bineinteles , am schimbat si toate condensatoarele de trecere in audio si cele de filtraj , plus toate decuplarile de pe logica...
A fost un exercitiu util dar cred ca am pierdut o luna de zile...
Merge bine , canta frumusel, deruleaza binisor , e fatzos... Acum am aflat pe forum ca capul de redare este de slaba calitate si se uzeaza extrem de repede... ciudat ptr. un cap ferita-sticla ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
akaiofil



Conectat la: 12 Iul 2007
Mesaje: 592

MesajTrimis: Mar Noi 13, 2007 7:13 pm    Titlul subiectului: Re: rostov 105 Raspunde cu citat (quote)

sunwindcornel a scris:
am si eu unul , pe care l-am cumparat defect din consignatie acu' vre-o trei ani cu 500 mii.
L-am reparat inlocuindu-i aproape toate circ. logice , si nu-s putine...
Mai avea si pre-ampliful de cap redare defect un canal , negasind am fost obligat sa-i adaptez un alt circ. integrat preamplif de zgomot mic...
Ma rog , in final , dupa ce am cheltuit dublu pe piese ( avea si o sursa dusa , cu punte cu tot ) , si extrem de mult timp studiind schema care mi se parea de neinteles pentru partea de actionare motoare/franare motoare , l-am facut.Bineinteles , am schimbat si toate condensatoarele de trecere in audio si cele de filtraj , plus toate decuplarile de pe logica...
A fost un exercitiu util dar cred ca am pierdut o luna de zile...
Merge bine , canta frumusel, deruleaza binisor , e fatzos... Acum am aflat pe forum ca capul de redare este de slaba calitate si se uzeaza extrem de repede... ciudat ptr. un cap ferita-sticla ...


e din sticla ruseasca. aia tine numai la vodka....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Mar Noi 13, 2007 7:25 pm    Titlul subiectului: Re: rostov 105 Raspunde cu citat (quote)

akaiofil a scris:

e din sticla ruseasca. aia tine numai la vodka....
Si sticla ruseasca īi facuta din nisip īnghietat din SIBERIA de aia se dilata la īncalzire īn mag Laughing

Mai īn serios, ia venit la careva idea pīna acum sa-i puna la un RONTZOV din asta capatīne de Akai de la un akai busit ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Mar Noi 13, 2007 7:51 pm    Titlul subiectului: Re: Magnetofon Rostov 105 Stereo Raspunde cu citat (quote)

Kitzsteinhorn91 a scris:
Salutare tuturor ! Ce parere aveti de aceasta "jucarie" ruseasca ?

*
Simplu... nu se incadreaza la "vintage" ci la "garbage", ca si TOATE janghinele sovietie, "fara deosebire de rasa si nationalitate"... Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Mar Noi 13, 2007 8:14 pm    Titlul subiectului: Re: Magnetofon Rostov 105 Stereo Raspunde cu citat (quote)

sorin6 a scris:

Simplu... nu se incadreaza la "vintage" ci la "garbage", ca si TOATE janghinele sovietie, "fara deosebire de rasa si nationalitate"... Rolling Eyes
Si cīnd te gīndesti ca FRAIERII astia pe aici, īl numesc AKAI RUSESC.
Numai cīnd citesc prin ebay RUSSISCHE AKAI, īmi vine sa ma pis pe mine de rīs Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Mar Noi 13, 2007 8:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Fazan nu e cine afirma, ci aia de pun botu' si cumpara... Cool
Ma rog... la pret de Akai, la pretul unui hamburgher mai merge... Cool
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Mar Noi 13, 2007 8:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Acum nu de mult, vroia unul pe o cīrja de rostov defect 344 EURO pt. ca este AKAI RUSESC.
Ma bucura īnsa ca NU si-a gasit FRAIERUL cine sa-l creda Laughing Laughing Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
akaiofil



Conectat la: 12 Iul 2007
Mesaje: 592

MesajTrimis: Mar Noi 13, 2007 8:59 pm    Titlul subiectului: Re: rostov 105 Raspunde cu citat (quote)

CyberCSX a scris:
akaiofil a scris:

e din sticla ruseasca. aia tine numai la vodka....
Si sticla ruseasca īi facuta din nisip īnghietat din SIBERIA de aia se dilata la īncalzire īn mag Laughing

Mai īn serios, ia venit la careva idea pīna acum sa-i puna la un RONTZOV din asta capatīne de Akai de la un akai busit ?


nu....din simplul motiv ca nu exista akai bushit.....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Mar Noi 13, 2007 9:09 pm    Titlul subiectului: Re: rostov 105 Raspunde cu citat (quote)

akaiofil a scris:

nu....din simplul motiv ca nu exista akai bushit.....

Exista daca te uiti pe ebay.
Da-mi valoarea rezistiva īn OHM pe īntrefier ca n-o stiu.
Eu cunosc pe unul care demonteaza akai-uri ca pe banda rulanta pt. piese de schimb īncepīnd cu GX 215 D pīna la 747 inclusiv.

Daca este ceva de la vreun model care are aceasi valoare rezistiva, s-ar putea face ceva Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sunwindcornel



Conectat la: 12 Noi 2007
Mesaje: 540
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mie Noi 14, 2007 11:20 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pentru cyberCSX
Iarta-ma , nu mi-o lua in nume de rau , dar de ce spui :" valoarea in ohm pe intrefier" " ?
Sant sigur ca ai vrut sa spui : " valoarea in ohmi a bobinajului capului , in curent continuu ".
Uite aseara , ca n-aveam ce face, mi-am desfacut din nou junghiul de Rostov , ca... de !...de ce sa nu-i schimb si condensatorii mari de filtraj din surse , ca pe aia nu-i schimbasem... Cat am schimbat condensatorii , am reusit sa rup naibii un fir pe care nici nu l-am remarcat , si dupa ce m-am muncit sa-l asamblez frumusel , am constatat ca , desi se aprinde , totusi nu se misca nimic in el...desfa-l naibii din nou , ehe... firu-i rupt din traf , iar trafu..., mai nene , e intr-o cutie de tabla , pe care ca s-o demontezi , desfaci mata frumusel intai trafu... apoi mai ai doar alte patru suruburi si desfaci si dracia de cutie , abia din momentul ala ai dat de necaz , ca , iti mai trebuie un coleg sau macar o a treia mana in piept sa tii si trafu , si pistolu' de lipit si firu' ce tre' sa-l lipesti. Ca sa n-o mai lungesc , dupa ce am pus trafu la loc , cand faceam probe , am scapat putin mana in drepta , si bineinteles , am rupt perfect un drac de bobina de blocaj a premagnetizarii spre finalul audio al circuitului de inregistrare spre cap . Ce sa mai zic , incolo.... toate bune , el canta saracu' , destul de frumusel, in felul lui , as zice ca GX 630 nu canta mai grozav . Dar peste toate Otari MX 5050 canta intr-adevar cu mestesug..
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Mie Noi 14, 2007 12:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sunwindcornel a scris:
pentru cyberCSX
Iarta-ma , nu mi-o lua in nume de rau , dar de ce spui :" valoarea in ohm pe intrefier" " ?
Sant sigur ca ai vrut sa spui : " valoarea in ohmi a bobinajului capului , in curent continuu "..
Cred ca vorbim 2 limbi diferite Embarassed Crying or Very sad Rolling Eyes

Eu m-am referit la valoarea rezistiva per īntrefier.
Capul are 2 īntrefiere (bobinaje) pt. fiecare Pista (canal) cīte unul.
Dezlipesti firele īn spate de pe cap si masori canalul stīnga (pista 1 - 4 - īntrefierul / bobinajul de sus) si canalul dreapta (pista 3- 2 - īntrefierul / bobinajul de jos). Valoarea rezistiva īn Ohm pe fiecare canal trebuie sa fie identica. De ex, la Capetele de Tesla B 115 / B 116 / B 113 / CM 130 / CM 160 are 150 Ohm redarea, 100 Ohm Īnregistrarea. Aici se potrivesc capete de TEAC sau poti sa pui capete de TESLA la TEAC. Valoarea este identica.

La capetele de UNITRA (ZK 246 / M 2405 S) valoarea este de 105 Ohm Per īntrefier, fiind identica cu TELEFUNKEN si PHILIPS Seriile 44xx. La unitra de ex. īi poti pune cap de TELEFUNKEN fiind pīna si fixarea identica cu cele 2 suruburi de 0,5x3 mm lateral pe partea dreapta. Mai complicat e cu capetele de Philips deoarece nu sīnt asa de mari si trebuie modificat suportul īn cazul īn care īi pui unui Unitra cap de Philips sau unui Philips cap de Unitra. La telefunken nu-i problema. Montarea are loc fara modificari īn 2 minute.

Capetele de dex. de la AKAI GX 215 D au aceasi valoare ca cele de B 115 / B 116 / B 113 / CM 130 / CM 160. Deci, implicit pot fi montate fara probleme īn aceste Tesle ba mai mult din moment ce capetele de Tesla se Potrivesc la TEAC īi poti pune si acestuia capete de AKAI si invers.

Capetele de la JUPITER MK 106 C (un fel de Kashtan dar cu 3 capete) au o valoare rezistiva redarea 195 Ohm, īnregistrarea 165 Ohm. Astea merg de pus la Uher Royal DeLuxesi Uher Royal SG 560 - 561 si bineīnteles invers.

Deci, vezi ca se pot face o serie de combinatii care īn ziua de azi la lipsa de piese de schimb aduc un avantaj enorm.
Ma ocup deja de mai bine de un an cu experimente din astea, ca sa pot asimila piesele astea (capetele) care de fapt sīnt inima si viata fiecarui mag, din scule est īn vest si invers. Degeaba ai un mag superlativ cīnd capetele sīnt duse.
Poti sa-i sufli si sa-l ti pe post de suport de vaza de flori cu role. Laughing

Avīnd capul de redare pe fiecare īntrefier valoare rezistiva (rezistenta) identica, nu mai trebuie sa setezi curentul de premagnetizare sau alte setari īn oscilator dupa o adaptare din asta. Nu conteaza daca capul de redare este MADE IN GERMANY, MADE IN JAPAN sau ZDIELANO'v CCCP
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
Pagina 1 din 8

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta īn limba romānć: Romanian phpBB online community